BUITENLA N D. name voor de res. Pekalongan A. F. C. Kou- venbergh. Benoemd: Tot comm.-contr. der ink. en uitg. rechten te Soerabaya, de comm.-ontv. tevens boekh. bij den ontvanger der ink. en uitg. rech ten te Samarang J. White. Bij de landel. inkomsten en cultures op Java en Madura; tot contr. der 1ste kl., de contr. der 2de kl. B. Smissaert; tot contr. der 2de kl., de ambt. ter besch. B. A. H. Wolterbeek Muller, C. Gr. van Baerle en Z. W. Mullemeisterbij het binnenl. best. in de res. Palembangtot control. 2de kl. de control. 3de kl. E. von Faber; tot control. 3de kl. de ambt. terbeschikk. W. H. Stolló tot control. 3de kl. bij het binnenl. bestuur in de resid. Lamp, distr., de ambt. op non-act. W. E. van Kervel. Ontslagen: Bij de plaatsel. comm. van on derwijs te Banjoemas: eervol, wegens vertrek, als leden voor de schoolzak.: te Tjilatjap, A. J. Yintcent, en te Probolingo, S. van Dissel. Ingetrokken: De aan Th. Keijzer verleende admissie tot uitoefening der genees-, heel- en verlosk. prakt, in de afd. Bandang (Preanger- regentschappen). Machtiging verleendTot de uitreiking aan Th. Keijzer van een akte van toelating tot uit oefening van de genees-, heel- en verlosk. prak tijk op de landen Pamanoekan en Tjiassem, res. Krawang. Goedgekeurd: Dat door den raad van justitie te Samarang is benoemd tot buitengew. substit.- griffier bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, W. H. M. Klein, klerk ter griffie van gemelden raad. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, aan den dirig. offic. van gez. 2de kl. J. H. A. B. Sonnemann Rebentisch. Ontslagen Op verz., eerv., uit Zr. Ms. mil. dienst, met behoud van recht op pens. en onder toekenning van den titulairen rang van officier van gez. der 1ste kl. de officier van gez. 2de kl. \Y. J. Schmitt. Pruisen. De rijksdag van den Noord-Duit- schen Bond is gisterennamiddag te 1 uur in de witte zaal door den koning geopend. De troon rede kondigt de verdere voltooiing aan van de vroeger gegrondveste inwendige instellin gen wijst op de reeds tot stand gebrachte regeling van het postverkeer met onderschei den staten en ook op het met Noord-Amerika gesloten verdrag, spreekt 's konings genoeg doening uit over de wijze, waarop de diplo matieke vertegenwoordiging van den Noord- Duitschen Bond in het buitenland is opgeno men, en besluit met de overtuiging uit te drukken, dat de zegeningen des vredes op het werk van den rijksdag zal rusten. Frankrijk. De //France" wensc.ht het Oos- tenrijksche gouvernement geluk met de geest drift, die de bevolking aan den dag heeft ge legd wegens het besluit van het Heerenhuis, aangaande de wet op het burgerlijk huwelijk. Be //France" zegt, dat prins Napoleon in Puitschland heeft kunnen bevestigen, dat Frank rijk, na de natuurlijke gemoedsbeweging, die op het kanongebulder bij Sadowa gevolgd is, op loyale wijze de voldongen feiten van Pruisens zegepraal heeft aangenomen, zoodat het doel der reis van den prins bepaaldelijk van vrede- lievenden aard moet geweest zijn. Yan de Romeinsche grenzen wordt gemeld, dat er bevelen zijn gegeven om de brigade Po lier naar Frankrijk terug te doen keeren. Aan boord der Mogador, Jura, Ardêche en Moselle, zal zij ingescheept worden. Generaal Dumont vertrekt van daar. De brigade Raoul blijft er lot nader order. Deze telt 4500 man, die te Givita-Vecchia geconcentreerd worden. De zoogenaamde //Maronnier du 20 Mars,'' do beroemde Kastanjeboom in den tuin der Tuilerieën, houdt zijn ouden roem op en bloeit reeds tot vreugde van alle vrienden van het keizerrijk. De //Moniteur" bevat de wet, waarbij 100,000 man der lichting 1867 onder de wape nen worden geroepen en een decreet, waarbij de toetreding van Aziatisch Turkije tot de in ternationale telegraphische conventie van 17 Juni 1865 wordt goedgekeurd. Engeland. De Fenian Mackay is veroor deeld tot twaalf jaren dwangarbeid. In zijn aanspraak tot den rechter heeft hij verklaard een Fenian te zijn, en de regeering geraden om Ierland eenvoudig op to geven. De heer Gladstone heeft in het Lager huis zijn voorstel betreffende de afschaffing der staatskerk in Ierland ingediend. Hij wil dat de werkkring van de geestelijke commissiën aldaar beperkt worde tot zaken van driugenden aard, overeenkomstig de beslissing van het parlement, en dat een adres aan de koningin zal worden gericht, strekkende om de belangen dier kerk en die der geestelijkheid aan het parlement over te dragen. Italië. In een brief uit Rome wordt ver zekerd, dat het pauselijk hof Oostenrijk heeft gedreigd met het afbreken der diplomatieke betrekkingen, voor het geval dat het wetsont werp op het burgerlijk huwelijk werd aange nomen. De //Corr. Ital." spreekt formeel de veron derstelling tegen, dat het Italiaansch gouver nement voornemens is aan zijne schuldeischers de finaniteele operatie op te leggen, waarvan het //Journal des Débats" heeft melding ge maakt. Het stoffelijk overschot van Manin is te Venetië uit de Zacharia-kerk naar de cathe- draal overgebracht, alwaar de lijkdienst is ge houden.- In eene rede, die zeer werd toege juicht, heeft de heer Legouvé gezegd: dat Ve netië altoos beroemd is geweest en dat die roem niet is verflauwd sedert het uit den rei der staten verdwenen is; dat het altoos een gezant in Frankrijk had; dat aan Manin, als vertegenwoordiger van Venetië, de eer toekomt van den grondslag te hebben gelegd tot het verbond tusschen Frankrijk en Italië; dat na zijn dood zijn invloed blijft bestaandat de Fransche armee als tot een kruistocht naar Italië trok; dat het tractaat van Villafranca eene wreede teleurstelling voor Venetië was, omdat Venetië daardoor uitgesloten bleef van de verkregen vrijheid; dat het in 1866 niet bevrijd is geworden door het machtig verboud, maar door Manin, die op de consciëntie van Europa zijn invloed wist te doen gelden, en dat Manin thans in het bevrijde Venetië minder als een doode dan als een bevrijder werd ge- eerd. Spanje. De Spaansche kamer van afgevaar digden heeft eene commissie benoemd over een door de regeenng ingediend ontwerp betref fende eene territoriale bank. Of dit ontwerp de oprichting van eene soortgelijke bank ten doel heeft, en wat hiermede beoogd wordt, weet men niet, maar zooveel is zeker, dat al de leden der commissie tegen het ontwerp zijn. De mi nister van financiën heeft eene bijeenkomst gehad met de leden der commissie en hun te kennen gegeven, dat de regeering vooral de goedkeuring van het ontwerp wenscht. Waar schijnlijk dient het om het gouvernement finan- tieel te hulp te komen. Aeessinie. De voorhoede bevindt zich te Antola, twintig mijlen ten noorden van As- hangi. De wegen zijn slecht. Theodorus is ver schanst in zijn kamp te Talenta en heeft plan om slag te leveren. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 23 Maart. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer A. C. Waller, geb. te Amsterdam, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: //Revisie in strafzaken." GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 26 Maart 1868, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Verzoek van R. Sinia, om ontslag als leeraar in de natuurlijke historie en scheikunde aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le klasse, voor meis jes. 2°. Voordragt betreffende de schietbaan, met staat van af- en overschrijving op de ge meente-begrooting van 1868. 3°. Suppletoir© staat van begrooting van het Werkhuis, 1867. 4°. Voordragt omtrent de schooluren aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onder wijs le klasse, voor jongens. 5°. Rapport van de Commissie in zake de Armbakkerij. 6°. Reke ning van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, over 1867. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 24 Maart. Aan de orde is de beraadslaging over het voorstel van den heer De Bosch Kemper //tot. aanbieding van een adres der Kamer aan Z. M. den Koning." (Geen der ministers was tegenwoordig). De heer W. van Goltstein zou niet voor het voorstel stemmen, want, moet het adres eenvoudig Z. M. aanraden deze ministers te behouden, dan is dit adres onnoodig, óf zoo het adres eene vijandige strekking moet bevat ten tegen deze regeering, dan is zulk een adres niet de taak der ministerieel© partij. Z. i. zou de eenige weg zijn om tot spoedige oplossing te komen, dat de Kamer besloot onmiddellijk in de sectien hoofdstuk III te onderzoeken en het zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen. De heer Van der Linden achtte het adres onnoodigwel had hij een zoodanig adres voor gestaan, wanneer het voorstel daartoe ware ge daan vóór de aanneming der motie, en deze had vervangen. De heer Storm van 's Gravesande was even- zoo tegen het voorstel gestemd, en gaf den voorsteller met bescheidenheid in overweging, in het belang van allen, zijn voorstel in te trekken. Na eene kleine woordenwisseling tusschen hem en den heer W. van Goltstein motiveerden de heeren Van Beima, Gefken en Vader hunne stem tegen de motie. De heer J. K. van Goltstein zou gestemd zijn vóór eene aanbieding van een adres, maar niel van deze zijde, en niet in dien zin. De op positie moet z. i. een adres aanbieden, met te- kennengeving dat er geene samenwerking meer bestaat tusschen de regeering en de vertegen woordiging en van Z. M. voorziening ver langde. De heer Dam heeft door te stemmen vóór de motie-Blussé, de bedoeling gehad totale af keuring uit te spreken over de regeeringshan- delingen. De heer De Bosch Kemper, erkennende dat er groote moed toe behoorde om het voorstel te verdedigen, beantwoordde de bezwaren, daar tegen aangevoerd. Om' zijne bedoeling beter te ontvouwen, las hij een zeer uitgebreid concept- adres voor, in de overtuiging echter dat bij aanneming van zijn voorstel dit concept in allen deele zou geamendeerd worden. Nadat de heer Van Beima zijn gevoelen na der had toegelicht, werd het voorstel des hee ren De Bosch Kemper in stemming gebracht en verworpen met 69 tegen 3 stemmen. Vóór de heerenKien, Van Foreest en De Bosch Kemper. Daarna is de vergadering gescheiden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3