LIS HUGUENOTS. KANTOORBEDIENDE. BRAND TE GENEMUIDEN. Théatre de Leide La Bohémienne, het lager onderwijs Belloc, gericht aan de on derwijzers ten plattelande in Frankrijk. De onderwijzers worden daarin oplettend gemaakt op het nut der vogelen, wegens hun jacht op insecten: zij moeten dit ook hunnen leerlingen inprenten. Wij hebben er niets op tegen, maar vragenzijn de insecten ook geen dieren En handelt eene vereeniging, die zich de bescher ming der dieren in het algemeen voorstelt, niet inconsequent, wanneer zij de insecten laat verdelgen 't Is waar, zij schaden maar ook de musschen doen, naar sommiger oordeel, veel kwaad. Wij juichen het doel der vereeniging toe: maar vragen dan ook een weinig barm hartigheid voor de arme insecten. OFFiCIËELË BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 12den tot en met den 18den Maart 1868. Bevallen: C. van Leeuwen, geb. Yan dei- Meel, Z. A. M. J. Velthuisen, geb. Yan Draanen, Z. P. Gijzenij, geb. Yan den Berg, D. D. de Kier, geb. Fasseur, D. M. C. S. de Bidder, geb. Bonte, Z. A. Bozeboom, geb. Sluis, Z. E. van Beemen, geb. De Haas, D. C. Wolters, geb. Yan Leeuwen, Z.M. Roos, geb. Yan Belle, Z. B. Pracht, geb. Kelder man, D. A. Augustein, geb. Piket, Z. B. P. van Tol, geb. Bos, D. P. H. Boezelijn, geb. Buitenbeek, Z. M. Laport, geb. Yan der Linden, D. C. M. de Haas, geb. Japikse, Z. S. C. Broekhuizen, geb. Broekveld, Z. W. J. de Graaf, geb. Wijling, Z. J. Chaudron, geb. Moene, Z. N. van Borselen, geb. Yan der Wilden, Z. M. C. Hartevelt, geb. Yan Yrij- berghe de Coningb, Z. M. J. Smit, geb. Yan Wijk, Z. E. van Dijk, geb. Noest, D. M. C. van der Pompe, geb. Fles, D. Gehuwd: J. des Amorie van der Hoeven wedr. en H. P. Hubrecht jd. J. Yermeulen wedr. en J. M. van der Reyden jd. H. A. Cossee wedr. en A. L. Stijger jd. M. Sieval wedr. en J. Bauzet jd. J. C. Wakerlin jm. en C. M. van Langeveld jd. J. van der Lely jm. E. van der Walle jd. Overleden: J. van der Hoeven W. 67 j. W. S. S. de Bruyn bijna 68 j. L. Dekker 92 j. E. J. W. Cron 52 j. C. C. Wij- tenburg Z. 7 j. J. C. Yinkestein Z. 2 j.en 4 c. de Kier D. 1 d. M. C. Lafeber, geb. Yan Wijk, 38 j. J. M. Meerburg, wed. H. N. Brouwer, 81 j. G. van Es D. 3 m. M. A. Soest van Wouw D. 1 m. C. A. van der Starre 26 j. S. Schouten 71 j. J. Houbolt, geb. Marks 47 j. J. J. Yerhoeven Z. 3 m. en 20 d. J. Holterman 80 j. A. Gerritsen 57 j. J. A. v. d. Reyden, geb. Meere, 44 j. S. C. den Oude 83 j. S. Labordus Z. 2 m. en 10 d. M. C. Holtz D. 1 m. G. Rietbergen 54 j. J. C. Zaal berg, wed. D. van Yenetie, 78 j. J. C. Smit, geb. Kasteel, 55 j. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 19 Maart. De heer Reinders legt in handen des voor zitters de gevorderde eeden als lid' der Ka mer af. Aan de orde is de beraadslaging over de con clusie van het rapport der commissie tot onder zoek van de overgelegde diplomatieke stukken nopens de Limburg-Luxemburgsche aangelegen heden. Die conclusie strekt om de stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koorders protesteerde met den mees ten nadruk èn tegen het verslag èn tegen de con clusie; tegen de conclusie omdat het z. i. eene schreeuwende onbillijkheid zou zijn tegenover den min. van buitenl. zaken de overgelegde stukken eenvoudig voor kennisgeving aan te nemente gen het verslag, omdat het niet is een eenvoudig exposé van feiten, maar eene acte van beschul diging, waarin de feiten gegroepeerd en in dat licht gesteld zijn, waarin de meerderheid der commissie het wenschte te stellen. Spr. trachtte de partijdigheid van het rapport aan te toonen, releveerde een vijftal saillante punten die naar zijn inzien door het Oranje-boek in helder licht waren gebracht; en wees op de verkregen re sultaten als: de erkenning van Limburgs los making; het behoud van den vrede, de verwijde ring van het Pruisisch garnizoen uit Luxem burg enz., waarom hij hulde bracht aan het beleid van den min. van buitenl. zaken. De heer W. van Goltstein wenschte zich te bepalen tot het onderwerp van beraadslaging: de conclusie van het verslag, over hetwelk naar zijne meening eene mysterieuze nevel verspreid lag. Hij ging breedvoerig de hoofdpunten en onderdeelen van het rapport na en meende tot de conclusie te moeten komen, dat deze niet is de samenvatting van de beschouwingen in het verslag gemaakt waartegen hij protest aantee- kende. De heer Yan VVassenaer Katwyck wees ook op de uitkomsten door het beleid van dezen Min. verkregen. Mocht er van andere zijde niet eene afkeuring van de conclusie worden uitge sproken, die z. i. thans kleurloos is, dan zou hij een amendement voorstellen: //de kamer, overwegende dat het beleid van 's Konings regeering tot gunstige uitkomsten heeft geleid, neemt de diplotatieke bescheiden voor kennis geving aan De heer J. K. vau Goltstein verdedigde het verslag en de conclusie daarvan tegenover het protest door den heer Koorders daartegen uit gesproken. Het verslag bevatte wat het moest bevatten: een onderzoek naar de overgelegde bescheiden het merkte de leemten op daar waar ze bestonden; het was een leiddraad voor de leden, maar eene beoordeeling van het buiten- landsch beleid kwam daarin niet te pas. De heer Oldenhuis Gratama besprak meer bijzonder de collectieve garantie en keurde zeer af dat de regeering niets gedaan heeft tot voor koming dier garantie. De heer Storm van 's Gravesande wenschte zijn oordeel over het buitenlandsch beleid ge heel af te scheiden van de motie-Blussé. De ontbinding was nu nog meer gebleken onnoo- dig geweest te zijn daar niets den min. heeft belet de stukken in November over te leggen. Spr. zou tegen de conclusie stemmen omdat ze niet overeenstemt met het rapport, dat niet is een bloot resumeerend, maar een critisch ver slag. De heer Rochussen vereenigde zich volkomen in alle deelen en onderdeelen met het advies van den heer Koorders en was alleen tot het rapport toegetreden zonder toevoeging eener afzonderlijke nota, om de werkzaamheden der vergadering niet op te houden. De heer Godefroi was van oordeel dat door het Oranje-boek geene nieuwe argumenten noch feiten aan het licht zijn gebracht, en dat men de gunstige resultaten van het beleid des mi nisters zeer overdrijft. Hij stond stil bij de garantie, waarvan hij het gewicht betoogde. De verdere discussie over het rapport der commissie is bepaald op morgen. De voortzet ting der discussie over de motie-Blussé zal plaats hebben na afloop van dit debat. ADVERTËNTIEN. Met 1° Mei e. k. wordt op een kantoor te Leiden gevraagd een Kantoorbediende, met het boekhouden bekendzij die op een kassiers- kantoor werkzaam zijn geweest en kennis van den handel en fondsen hebben, zullen de voor keur genieten. Adres met eigenhandig geschreven brieven, met opgaaf van leeftijd en referentiën franco onder lett. It. ft. bij den boekhandelaar A. W. KRUNA te Haarlem. LA NDGEN 00 TEN Een ontzettende ramp heeft de gemeente Genemuiden getroften. In den nacht van den llden op den 12den dezer maand zijn aldaar, behalve vele schuren en hooibergen, meer dan honderd woningen door brand vernield en der- zelver bewoners van dak, have en meerendeels van kleeding beroofd. De plaatselijke hulpmid delen zijn geheel onvoldoende, om in den be- staanden nood te voorzien, en het is daarom, dat de ondergeteekenden zich tot eene commis sie hebben vereenigd, met het doel, om in rui meren kring liefdegaven in te zamelen en deze tot leniging der ellende aan te wenden. Zij doen dus een beroep op de weldadigheid van het Ne- derlandsche volk, en houden zich aanbevolen voor de ontvangst van hetgeen men voor de ongelukkigen zal willen afzonderen. Yan de ingekomene giften zal op de gewone wijze bekendmaking en verantwoording worden gedaan. Zwolle, 17 Maart 1868. De Commissie voornoemd J. C. Baron yan HAERSOLTE van HAERST, Voorzitter. Mr. J. H. yan ROIJEN. J. T. A. A. SCHAEPMAN. H. SCHÜTTEYAER, Mr. J. THIEBOUT. Mr. J. W. J. Baron de YOS van STEEN WIJK, Secretaris. VËNUREUI 20 9IAR§ 1SOS. Dernière representation extraordinaire, donnée par la Troupe du Théatre Royal Fra^ais de la Haye, sous la direction de Mrs. L. Jahn A. Faubel. Grand-Opéra en 5 Actes; paroles de M. Scribe, Musique de Giacomo Meyerbeer. Au troisième Acte dansé par Mme Monnier Chapuis, Miles Robert et Bertha Bouvier. On commencera a 6% lieu res. Prix des Places: Loge f2.Baignoires ƒ1.50. Parterre f 1.20. Gallerie f 0.60. On pourra se réserver des places Jeudi 19, Yendredi 20 Mars depuis 10 heures du matin jusqu'a 1 heure de relevée. CURATELE. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Leiden, in dato 17 Maart 1868, is JAN VAN DER WEYDEN, zonder beroep, wonende te Noordwijk Binnen, ten verzoeke van zijne Echt- genoote CORNELIA ALKEMADE, gesteld onder curatele. Van wege de Verzoekster, P. K. DOEFF, Procureur. De schuldeiscbers van den gefailleerden J. C. DE WIT, gewezen Tapper, Timmerman, enz. te Oegslgeest, worden bij deze opgeroepen om op Woensdag 25 Maart 1868, des voormiddags te half elf uur, te verschijnen in een der vertrekken van het Regtsgebouw aan het Rapenburg te Leiden, ten einde aan te hooren de Rekening en Verantwoording, welke door den Onder- geteekende als Curator, van zijn gehouden be heer, ten overstaan van den Edel-Achtbaren Heer Regter-Commissaris in genoemd faillisse ment, alsdan zal worden afgelegd. P, K. DOEFF.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3