BUITEN L A N D. De commissaris des Konings in de pro vincie Groningen hoeft, uit aanmerking dat de viering van het derde eeuwfeest van den slag bij Heiligerlee een feest is, waaraan vooral de Nederlandsche jeugd behoort deel te nemen, de gemeentebesturen uitgenoodigd, zich te ver klaren of zij geneigd zijn bijdragen uit de ge meentekas te verleenen, ten einde aan de school jeugd bij die gelegenheid eene toepasselijke plaat uit te deel en. De nieuwbenoemde commissaris des Ko nings in de provincie Drenthe, Mr. J. L. G Gregory, is Zaterdag te Assen aangekomen. Hot aantal nieuwsgierigen die dagelijks te Genemuiden van heinde en verre arri- veeren, om die plaats, na den brand voor 't grootste deel in een puinhoop verkeerende, te be zien, is buitengewoon. LI. Zondag waren er meer dan 3000 vreemdelingen. Nopens den beschuldigde H. C. van Dijk, gedetineerd in 't huis van burgerlijke en mi litaire verzekeriug te Zwolle, verneemt men, dat de langdurige verhooren nog tot geen de minste uitkomst hebben geleid, wat betreft de tegen hem iugebrachte aanklacht als vermoede lijke brandstichter. Bij eene gedane telling is gebleken, dat zijn vernield 140 gebouwen (huizen, pakhuizen, schu ren, gemeentehuis en scholen), bewoond door 105 gezinnen, alsmede 39 hooibergen Door de regeering zijn een honderdtal dekens gezonden. Voor het prov. gerechtshof van O ver- ij sel stonden Dinsdag terecht een man en eene vrouw, die sedert geruimen tijd zich aan vagabondage schuldig en de environs van En schedé onveilig maakten. Onder den naam van een kleinen handel te drijven leefden zij geheel van roof en brachten daarbij eene zeer zon derlinge wijze van handelen in practijk, door namelijk steeds bij den dag te stelen zoo gingen zij hier of daar in huis, aten eieren, dronken melk en vervolgden hunnen weg, op eene andere plaats hun avondeten stelende om weder elders ongevraagd, ongeweigerd den nacht door te brengen. Een tal van diefstallen werd gedurende langen tijd in het Politieblad opgegeven en men kwam niet op de gedachte aan Krabbe en zijne vrouw. Eindelijk kwam de justitie door een aangegeven horloge op hun spoor en werden zij te Hengelo gearresteerd. Toen bleek het dat hunne geheele kleeding bestond uit voorwerpen, die reeds als vermist opgegeven waren. Voor den man eischte het O. M. 7 jaren tuchthuisstraf en voor de vrouw 5 jaren. De verslaggever vermeldt niet, of zij zich niet beroepen heeft op art. 161 van het Burgerlijk Wetboek: //De vrouw is verplicht den man overal te volgen, waar hij dienstig oordeelt zijn verblijf te houden." De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag, den 21sten Maart aanstaande, niet plaats hebben. Z. M. heeft tot schoolopziener in het ze vende schooldistrict der prov. Gelderland be noemd A. M. van Voorthuyzen, te Nijmegen; aan Mr. R. W. O. de Néres van Babberich en Kamphuyzen, als griffier bij het kantong. te Zevenaar, en aan Mr. C. Wichers Wierdsma, als plaatsv. kantonrechter te Bolsward, op hun verzoek, eervol ontslag verleend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: N-, des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 36°, Donderdag 's nachts te 12 uren 33°, te 3 uren 33°, 's morgens te 5 uren 32°, Z. W., te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 48°, te 4 uren 48°. Oostenrijk. De //Daily News" komt tegen de nieuwe coupon-belasting in Oostenrijk zeer krach tig op. Het blad brandmerkt haar als eene trouweloosheid jegens de schuldeischers en als eene wederrechtelijke repudiatie. De renten eener Obligatie a 100 pd. st. van 5 pd. st, eigen machtig op 4 pd. st. 10 sh. te verminderen, is niets anders dan het oorspronkelijke leenings-contract ten nadeele der schuldeischers schenden en de hun gewaarborgde rente verminderen. Zooda nige haudelwijze onderscheidt zich slechts weinig van die van andere staten, zooals Griekenland en Venezuela, die eenvoudig hunne interesten in het geheel niet betalen. De //Times" en de //Globe" beoordeelen de voordrachten in gelijken geest. De heer Bernus, van Frankfort, in naar Wee- nen vertrokken, om namens de beurs aldaar, die zeer sterk bij Oosteurijksche fondsen geïn teresseerd is, bij de regeering tegen de finan- tieele maatregelen te protesteeren. Intusschen vreest men, dat ook deze stap weinig zal baten, vermits luidens berichten uit Weenen definan- tieele commissie uit het Huis van afgevaardig den zich bij de voorloopige besprekingen reeds ten gunste der in die kringen als onvermijde lijk beschouwde maatregelen heeft verklaard. Ten bewijze, dat het de Oostenrijksche regee ring ernst is met de veel besproken coupon belasting, kan dienen, dat, gelijk uit Weenen wordt gemeld, de Oosteurijksche nationale bank besloten heeft, de coupons, die den lsten April e. k. en later vervallen, voorloopig niet te dis- conteeren, dewijl de vraag omtrent hare belas ting een ernstig punt van overweging bij de regeering uitmaakt en deze zoowel de den lsten April vervallende als de groote massa Mei-cou pons alreeds met de belasting denkt te treffen. Men wraakt het te Weenen zeer, dat deze be schikking van den minister van financiën niet onmiddellijk ter openbare kennis is gebracht, maar terstond slechts aan een kleinen kring van ingewijden medegedeeld is geworden, die daardoor in staat werd gesteld dezen maatregel tot zijn bijzonder voordeel te exploiteeren. Te Weenen werd overigens met zekerheid verwacht, dat de regeering de betrekkelijke voor drachten den llden Maart bij den rijksraad zou indienen. Frankrijk. De brochure, onder den titel van //Dynastie Napoléoniene", begint aldus: Wij hebben gemeend in een bundel te moeten vereenigen de verschillende uitingen van den nationalen wil, die tijdens de twee republieken en de twee keizerrijken, de Napoleontische dy nastie gevestigd hebben. Het is ons voorgeko men, dat uit deze zeldzame verzameling een ge wichtig politiek onderricht zou kunnen voort spruiten. In de brochure wordt een pararel getrokken tusschen den oom en den neef, die ieder Frank rijk uit een afgrond hebben gered, en die ieder driemalen door het volk zijn gekozen. Dertigmillioen bulletins, geteekend door het Fransche volk, zietdaar de titels van de Napo leontische dynastie. De brochure vervolgt aldus: Op het oogen- blik, dat de constitutie, die het fundamenteele verbond was tusschen het volk en den keizer, het voorwerp werd van min of meer scherpe aanvallen en het mikpunt van de coaliseerende oppositie, is het ons noodzakelijk toegeschenen, om het te vervangen onder toezicht van het publiek, en te herinneren aan de omstandighe den, die zich voordeden. Yoorts wordt geconstateerd, dat indien de grond slagen eener constitutie al hecht zijn, en zij niet gewijzigd kunnen worden zonder een plebiscit, het werk op zich zelve toch vatbaar is voor ver beteringen, door den vooruitgang aangegeven het is voor volmaking vatbaar. Het decreet van 24 Nov. 1S60 en de brief van 19 Januari 1867 hebben het bewezen. Vervolgens wordt melding gemaakt van de verschillende groote maatregelen, die door het gouvernement genomen zijn in liberalen geest. Eindelijk wordt geconstateerd, dat het geheel dezer beschikkingen, om zoo te zeggen, de consti tutie flankeert, die op alle wendingen van het liberalisme slaat en die op dit punt eene nieuw heid, even onverschrokken als vruchtbaar, daar stelt. Ten slotte volgt de mededeeling van de constitutie van 1852 en andere documenten. Engeland. In de Maandag gehouden zittino van het Lagerhuis heeft sir S Northcote ge constateerd, dat de uitgaven ten behoeve van de expeditie naar Abessinië reeds 3% millioen bedragen. Hierna werden de discussiën over de Iersche quaestie weder hervat. Nadat verschil lende sprekers het woord hadden gevoerd, zeide de heer Gladstone, dat de regeering ten eenen- uiale in gebreke wa9 gebleven om het bedenkelijke van het vraagstuk weg te nemen. Hij kantte zich aan tegen de vestiging van eene katholieke universiteit en verlangde dat de pachters ver goeding zullen erlangen voor de verbeteringen, die zij aan de gronden aanbrengen, welke zij in huur hebben. De in Ierland gevestigde pro- testantsche staatskerk moet als zoodanig ophou den te bestaan. Hij verlangde dat deze quaestie onmiddellijk tot oplossing zou worden gebracht indien de zienswijze van den heer Disraëli niet zeer veel verschilde met die zijner collega's, dan zal de spreker zich gedrongen zien om de Iersche kerkelijke quaestie in het Lagerhuis aan hangig te maken De heer Disraëli, hierop het woord nemende, verweet den heer Gladstone zijne algeheele wer keloosheid ten opzichte van Ierland, tijdens hij minister was. Hij verdedigde de vestiging van eene katholieke universiteit; ten opzichte der pachters zal hij dezelfde bill van het vorige jaar voorstellen, terwijl hij voorzichtigheid aanraadde ten opzichte der kerkelijke quaestie. Hij wees er op, dat de kerkelijke toestand thans reeds 300 jaar bestaat, zoodat daarin geene wij ziging kan worden gebracht, zonder eene pa niek te veroorzaken. Ten slotte zeide de heer Disraëli, dat hij deze quaestie dit jaar niet zal behandelen. Hierop staakten de discussiën. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 18 Maart. Gisteren is alhier, na verdediging van stellingen, tot doctor in de ver loskunde bevorderd de heer F. E. Yos, med. doet., geboren te Breukelen. Leiden, 19 Maart. Bevorderd tot doctor iu de artsenijbereidkunde de heer Dr. D. de Loos, Dr. in de wis- en natuurkunde, met Stellingen HANDEL Rotterdam, 18 Maart. Afloop der heden gehouden koffieveiling bij de Ned. H.-M. 991 b. Preanger bruin tot geel 56 a 63 ets. 6887 geela, tot blank 38% 48% 12167 Tjilatjap38 //47% n 5860 Blank tot bleek 36 3854 n 3725 //Kadoe35% //37% 21487 Malang groen tot groena. 32% //38 n 11275 Bleek iets groenachtig 33%//36 3201 Ros groenachtig 32 34 2247 Grauw en ord. groenachtig 33 34% 635 Triage27 30% n GEMENGDE BERICHTEN. De vereeniging tot bescherming der dieren heeft eene circulaire gericht aan de onderwijzers in Nederland om hunne medewerking te ver zoeken tot het doel, dat de vereeniging beoogt Zij maakt daarbij te gelijk bekend, dat zij voor nemens is een schoolboek uit te geven, waar door de jeugd wordt opgewekt de bedoelingen der vereeniging te bevorderen. Voor het best geschreven werkje looft zij een prijs uit van honderd-en-vijftig gulden. Bij de circulaire gaat een blaadje, bevattende een brief van den Franschen inspecteur van

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2