N°. 2488. Vrijdag 20 Maart. 13 11\ N E N L A N D. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN", 19 Maart. Uit liet eindverslag over de begroo ting van Nederlandsch Indiè voor het dienstjaar 1S68 blijkt, dat de meeste leden van oordeel waren om de koloniale discussion niet bij de behandeling dezer wet te voeren, opdat de begrooting spoedig tot stand zou komen. Men klaagde zeer over het hoog opgedreven eindcijfer der begrooting, dat ruim 5 millioen hooger is dan voor 1867. Ook' de verkeerde wer king der comptabiliteitswet, waardoor de schuld- eischers van den staat in Indië dikwijls maan den lang op betaling moeten wachten, werd in verscheidene afdeelingen besproken. Tot de onderwerpen van koloniaal regeerings- beleid, waaromtrent de meeste leden bij de be handeling van deze begrooting niet dan een voorbehoud wilden hebben gesteld, behoort dat der heerediènsten. Men vroeg alleenop wiens last heeft de bouw der kostbare regentswonin- gen, waarvan aldaar gewag wordt gemaakt, plaats gehad En waarom is deze geldverspilling niet sedert lang tegengegaan, althans voor de toe komst onmogelijk gemaakt? Eenige leden ver klaarden uitdrukkelijk, dat indien zij de som men, op de tegenwoordige begrooting voor het Kabooh-kanaal en dergelijke waterwerken uit getrokken, toestonden, zij daardoor geenszins geacht wilden worden met het denkbeeld tot gedeeltelijke uitvoering dier werken in heere- dienst in te stemmen. In strijd hiermede werd in eene der afdeelingen beweerd, dat waar open bare werken tot bevordering van de irrigatie der landerijen, en dus in het onmiddellijk be lang der inlandsche bevolking, tot stand wor den gebracht, gedeeltelijke uitvoering in heere- dienst zich zeer aanbeval. Het Handelsblad van gisteren wijdt enkele regels aan het derde deel van Anna Rooze, dat geenszins even als het eerste geprezen wordt. De esageratie van detail-schildering, die men slechts vergeven kon, omdat de lezer toch eeni- germate in spanning werd gehouden, wordt in het laatste deel ondraaglijk, omdat men reeds van den beginne af kan voorzien hoe de zaken zich zullen redderen. De verslaggever noemt het boek dan nu ook gerekt en onbevredigend. //De nemesis komt er niet tot haar volle recht en onwillekeurig verandert daardoor de beschou wing van de tooneelen, die aan de ontknoo ping zijn voorafgegaan. Dit neemt niet weg dat ook het derde deel menige bladzijde be vat, die zich aangenaam laat lezen, en wanneer men de taak om het boek ten einde te brengen niet al te consciëntieus opvat, kan ook dit deel onderhoudend worden genoemd. Het komt ons echter voor, dat eene eventueele tweede uitgaaf veel zou kunnen winnen, indien de schrijver eens onbarmhartig het snoeimes ter hand nam." Gisteren had alhier de eerste jaarlijksche vergadering van de Leidsche Broodfabriek plaats. Nadat de rekening was goedgekeurd, bracht de heer D. Hartevelt, president der maatschappij, verslag uit over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat het debiet langzamerhand, maar ge stadig toeneemtin Januari waren verkocht 27000 kilo brood, terwijl op het eind van het vorige jaar het cijfer tot ruim 58300 was ge klommen. De prijs voor een Ned. tl' gebuild brood van de fabriek was gedurende 1S67 gemiddeld 22.87 ets. Eene belangrijke berekening houdt het verslag in, naar aanleiding van dit cijfer er wordt nagegaan wat de prijs van het brood, in verhouding tot de prijzen in de laatste jaren, had moeten zijn. In het jaar 1863 was de mid- delprijs van 100 gebuild 17.625de mid- delprijs van het gebuilde brood was 27 centen; aan gemaalbelasting werd destijds be taald circa 2 te cent per kilo brood: alzoo was de prijs onbelast 24^ ets. In 1S67 was de meel- prijs 23.88, terwijl de prijs van een kilo brood, neemt men den prijs van 1863 tot grond slag aan, 331/7 ets. zou geweest zijn: in wer kelijkheid was zij 22.87 ets. gemiddeld. Eene gelijke berekening maakt de verslagge ver over 1S64, en zijne uitkomsten zijn niet minder verrassend de oprichting der broodfa briek als eenige oorzaak van dit verschil aan nemende, komt hij tot do conclusie, dat de in woners van Leiden eene som van ruim ƒ200,000 in het afgeloopen jaar, die zij minder voor het brood hebben uitgegeven, aan do fabriek te dan ken hebben. In het geheel zijn er in het afgeloopen jaar in de fabriek gebakken 549,0S2 brood, die gezamelijk hebben opgebracht ƒ106,507.12. De balans wijst een winst aan van 933.02, nadat 5 pCt. op het kapitaal waren afgeschre ven; diensvolgens zou eene uitkeering yan 1% pCt. over het maatschappelijk kapitaal van 50.000 kunnen plaats vinden. Daar echter een belangrijk verlies door de maatschappij, aan een harer debiteuren geleden, niet op die balans reeds opgenomen kon worden, maar later tot zekerheid is gekomen, werd op voorstel der vergadering besloten om over het afgeloopen jaar geene uitdeeling te doen. Nadat het verslag nog op de ongunstige omstandigheden gewezen had, waarmede de maatschappij in haren aanvang te worstelen hadde hooge prijzen van graan en van melk, eindigde de verslaggever met de verklaring, dat de levensvatbaarheid der zaak in het afgeloopen jaar voldingend is bewezen en dat de verdere resultaten van den wil der burgerij zelve af hangen. Nadat als commissaris in de plaats van den heer Wolfson was benoemd de heer A. \Y. Sijthoff, werd de vergadering gesloten. Het vergrooten van een schoollokaal op de Breêstraat bij de Fransche kerk, met aanbe- hoorende werken (het 1ste perceel van de aan besteding welke 11. Maandag op het raadhuis alhier heeft plaats gehad) is gegund aan "W. L. Liget ad 4300. Hedenmorgen is uit de Binnenvestgracht nabij de Hoogewoerds-poort opgehaald het lijk van een manspersoon. Naar men zegt, zou de man, die knecht bij den heer Stallinga was, sedert gisterenavond vermist zijn. Men ver moedt dat hij zelf een eind aan zijn leven gemaakt heeft. De commissaris des Konings in de provincie Z uid-H o 11 a n d heeft bij circulaire van 12 dezer de gemeentebesturen uitgenoodigd, hem op te geven het aantal manschappen en paarden, welke in hunne gemeente kunnen worden in gekwartierd en gestald. Daarbij worden afzon derlijke opgaven verlangd voor den zomer- en voor den wintertijd, alsmede van het tijdstip waarop het opstallen van het vee in de ge meente intreedt en afloopt. Niet alleen eigen lijke stallen behooren in aanmerking te komen, maar ook alle andere gebouwen of getimmerten, welke voor stalling bruikbaar zijn. Tot rapporteurs over de navolgende wets ontwerpen zijn benoemd, als: a. omtrent de banken van leening, do heeren Dumbar, De Bruyn Kops, Yan Yoorthuyzen, Pijpers en Fokker; b. ontwerp, houdende bepalingen nopens het begraven van lijken, de heeren Dul- lert, "Westerhoff, Van Yoorthuyzen, Geertsema en Bots; c. tot afkoopbaarstelling der tienden, de heeren Y. d. Linden, Kerstens, Yan Har- denbroek, Geertsema en De Brauw d. afschaf fing van de bepalingen van het wetboek van burg. rechtsv. over de judicieele boeten en scha deloosstellingen, de heeren Gratama, Dam, Gef- ken, De Willebois en Pijnappel. "Wij vernemen, schrijft de Nieuwe Utr. Courant, dat de terugkeer van mevrouw Mijer, de echtgenoote van den gouverneur-generaal van N. Indië, waartoe om redenen van HEd. gezondheid plan bestond, vooreerst niet zal plaats hebben, daar zich in dien toestand reeds eene gunstige wending heeft voorgedaan. Gisteren heeft de gemeenteraad van A m- sterdam besloten om directeuren der Maat schappij van Nijverheid te antwoorden, dat de raad vooralsnog niet kan voldoen aan hun ver zoek tot ondersteuning van het plan van den heer A. Huet, betreflende een open zeegat voor Amsterdam. Het besluit werd bij acclamatie ge nomen. Het verslag, door gemelde maatschappij aangeboden, werd met dankzegging aangenomen. Tot leden van het historisch genootschap te Utrecht zijn benoemd en hebben die be noeming aangenomentot honoraire leden de HH. Louis de Baecker te Bergues, H. Con science te Kortrijk, A. Henne te Brussel, Ed. Osenbriigge te Zürich, E. de Borchgrave te Brussel, en Ferd. von Hellwald te "VYeenen tot gewone leden de heeren Mr. L. de Hartog, Mr. J. A. Hofkes, W. H. v. d. Sando Bakhuyzen, Mr. W. H. de Watteville en Mr. P. A. L. A. bar. v. Ittersum te Utrecht, Dr. J. C. van De- venter te Dordrecht, W. A. Elberts te Zwolle, Dr. P. P. M. Alberdingk Thijm te Maastricht, F. A. van Braam Houckgeest te Amsterdam en Dr. G. J. Dozy te Deventer.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1