BUITENLA N D. In Mei aanstaande, schrijft de Arnhemsche Courant, zal er op letterkundig en histo risch gebied een gewichtig feit plaats hebben. De gedenkschriften van Talleyrand zullen dan in het licht verschijnen. Volgens de uiterste wilsbeschikking van den verinaarden diplomaat mogen zijne Mémoires eerst 50 jaren na zijn sterfdag worden gedrukt. De termijn verstrijkt dus binnen ongeveer 2 maanden, aangezien de Prince de Périgord in Mei 1838 overleed. Daar deze gedenkschriften over menig duis ter punt der latere Franache geschiedenis onge twijfeld licht zullen verspreiden, zoo wordt hunne uitgaaf door den historicus en ook door het ge letterde publiek over het algemeen natuurlijk met veel nieuwsgierigheid te gemoet gezien. Na Talleyrands Mémoires zullen wel die van Voltaire met spannende aandacht worden verbeid. Deze mogen echter volgens het testa ment van den Solitaire de Ferney eerst 100 jaren na zijn sterfdag worden gedrukt, dus 30 Mei 1878. BINNENLAND. LEIDEN, 18 Maart. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebbon gisteren onderzocht het wetsontwerp tot af koopbaarstelling der tienden. Blijkens het eindverslag over de Oost-Indi sche begrooting, dienstjaar 1868, was men het alge meen eens over het punt, om de koloniale po litiek bij hare behandeling niet aan te roeren, maar dit te verschuiven tot de definitieve be handeling van de begrooting voor het dep. van koloniën. Het provinciaal gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van gisteren Dirk Jacob Rei- sack, geboren te Lognard, in het voormalig koninkrijk Hanover, vrijgesproken van de be schuldiging van moed willigen doodslag, den 7den December 1854 in de gemeente Haarlemmer meer gepleegd op Folker Duitztnan. Niettegen staande de omstandige bekentenis van den be schuldigde, die zich na verloop van 13 jaren vrijwillig in handen der justitie stelde, heeft het hof die bekentenis niet als wettig bewijs aangenomen, omdat zij op zich zelve stond en niet voldoende door andere bewijsmiddelen werd gestaafd. Naar men verneemt, is de beschuldigde nog niet op vrije voeten gesteld, vermits de procureur-generaal zich tegen het arrest in cas satie wil voorzien. Het arrest is dus niet minder exceptioneel dan het feit zelf. Te Alkmaar heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting van een monument voor graaf Floris V en, zooals de Alkmaarsche Cou rant zegt, mogelijk ook voor zijnen vader graaf Willem II. Het Handelsblad heeft voor eenige dagen een brief medegedeeld van den heer Schuttevaer, waar in de volgende treurige gebeurtenis vermeld werd: Een 30sten Januari jl. ankerde zekere schipper met een schip, geladen met zand, in de nabij heid van Enkhuizen in het zoogenaamde Krabbersgatden volgenden dag was het weder zeer onstuimig, en men zag dat de schipper zich niet naar de haven begaf, terwijl hij met behulp van den eenigen man, die behalve hem aan boord was, den ganschen dag met pompen bezig scheen te zijn. Reeds toen waren er ver- scheidenen die verlangden dat men hem te hulp zou komendoch niemand wilde het doenden volgenden dag was het weder nog onstuimiger, de storm was hevig en nog steeds was het schip op dezelfde plaats, en altijd nog waren beiden aan het pompen. Opnieuw drongen velen te Enkhuizen er op aan, dat men er heen zou gaan, maar allen die daartoe in staat waren weigerden dit te doen, wanneer zij niet goed geld kregen. Men begon eindelijk reeds te be speuren, dat het schip al lager en lager zonk: men kwam op het denkbeeld om dan wat geld bijeen te zamelen; door eenige dames was ein delijk eene vrij belangrijke som bijeengebracht, en toen de avond viel had men, voor die som, ten slotte eenigen gevonden, die het wagen wil den om de ongelukkigen te hulp te komen. Doch het was te laat, toen zij met hunne boot aankwamen: waar de schuit gelegen had, was niets meer te vinden. Het schijnt dat een geschiedenis, in September 1867 voorgevallen, toen door het volk van Enkhuizen een schip naar de haven is gebracht, en zij die dit gedaan hadden daarvoor het naar hunne meening verschuldigde geld niet ontvan gen hadden, de aanleiding tot deze onmensche- lijke nalatigheid geweest is. De Stoompost deelt, onder meer, het vol gende mede over het nieuwe systeem van tele- grapheeren, waarvan wij reeds vroeger met een enkel woord melding maakten: Sedert het begin dezer maand is de letter- druk-telegraaf van Hughes, een Amerikaan, in gebruik tusschen Amsterdam en Rotterdam alsmede tusschen eerstgenoemde plaats en Berlijn. In Engeland, Frankrijk, Italië, Pruisen, Oosten rijk, Rusland en Turkije is deze toestel reeds sedert een geruimen tijd en met het beste ge volg in werking. Tusschen Berlijn en Frank fort a/M. worden geregeld 60 berichten in het uur, en tusschen Berlijn en Weenen 1000 tele grammen per etmaal langs éen draad overge bracht. Inderdaad verrassende uitkomsten, wan neer men bedenkt dat het aantal telegrammen, dat met den toestel van Morse per uur wordt overgeseind, het gemiddelde cijfer van 20 be richten niet te boven gaat, het seinschrift van Hughes tot veel minder vergissingen aanleiding geeft en duidelijker is dan dat van Morse, en de gemeenschap tusschen plaatsen, waar met den Hughes-toestel gewerkt wordt, veel minder aan storingen van buiten onderhevig is, dan wanneer de draden aan Morse-toestellen zijn verbonden. De heer Hughes heeft aan de regeering van verschillende landen, zooals Rusland, Frankrijk, Turkije, Oostenrijk, Pruisen, Nederland, enz., het recht verkocht om zijn toestel te gebrui ken. Het Nederlandsche gouvernement betaalt in verschillende termijnen aan den heer Hughes de som van ƒ25,000waarvoor genoemde heer moet leveren vier toestellen met toebehooren, het noodige onderricht geven aan de telegraaf- beambten, de verbeteringen mededeelen, die aan zijn toestel worden aangebracht, enz. De Ne derlandsche regeering heeft het recht, om in het vervolg de toestellen te laten maken waar zij wil. In Europa worden de genoemde toe stellen tot nu toe slechts vervaardigd door Digney en Froment te Parijs; hierdoor en ook omdat de toestellen te Parijs, Konstantinopel, Weenen, Berlijn, Amsterdam, Rotterdam, enz., die met elkander werken, op dezelfde wijze in gericht moeten zijn, wordt de niet door den Hughes-toestel overgebracht, maar seint men daarvoor ee, in de gevallen, waarin deze letter tot het juist verstand van den zin onontbeer lijk is. Door de verlaging van het tarief der telegrammen is hun aantal reeds met éen derde vermeerderd, zoodat het eene uitkomst is, dat men door den Hughes-toestel zooveel meer be richten in denzelfden tijd kan overbrengen. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. tevens entrep. te Kampen, den heer A. van de Werken, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Enkhnizen, c. a.; der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Enkhuizen c. a., den heer J. Burgerhoudt, eerv. ontsl. contr. der zelfde middelen te Delfshaven, thans op wachtgeld; tot insp. van het wapen der art. den kol. A, C. W. J. F. von Kellner, komm. van hetreg. veld-art. Z. M. heeft W. H. Houwing, op zijn verzoek, eervolg ontslag verleend als contr. der dir. bel. in- en uitg. rechten, en acc. in de vijfde afd. te Amsterdam. Z. M. heeft in zijnen rang overgeplaatst bij den gen. staf den kapit. J. N. A. baron Taet» van Amerongen, van het 6de reg. inf.; voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der inf. van het leger in O.-I. gedetacheerd den 2den luit. A. J. Prager, van het 6de reg. inf. den lsten luit. W. C. Jeste3, van het wapeu der inf. van het leger hier te lande, thans tijdelijk gedetacheerd bij de landmacht in West-Indié, op verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij kon. besluit is de bronzen medaille, bij besluit van 24 Januari 1867 ingesteld als blijk van goedkeuring aan degenen, die zich gedu rende het heerschen der cholera in 1866 bijzon der hebben onderscheiden, toegekend aande cholera-commi3sie te Dordrechtde inricbtm* voor diaconessen te Utrecht; de liefdezusters van het Roomsche weeshuis te Utrecht; de cholera-commissie te Utrecht; T. A. Quanjerte Utrecht; G. Fischer te Utrecht; J. P. Klooste Utrecht; de cholera-commissie te Groningen;de zusters van liefde te Maastricht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhie* Dinsdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: des avonds te 8 uren 41°, te 10 uren 39°, - Woensdag 's nachts te 12 uren 39°, te 3 uren 39'. 's morgens te 5 uren 39°, te 8 uren 41°, 'sna middags te 12 uren 48°, N., te 4 uren 45°. Belgie. De Kamer van volksvertegenwoordi gers heeft gisteren het budget van oorlog aan genomen met 58 tegen 12 stemmen. De uitgaven beloopen 36,841.800 franken. Feane;rijk. Terwijl wij gisteren schreven dil reeds de eerste artikelen waren aangenomen vso de nieuwe wet op het recht van vergadering (ten onrechte gisteren, gelijk reeds uit den inhou: bleek, recht van vereeniging genoemd) willen wij nog enkele incidenten uit de ge voerde discussiën vermelden. Jules Simon hiell eene zeer belangrijke, kalme rede tot bestrijdin: van het ontwerphij herinnerde aan de weige ring van de regeering, om den vorigen zomer e?: arbeiderscongres te doen houden onder leidit' van Schultze-Delitscheene wet op de arbei dersvereenigingen was voor eenige jaren aan genomen, en nu zouden hare vergadering?" verboden wordenHij eindigde met het verwé aan de regeering te doen, dat zij bang was! Rouher beantwoordde den spreker, en zijn? rede, meer eene declamatie dan wel eene bf- toogende rede, was wel geschikt om de toejuichio gen van de rechterzijde uit te lokken. Het argu ment van Simon, dat de regeering bang W vatte hij op en schetste welke rampen al door de clubs over Frankrijk waren uitgebarsten hij had ze gezien, hij had ze bijgewoond, bjj had er zelf het woord gevoerdEn niets da: wilde hartstochten en onvruchtbare discussies waren er de gevolgen van. Julus Favre merkt* daarna met fijnen scherts op, dat hij niet zoo ge lukkig geweest was als de minister; hij baa nooit de clubs bezocht, en ze altijd bestreden. - Hij vraagde echter aan de regeering, wannen een onderwerp tot de matières politique? ging behooren? of werkelijk vergaderingen vtf arbeiders om de loonen te bespreken, vergade ringen waarin economische quaesties werden bf handeld, ook konden verboden worden Rouhff gaf het eenige antwoord dat te geven wfc maar dat tevens wel eene veroordeeling van d> geheele bepaling kan genoemd worden, dat bet van de tijdsomstandigheden afhankelijk is, 0 eenig onderwerp al dan niet behoort tot d; matières politiques, die men niet nis.' behandelen dan in eene vergadering waaro men verlof heeft gekregen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2