N°. 2484. Maandag A°. ife a 16 Maart. BINNENLAND. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meerƒ0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDSCH DAGBLAD. LEIDEN, 14 Maart. Hedenvoormiddag te elf uren werd het stof- felijk overschot van den hoogleeraar Jan van der Hoeven, op de stedelijke begraafplaats aan 1 de Groenesteeg, in denzelfden grafkelder bijgezet, waar weinige weken te voren het lijk van zijn geliefden schoonzoon Dr. Hoekema Kingma werd in nedergelaten. Een uitgelezen schaar van belangstellenden wachtte de baar. die zulk een kostelijken schat omsloot, aan de groeve op. Toen de kist was nedergezet, voerden beurtelings de burgemeester dezer gemeente, de afgetreden rector magnificus der boogeschool Prof. Suringar en Ds. Maro- nier het woord, en schetsten in roerend wel sprekende taal wat aan den dierbaren doode als lid van den gemeenteraad, als hoogleeraar der hoogeschool en uitstekend geleerde, maar vooral i ook als liefhebbend en zorgend vader werd ver loren. Diep getroffen richtte de schoonzoon des overledene Mr. H. W. Fangman, ook namens de overige kinderen, een hartelijk woord van dank aan de sprekers en ook aan al de aan wezigen voor hunne ongeveinsde belangstelling; hij herinnerde hoe zwaren taak zij vervul den, die nog zoo kort geleden op deze zelfde plek het lijk van een geliefden broeder in het graf hadden zien nederdalen, en hoopte dat de dood allen die thans weder om deze groeve stonden nog lang mocht sparen, en, mocht hij komen, hij evenmin voor hen een engel der verschrikking mocht zijn, als hij dat voor hun on- vergetelijken vader, wiens nagedachtenis zij steeds in eere zouden houden, was geweest. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 141 tot 178 volwassen personen en van 72 tot 88 kin deren. Het Haagsche Dagblad deelt mede, dat de commissie van hoofd- en verdere officieren, door den minister van oorlog benoemd om te onder zoeken welk soort van geweren het meest aan de eischen voldoet, eindelijk eene keuze gedaan heeft. Hoewel ons leger wel reeds in het bezit is van een goeden achterlader, is dat wapen toch slechts als overgang te beschouwen. De twee stelsels die aan de commissie het meest hebben voldaan zijn het Amerikaansche van Peabody en het Oostenrijksche van "Wernde. Bij eenige regimen ten zullen met 50 geweren van elk stelsel proe ven worden genomen, en daarna zal de defini tieve keus gedaan worden. Dat geweer dat in de banden ook van den ongeoefenden soldaat zal 'blijken het beste te zijn, zal worden aange schaft. De gouverneur der militaire academie, de kolonel Schönstedt, heeft, naar de Arnh. Courant Meldt, zijn pensioen aangevraagd. Bijna een half jaar geleden hebben wij in ons blad besproken een voorstel dat bij den Rot- terdamschen gemeenteraad was ingediend, met betrekking tot de schoolplichtigheid der kinde ren van ouders, die door het armbestuur dier gemeente worden bedeeld. De wethouder Do Bruyn, deelden wij toen mede, had een voorstel ingediend, volgens hetwelk het voortaan vol doende zou zijn, zoo de kinderen van bedeel den die tot nu toe verplicht zijn de open bare school te bezoeken, slechte eenige school, eene bijzondere even goed als eene openbare, be zochten. Dat voorstel is gisteren en eergisteren in den Rotterdamschen gemeenteraad behandeld, en ten slotte na breedvoerige discussiën verworpen met 24 tegen 12 stemmen. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Voorburg is benoemd de heer Broekhuizen, te Naaldwijk, zijnde N°. 1 van de gestelde nominatie. Voor die betrekking hadden zich aangemeld ruim 50 sollicitanten, waarvan 39 waren opgekomen, om aan het ver gelijkend examen deel te nemen. Uit het West land wordt gemold, dat de bewerking van den grond en het leggen van aardappelen in vollen gang zouden zijn, zoo de menigvuldige regen van den laatsten tijd hierin geene verhindering had gebracht. Over het al gemeen bleef het bouwland nog te nat, om ge schikt beteeld te worden. Dezelfde berichten doen zich ook uit andere streken voor, maar daarentegen staan de granen en het koolzaad, die, zooals o. a. uit Soetermeer wordt gemeld, dezen winter door hoog water noch strenge vorst geleden hebben, goed te veld, en laat zich een zwaar gewas te gemoet zien. Ook steen vruchten, appelen en peren beloven een gun- stigen bloei. Ten gevolge van eene vechtpartij, welke Woensdag-avond op het Velperplein te Arn hem tusschen een korporaal der infanterie en eenige jongens plaats had, hadden zich Donder dag-avond op het Velperplein aldaar een aan tal militairen verzameld, die tegen zeven uren de stad introkken. Al spoedig gaf dit aanlei ding tot eene botsing met burgers, ten gevolge waarvan een© groote vechtpartij in de Rogge- en Ketelstraat ontstond. De militairen trokken sabel en bajonet; de politie vereenigd met de rijksveldwacht kwam tusschen beiden, en weldra verscheen op verzoek van den commissaris van politie eene sterke patrouille. De rechterlijke en militaire autoriteiten bevonden zich mede wel dra op het terrein, en dank zij de genomen maatregelen heeft men ernstige tooneelen kun nen voorkomen. Nogtans zijn in de schermut selingen verscheidene personen, ook agenten van politie, gewond. Eenige belhamels onder de korporaals zijn in verzekerde bewaring genomen. Woensdag-avond hebben te Maastricht ook ongeregeldheden plaats gehad. Een 50-tal werklieden van den heer Van Seters, mede aan nemer der werken aan het Z.-Willems-kanaal buiten de Boschpoort aldaar, vertoornd over de niet betaling van het door hen verdiende dag loon, hadden besloten hun geld met geweld te verkrijgen, het huis van genoemden aannemer belegerd, de glazen ingeworpen en hem zei ven gedwongen de vlucht naar eene verborgene plaats te nemen, tevens dreigende de woning in brand te steken. Eenige gendarmen, die onmiddellijk op de plaats waren aangekomen, boden het hoofd aan de oproerlingen en vingen een gevecht met hen aan, waarbij een hunner eene wonde aan het hoofd bekwam, terwijl aan een der werklie den door een sabelhouw een gedeelte der wang werd weggenomen. Spoedig kwamen nog 10 a 12 gendarmes opdagen, die 4 der belhamels in hechtenis namen en alzoo een einde aan dit betreurenswaardig tooneel maakten. Betreffende den brand te Genemuiden wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant, onder dagteekening van 12 dezer, van daar ge meld De brand is omstreeks halfelf in den avond van "Woensdag ontstaan en duurde onafgebro ken tot 's morgens 7 uren voort, zonder dat het mogelijk was om met de brandspruiten uit deze en de naburige gemeenten iets tot vermin dering te kunnen aanbrengen. De vele rieten daken, die zich op de achterhuizen bevonden, alsmede massa's hooi, alhier bij menigte aange troffen, gevoegd bij de enorme quantiteit mat ten, die te dezer plaatse gefabriceerd worden, wa ren bij den sterk heerschenden wind oorzaak, dat in betrekkelijk korten tijd meer dan do helft der woonhuizen in lichterlaaie vlam ston den, ten gevolge waarvan het grootste deel der plaats, en daaronder het groote stadhuis en de nieuwe scholen, voor eenige jaren voor eene som van f 36,000 met annexe onderwijzers-woningen van gemeentewege gebouwd, is vernield. Wat de ramp nog zeer vermeerdert, is de omstandig heid, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte der huizen voor brandschade is verzekerd en de inboedels bijna in het geheel niet. Menschen- levens heeft men gelukkig niet te betreuren; alleen is eene zieke vrouw, die in eene jaagschuit was overgebracht, weinige oogenblikken daarna overleden. Yan de p. m. 1000 stuks ree, wier akelig geloei tot in Zwartsluis, op een half uur afstands, werd gehoord en die onder de vreeselijkste wan orde en het gekerm der ongelukkige bewoners uit de vlammen werden gedreven, waar ze met dolle woede op inliepen, zijn slechts 3 a 4 om gekomen, iets dat bijna ongelooflijk schijnt. Het aantal huisgezinnen, van alles beroofd, wordt op omstreeks 200 begroot. De ellende is onbeschrijfelijk. Uit de naburige gemeenten wordt voedsel en dekking aangebracht, om in de eerste behoeften te voorzien. Moge Neder land weldra toonen, wat de liefdadigheidszin in dezen allertreurigsten toestand ter hulpe vermag AVat ons bericht nog op 't akeligst besluit, is zeker dit, dat een onzer inwoners, vroeger bak ker, thans veehouder, verdacht wordt gehouden, den brand te hebben gesticht, en in den morgen van heden reeds in voorarrest is gezet. Om der menschheidswille hopen wij, dat dit ontzettend vermoeden niet bewaarheid worde Het Handelsblad bevat nog de volgende bij zonderheden Er waren slechts 3 spuiten aan wezig, waarvan er 1 verbrand is. Het raadhuis werd ongeveer te 11 uren door de vlammen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1