station en de begraafplaats begeven, om de treu rige plechtigheid bij te wonen. Men verneemt dat de heer Mr. A. kle- telerkamp aan Z. M. den Koning een eervol ontslag, wegens redenen van gezondheid, heeft verzocht uit zijne betrekking van kantonrechter te TJtrecht. Genoemde heer heeft deze functiën uitgeoe fend sedert de invoering der rechterlijke orga nisatie in 1838, en alzoo bijna 30 jaren. Sedert den 2den dezer maand werd te Dordrecht een agent van politie vermist; Zaterdag jl. is zijn lijk opgevischt in de Spui- haven. Bij onderzoek is gebleken, dat dien man op gewelddadige wijze het leven is benomen. Hij was een oppassend huisvader en laat eene zwan gere vrouw en een kind na. De justitie doet ijverig onderzoek; vijf personen zijn bereids in hechte nis genomen. De rivieren de Oude en Nieuwe IJsel zijn in de laatste dagen zoodanig gewassen, dat de daaraan liggende weilanden weder over stroomd zijnde gewoonlijk om dezen tijd van het jaar plaats hebbende spieringvangst op laatst- gemelde rivier, brengt daardoor, tot schade voor de visschers, niets op. Jl. Dinsdag zijn te Helder twee Maas sloepen uit zee binnengekomen, die eene belang rijke hoeveelheid (1600) kabeljauwen, behalve anderen visch, hebben aangebracht. De levende kabeljauw werd voor f 3.50 a ƒ3.75 door opkoo- pei'8 overgenomen. Omtrent den brand te Genemuiden vermeldt de Nieuwe Rotterdamsche Courant in weinige woorden, dat het stadhuis, de school gebouwen en ongeveer 130 huizen zijn vernield, terwijl zij ontstaan zou zijn in eene bakkerij. Iemand te Zwolle kwam dezer dagen door het koopen van oud koper in het bezit van eenige muntstukken, waaronder een door buitengewone zwaarte zijne aandach't trok. Hij begaf zich daarmede naar een penningkundige, wien het na veel moeite gelukte het muntstuk schoon te maken, en die toen zag dat het zeer fijn goud was, en aan de eene zijde een beeldenaar had met de Latijnsche inscriptie: Philip III, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bour- gondië, met het jaartal 1503 of 1507. De andere zijde draagt een kruis, waar tusschen twee kro nen en twee leliën; het op die zijde aange brachte randschrift is nog niet wel leesbaar. Men zegt dat voor het muntstuk reeds de vijf voudige waarde van het goud geboden is. Door den heer John Loeff te 's-Her togenbosch is een toestel uitgevonden, waar door bij de gasbereiding uit steenkolen 30 per cent meer gas verkregen wordt dan bij de tegen woordige bereidingswijze ook is het gas helderder en meer lichtgevend. Iedere fabriek kan met weinig moeite zoodanig worden ingericht, dat het deze voordeelen geniet. Gemelde heer Loeft' zal, naar wij vernemen, deze toestellen onder garantie van zijne goede werking vervaar digen en heeft hiervoor bereids octrooi aange vraagd. Z. M. heeft tot burg. der gem. Hontenisse benoemd H. A. A. baron Collot d'Escury. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van Mr. J. H. M. Mollerus van Westkerke, burgem. van Baarn en Eemnes, tot secr. dier gemeenten. Z. M. heeft aan Mr. G. J. IJssel de Schep per, op zijn verzoek, met 1 April 1868, eervol ontslag verleend als president der arr.-recht bank te Arnhem, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in de rechterlijke betrek kingen aan den lande bewezen. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 4-8°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°, Vrijdag 's nachts te 12 uren 40°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 41°, te 8 uren 44°, 's na middags te 12 uren 50°, te 4 uren 60°. BUITENGA N D. Pruisen. De //Kreuzzeitung" zegt, dat het vertrek van prins Napoleon uit Berlijn nog niet bepaald is. Zijn vertrek naar Parijs zal al thans niet voor Zaterdag plaats hebben. Op zijn terugkeer zal hij zich te Essen ophouden en het etablissement van Krupp bezichtigen. De Engelsche gezant bij het hof van St.- Petersburg, sir A. Buchanan, is te Berlijn aan gekomen. Oostenrijk. In de zitting van het Lager huis van den rijksraad van gisteren heeft de minister van justitie een wetsontwerp ingediend tot opheffing van den lijfsdwang. De wetsont werpen tot opheffing van de woekerwet en op heffing van den staatsraad, zijn in den zin der regeering na de laatste lezing aangenomen. Frankrijk. De president deelde gisteren dépê ches mede van den procureur-generaal, waarbij ge vraagd wordt machtiging om artikelen in de Figaro en Situation te vervolgen, welke beleedigend zijn voor de wetgevende macht. De machtiging werd verleend. De kamer constitueerde zich in geheim-comité. Na wederopening der vergadering heeft de heer Garnier Pages gesproken tegen de wet op de vereeniging. Heden zouden de discussiën worden voort gezet. Keizer Napoleon heeft eene som van 10,000 franken 'sjaars uit zijne eigene fondsen be schikbaar gesteld voor het voltooien en uitgeven der wetenschappelijke werken van den onlangs te Parijs overleden natuurkundige LéonFoucault, en meer bepaald voor het vervaardigen der door dien geleerde ontworpen werktuigen en toestel len. Op last des keizers is tot dat einde eene commissie benoemd, aan welker hoofd de gewe zen minister voor den handel Roulland staat. Engeland. Zestien ladingen tarwe, gelijk staande met ongeveer 40,000 quarters, zijn voor Nederland, Frankrijk en België te Londen aan gekocht. Het lang verwachte rapport der commissie van rapporteurs over de indeeling des lands in kiesdistricten, is Dinsdag aan de parlements leden rondgedeeld. Het bevat 471 pagina's en een groot aantal fraai uitgevoerde gekleurde kaarten. De prijs van het werk is niet minder dan 2 pd. st. 2 sh. De Iersche correspondenten der Engelsche couranten en de Iersche dagbladen zelve zijn eenstemmig in hun bericht van den goeden indruk, dien het plan van den prins van Wal lis, om na Paschen Ierland te bezoeken, in Ierland maakt. De prins zal tevens de insignes van de orde van St.-Patrick ontvangen, welke door den prins-gemaal gedragen zijn. Tot nog toe was de plaats van prins Albert als ridder van die orde nog niet vervuld. Ierland. De Fenian Mackay, beschuldigd van een politie-agent vermoord te hebben, is niet schuldig verklaard. Een journalist te Cork, Dr. Waters, die gearresteerd was, is in vrijheid gesteld. Spanje. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp aangenomen betreffende de con versie der amortisatie en uitgestelde schuld, die nog in circulatie is. Abessinie. De KÖlnische Zeitung bevat een brief uit Dolo (bij Antalo) in Abessinië door een der Engelschen geschreven dato 12 Februari. Om zijne belangrijkheid deelen wij enkele stuk ken daaruit mede. Na vermeld te hebben, hoe de bevolking en ook de vorst Van Tigré zich vreedzaam tegen over de Engelschen gedragen, geeft de schrij ver een tafereel van de wegen, die het Engel sche leger moet langs trekkenin plaats van zooveel mogelijk diepten en steilten te mijden, loopen deze juist over de hoogste punten om dan weder op eenmaal in een laag dal neder te komen. De Abessinische hooglanden worden gevormd door een onafgebroken reeks van rot sen en afgronden. Dergelijke wegen voor hel vervoer van de bagage en het geschut bruik baar te maken is een zware post, en vereischt veel tijd. Wij zijn, zoo gaat de schr. voort, met de geheele voorhoede, bestaande uit 150 man cava lerie, 2 kompagnieën infanterie en 3 kompagnieën sappeurs, tot op 10 mijlen van Antalo opgerukt, en wachten slechts op de aankomst van meer dere afdeelingen, om met eene indrukwekkende macht tot in de nabijheid van dit belangrijk punt op te marcheeren. Op verschilleude gunstig gelegene plaatsen zullen eenige korpsen achtergelaten en daar depots en markplaatsen worden aangelegdeene afdeeling van 2900 man. waaronder ongeveer 900 man cavalerie, zal van Antalo naar Magdala trekken. Deze divisie zal, onder opperkomraando van sir R. Napier, aan gevoerd worden door sir Charles Staveley, een bekend generaal uit het Indische leger. De kommandant van de 2de divisie, generaal Mal colm, blijft met een belangrijk aantal troepen in Antalo, om des noods de anderen te kunnen assisteeren. Na vervolgens besproken te hebben wat hel waarschijnlijkste is dat koning Theodorus za doen, of de Engelschen in Magdala afwachten, öf hen onverhoeds op het lijf vallen, öf zich terugtrekken, en dan, onder bedreiging van zijne gevangenen te vermoorden, met de Engelschen onderhandelen (welk laatste de schr. denk' dat geschieden zal) geeft hij de volgende be schrijving van het land en zijne bewoners//Li Zulla maakt de beschaving rassche vorderingen De inwoners moeten wel vreemd hebben opge keken, toen de eerste locomotief uit de haven het land instoomdeen tegenwoordig zijn er niet alleen locomotieven te zien, maar telegra- phen, waterleidingen, bazars enz. De bevolking neemt, gelijk gezegd is, eene vreedzame houding tegenover ons aan, en door middel van de blin kende Maria-Theresia-thalers komen eiken dag 9 verborgene voorraden koren, boter, meel en 1 melk te voorschijn. In het leger gaat men vau 1 den verstandigen regel uit, om alles dadelijk en j rijkelijk te betalen, geene dwangleveringen toe I te laten en de eigendom der dorpbewoners wordt, I door uitgezette wachten, tegen de hebzucht dei soldaten beschermd. Het gerucht van de mild heid onzer armee gaat ons vooruit, en de toe- I voer zal altijd meer worden. Daarbij heeft de I Abessiniër, zoover als ik hem heb leeren kennen I geen zin voor handel en volstrekt geen juis I begrip van de waarde van het geld. Alles kost I een real of thaler, een bosch hout, een seliote h melk of een vet schaap. Klein geld bestaat hier I niet; in geval van nood wordt hiervoor rijstoi I meel in de plaats gegeven. Wordt de verlangde I prijs van het een of ander niet betaald, zoo gaat de I man eenvoudig weg, en treedt volstrekt niet in on jj derhandelingen. Betere kooplui zijn er onder de priesters en monniken, die hier in het laud in I grooten overvloed voorhanden zijn. Eenige dollar I doen al hunne gewetensbezwaren ophouden eu tec I slotte verkoopen zij de gansche, wel niet kostbare I inventaris hunner kerken, ja, zoo men het verlangt, I de kerk zelve daarbij. Ik vond hier enkele zeei goed bewerkte ijzeren kruizen, geschilderde hou I ten kisten, geïllustreerde kerkboeken, enz. De ker- I ken zeiven maken meestal een zeer beklaaglijken S indruk. Twee vlakke steenen, bij den ingang op- H gehangen, doen den dienst van klokkenmen I komt in eene donkere ruimte, die slechts door I de deur een weinig licht krijgt; door stroo- I matten wordt de kerk in twee deelen gesplitst waarvan het achterste gedeelte voor den diens: r. der priesters is bestemd en waarin het altaar staaf M dat voor bijzonder heilig gehouden wordt. Dik I wijls werd ons bij het binnentreden verzocht I om onze schoenen uit te trekken, hoewel liet j gebouw meer op een stal dan op een tempf I Gods geleek. Men weigert zelden om het in wen- I dige te vertoonen, en dat nog wel hoewel men I meent, dat wij geene Christenen zijnom onzen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2