2483. Zaterdag 14 Maart. LEIDSCH Vi y^v\w A°. t86>8.r DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer/"0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Omtrent de voorgestelde wet op het h o o- ger onderwijs laat de Nieuwe Utrechtsche j Courant zich bereids, wat de meeste hoofd punten betreft, gunstig uit. Het overbrengen I der propaedeutische studiën naar de gymnasiën, de invoering van verschillende doctoraten bij de faculteiten, de afschaffing der college-gelden dit alles juicht zij zeer toe. Omtrent de opheffing der theologische facul teit laat zij zich minder gunstig uithoewel, vol gens hare meening, die opheffing overeenkomstig I de leer der scheiding van staat en kerk, en dus in theorie zeer juist is, acht zij dat deze op heffing in de practijk zeer treurige gevolgen zal hebben. //Drie groote gevolgen zal deze maatregel na zich sleepen," zegt dit blad. //Vooreerst den dood der theologische wetenschapzoodra toch de toekomstige predikanten niet meer gehouden zullen zijn om, ter bereiking van hun levens doel, de vakken, die nu tot de theologische fa culteit behooren of eenige derzelve te beoefenen, zullen die geheel en al te niet gaanwant het getal der personen die een vak uit liefhebberij beoefenen, zonder dat het tot verkrijging van een graad noodig is, is uiterst gering. Maar, zal men zeggen, aan de toekomstige I seminariën zal de theologie onderwezen worden. Dit is voor een gedeelte waar; maar zij zal er altijd verminkt worden gedoceerd en slechts I voor zooverre zij nuttig kan zijn om eene zekere godsdienstleer in te prenten. Het vrije onder zoek en de leer vrijheid zullen gebannen zijn. Deze inrichtingen dienen toch uitsluitend om leeraars voor een bepaald kerkgenootschap te vormen, en dus zal daar alleen de in dat kerk genootschap aangenomen dogmatiek mogen wor- I den onderwezen. Een tweede gevolg zal wezen, dat de toekom- stige predikanten eenzijdig zullen zijn, daar zij den ontwikkelenden invloed van de beoefenaars I der andere wetenschappen zullen missen, terwijl niemand meer behoefte heeft aan veelzijdige I ontwikkeling dan juist de predikantenmen zal I zoodoende van hen catechiseermeesters maken. Het derde en laatste punt, dat tegen de op- I heffing der theologische faculteiten pleit, is de omstandigheid, dat er verschillende richtingen I in de kerk bestaan, en licht de eene richting niet alleen door de andere wordt overheerd, maar zelfs beroofd van alle gelegenheid om leeraars in haar I geest te krijgen. Die seminariën zullen toch door j hetzelfde lichaam bestuurd worden, dat natuur- I hjk meestal die zaken in zijnen geest zal regelen Het vertrouwen dat er in de kerk zooveel ge matigdheid zal keerschen, dat altijd de voor naamste richtingen ieder een seminarie zullen hebben, vinden we te gewaagd." In België heeft de Ligue de l'ensei- gnement, eene vereeniging, die zich ten doel stelt, om het geven van onderwijs op verschil lende wijzen te bevorderen, eene circulaire aan de fabrikanten te Brussel en omstreken ge richt: hierin vragen zij verlof om in hunne fa brieken of werkplaatsen eenige malen in de week les te doen geven m de eerste vakken van het lager onderwijs: lezen, schrijven en rekenen De Vereeniging meent dat het geven van onder richt dóar, waar juist degenen, die dit het meest noodig hebben, dagelijks bijeenkomen, verre verkieslijk is boven het geven van avondlessen voor volwassenen, waarvan de meesteu geen ge bruik kunnen maken. Zij vermeldt tevens, hoe reeds in de fabriek van eene Belgische maat schappij onder directie van den heer Evrard gedurende 4 uren in de week met vrucht zoo danige lessen worden gegeven. Het Nederlandsche rijks-archief is in den loop van 1867 o. a. verrijkt geworden met de volgende belangrijke stukken1°. eene verza meling van nagenoeg achthonderd oorspronke lijke brieven, ingekomen bij de admiraliteiten van de Mans, van Zeeland en van Amsterdam, grootendeels uit de 17de eeuw, en waaronder zich brieven bevinden van Maarten Harpertsz Tromp, De Ruyter, Witte Corn, de Witte, Adriaan en Joost Banckert, de Evertsens, Swar- tenhout en anderen; 2°. journalen en rapporten van wijlen den vice-admiraal A. A. Buyskes, betrekking hebbende op de jaren 17831819; 3°. papieren, betreffende het verblijf der En- gelschen op de kust van Friesland, in 1799; 4°. de oorspronkelijke journalen van de eerste en tweede Oost-Indische reis van den admiraal Jacob van Neck (1598 en 1601), en het door den kommandeur Abel Tasman eigenhandig ge- teekende journaal van zijne eerste ontdekkings reis in 1642; 5°. het geheele archief van den raad van justitie te Batavia, gepakt in 45 kis ten 6°. stamboeken van Nederlandsche regis- menten over 1707—1810; een eedboek voor officieren over 1798—1801, benevens een regi- ter, bevattende beloften van getrouwheid aan den keizer van Frankrijk, over 1810; 7°. de leenre- gisters enz. van de voormalige baronie van IJssel- stein, aanvangende met het jaar 1406 en eindi gende met het jaar 1795; 8°. de legatiepapieren van den diplomaat Hendrik Hop, die in de jaren 1774—1794, Nederlandsch gezant te Brussel ge weest is; 9°. een journaal van den diplomaat Rumpf, die in 1672, na het afbreken der diplo matieke betrekkingen met Frankrijk en het ver trek van Pieter de Groot, te Parijs gebleven is; 10°. fragmenten van een geteekenden Ne- derlandschen atlas uit het midden der 16de eeuw; 11°. zeven eigenhandige en zeer verfcrou vvelijke brieven, door koning Bodewijk aan zij nen broeder, keizer Napoleon I, over den ver achterden toestand van Holland geschreven. Het onlangs door den raadsheer Schuurman aan den Koning aangeboden journaal van Van Speyk is door Z. M. aan het rijks-archief in bewaring gegeven. IHNNEN L A N D. LEIDEN13 Maart. Naar wij vernemen, hebben ook een aantal aanzienlijke ingezetenen dezer stad het protest geteekend, tegen de willekeurige handelingen van de hoofdcommissie van het Nationaal Mo nument, waarvan wij vroeger reeds melding heb ben gemaakt. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat ingevolge de bevelen des Konings het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Majesteit koning Lodewijk J. van Beieren, voor den tijd van drie weken, te weten eene week middelbaren, en twee weken den lichten rouw, met ingang van den 13den dezer maand Te A m ster da mzou heden voor het prov. gerechtshof een persoon terecht, staan die be schuldigd is van dertien jaren geleden een moord te hebben gepleegd. Hij heeft zich onlangs zelf aangegeven. De man had eerst, na het plegen van den moord, nog vijf jaren in Holland als polderjongen voortgewerkt, was toen als mili tair naar Indië gegaan; in 1866 in het va derland teruggekomen, had hij weder werk gevon den m Groningen, maar desniettegenstaande bleef het bewustzijn van den gepleegden misdaad hem steeds vervolgen, zoodat hij eindelijk het besluit nam, zich als moordenaar bij de justitie aan te geven. De moord had zich aldus toegedragende be schuldigde Reysack had met zijn kameraad eene som van 13 a 14 van een opzichter te ont vangen, wegens gezamenlijk verdiend loonbui ten weten van zijn kameraad had Reysack daar van een gedeelte afgehaald, en toen de dag kwam, waarop de ander zijn deel ging halen en dus bespeuren zou dat hij niet alles meer kon krij gen waarop hij recht had, en zij samen in den vroegen morgen, toen het nog donker was, on derweg waren, greep Reysack zijn makker bij den kraag en wierp hem in het water, terwijl hij hem tevens eenige duchtige wonden aan den hals toebracht. Het lijk werd gevonden, doch de dader bleef tot voor weinige maanden onbekend. Het lijk van den heer Mr. A. A. baron Bentinck, Zr. Ms. gezant bij het hof van Groot- •Brittanje, is Maandag-avond te W ij h e aange komen, en vervolgens, op verlangen van den ge- achten overledene, op eenvoudige doch plechtige wijze in het familiegraf op de algemeene bur gerlijke begraafplaats aldaar ter aarde besteld Een groot aantal ingezetenen had zich bij het

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1