officieels berichten. advertenties commissaris des konings, Jhr. Mr. Bosch van Drakesteyn, eene gedachtenis aan te bieden voor zijn onvermoeiden ijver en zijne krachtige hou ding bij het uitvoeren der maatregelen, voor geschreven tot stuiting der veeziekte in het afgeloopen jaar, waardoor in Noord-Brabant die vernielende ziekte weinig verwoesting heeft aan gericht. Allerwege worden commissiën benoemd, om daartoe aan de landbouwers enz. inteeken- lijsten aan te bieden; de minste bijdrage zal aangenomen worden, terwijl de hoogste inschrij ving de 5 niet zal mogen overschrijd6u. Te Salzbergen zijn door de Pruisische po litie gearresteerd een hoofd-conducteur en 2 conducteurs der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, beschuldigd van hoogverraad tegen Z. M. den koning van Pruisen. Die 3 conducteurs zouden, naar men zegt, door ver schaffing van geld eenige ïïanoveranen, die dienstplichtig waren of zouden worden, in het verlaten van hun land behulpzaam zijn geweest en daarom vervolgd worden. Dat er eene andere reden voor hunne arrestatie moet geweest zijn is stellig, daar dat feit niet strafbaar is. Bij kon. besluit van 6 Maart jl. n°. 47 is Mr. J. van Gigch benoemd tot waarneming van het ambt van hoogleeraar bij de Polytech nische school te Delft, ter vervanging van den hoogleeraar Mr. J. L. de Bruijn Kops, tijdelijk van de vervulling van dat ambt ontheven. (Dit bericht dient tot aanvulling van dat van jl. Maandag.) De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 44°, WindZ. O., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 33°, Woensdag 's nachts te 12 uren 33°, te 3 uren 33°, 's morgens te 5 uren 33°, te 8 uren 36°, Z.'s na middags te 12 uren 47°, te 4 uren 48°. BUlTEiNLAND. Oostenrijk. De belangstelling van het pu bliek omtrent de finantieele plannen van de regeering groeit van dag tot dag aan. Hoewel het plan nog niet in alle détails is vastgesteld en nog moet goedgekeurd worden, eerst in den ministerraad, en later door den keizer, zoodat het tegen den 20sten Maart aan de vertegen woordiging zal kunnen medegedeeld worden, zijn nog de hoofdpunten reeds bekend. De be lasting van 10 pCt. waarmede het kapitaal, in publieke fondsen belegd, bezwaard wordt, zal ran de coupon geheven worden. In plaats van 7 pCt. zal voortaan 17 pCt. van elke cou pon betaald wordenook van de coupons, die nu van belasting vrijgesteld zijn, zullen 10 pCt. moeten voldaan worden. Van de fondsen van maatschappijen enz. zal pCt. geheven worden van onroerende goederen 4/10 pCt., van huizen 3/10 pCt. enz. Door deze belasting hoopt men de 40 millioen te krijgen, die de Oostenrijksche landen voortaan moeten opbrengen. Maandag is de rijksdag te Pesth geopend. Frankrijk. De opvoering van deVengeur heeft Zaterdag alles behalve voldaan: het stuk was zeer slecht en duurde ontzettend lang, zoo dat de toeschouwers reeds tot een hoogen graad van slaperigheid waren geraakt toen het Yive la République" zou geroepen worden. Dit kwam geheel aan het eind. Daarbij werden de woor den zoo flauw uitgesproken, dat sommigen ze niet eens hoorden, en zij brachten dan ook volstrekt geen geestdrift teweeg. Amerika. Alle toebereidselen worden gemaakt tot behandeling der procedure tegen Johnson. De kamer van vertegenwoordigers heeft beslo ten om in een dag de artikelen der acte van beschuldiging te behandelen, en om aldus, ten einde geen oponthoud teweeg te brengen, geene moties van orde voor te stellen Johnson heeft in eene rede aan afgevaardig den der conservatieve partij gezegd, dat hij be sloten heeft om de constitutie te verdedigen, en dat hij nog steeds hoopt dat de bekende vader landsliefde van het yolk, het land voor on dergang zal bewaren. Zoolang het proces han gende is, zal hij niet bemoeilijkt worden in de uitoefening zijner rechten. Generaal Thomas, die op aangifte van Stanton voor het opperste gerechtshof was ge dagvaard, en reeds voorloopig in hechtenis was genomen, is weder in vrijheid gesteld, daar Stanton op den bepaalden dag niet verschenen is, om de beschuldiging vol te houden. Daar entegen heeft nu Thomas tegen Stanton eene actie ingesteld wegens onwettige gevangenzet ting. Berichten uit Mexico melden dat de regeering besloten heeft om de Spaansch- en Engelsch- Mexicaansche schulden te erkennen en voor de betaling der staatsschuld de geconfisqueerde goederen te gebruiken. GEMENGDE BERICHTEN. Voor eenigen tijd hebben 7 zoogenaamde Al- gerijn8che Arabieren te Londen voorstellingen gegeven, waarvan de verhalen de meest wonder bare dingen, die wij tot nu toe gezien hebben, overtreffen. Die Arabieren beginnen met zich, onder zeer luidruchtige, wilde muziek, in een staat van dolle opgewondenheid te brengen; daarop vangen zij hunne kunsten aande een slikt kaktusbladen in, de ander gaat op het scherp van een zwaard staan, een derde bijt kop en staart van een slang af en slikt die op een ander eet spijkers en steeneneen vijfde bindt een touw om zijn midden, en laat 8 man aan beide einden met ai hunne macht trekken, zonder dat het hem iets schijnt te dereneen is er die met een instrument zijn oog een heel eind naar voren trekt, en eindelijk neemt een van het gezelschap een stuk vuur achter in zijn mond, en laat ieder die het wil er zijne sigaar bij aansteken. De //Pall Mall Gazette", deze voorstellingen be sprekende, zegt dat hoe stuitend en weinig aan genaam het ook zijn moge, om dit alles te zien, zij toch uit een wetenschappelijk oogpunt eenige belangstelling verdienen. De opperhuid van den Afrikaan toch is van een hoornachtige zelfstan digheid; zij nemen met veel geraak vuur in de handen, en daaruit laten zich enkele hunner kunsten verklaren wellicht is ook hun verhe melte met een harderen huid bekleed dan het onze. Wat het uittrekken van het oog betreft, dit verklaart genoemd tijdschrift niet te be grijpen en wat het steenen en spijkers eten betreft, zoo meenen Nott en Gliddon (Tijpes of mankind) dat elk menschelijk type in karakter en voorkomen overeenkomst heeft met een be paalde diersoort, dat in dezelfde landstreek woont; zoo hebben de esquimo en de beer, de mogol en de wolf, de neger en de aap overeenkomst; een Arabier nu doet duidelijk zijn struisvogel karakter blijken, door steenen te eten. In een der idyllische dalen van Tyrol is een gezelschapspel in zwang, dat tot de geliefkoosde uitspauningen van de onverdorven landjeugd behoort. Het is eenigszins ontleend aan de zeden en gewoonten der bokken en bestaat daarin, dat men met de hoofden tegen elkander stootdie neervalt verliest den strijd. Te Murboden gaf men zich dezer dagen weder aan dit schuldeloos vermaak over; een der strijders zette zich op eene bank neder om een oogenblik van de ver moeienis van het dartele spel uit te rusten. Eeni gen tijd later toen men tegen de bank stootte, viel d6 jonge man op den grond en ontdekte men dat hij een lijk was. Eene hersenschud ding had zijn dood ten gevolge. Alle spe lers namen de vluchtde justitie heeft zich echter de zaak aangetrokken. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS tan LEYDEN, gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij I860, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 19) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e k., in de school- localen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags Leyden, 27 Februarij 1868. jr;t en visscherij. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aau- staaude saizoen 1868/1869 in het bezit wen- schen te zien van Jagt- of Viscliacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente Secretarie, alwaar zij, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco verzoekschriften, tot het bekomen van buitengewone magtiging tot //het verdrijven van schadelijk gevogelte, het schie ten van konijnen en ander schadelijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers", van heden af, mede gratis ter Gemeente- Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld Leiden, 7 Maart 1868. Tweede Kamer der Staten-Generaal. De afdeelingen der Kamer hebben heden onderzocht de wetsontwerpen: 1°. tot vaststel ling der begrooting van Ned.-Indië voor 1868, en 2°. tot wijziging der begrooting van Ned.- Indië voor 1867 (materieel der zeemacht). Morgen, Donderdag, zullen zij onderzoeken de ontwerpen: 1°. tot naturalizatie van F. W. ven Laer en elf anderen2°. tot beschikbaar stelling van de gelden wegens door het depar tement van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1868; 3°. tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1867 4°. intrekking van art. 92 der wet op de recht. org. en vervanging van het artikel door andere bepalingen, en 5°. verleening van bevoegdheid aan den gouverneur- generaal van Ned.-Indie tot het nemen van maatregelen tot wering van de besmettelijke veeziekte. Vrijdag zullen worden onderzocht de ontwer pen 1* nopens maten, gewichten, meet- en weeg werktuigen en 2°. wijziging der wetten van 1 Juni 1865 (Stbl. u°. 59, 60 en 61) regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, hulp-apotheker, leerling-apotheker en vroedvrouw, en de uit oefening der geneeskunst en der artsenijbereid- kunde. En Zaterdag onderzoek der ontwerpen1 begraven van lijken, begraafplaatsen en begra fenisrechten 2°. banken van leening. Heden overleed in den ouderdom van 67 jaren, onze hartelijk geliefde Vader en Behuwd- Vader JAN VAN DER HOEVEN, Phil. Nat. et Med. Doet., Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leiden, Ridder van de orde van den Ned. Leeuw, Commandeur van de Orde vau de Pool ster, enz. Uit aller naam J VAN DER HOEVEN Jzn. Letden, 10 Maart 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3