N°. 2480. Woensdag 11 Waart. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meer0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. HET WETSONTWERP TOT REGELING VAN HET IIOOGER ONDERWIJS. III. Het IVde hoofdstuk van Tit. II handelt over de examina. In iedere faculteit wordt het doctoraat yer- k regen door het achtereenvolgens afleggen van een of meer candidaats- en van doctorale examina. Een ieder, in het bezit van het getuigschrift bij eindexamen van een gymnasium, of daarmede gelijkgesteld admissie-examen verkregen, wordt tot het afleggen dezer examina toegelaten. De candidaats-examina worden door de facul teiten, de doctorale door commissiën (in navol ging van het beginsel in de geneeskundige wet aangenomen, en van hetgeen in het buitenland geschiedt), door den Koning benoemd, afge nomen De eerste woeden in Juni en December, de tweede in de eerste helft van Juli afgenomen het admissie-examen in Juli. De examina worden mondeling en schriftelijk gehoudende wijze van inrichting en de duur der examina, en wat. er verder betrekking toe heeft, wordt bij Koninklijk besluit geregeld. In de faculteit der rechtsgeleerdheid ziju twee doctoraten verkrijgbaarin de rechten en in de staatswetenschappen. Het candidaats-examen, voor beide hetzelfde, betreft: de geschiedenis van het Romeinsche recht; de beginselen van het Rom. recht vol gens de instituten; de encyclopedie van het rechtde staathuishoudkundeen het staats recht in het algemeen. Het doctoraal-examen in de rechten betreft: het Rom.- en het oud-Hollandsch recht, het bur gerlijk-, handels- en strafrecht, de rechts- en straf vordering, het Nederl. staats- en administratief- recht, en de beginselen der gerechtelijke genees kunde. Het doctoraal-examen in de staatswetenschap pen betreft: het volkenrecht, het Nederl. staats- en administratiefrecht, de staatkundige geschie denis van den nieuweren tijd, de statistiek in zonderheid van Nederland en van zijne koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, het bur gerlijk en handelsrecht, en de beginselen der geneeskundige politie. Wie doctor is in een van beide vakken kan door het afleggen van een examen in die vak ken die voor de twee vakken verschillend zijn het doctoraat in het andere vak verkrijgen. In de faculteit der geneeskunde zijn ver krijgbaar twee doctoratenin de genees-, heel- en verloskunde, en in de artsenijbereidkunde. Voor de genees-, heel- en verloskundigen zijn drie candidaats-examina. Wat het doctoraal-examen betreft, zegt de mem van toel., hierbij zijn grootendeels de artt. 3, 4 en 5 der wet van 1 Juni 1865 gevolgd. Er is echter partij getrokken van de verkregen ondervinding. Reeds bij Kon. besl. van 10 Maart 1867 is vergunning gegeven tot splitsing der daarin genoemde examina. Er is, omdat splitsing van het doctorale-examen eenige moeilijkheden opleverde, aangezien er slechts een maal 's jaars gelegenheid zal zijn om dit af te leggen, de voorkeur gegeven aan eene andere splitsing, zoodat de vakken over drie candidaats- en éen doctoraal-examen worden verdeeld. De in art. 4 der wet van 1865 gevorderde bewij zen moeten reeds geleverd zijn bij het toelatings examen der hoogeschool: het eenige verschil hierin gebracht betreft dus dat thans kennis der Eran- sehe en Hoogduitsche taal gevorderd wordt, en volgens het ontwerp de kennis van éen der drie meest gebruikelijke talen voldoende wordt geacht. Tot het eerste candidaats-examen zijn gebracht de vakken vermeld onder ad, tot het tweede die onder e en f van art. 4 dier wet, tot het derde die onder a en b van art. 5 met bijvoeging der beginselen van de geneeskundige politie. Het doctoraal-examen bepaalt zich alzoo tot de vakken vermeld onder cf van art. 5; evenals bij dit art. bepaald is zal het examen theoretisch en practisch zijn. Ook zal voor hen die dit wenschen gelegenheid bestaan om bewij zen te geven van hunne kennis in de psyschiatrie. Voor de toelating tot dit doctoraal-examen vordert het ontwerp gelijke verklaringen als de laatste alin. van genoemd art. 5. Het doctoraat in de artsenijbereidkunde, waar van het besluit van 1815 reeds spreekt, stemt geheel overeen met examen onder B van art. 9 der wet van 1865 voorgescheven voor apothekers. In de faculteit der wis- en natuurkun dige wetenschappen zijn verkrijgbaar: het doc toraat in de wis- en natuurkunde, in de schei kunde, en in de natuurlijke geschiedenis. Reeds sedert jaren, teekeut de mem. v. toel. aan, heeft de regeering, op grond der behoeften, er toe moeten overgaan om voor het doctoraal-examen bij deze faculteit vrijstelling in onderscheidene vakken te geven, naar gelang van het onder deel, dat de candidaat bij uitsluiting beoefend had. Op die wijze zijn reeds eenigermate de drie doctoraten ontstaan. Het candidaats-examen is voor alle drie het zelfde en betreft alle drie de onderdeelen. In de faculteit der letteren zijn verkrijg baar 5 doctoraten, in de classieke, Semitische, Indische, polynesische en Nederlandsche letter kunde voor alle vijf zijn de candidaats-examina verschillend. Bij het formuleeren daarvan, zegt de mem. v. toel., is gelet op de wenschelijkheid om niet verder te gaan dan voor een geregel- den gang der studiën noodig is, en om alzoo de vakken zooveel mogelijk te beperken. Voor het eerste doctoraat wordt vereischt kennis van de Latijnsche en Grieksche letter kunde; het tweede omvat de Hebreeuwsche, Oost- en West-Arameesche en Arabische talen het derde het Sanskriet, Zend, Arabisch en Per- sisch, en het vierde de Maleische en Javaansche taal- en letterkunde. Behalve door een doctoraal-examen, zal men in elke faculteit, op de wijze door den senaat, onder 's Konings goedkeuring, te bepalen, na het afleggen van een candidaats-examen nog nadere bewijzen van bekwaamheid kunnen geven, door het schrijven en openbaar verdedigen van eene academische proeve of van stellingen. Voorrechten of voordeelen zullen hieraan echter niet ver bonden zijn. De laatste artikelen van dit hoofdstuk be schrijven de rechten, die de verschillende doctors titels geven. Zoo geeft de graad van doctor in de staats wetenschappen bevoegdheid om middelbaar onder wijs te geven in de vakken opgenoemd onder g en h van art. 17 der wet, regelende het mid delbaar onderwijs, en in het administratief recht de verschillende doctoraten in de wis- en natuur kunde geven ook gelijke bevoegdheden als de akten van het middelbaar onderwijs in die vak ken. De graad van doctor in de polynesische letterkunde geeft bevoegdheid om benoemd te worden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië, behoudens hetgeen verder daar voor wordt vereischt. De Amhemsche Courant zegt van het dé menti, haar door den minister van binnenland- sche zaken gegeven, dat zij een nieuw onderzoek omtrent de waarheid van haar bericht zal in stellen. Voor bet oogenblik kan zij, om de bron waaraan zij het ontleende, nog niet besluiten haar zegsman voor een logenaar te houden. Eindelijk vraagt zij of de pers voortaan mag aannemen, dat wanneer de heer Heemskerk in de Kamer het woord niet voert over eenig po litiek bericht, de inhoud daarvan door den mi- nister wordt erkend BINNENLAND. LEIDEN, 10 Maart. Gisteren had in de Zaal Noordeinde alhier een eigenaardig kinderfeest plaats, dat wij, zij het ook met een enkel woord, niet onvermeld mogen laten De Zondagsschool, door den vroeger hier gevestigden Waalsehen predikant Chantepie de la Saussaye opgericht, vierde haar tienjarig bestaan. Een vierhonderdtal kinderen waren reeds te 5 uren 's namiddags met hunne ouders in de ruime en smaakvol gedecoreerde

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1