hadden laten omkoopen, kwam de heer Garnier op en zeide dat hij toch nog wel het een en ander zou kunnen bekend maken, wat verschei dene bladen alles behalve genoegen zou doen Yelen der eerste bladen namen deze uitdaging aan en eischten nu de uitgave. Er werd gespro ken van zekeren La Yarenne, die uit naam van het Italiaansche gouvernement in der tijd rid derorden en geld had uitgedeeld aan die redac teurs, die het Italiaansche gouvernement in Pa rijs onder die voorwaarde hadden gesteund. Ein delijk zijn jl. Zaterdag die bewuste stukken uitgegevenen zij bevatten niets merkwaardigs, zoo ten minste bericht een telegram. Er blijkt uit dat er ridderorden en geld door het Itali aansche gouvernement aan den heer La Yarenne gezonden zijn, maar voor de Parijsche dagbla den behelzen zij niets, dat deze kan compro- mitteeren. Om ten slotte nog een klem staaltje te geven van de redenen die te Parijs het een of ander opgang doen maken is het bericht van eene oorstelling die Zaterdag zou gehouden worden karakteristiek. De eerste ran gen zijn voor ongeloofelijke prijzen verkocht: voor de loges zijn 500 franken betaald en toch is het stuk niets dan een spectakel stuk het heet //le Yengeur", en niemand weet er iets goeds van te vertellen. Maar men zal op het tooneel hooren den kreet van //Yive la République als laatste bede op een zinkend schip aangehe ven. Buitendien zal de marseillaise worden ge zongen. Dat //Yive la Ropublique!" was, naar men zegt, eerst door de censuur veranderd in //Yive la France!", hoewel het een historisch stuk is dat de schipbreuk voorstelt van een Fransch linieschip, in 1793 door de Engel- schen plat geschotenterwijl het vergaat heft al het volk dien kreet aan. De keizer echter verbood die verandering ten strengste en verlangde -de historische woorden behou den te zien. Dit nu te zarnen maakte, dat het publiek met gespannen verwachting, en de politie niet zonder eenige vrees, de voor stelling van Zaterdag in de Chatelet verbeidde. Geruchten van eene nadere kamer-ontbinding zwerven in de lucht: en verder zijn de berich ten zoo vredelievend als ooit. Er moet ook nu geene legerwet door de kamer meer aangeno men, maar er moet eene leening gesloten worden. Is er dus nog hier of daar een minder heldere streek aan den politieken hemel, dan wordt daar natuurlijk geen acht op gbslagen. Maar niet alleen in Frankrijk zijn de berichten zoo vreedzaam, ook daarbuiten. De beslissende houding van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk tegenover Rusland schijnt deze mogendheid van alle verdere plannen omtrent Turkije te hebben doen afzien. Daarbij woedt er, wat eerst in de laatste dagen bekend is geworden, in Rusland de verschrikkelijkste hongersnood: het land is dus geenszins in zulk een voordeeligen toestand om aan veroveringen te denken. Duizenden ster ven van honger, en terwijl nu reeds de commu nicatie hoogst moeilijk is, ziet men de toekomst zeer donker in, wanneer eenmaal het voorjaar komt. De sneeuw maakt de communicatie thans nog gemakkelijker. De regeenng begint wel maatregelen te nemen, maar te laat, en de be hoefte groeit van dag tot dag aan, zoodat de berekeningen omtrent hetgeen noodig zou wezen enorm zijn, Hoe verschrikkelijk de hongersnood in Algerië gewoed heeft, bewijst de jongste op merking van de Fransche regeeringhierbij wordt gewaarschuwd tegen overdreven berichtener waren niet zoovele menschen omgekomen, als men verspreidde; het waren er slechts 20,000! TOONEELNIEUWS. Yrijdag-avond werd hier door het gezelschap van den Amsterdamschen stads-schouwburg een nieuw tooneelspel //Het Haverveldgericht" van Arthur Müller opgevoerd. Aan dit stuk is vol gens het affiche in Duitschland eene bekro ning te beurt gevallen, en dit verwondert ons niet, daar het zich in vele opzichten gunstig van hedendaagsche stukken onderscheidt Het behoort zeker niet tot een hoog-tragisch genre en ook niet tot die monsterachtige drama's bij welke men met alle mogelijke moeite en inspanning, zoodat men er hoofdpijn van krijgt, den weg niet kan vinden te midden vau een doolhof van onnatuurlijke verwikkelingen. Men vindt er ook geen paarden en honden, geen zeegevechten, geen vergiftigingen in, maar wat men er wèl in vindt zijn is waar heid en naïeviteit, die elders ontbreken. Het is geschreven in den trant van //Dorf und Stadt", //der Goldbauer" enz. maar het komische element komt hier wat sterker uit dan daar. Het geeft ons eene levendige voorstelling van de zeden en gewoonten eener dorpsbevolking uit het Beiersche hoogland, en nergens wordt de waarschijnlijkheid uit het oog verloren Het eenige verwijt, dat men er aan kan doen, is, dat het wel wat al te eenvoudig is en dat sommige passages ongetwijfeld meer uitgewerkt hadden kunnen worden Daardoor verwacht men wel eens meer, dan er gegeven wordt. De schrijver geeft blijken van veel men- schenkennis; of is bijv. die Schadenfreude van Resi's vriendinnen, als zij zoo in minachting is geraakt, en ook het medelijden der dorpe lingen met den misdadiger, zoodra hij zich in handen van het gerecht bevindt, niet uit het leven gegrepen r1 Scènes als die, waarin de brave pastoor zich met het wreed belasterde meisje onder de dorpelingen begeeft, alsook die waarin de landrechter zijn speech tegen de op roerige boeren houdt en vooral het laatste tafe reel met het geestige verhaal der terechtzitting, dat zoo uitmuntend door Mw. Kleine werd voorgedragen het zijn als het ware alle schilderijen voLleven en kleur. De afschuwelijke serenade in liet 5de tafereel, hoe lachverwekkend ze ook wezen moge, moet een diepen indruk maken, wranneer men een oogenblik denkt aan den rampzaligen toestand Van Resi, die aan dien hoon is blootgesteld. Wat de vertaling betreft, die mocht wel eens van eenige germanismen gezuiverd worden. De rollen der spraakzame Ursula en van Resi's vader, den rijken boer Wastel, werden meesterlijk door Mw. Kleine en den heer Tja- sink vervuld. Buitendien mocht het ensemble zeer goed genoemd worden en hebben de dames Yan der Finck—Ellenberger, StoetzMajofski, Chr. Stoetz en de heeren Yeltman, Vink en Golverdiuge, eer van hun spel. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Buurmalseu A. A. van Meurs, cand. in Groningen; te Ommen: N. Osti te Hattemte Katwijk aan ZeeD. Rijnders te Hazerswoude, te PaesensJames te Broek op Langendijk. Aangenomen: te Weidum: door Blank- stein te Terhorne; te Vries: door VV. C. van Senden te Oudeschoot. Bedankt: te Hedel en te Aalstdoor P. J. R. Laan te Maassluis; te Bleskensgraafdoor D. Rijnders te Hazerswoudete Moerdijk: door K. W. Hulstijn Hz. te Willige Langerak; te Kethel: door F. G. Magendans te Baambrugge. OFFICIEËLE BERICHTEN. J14JT VISst iL lfilJ. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van lien, die zich voor het aau- staande saizoen 1868/1869 in het bezit wen- schen te zien van Ja^t- of Vischacten, of wel van eene kostelooze vergunning lol uiloefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk inge vuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco verzoekschriften, tot het bekomen van buitengewone magtigiug tot //het verdrijven van schadelijk gevogelte, het schie ten van konijnen en ander schadelijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers", van heden af, mede gratis ter Gemeente- Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, 7 Maart 1868. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den Ssten Maart 1868. J. C. Wakerlin jm. 36 j. en C. van Lange- veld jd. 34 j. M. Sieval wedr. 48 j. en J. Rauzet jd. 48 j. J. van der Lely jm. 26 j. en E. van der Walle jd. 23 j. J. Yermeu- len wedr. 48 j. en J. M. van der Reyden jd. 27 j. H. A. Cossee wedr. 29 j. en A. L Stijger jd. 24 j. A. Biben jm. 26 j. en D Koudijs jm. 24 j. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 9 Maart. In deze zitting heeft plaats gehad de loting tot vaststelling van het rooster van aftreding. Daarna zijn benoemd tot leden der huishou delijke commissie de HH. Heemskerk en Yan Bos8e; tot leden van de commissie voor de ste nographic de HH. Yan Eek, De Brauw en Jonckbloet. Daarna is de vergadering gescheiden. GEMENGDE BERICHTEN. Yerleden Maandag-nacht is bij een landbou wer te Fmkura in Friesland door middel van uit- en inwendige braak en inklimming een vrij aanzienlijke diefstal van eetwaren gepleegd. De dieven hebben zich meester gemaakt van een groot gedeelte van den winter-proviant, be staande in p. m. 130 pond gerookt spek, 4 stukken rookvleesch, 4 gerookte koetongen, be nevens vrij wat rijst, erwten en boonen. De justitie heeft echter de vermoedelijke daders, wonende in het dorp Wijns, reeds gearresteerd. Het zijn vader en zoondo eerste is vroeger tot 6 jaar tuchthuisstraf en 1 jaar gevangenis straf, de zoon mede reeds 2maal tot gevange nisstraf, veroordeeld geweest. Yerleden Zaterdag avond werden zij naar Leeuwarden overgebracht, met de Dokkumer trekschuit. Op straat geko men, wist de vader de eene hand uit de boeien los te wringen, en, voor men het had bemerkt, aan zijn begeleider te ontkomen. Door de waak zaamheid van den agent van politie 3de kl. C. Yisser werd de zoon verhinderd eveneens het hazenpad te kiezen. De vader werd echter spoe dig achterhaald en door de hulp van een bur ger gegrepen. Toen hij vroeger de tuchthuisstraf onderging was hij mede eens ontvlucht, doch met geen beter gevolg dan nu. Bij den uitgever P. van Wicheren Hz. te Groningen i9 van de pers gekomen een ge legenheidsgeschrift, getiteld//Aandoenlijk ver haal van hetgeen den braven jonkheer Mozes overkwam, toen hij met zulke edele bedoelingen van Haarlem naar Groningen gereisd was door een Trompetter." De uitgever van den //Times" telegrapheerde voor eenige dagen naar New-York, om zich te in- formeeren over de juistheid van eene dépêche af komstig van Reuters bureau. Do uitgever ver zond zijn telegram des namiddags te 5 uren en ontving daarop des avonds te elf uren reeds antwoord. Zes duizend mijlen in zes uren mag voorzeker snel heeten, zelfs in deze tijden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3