VOLKSVOORLEZINGEN NOODHULP-MEID delijk onderhandeld met den Taikoen, in het denkbeeld, dat deze de eigenlijke gezaghebber was. Het blijkt echter, dat de Mikado, de gees telijke keizer, meer te zeggen had dan men ge loofde, en dat de Taikoen slechts de opperste der daimio's was, welke zeiven op zijne macht naijverig waren. Het verzet tegen de toelating der vreemdelingen ging voornamelijk uit van den Mikadode wereldlijke vorsten hadden meer open oogen voor de voordeelen, die het verkeer met de buitenlanders aanbrengt. Toch stonden de partijen zoo, dat voor het oogenblik de daimio's meer op de hand van den Mikado wa ren niet omdat zij de voordeelen van den vreem den handel niet wilden, maar omdat zij die niet kregen. De Taikoen toch had wel gezorgd, dat alleen in zijn onmiddellijk gebied de havens ge opend werden, en dat de provinciën der dai mio's gesloten bleven voor het handelsverkeer. Die scheeve verhouding barstte los, toen de Mi kado door den Taikoen bevel had laten geven aan de daimio's, om alle vreemdelingen te ver drijven. Een der daimio's, Chiosiu, volgde dit bevel op. De Taikoen, door de Engelschen aan gesproken, beschuldigde Chiosiu van eigenmach tig zonder zijn bevel gehandeld te hebben. Chiosiu vatte de wapens op tegen den Taikoen en werd door vele andere daimio's onmiddellijk bijge staan. De oorlog in Japan wordt echter steeds zeer langzaam gevoerd. De Japanners vechten zeer slecht, 's Morgens tot tien uren een weinig vechten; dan ontbijten. "Weder wat vechten tot drie uren, en dan dineeren en wachten tot den volgenden dag. Dit is, zegt de correspQndent, de gewone etiquette van den krijg in Japan. Op die wijze kunnen oorlogen zeer lang duren. Eindelijk intusschen is de Taikoen in Osaka in gesloten. De jonge Mikado is door de oproerige daimio's gevangen genomen. De revolutie schijnt niet zóo ver te gaan, dat zij zelfs het gezag van den Mikado wil afschaffen. Hare leuze is: //De Mikado alleenheerscher des lands, in vereeniging met een raad van 18 onafhankelijke daimio's". De daimoi's schijnen nu den jongen Mikado door dwang tot concessies te willen brengen. En zoo zij hun doel bereiken, zullen zij, ieder zooveel mogelijk, in zijn gebied de voordeelen van het buitenlandsch verkeer trachten zich te verzeke ren, wat voor de vrijheid van den handel op Japan niet anders dan voordeelig kan werken. De correspondent geeft aan de Engelschen den raad, om ten spoedigste hunne vergissing van vroeger te herstellen, den Taikoen los te laten en zich bij de daimio's aan te sluiten. Waar schijnlijk zal dit wel de Engelsche politiek in Japan worden. Althans, in de tegenwoordige onlusten hebben zij reeds plechtig bekend ge maakt zich niet te zullen mengeniets waartoe hunne vroegere vriendschap met den Taikoen anders allicht aanleiding zou kunnen geven. De laatste berichten melden, dat het con flict voortduurt, en dat de buitenlandsche ge zanten Osaka verlaten hebben ACADEMIENIEUWS. Bij de godgeleerde faculteit der hoogeschool te XJtrecht heeft zich als schrijver van de ver handeling, die eene eervolle vermelding waardig gekeurd is, bekend gemaakt de heer E. Canne- gieter, candidaat in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. In eene goede stemming. Deze week werden verkocht 1100 balen W.-I., tot diverse prij zen, eu aangevoerd per de schepen Nederland en Insulinde. Men verwacht over het algemeen hetere prijzen, vooral daar de veiling bij de V.-H-.M. zeer klein is. Suiker. Ruwe en geraffineerd. De markt verkeerde deze week in eene meer kalme stem ming; de kooplust is minder algemeen. De aanbiedingen zijn echter zeer beperkt. Tliec. Vast. Van het opgehoudene per Yea- vering Bell werden verkocht de 8 koopen N°. 147 tot 97 ets. en de 18 koopen N°. 166 tot 98 ets., zoodat deze lading in de eerste hand geheel is opgeruimd. Afloop der den 6den Maart gehouden thee veiling Superfine Kaisow Congo 81 tot 90 ets., Fine Kaisow Congo 74 a 87 ets. Alles verkocht. Ryst. Vast. De handel echter geheel voor behoeften. Specerijen. Verlaten. Vruchten. Zonder handel. Meekrap. Stil tot onveranderde prijzen. Indigo. Met goede vraag en geregelden han del tot vaste prijzen. Potasschen. Geheel onveranderd. Katoen. In bet begin der week flauw ge stemd, doch sluit thans in zeer opgewonden stemming tot verhoogde prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. De door de N.-H.-M. geannonceerde veiling van Banca-tin op 31 Maart a. s. zal uit 51100 blokken bestaan. Na het bekend worden dier annonce kwamen de volgende afdoeningen tot stand: 1400 blokken Banca 53%, 500 blokken Banca 53%, 1000 blokken Banca ƒ54, 1000 blokken Banca levering veiling 54%, 500 blok ken Banca levering veiling ƒ64, 300 blokken Billiton 53%, 800 blokken zeilend Billiton ƒ54. Huiden. Bij inschrijving werden afgedaan 703 beschadigde O.-I. pr. Susanna Johanna tot 39%. Petroleum. Op flauwere berichten en la gere prijzen van Antwerpen in het begin dezer week lager verkocht, doch thans weder vast op 20% 21 voor Standard White gehouden, waartoe verscheidene partijen verkocht zijn. Uit het schip Ranger, hetwelk nog altijd in Philadelphia door het ijs wordt teruggehouden, zijn 650 vaten tot 21 op speculatie gekocht. Oliën. Raapolie cont. 40%, per Mei 4034, 40%. Lijnolie 38%, per Mei 3954. Pa tentolie cont. 44%, per Mei 45%, 45, pernaj. ƒ4654, 46. Granen. Tarwe en Rogge stil tot vorige prijzen. Gerst vooral voor do branderij zeer ge zocht en tot hoogere prijzen veel omgezet. Meel. 1ste qual. ^4%, 25; 2de qual. ƒ20 2054; 3de qual. 16%, 18. Keizersmeel 29, ƒ30' Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 6 Maart. De debatten worden voortgezet over de in- terpellatie-Thorbecke en de daarbij voorgestelde motie-Blussé. De heer Jonckbloet meende de opmerking niet achterwege te moeten laten, dat bij den aan vang van het debat ternauwernood van de con servatieve partij eene stem is opgegaan ter verde diging van den maatregel der regeering en schreef dit toe dat bijna niemand dier partij met dien maatregel tot ontbinding instemde. Wat de motie betreft hij achtte die zeer grondwettig, en al ware zij eene motie van wantrouwen, dan nog zou z. i. dergelijke motie door de jongste ont binding gemotiveerd zijn. De heer Godefroi teekende protest aan tegen eenige staatsrechterlijke doctrines nopens het grondwettige der motie, gisteren door de hee- ren Verheijen, Van der Does de Willebois en Saaymans Vader verkondigd. Mochten die leden eenmaal partij worden, dan zou zij z. i. met dergelijke doctrines kunnen genoemd worden le parti des introuvables. Spr. beantwoordde verder de heeren Pijnappel, Rochussen en den min. van binnenl. zaken. De min. van buitenl. zaken verzekerde, dat èn in 1866 èn in 1868 de regeering ten volle de verantwoordelijkheid van de ontbinding aan nam; de eerste echter werd genomen op het initiatief der regeering, de tweede was het nood zakelijk gevolg van de niet-aanneming van het ontslag der ministers door den Koning. De min. van binnenl. zakeu preciseerde de kracht der motie. Hij legde de verklaring af, dat de ware beteekenis daarvan is alle hande ling tusschen regeering en Kamer af te snijden te verklaren dat de Kamer met geen der minis ters, die in dit kabinet zitting hebben, wil samen werken; de motie beteekent dat alle ingediende wetsontwerpen vergeefsch werk zijndat de Kamer weigert inlichtingen te hooren. De heer W. van Goltstein betoogde dat geene fout door de oppositie in de jongste maanden werd gedaan of zij was door eene politieke fout der regeering gevolgd. Wat de motie betreft, men behoorde z. i. niet te lichtvaardig motiën voor te stellen. Spr. besloot met eene beschou wing over den toestand en de verhouding der partijen in dit land. De heer De Bosch Kemper bestreed de motie om negen redenen, omdat de motie is1°. niet duidelijk noch onschuldig; 2°. niet reglemen tair 3°. een ongrondwettig vonnis, waartoe de Kamer niet bevoegd is; 4°. eene miskenning van de rechten der kroon5°. eene miskenning van den werkkring der nieuwe Kamer na de ontbinding; 6°. strekkende om onzen geheelen regeeringsvorm van een monarchaal constitu- tioneelen te veranderen in de republiek; 7®. strekkende om de ministerieels verantwoordelijk heid geheel op te beffen 8°. omdat de aanneming der motie zeer nadeelige gevolgen zal hebben voor den wezenlijken vooruitgang in de wetge ving, en eindelijk ten 9°. omdat de motie mis kent zijne rechten, de rechten dio hem (spreker) niet mogen ontnomen worden. Spr. zette deze negen punten zeer breedvoerig uiteen en zou alle wapenen ter hand nemen om zoolang mo gelijk de motie te bestrijden. De heer De Casembroot motiveerde zijne stem tegen de motie. Hij bleef vertrouwen in den min. van buitenl. zaken stellen. De heer Kalff zal tegen de motie stemmen omdat z. i. eerst het onderzoek over de buiten landsche aangelegenheden moest afgeloopen zijn alvorens een oordeel uit te spreken, terwijl bo vendien de motie volgens hem op onvoldoende gronden berust. De heer Yan der Does de Willebois repli ceerde naar aanleiding van het aanhalen van zijne vroegere rede in de debatten van gisteren en heden. De heer J. K. van Goltstein, hoewel in 't algemeen niet ten gunste van Kamerontbindingen gestemd, wenschte het recht der kroon tot ontbinding geëerbiedigd te zien. De heer Bots ondersteunt, en de heeren Harden- broek, Van Kuyk en Yan Naamen van Eem- nes bestrijden de motie kortelijks. Morgen voort zetting. ADVEKTENTIEN. van het Departement Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. lfiltfKliirVKOJlIST, in de Stads-Gehoorzaal, op MAANDAG 9 Maart 1868, 's avonds te 8 uren. Spreekbeurt te 9 uren, te vervullen door den Heer Mr. G. A. VAN HAMEL. Doorloopende toegangkaarten zijn a 40 cents verkrijgbaar bij den heer H. BURGERSDIJK, Penningmeester, en des avonds aan het lokaal. wordt gevraagd, dag en nacht, terstond in dienst kunnende treden. Brieven franco onder letter S. aan de boekhandelaars SCHREUDER en YAN BAAK alhier.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3