atede eene eerste bijeenkomst, ten einde zich als afdeeling overeenkomstig de statuten te consti- tueeren. De heer Prof. Yeth opende en leidde de vergadering. Hij achtte het onnoodig het doel der Maatschappij aan te wijzen en aan te bevelen; de aanwezigen hadden zich door toe te treden reeds voor dat doel verklaard. Maar hij deelde mede, dat zich reeds aanvankelijk meer dan dertig leden hadden laten inschrijven, hoewel er nog weinig of niets gedaan was om de Maatschappij en haar doel bij onze stadge- nooten bekend te maken. Als het meest ge schikte middel om de aandacht van het publiek op de zaak te vestigen werd voorgesteld en be sloten tot het houden eener openbare vergade ring, waarin door een der leden, bij voorkeur door den heer Keuchenius, het doel en de strek king der Maatschappij zou worden toegelicht. Er werd nog gesproken over het wenschelijke van het oprichten van een weekblad aan de belangen van Indië gewijd, en na eenige dis cussie werd besloten dit denkbeeld aan het hoofdbestuur, te Arnhem gevestigd, in overwe ging te geven. Tot leden van het bestuur wer den benoemd de heeren Yeth, Eruin en Maro- nier, die zich deze keus lieten welgevallen. Wij mogen vertrouwen dat de openbare ver gadering spoedig zal worden gehouden. Dan zal een ieder zich met het doel der Maatschappij nauwkeurig bekend kunnen maken en kunnen beoordeelen of hij daartoe al dan niet behoort mede te werken. Yoorloopig merken wij op, dat de Maatschappij zich ten opzichte der partijen in kerk en staat volstrekt onzijdig houdt, en onder haar leden mannen telt van allerlei ker kelijke en politieke overtuiging; dat zij ook minder het invoeren van bepaalde hervormingen in Indic beoogt, dan het veredelen van den geest, waarin Indië door Nederland geregeerd wordt. Het doel der Maatschappij wordt in het eerste artikel van haar reglement dus omschreven De Maatschappij beoogt handhaving^en toe passing der beginselen van rechtvaardigheid en liefde tot den naaste die de betrekking tus- schen het Moederland en Java moeten ken merken." Wie zal niet gaarne tot het bereiken van zulk een doel willen meewerken. Yanwege het ministerie van binnenlandsche zaken is het volgende bekend gemaakt: Binnen kort zal worden aangevangen |met de overseining van telegrammen door middel van den seintoestel van Hughes, voorloopig alleen tusschen Amsterdam en Rotterdam. Het geseinde wordt, op den toestel in het kantoor van bestemming, in Romeinsche hoofd letters op smalle strooken papier afgedrukt. Deze strooken worden, op een blad papier geplakt, den geadresseerde toegezonden. Daar dus het telegram, behalve het opplakken en het sluiten in den omslag, geene verdere behandeling onder gaat, is de nauwkeurige overkomst te beter ge waarborgd. De snelheid der overbrenging door middel van dezen toestel is twee- a driemaal grooter dan die door den toestel van Morse. De administratie van den rijkstelegraaf heeft gemeend, zich, ook in het belang van het publiek, deze voordeelen te moeten verzekeren, en zich daarvan niet te moeten laten terughouden door de omstandigheid dat in het schrift door dezen toestel geleverd de afstanden tusschen de woor den niet altijd zeer regelmatig zijn. Op grond van de bijzondere wijze van behan deling der berichten volgens het stelsel van Hughes, waarbij aan het kantoor van bestem ming geen afdruk van het bericht wordt be waard, moet met bijzonderen aandrang worden aanbevolen, dat men de telegrammen van juiste en volledige adressen voorzie. Door het hoofdcomité tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden, is goedkeuring verleend aan een reglement, in gezonden door Dr. H. van Cappelle, Dr. B. Caraten en honderd negen andere leden van een comité te 's-Gravenhage, en is mitsdien dit comité erkend als eene afdeeling der Nederland- sche vereeniging, ingesteld bij 's Konings besluit van 19 Juli 1867. De Groninger Courant bevat in haar offi cieel gedeelte het plan der uitgeschreven geld- leening ten laste der gemeente Groningen. De leening is groot ƒ63,000, en wordt uitge geven in schuldbekentenissen van ƒ1000 of ƒ500 a 5 pCt., met jaarlijksche oplossing. De inschrijvingen moeten voor den 17den Maart aan den gemeente-ontvanger opgezonden worden. Het voor den polder Spijkenisse c. a. onlangs in werking gebrachte stoomgemaal vol doet steeds bijzonder aan de verwachting. Ieder moet erkennen dat de tegenwoordige toestand vergeleken met vroeger, zeer gunstig is. In de fabriek van stoom- en andere werk tuigen van de heeren De Bruyn Kops Backer te Breda werden jl. Woensdag proeven geno men met de pneumatische toestellen, die, ten behoeve van de toepassing van het stads-reini- gings-stelsel van den kapitein Liernur in de stad Milaan, in genoemde fabriek zijn vervaar digd. De heer Liernur had alle gemeentebestu ren, die getoond hadden belang in zijn stelsel te stellen, uitgenoodigd, zich bij deze proeven te doen vertegenwoordigendoor vele gemeentebe sturen was aan die uitnoodiging dan ook voldaan. De snelheid waarmede de toestellen werkten en hunne deugdelijkheid bleken volkomen, en de proefneming mag als volkomen geslaagd be schouwd worden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Woensdag aanstaande, den llden Maart, niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer Mr. S. van der Swalme, griffier der staten van Zeeland, op zijn verzoog eervol ontheven van de waarneming der fune- tiën van secretaris der bij koninklijk besluit van 26 Augustus 1867 ingestelde commissie betrek kelijk eene regeling van de zaak der calami- teuze polders in Zeeland, met bepaling dat ge noemde heer als lid der commissie werkzaam zal blijven; en tot lid en secretaris der commis sie benoemd den heer Mr. J. P. R. Tak, coinm.- griffier by de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. Bij kon. besluit is benoemd tot procur. bij de arr.-rechtb. te Breda Mr. H. A. van Mens, adv. aldaartot not. binnen het arrond. Hoorn, ter standplaats de gem. Purmerend, D. van Os, cand.-not. te Hilversum. Bij kon. besluit is benoemd bij het wapen der inf.: bij den staf van het wapen, tot maj. den kapit. 2de kl. P. J. Pfeiffer, van den gener. staf, werkzaam bij het depart, van oorlog. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 46°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 41°. Vrij dag 's nachts te 12 uren 39°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 40°, N. W. te 8 uren 42°, 's na middags te 12 uren 45°, te 4 uren 44°. Het stuk getiteld: //Encore un mot sur Sa- dowa", waarvan onlangs een uittreksel door ons gegeven is, blijkt geschreven te zijn door den prins Yan Joinville, zoon van den laatsten Fran- schen koning Louis Philippe. Het stuk ver schijnt thans te Brussel met den naam van den schrijver. Onlangs maakten wij melding van eene com missie door de Koningin van Engeland benoemd om een rapport uit te brengen over de mid delen tot verkrijging van eenheid in het munt stelsel der voornaamste staten. In //de Econo mist" vinden wij vermeld, dat de Fransche regeering eenige goudstukken van 25 franken heeft doen slaan om te toonen dat het doenlijk is om een munt te scheppen, die in Frankrijk, Engeland en Noord-Amerika kan omloopen. De nieuwe munt komt overeen met 5 dollar.» der Yereenigde Staten, maar heeft een verschil van 2 perce ten gunste van den Engelschen S o v e r e i gn. Yolkomen gelijkheid bestaat du; nog niet. BUITENLAND. Pruisen. Prins Napoleon ontvangt te Berlijn talrijke bezoeken. De koning heeft hem een bezoek gebracht, en ook de prinsen Karei Albrecb: en Adalbert, hertog August van Wurtembert, en graaf Von Bismarck. Prins Napoleon had te voren de prinsen en de koningin-weduwe te Charlottenburg een bezoek gebracht. De geruchten van eene zending, al is zij dan niet eene officieele, winnen meer en meer veld. Frankrijk. In de zitting van het wetgevend lichaam is de beraadslaging over de drukperswet hervat. Een amendement van den heer Jav3l, waarbij vrijstelling van het zegel gevraagd wordt voor alle uitgaven waarbij geene advertenties gevoegd zijn, werd verworpen. De heer Eugene Pelletan ontwikkelde een amendement, waarbij het zegel op drie centimes voor Parijs en een centime voor de departementen gebracht wordt. De heer Vuitry kwram daar tegen op. Alle amen dementen, waarbij vermindering van het dagblad zegel werd voorgesteld, zijn het een na het an dere verworpen. Engeland. De regeering heeft een telegram ontvangen van sir R. Napier uit Assegaradat. meldende dat de Europeanen, die koning Theo dorus met zich had genomen, naar Magdah waren gezonden. Er was nog geen enkel bewijs dat de opstandelingen in Abessynie onder hun nen aanvoerder zich naar Magdala willen begeven om Theodorus aan te vallen. Lord Malmesbury heeft gisteren in het Hoogerhuis het programma van het ministerie Disraëli voorgedragen. Dit programma zal het zelfde zijn als dat van het ministerie-Derby geweest is tot op het oogenblik van het aftre den van den premier. Het bevat voorts de //reform-bill" voor Schotland en Ierland, ont wikkeling van het volksonderwijs en tegemoet koming aan de grieven van Ierland. Graaf Russell verklaarde, dat hij geen ver trouwen kan hebben in deze regeering, daar zij anders handelt dan zij spreekt. In 't Lagerhuis heeft Disraëli uiteengezet, dat de buitenlandsche politiek van het ministerie zal zijn eene vredelievende politiek maar niet tot behoud van den vrede tot iederen prijs. Zi) zal gegrond zijn op edelmoedige sympathie voor en welwillende behandeling van andere natiën De binnenlandsche politiek zal liberaal zijn. Turkije. Men verzekert dat de Montene- grijnsche quaestie op weg is om opgelost te worden. De afgevaardigden uit Montenegro hebben een bal bij den Franschen gezant bijge woond. De gouverneur van Bulgarije is naar zijn post teruggekeerd. De regeering maakt een ontwerp gereed tot reorganisatie dier pro vincie, hetwelk op dezelfde beginselen rust als dat voor Creta. Amerika. De senaat is georganiseerd als rechtbank in de zaak van het in beschuldiging stellen van Johnson. De opperrechter Chase is voorzitter. De kamer der vertegenwoordigers heeft een nieuw artikel bij de acte, waarbij de pre sident Johnson in staat van beschuldiging ge steld wordt, aangenomen. Hij wordt namelijk thans ook beschuldigd van eenige besluiten van het congres openlijk onwettig verklaard te hebben. Japan. Een brief van 5 Jan., uit Japan ge schreven aan kapitein Sherard Osborn, geeft omtrent de revolutie iu Japan de volgende bij zonderheden. De onlusten hebben een aanvang genomen ten tijde van de eerste toelating der vreemdelingen. De Engelschen hebben over deze zaak onophou-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2