N°. 2477. Zaterdag 7 Maart. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-0 regels0.75; iedere regel meer0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. HET "WETSONTWERP TOT REGELING VAN HET HOOGER ONDERWIJS. I. Het ontwerp, waarvan wij eergisteren de be ginselen mededeelden, is verdeeld in zes titels: Tit. I. Algemeene bepalingenTit. II. Openbaar burgerlijk hooger onderwijs (progymnasia, gym nasia, athenea, genees-, heel- en verloskundige scholen, pharmaceutische scholen en kweekscholen voor vroedvrouwenhoogescholen); Tit. III. Ker kelijk en bijzonder hooger onderwijs; Tit. IV. Toezicht; Tit. Y. Openbaar militair hooger on derwijs (Koninklijk instituut voor de marine, Koninklijke militaire academie, Rijks kweek school voor militaire geneeskundigen); Tit. YI. Overgangsbepalingen. De Algemeene bepalingen worden in 4 artikels vermeld: het eerste geeft eene om schrijving van hetgeen het hooger onderwijs omvat//de vorming en voorbereiding tot zelf standige beoefening der wetenschappen en tot het bekleeden van maatschappelijke betrekkingen, waarvoor eene wetenschappelijke opleiding ver- eischt wordt"; het tweede geeft de onderschei ding in openbare, kerkelijke en bijzondere scho len; het derde schrijft voor dat vreemdelingen 's Konings goedkeuring tot het geven van hoo ger onderwijs (ook huisonderwijs) behoevenen het vierde bepaalt dat bij geschil de Koning beslist of eenige school geheel of gedeeltelijk tot het lager, middelbaar of hooger onderwijs be hoort. Het eerste hoofdstuk van titel II behandelt de progymnasia en gymnasia. De eerste, volgens de mem. van toel., alleen die vakken omvattende, die tot eene beschaafde opvoeding de meest onmisbare zijn, de andere al diegenen, welke vereischt worden tot voorbereiding voor het academisch onderwijs; de eerste minstens van djarigen de tweede van Cjarigen cursus. Do vakken waarin aan de progymnasia onderwijs moet gegeven worden, zijna. Grieksche, b. Latijn- sche en c. Nederlandsche taal- en letterkunde, d. Romeinsche oudheden, e. aardrijkskunde, f. ge schiedenis, en g. wiskunde; voor de gymnasia nog buitendien h. Grieksche oudheden, i. Fran- sche, k. Hoogduitsche en l. Engelsche taal- en let terkunde, de beginselen der m. natuur-, schei-, o. delfstof-, aard-, planten- en dierkunde, p. de uiterlijke welsprekendheid, en eindelijk q. de gym nastiek, waaraan in de twee laatste jaren oefening in den wapenhandel wordt toegevoegd. Er kan daarenboven aan de gymnasia onderwijs gege ven worden in r. Hebreeuwsche taal- en letter kunde; s. de gronden van de gemeente-, prov.- en staatsinrichting van Nederland, en in L. de beginselen der staathuishoudkunde. Ook het ge tal der vakken, op de progymnasia 'gedoceerd, kan uitgebreid worden. Het toelatingsexamen tot een progyranasium of gymnasium wordt afgenomen door een of meer leeraren onder toezicht van curatoren, en is natuurlijk wat de eischen betreft af hankelijk vau de klasse, waarin men verlangt te worden opgenomen. Yoor het eerste jaar omvat het de vakken a, b, c, ef.gf van het lager on derwijs. Het eindexamen van een gymnasium wordt afgenomen in het openbaar, door eene com missie van 5 leden, door den gemeenteraad be noemd voor gemeente-, door Ged. Stt. voor provinciale, door den min. van binnonl. zaken voor rijksgymnasia Yoor de eerste soort van scholen wordt van de benoeming aan den min- van binnenl. zaken kennisgegeven, die den in specteur het voorzitterschap der commissie op dragen, en daaraan nog twee leden toe voegen kan. De rector is van rechtswege lid der com missie. Bij dat examen kunnen de leerlingen een getuigschrift krijgen, dat hun den toegang tot de hoogeschool, en tot de verdere examina ont sluit. De vakken waarover dit examen loopt zijn verschillendvoor aanstaande juristen en lite ratoren omvat het examen der vakken a, bc, ei A 9f Pt (kortheidshalve hebben wij bo ven, bij de opnoeming de vakken een andere volgorde gebruikt dan het ontwerphierdoor zijn aldaar deze vakken anders genummerd); voor aanstaande medici en philosophen de vak ken a, b, c, ef, g, in, n, o. Buitendien zullen beide in een der 3 nieuwe talen, naar verkiezing -welke, en in do vakken s en tzoo daarin onderwijs is gegeven, een examen moeten afleggenzij, die de Semitische letter kunde gaan beoefenen, zullen ook een examen in het Hebreeuwsch, zoo daarin onderwijs is gegeven, ondergaan. De getuigschriften, bij een eindexamen aan de progymnasia verkregen, geven recht om voorde daar onderwezen vakken op een gymnasium opgenomen te worden in die klasse, waarvoor zij in de andere vakken toonc-n de noodige kundigheden te bezitten. Yoor allen die niet van een gymnasium ko men, zal een admissie-examen zijn over de op genoemde vakken, af te nemen door eene com missie door den Koning benoemd. Yoor hen die op eene hoogeschool de lessen verlangen bij te wonen i) Omtrent de rijksgymnasia zegt de M. v. T.: aanleiding tot het stichten van rijksgyrantsia bestaat er niet. Mocht evenwel de provincie of het rijk tot het stichten van een gymnasium wenscben over te gaan, de wet geeft daartoe alle vrijheid. voor O.-I. ambtenaar, betreft het examen de vakken c, ef, g, en een der 3 nieuwe talen, naar verkiezing welke. In elke gemeente met meer dan 20,000 zielen moet, in de andere kan een gymnasium opge richt woorden I)0 tegenwoordige rijks-subsi- diën blijven behouden voor de Latijnsche scho len of gymnasia, die overeenkomstig de wet hervormd worden. De onderwijzers aan de progymnasia en gym nasia dragen den titel van leeraren, een der leeraren die van rector, en zoo noodig een die van conrector. Zij worden benoemd en ontsla gen door den gemeenteraad na verhoor van den inspecteur; bij provinciale en rijks-gymnasia door Ged. Stt. en den Koning. De bezoldiging wordt geregeld door de gemeentedezelfde onderschei ding als boven geldt echter voor prov. en rijks gymnasia. De goedkeuring op dit besluit is af hankelijk van de al of niet verplichting der gemeenten om een gymnasium op te richten, en van de subsidiën daarvoor door hen ge noten. Het radicaal voor de leeraaren wordt in art. 19 omschreven eene uitzondering is echter ge maakt voor de aan eene rijks hoogeschool stu deerenden, die met het geven van eenige lessen, onder toezicht van een der leeraren, belast wor den in de gemeente, waar de hoogeschool ge vestigd is. De mem. van toel. teekent hierbij aan, hoe wenschelijk het is, dat de studenten gelegenheid hebben om zich in het geven van onderwijs, onder geschikte leiding, te oefenen. Ter tegemoetkoming in de kosten zal van eiken leerling eene bijdrage mogen gevorderd wordenvoor de progymnasia hoogstens van f 50, voor de gymnasia van [100 'sjaars. Bij elk gemeentelijk progymnasium en gym nasium zal zijn een college van curatoren, om te zorgen voor de getrouwe nakoming der wet. Het doet jaarlijks verslag. BINNENLAND. LEIDEN, G Maart. Yolgens nader ontvangen berichten uit Rot terdam (gisteren na het afdrukken van ons blad ontvangen) blijkt dat de boot tusschen Dover en Ostende vergaan is. De passagiers waren gered, en de Nieuwe Rotterdamsche Courant had ook de brieven, uit Engeland met die boot verzonden, gisterenavond ontvangen. Gisteren hielden de schappij tot //Nut van leden van de Maat- den Javaan" hier ter Dit aantal bedraagt 15. Er zijn thans CO gymnasia en Latijnschc scholen, waarvan 21 met minder dau 10, 45 met minder dan 25 leerlingen. 34 ontvangen rijkssubsidie écn daarvan heeft noch leeraren noch leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1