N°. 2476. Vrijdag A°. 1868. 6 Maart. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00 Franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels0.75; iedere regel meer. 0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 5 Maart. Het ingediende wetsontwerp tot afkoop- baarstelling der Tienden, heeft, evenals het in 1866 aangebodene, ten grondslag het beginsel van afkoopbaarstelling der tienden op vordering van den plichtige, waarmede de Tweede Kamer zich in 1863 heeft vereenigd. Als waarborgen voor den tiendhelfer, zonder onbillijk bezwaar voor den plichtige, stelt de regeering voor, dat de heffer ten allen tijde het recht zal hebben om zijne tiendgerechtig- heid te doen waardeeren, doch dat deze taxatie slechts voor een zeker aantal jaren rechtsgeldig zal zijn, terwijl de heffer na verloop van dat tijdvak opnieuw de bevoegdheid om waardee ring te vorderen verkrijgt. Plaatsruimte verbiedt ons weder om een ver slag te geven van de zitting der Tweede Kamer van gisteren. Alleen vestigen wij de aandacht op het antwoordvan den heer Godefroi aan den minister van buitenlandsche zaken, eene vraag van den heer Haffmans aan de oppositie, en eene verklaring van den heer Geffken, De heer Godefroi was zeer verwonderd dat de overlegging der stukken door den minister van buitenl. zaken was toegezegd, omdat nu de hartstochten waren bedaard. Maar zes maan den te voren was de Luxemburgsche quaestie reeds opgelostwaarom ook in dat geval de stukken niet in comité-generaal overgelegd Waarom dan geen uitstel van behandeling ge vraagd En was deze bereidwilligheid thans eene genoegzame verdediging van de ontbinding? Spr meende van neen, want zelfs al waren de ministers ten onrechte beschuldigd geworden, konden in geen geval de kiezers over deze quaestie oordeel en. De heer Haffmans deed de vraag, ook reeds door de ministers van binneulandsche en van buitenlandsche zaken gedaan, wat er moest ge beuren als dit ministerie aftrad Alsof de be antwoording dezer vraag aan hen te beslissen stond! Steeds verwijzende naar de praerogatie- ven der kroon, en aan anderen bet recht ont zeggende om op dien grond over verschillende regeeringshandelingen een oordeel te vellen, gaan de ministers nu den persoonlijken wil van den Koning zoo geheel voorbij om voor hunne aftreding over hunne portefeuilles te wil len kunnen beschikken. De beer Geffken eindelijk wijdde uit over de verklaring van den minister, dat er geen officieus ministerieel blad was. Spr vatte deze verkla ring zoo op dat zeker blad, dat in de residentie uitkomt, geene ondersteuning geniet noch door subsidie, noch door zeker aantal abonnementen, noch door begunstiging met mededeelingen nopens de plannen van bet gouvernement, of wat dies meer zij, om deze voor te bereiden. En dan, zegt spr., verheugen wij ons over 's ministers voorden. Hij wenscht dat bet publiek dit wete, en dat men er ook in bet buitenland nota van neme De motiën zullen wij later gelegenheid hebben om te bespreken. LEIDEN 5 Maart. De directeur van bet postkantoor alhier verzoekt ons mede te deelen, dat, in verband met de geheel nieuwe regeling van den dienst der Britsche pakketbooten, belast met het ver voer der brievenmalen van en naar Indië, Australië, China, Japan enz. te beginnen met de maand Maart, de verzending der geslotene brievenmalen voor Nederlandsch Indië, door middel van de Britsche pakketbooten, wordt gewijzigd als volgt: Met opheffing der tot dusver bestaande vaste expeditie-dagen, te weten den 9den en den 25sten van elke maand, uit Amsterdam, 's-Gra- venhage enz. is de correspondentie voor Ne derlandsch Indië uit de genoemde plaatsen voor het laatst te verzenden des Donderdags om de veertien dagen, onverminderd de verzending van dagbladen en verder gedrukte stukken twee da gen vroeger, zonder verhooging van port, over eenkomstig de daaromtrent bestaande bepalin gen. De eerste verzending onder de nieuwe rege ling bovengemeld, vindt plaats op Donderdag den 5den Maart, en voor de tweede maal op Donderdag den 26sten Maart en vervolgens te rekenen van laatstgenoemde dagteekening, des Donderdags van veertien tot veertien dagen. In de verzending der brievenmalen voor Ne derlandsch Indië, door middel van de Message- ries Imperiales over Marseille komt geene ver andering. De daarmede te verzenden brieven behooren uiterlijk, evenals thans, op den 16den van elke maand ter post te worden bezorgd. De heer J. F. Zylker, die, gelijk wij gemeld hebben, 11. Maandag te Beert a is overleden, had sedert 1848 onafgebroken zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar lnj zich altijd een warm voorstander beeft betoond van de vrijzinnige beginselen en steeds grooten ijver heeft aan den dag gelegd voor de open bare belangen Hij overleed op 63jarigen leeftijd. //De Tijd" meldt dat de paus aan Mgr. Zwijsen, op diens aanzoek, ontslag heeft verleend als aartsbisschop van Utrecht, en hem tevens beeft benoemd tot bisschop van 's-Bosch. Tot aartsbisschop van Utrecht is benoemd Mgr. J. Schaepman, tot dusver coadjutor met recht van opvolging van Mgr. Zwijsen. Naar men meldt, zijn in November des vorigen jaars door den heer E. N. Boer, firma Nieuwenbuizen C°te Rotterdam, bij het 2de reg. infanterie te Maastricht proeven geno men, om den soldaten beter voedsel voor min der geld te bezorgen, waardoor bet zakgeld der militairen aanzienlijk zou vermeerderen, zoodat aan de schatkist het directe voordeel zou wor den gegeven, dat de soldaat in staat wordt ge steld, om meer dan vroeger op de schuld van zijne kleeding en het reparatiefonds af te doen, waardoor bet deficit bij het verlaten van den dienst veel geringer zou zijn. Het door die proef neming verkregen resultaat was zeer voldoende, want bij beter voedsel kon den soldaat per vijf dagen 44 ets. worden uitgedeeld, in plaats van gemiddeld 25 ets. Daarna werden de proeven ook te Nijmegen en Gouda genomen, en vóór eenige dagen te 's-Hage bij de jagers, waarvan het gevolg was, dat in de 4 dagen dat de proef genomen werd (van 25 tot 29 Eebr.) 34 ets. zakgeld per man meer kon worden uitgedeeld, terwijl zij, die van de proefneming waren uit gesloten, 21 ets. deelden. Naar verzekerd wordt, beeft de minister van oorlog, die deze zaak met warmen ijver behartigt, bevolen dat in de gebeele militaire afdeeling van generaal Knoop menage meesters en koks worden gedirigeerd naar Maas tricht om de kookkunst te leeren De onkosten, die door de nieuwe inrichting der keukens wor den veroorzaakt, zijn zeer onbelangrijk en ko men, indien de information juist zijn, ten laste van den staat, die daarentegen van den anderen kant veelvuldige vergoeding erlangt. Het bureau der regelings-commissie voor bet tiende Nederlandsehe taal- en letterkundig congres heeft zijne uitnoodiging tot deelneming aan de letterkundigen in Noord- en Zuid-Ne derland gericht Daaruit blijkt dat bet congres zal worden gehouden te 's-Gravenhage den 31sten Augustus, den lsten en 2den September a. s. Het bureau verwacht vóór 15 April ant woord. De lijst der leden van de regelings-com missie getuigt van de algemeene belangstelling, die het congres te 's-Gravenhage ondervindt. De Haarlemsche Courant schrijft het vol gende: Uit Delft wordt aan de N. Rotterd. Courant geschreven, dat Mr. D. Koorders, O.- I. ambtenaar, belast is met de lessen van wijlen Dr. Keyzer aan de stedelijke inrichting tot op leiding van O.-I. ambtenaren aldaar. Tot rec tificatie van dat bericht kan dienen, dat aan Mr. D. Koorders het professoraat te Delft niet formeel aangeboden is, en het door hem, bijal dien men het hem mocht aanbieden, niet aan genomen zou worden. Te Rotterdam werd gisterenavond eene vergadering van aandeelhouders in de Nieuwe Kotterdamsche Courant gehouden. De directie toont uit de geschiedenis van haar blad aan, dat, naarmate de vermeerdering van adver- tentiën en het toenemen der te bewerken stof de vergrooting der Courant en het drukken van bijvoegsels noodzakelijk maken, zelfs met een klimmend aantal abonnenten, de winst ver mindert. Dat is de noodlottige werking der ze gelwet. In 1867 had de N. Rott. Courant 441 abbonnenten meer dan in 1866. Zij telt bijna 25 jaren, en van den eersten dag der storting van hun kapitaal genoten de aandeelhouder 5 pet. interest. De Vergadering besloot om 14 aan- deelen van de geldleening af te lossen, waar door thans de helft der leening geamortizeerd is. Over het Japansch gezelschap, dat den laat- sten zomer te Parijs zulk een opgang maakte en thans in Rotterdam is, wordt het volgende geschreven Gisterenavond gaf het Japansch gezelschap, onder directie van professor Kisley en Van

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1