N°. 2473. Dinsdag PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75, iedere regel meer0.1*2* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDSCH Lelden, 2 Maart. De uitslag der discussiën die Zaterdag in de Tweede Kamer gevoerd zijn over de toelating van de heeren Cornelis en De Braauwbene vens de daartegen ingebrachte bezwaren, deelden wij reeds in ons vorig nommer mede. Het belangrijkste bezwaar tegen de toelating van den beer Cornelis, die bij de herstemming slechts met 2 stemmen meerderheid is gekozen, bestond daarin, dat op de afschriften der kie zerslijsten, die volgens de wet aan de besturen der hoofdplaatsen van het hoofddistrict en onder district opgezonden waren, twee namen van personen die gestemd hadden niet voorkwamen deze namen kwamen wel op de authentieke kie zerslijst voor, doch de wijze waarop zij hierop stonden geschreven, deed vermoeden dat deze namen later er bij geschreven waren. Er kwam nog bij, dat die twee personen altijd kiezers geweest waren, en nu nog het radicaal onge twijfeld bezaten. Het komt ons, gelijk de meerderheid dan ook beslist heeft, voor dat de heer Cornelis moest toegelaten wordende authentieke lijst verdient geloof boven de afschriften naar die lijst moest het stembureau de al- of niet bevoegdheid van de opkomende kiezers beoordeeleneene weige ring om gemelde twee personen toe te laten zou dus geheel onwettig zijn geweest. De aan merking dat die lijst eenigen schijn droeg van vervalscht te zijn, kon evenmin op de beslissing van invloed zijn; de gronden daarvoor aange voerd waren werkelijk zoo weinig beteekenend, dat men daarop niet tot de niet-toelating mocht besluiten. Ware er valschheid gepleegd, zeide de heer Godefroi, dan had de justitie in het district, waar de zaak genoeg bekend was, zich deze moeten aantrekken. En wat moet eigenlijk door het bewijs van valschheid uitgemaakt wor den? werd te recht door den heer Storm van 'sGravesande gevraagd: dat bedoelde personen kiezers zijn, wordt niet in twijfel getrokken; dat hunne namen openlijk aangeplakt zijn, evenmin. Ten slotte zou men dus niet anders hebben kunnen bewijzen dan dit, dat oorspron kelijk twee namen op de lijst waren vergeten, die er later bijgevoegd zijn. Dit laatste, en o ok hieromtrent was men het eens, zou in allen ge valle stellig plaats gehad hebben, voordat de stemming plaats had. Of de heer De Brauw moest toegelaten wor den, mocht, dunkt ons, meer betwijfeld worden. Daaromtrent was de commissie niet zoo een stemmig als zij het bij de vorige quaestie was. De verschillende gevoelens van de minderheid en de meerderheid (de commissie bestond uit de heeren Jonckbloet, Dumbaren Heydenrijck) hebben wij reeds medegedeeld. De vraag was deze: hoevele kiezers zijn verhinderd geworden te stemmen, door dat in het district Montfoort de stembus een kwartier uurs te vroeg is geslo ten geworden Nu was het wel alleen van twee personen bepaald uitgemaakt, dat deze na de sluiting en voor den aangewezen tijd waren opgekomen; en op dien grond beweerde de Eenderheid der commissie, dat aangezien de heer De Brauw 4 stemmen boven de volstrekte meerderheid verkregen had, de te vroegtijdige sluiting geen invloed op den uitslag had kun nen hebben; maar de vraag mocht terecht ge daan worden of er niet nog anderen waren, die daardoor verhinderd zijn geworden oin te stem men kiezers, die bijv. gezien hadden dat de leden van het stembureau waren vertrokken, en zich dus niet eens de moeite gegeven hadden, om zich nog aan te melden. De minister van binnenlandsche zaken, die zich ook in het debat omtrent de toelating van Cornelis gemengd had, betoogde wel dat de overige kiezers niet hadden kunnen weten, dat de stembus reeds gesloten waswaarop deze bewering steunde is ons echter niet bekenden zij was ook in tegenspraak met de verklaring van den heer Jonckbloet, die omstandigheden vermeldde, waaruit met vrij groote zekerheid kan worden afgeleid, dat de vroegtijdige sluiting der stem bus wel aan de kiezers is bekend geweest. Het gevoelen der minderheid van de commis sie werd echter, gelijk men weet, in de Kamer aangenomen. BliMJSIENLAND. LEIDEN, 2 Maart. Uit Groningen wordt geschreven dat, naar men verneemt, aan den heer Dr. J. W. Ermerins, hoogleeraar in de wis- en natuurkun dige faculteit aan de hoogeschool aldaar, met het einde van dezen cursus wegens vergevor derden leeftijd, emeritaat zal worden verleend. De Nederl. Industrieel bevat het volgende bericht Naar men verneemt, heeft het Fransche gouvernement aan onzen landgenoot, den met roem bekenden Maastrichtschen wapen-fabri kant Stevens, eene belangrijke bestelling gedaan, zoo tot het vervormen van oude achterladers als de levering van nieuwe wapens. Onder scheidene Fransche officieren zullen het toezicht houden op de werkzaamheden in de fabriek, die, naar men wil, twee jaren zullen duren. Wij vestigen te meer de aandacht op deze mededeeling, voegt het blad er bij, omdat nu blijkt, dat onze industrie door vreemde gouver nementen te hulp wordt geroepen, terwijl ons gouvernement goedvindt, een groot gedeelte van onze geweren in het buitenland te laten vervormen en onze nijverheid afwijst voor de vervaardiging van gepantseerd oorlogsmaterieel, dat op vreemde particuliere werven wordt af gebouwd. Uit Aleppo, in Syrië, wordt gemeld, dat aldaar in de laatste dagen van Januari de Ne- derlandsche reiziger Jhr. Lycklama a Nyeholt aangekomen is. Na den winter te Bagdad te hebben doorgebracht, is de heer Lycklama in het voorjaar van 1867 naar de bouwvallen van Babyion, bij Hillah, vertrokken, waar hij be langrijke opgravingen gedaan en o. a. over blijfselen van oude kanalizatie-werken ontdekt heeft. In de rotsen nabij Kirmansjah heeft bij overblijfselen van voormalige christelijke kerken aangetroffen. Na eenigen tijd te Teheran ver toefd te hebben, heeft hij geheel Kurdistan doorreisd en de bouwvallen van Ninive be zocht, is Mesopotamië doorgestoken tot aan Diarbekir, en heeft van daar de reis naar Aleppo aangenomen. Het voornemen van den heer Lycklama schijnt te zijn, om zijne groote Azia tische reis in het aanstaande voorjaar te be sluiten met eenen tocht naar Balbek, Palmyra en door het Heilige land. Ook van de Nederlandsche reizigster Freule Tinne bevatten de bladen eenige mededeelin- genzij was de woestijn Sahara ingetrok ken en zou met haar aanzienlijk gevolg van natuuronderzoekers, geleerden en krijgslieden, de blauwe bergen bestijgen, en beproeven Tum- buctoo te bereiken. Haar jacht, de//Zeemeeuw," werd te Maltha verkocht en de bemanning zou zich weder naar het vaderland begeven. Te Delft wordt algemeen het gerucht verspreid, dat, in plaats wijlen Mr. Keijser, tot leeraar aan de inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren zal benoemd worden Mr. D. Koorders, Oost-Indisch ambtenaar, thans met verlof hier te lande. De minister van financiën heeft bekend ge maakt, dat van 1°. Maart af, door tusschenkomst der post-administratie van het Noordduitsch-Ver bond, over en weder brieven met aangegeven geldswaarde tusschen Nederland en Zwitserland verzonden zullen kunnen worden. Bij de ver zending bier te lande zijn die brieven aan het zelfde port en aan de betaling van hetzelfde vaste en opklimmende recht onderworpen als omtrent die voor Duitschland is bepaald. Diezelfde minister heeft ter algemeene ken nis gebracht, dat het port der brieven voor Britsch-Indië en Ceylon over Southampton, door de Britsche post-administratie, van lc. Maart af, met 15 cent per enkel port is verhoogd, zoodat die brieven bij verzending uit Nederland, te re kenen van het gemelde tijdstip, aan een port van 55 cent per 15 wichtjes zullen onderwor pen zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings in de verschil lende provinciën aangeschreven, bij burgem. en weth. der gemeenten in hunne provinciën aan te bevelen de collecte, die binnenkort ten be hoeve van het fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in Neder land zal gehouden worden. Op Donderdag 5 Maart zal de gewone audiëntie van den minister van financien niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot pres. van het hoog mil. ger. Mr. J. H. Telders, thans lid in gemeld college; tot lid van het hoog mil. ger. Mr. G. Turk, thans offic. van just, bij de arr. rechtb. te Amers foort; tot offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Amersfoort Mr. S. J. A. van "VValchren, thans subst.-offic. van just, bij die rechtbanktot subst.- offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Amersfoort P. Verloren van Themaat, thans rechter-plaatsv. in die rechtb. eu adv. aldaar; tot rechter-plaatsv,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1