MANUFACTUREN. HET HAVERVELMERIGT, advektentieiy LEIDSCHti SCHOUWBURG. OF DE HERSTELDE EER. EEN GROOT DIVERTISSEMENT. vormen tot nu toe nog alleen de onmiddellijke gevolgen van dien vorstelijken overmoed. Be vriende en aanverwante hoven zijn door de Pruisische regeering aangezocht, geworden om koning George te bewegen om zich zoodanig te gedragen, dat de naleving van het verdrag tus- schen Pruisen en hem geene politieke bezwa ren voor Pruisens rust en veiligheid kan ople veren. Graaf Von Bismarck rust, naar wij hopen, van zijne bezigheden uit en de dagbladen laten hem die rust ongestoord genieten Het pro bleem van zijn plotseling besluit, en van zijne schijnbare ergernis over de houding der conser vatieve partij, is nog niet opgelost. In Oostenrijk gaat men voort zich op zoo goed mogelijken voet met de Hongaren te stel len dit is de levensvraag voor het bestaan der monarchie. De keizer en de keizerin doen daartoe persoonlijk hun best, en naar men meldt zal in het gemeenschappelijke ministerie voor alle Oostenrijksche landen een Hongaar zitting krij gen. Eene andere quaestie is die van het con cordaat, waar Oostenrijk gaarne zich aan wilde onttrekkendoch de geestelijkheid schijnt van hare oude rechten geen handbreed te willen afwijken. Aan den on versaagden ijver van Yon Beust zal het echter, hopen wij, gelukken, ook deze moeilijkheid uit den weg te ruimen. Van Frankrijk werden de voornaamste berichten reeds gisteren door ons medegedeeld men verwacht dat Dinsdag, wanneer de Kamer hare werkzaamheden weder zal hervatten, de HH. Gueroult en Havin andermaal eene poging zullen aanwenden om de arbitrale uitspraak op de tribune voor te lezen. Hit Parijs meldt men heden dat prins Napaleon vertrok ken is, om incognito een reis naar Noord- Duitschland te maken. Een oproer te Madrid, en evenzeer te Lis sabon, en de aanneming van een votum van vertrouwen aan de regeering in de Kamer van afgevaardigden te Bucharest waar de senaat een votum van wantrouwen aannam, met deze feiten, tot dusverre zonder toelichting gebleven, besluiten wij dit korte overzicht van de afgeloopen week. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Kaalte: D. G. W. Muller Massis te Wichmond; te Hedel en te Aalst: P. J. R Laan te Maassluis; te Amersfoort en te Breda.- P. van Son te Warmond; te Bles- kensgraaf en te Katwijk-aan-ZeeD. Rijnders te Hazerswoude; te Oud-Beierland: J. J. Ruijs te Oud-Alblas; te Moerdijk K. W. Hulstijn Hz. te Willige Langerak; te Nieuwpoort: J. F. de Later, cand. in Overijselte Aarlanderveen: B. Mossel te Nederhorst den Berg; te Wei- dumD. L. E. Blankstein te Ter Horne; te Zwolle: J. Vermeer te Vlissiugen; te Nun- speet: W. J. Geselschap te IJselmuideute Al- blasserdamJ. A. Stuff te Zuilichem te Vries: W. C. van Senden te Oudeschoot. Aangenomen: te Ernstdoor A. A. C. Seis, cand.; te Augustinusgadoor A. Zuidema te Leimuiden. Bedankt: te Raalte: door S. H. J. de Wolff te Blauwkapel. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Westmaas: H. A. Jonkman te Kruiningen te SurhuisterveenJ. Rijnink te Westergeest; te Nieuwleusen: A J. Abels te Dalfsen; te Bolsward J. van Goor te Boxum. Bedankt: te Vlissingen door L. Lindeboom te 's-Hertogenboscb. Tweede Kamer der Staten-Generaal. De volgende wetsontwerpen zijn ingekomen 1J tot vaststelling van de onderscheidene hoofd stukken der staatsbegrooting voor 1868; 2°. tot wijziging en aanvulling der wetten op de mid delen voor 1868 en 18673°. tot vaststelling der begrooting voor Ned. Indiè, alsmede voor Suriname, Curasao enz. voor 1868, en tot ver hooging van de Ned. Ind. begrooting voor 1867 4". tot regeling der militaire pensioenen voor de landmacht en tot wijziging van de bepalin gen omtrent het ontslag van officieren der zee en landmacht; 5°. tot regeling der consulaire rechtsmacht; 6°. tot verandering der grenzen van Oostzaan en Wijdewormer, en van Haar lemmer liede en Spaarnwoude; 7°. betreffende de maten en gewichten, meet- en weegwerktui gen 8°. tot wijziging der wet op het uitoefenen der geneeskunst; 9°. betredende de banken van leening; 10°. omtrent het begraven van lijken; 11°. omtrent de bevoegdheid van den gouv.-gen. bij besmettelijke veeziekte 12°. tot afkoopbaar- stelling der tienden; 13°. tot regeling van het hooger onderwijs; 14* tot gedeeltelijke wijzi ging der wet op de personeele belasting; 15°. tot afschaffing der bepalingen in het wetb. van burg. rechtsv. omtrent judicieele boeten en schadeloosstellingen; 16°. tot intrekking van art. 1 wet 29 Mei 1S49 en bepaling dat de H. R. voortaan weder met 7 raadsheereu in cassatie-zaken rol vonnissen zal; 17°. tot goed keuring van het verdrag tot wijziging van het grenstractaat tusschen Pruisen en Nederland van 1852; 18°. tot intrekking of wijziging van artikelen der wet op de rechterlijke organisatie enz. Al deze wetten zijn naar de afdeelingen verzonden. Onder de overige ingekomen stukken behoor den overeenkomsten, door Nederland aangegaan 1°. met Pruisen omtrent de aansluiting der spoorwegen van VenloOsuabruck; 23. met Belgie, tot regeling der aansluiting van spoor wegen in beide rijken; 3°. met Italië, omtrent het postverkeerwelke overeenkomsten in handen van commissiën zijn gesteld, evenals het ingekomen verslag der exploitatie van de staatsspoorwegen over 1865. Zitting van 29 Februari. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een ontwerp tot wijziging der begrooting van Ned. Indië over 1867. Drukken en verzending uaar de afdeelingen. Aan de orde is de beraadslaging over de con clusie van het rapport der commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden uit de districten Gouda en Roermond. De voorzitter zegt dat de conclusiën strek ken tot toelating van de heeren Hoffman, Haffmans eD Cornelis, en niet-toelating van den heer De Brauw. Hij zal die conclussiën in volg orde in omvraag brengen. Wat de verkiezing van den heer De Brauw betreft, den 22sten Januari werden uitgebracht 2003 geldige stemmen; de volstrekte meerderheid was dus 1002. Op den heer De Brauw zijn uit gebracht 1006 stemmen. Het bezwaarschrift, deswege ingediend, behelst, dat de stembus te Montfoort een vierendeel uurs voor den bij de wet bepaalden termijn gesloten is; dat 23 kie zers hunne stem niet hebben uitgebracht, waar van eenige werkelijk opgekomen waren om te stemmen, doch daarin waren verhinderd, terwijl andere het wellicht ook zouden hebben gedaan, wanneer zij niet hadden vernomen dat door eene vergissing van het stembureau geene gelegenheid tot stemmen meer bestond. De onregelmatigheid is volgens de officieele stukken werkelijk gepleegd De minderheid der commissie is van oordeel dat, aangezien slechts 2 kiezers zijn opgeko men, de overige 21 hebben getoond, dat zij geen gebruik van het stemrecht wenschten te maken als die 2 stemmen al niet op den heer De Brauw waren uitgebracht, dan nog had hij 1006 stem men en dus meer dan de volstrekte meerder heid. De meerderheid der commissie gelooft, dat men behoort te vragen, hoeveel kiezers zijn door het te vroeg sluiten van de stembus ver hinderd tot het inleveren van hun biljet, en dit betreft alle 23. Wel zijn er maar 2 opge- I komen, maar het bewijs dat een der 21 overige kiezers na het vernemen der sluiting van de bus van bun voornemen om te stemmen hebben afgezien, is niet geleverd. De mogelijkheid daarvan mag niet worden ontkend, en wordt die aangeno men, dan heeft de overtreding invloed kunnen uit oefenen op de door den heer De Brauw ver kregen volstrekte meerderheid. De voorzitter brengt nu in omvraag 1°. de toelating van den heer Hoffman, 2° van den heer Haffmans, welke beide heeren zonder dis- cussiën worden toegelaten, en 3°. de toelating van den heer Cornelis. Omtrent deze verkie zing is o. a. het volgende bezwaar gemaakt, wat wel het meeste schijnt te wegen Dat er in het onder-kiesdistrict Tegelen twee personen, P do Rijk en S. Teeuwen, een stem briefje zouden hebben ingevoerd, terwijl zij daartoe niet gerechtigd waren. Na uitvoerige discussion is de heer Cornelis met 46 tegen 18, en de heer De Brauw met 42 tegen 24 stemmen als lid toegelaten. Maan dag te elf uren heeft de interpellatie van don heer Thorbecke plaats. De Tooneelisten van den Amsterdamscheu Stads schouwburg onder directie van ROOBOL, TJASINK en PETERS zullen de eer hebben te vertoonen op VRIJDAG 6 DAART 1869 Tooneelspel in 5 Bedrijven. Naar het Hoog- duitsche bekroonde stukEin Haberfeld- Treiben van Arthür Muller. gevolgd door: Gecomponeerd en gemonteerd door den Ballet- meester A. Soria, waarin door al de eerste sujetten van den dans zal worden medegewerkt. Ai0. I. L-e Mat de Coeagne, Al°. Grand Pas comlque, Al0. 3. Grand Pa» de Guirlande», ook met medewerking van de Corypheën en hot Corps de Ballet. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Donderdag 5 Maart, en op den speeldag, van 10—1 uur. BEDDEN, DEKENS EN MATRASSEN. S e Z Door voordeeligen inkoop van eene groote ft f partij GlKHAl** en 25 U AKI Al GS in alle ft kleuren en kwaliteiten in staat gesteld s zijnde tot buiteiige%voii<- lage prijzen ft •5 te verkoopen, neem ik bij deze de vrijheid •jf mij bij mijne geachte begunstigers tot le- c - vering van bovengenoemde artikelen aan a te bevelen. v HH Kleermakers A. REINKE, o genieten extra Hoogstraat, korting. Wijk, 7. N°. 4 Alle soorlen van Manufacturen. De ondevgeteekende besloten hebbende zijne zaken te liquideren biedt voorloopig Huis mi Slunil le Jioop of le liuiii' nan. D. WAFELBAKKER Leiden, 1 Maart 1868 De Finale uitverkoop zal spoedig bekend gemaakt worden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3