flh 2472. Maandag 2 Maart. LEIDSCH J, li PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. L<ei€len, 29 Februari. Met genoegen vernamen wij gisteren het be richt, dat den heer Mr. G. C. J. van Reenen weder de onderscheiding was te beurt gevallen om als eerste candidaat voor het voorzitterschap der Tweede Kamer door Z. M. den Koning an dermaal tot die belangrijke betrekking te zijn benoemd. Met tact en groote onpartijdigheid weet hij de vergaderingen te leiden, en al moge ook de betrekking van president der Kamer in ons def tige land vrij wat lichter taak zijn dan in het woelige Frankrijk, zoo vereischt zij toch bij ons eene groote mate van beleid en eene soort van suprematie, om het vertrouwen van de leden te kunnen genieten, die juist den heer Van Reenen voor die post zoo geschikt maken. Dat hij ook bui ten de Kamer grooten invloed heeft is een ieder bekend. "Wij verheugen er ons ook over dat, al is hij niet met groote meerderheid gekozen, de liberale partij geene ernstige pogingen gedaan heeft, om ditmaal een anderen in zijne plaats tot lsten candidaat te stellen. Hoewel hij toch de candidaat der liberale partij was te Am sterdam, mag men hem zeker niet tot die partij rangschikken, en behoort hij stellig tot de voor standers van dit kabinet. Yan groote gematigdheid gaf die partij blijk, die steeds voorgesteld wordt als de partij, die alles verwerpt wat niet hare beginselen deelt, en slechts de belangen van hare volgelingen ten koste van die van het algemeen voorstaat. Deze is hot die nu haar deel er aan heeft, dat de heer Yan Reenen eerste candidaat is. Het is de eerste uiting der nieuwe Kamer. Geplaatst te genover eene Regeering, die zich niet ontziet om bij benoemingen hare politieke tegenstanders voorbij te gaan, al zijn het mannen van erkende bekwaamheid, heeft de liberale partij haar eene les van gematigdheid en erkenning van verdiensten der tegenpartij gegeven. De rede door den nieuwen president gehouden ademt, èn wat stijl èn wat inhoud betreft, beza- digden ernst en een diep gevoel van het ge wicht der tegenwoordige politieke omstandighe den; wij zouden bijna zeggen dat de toon van eene zekere soort van moedeloosheid blijken geeft. De loop van zaken betreurt hij; de wenschen door em, bij de aanvaarding van het praesidium in 1866 gekoesterd, zijn niet vervuld. Aan wie de chuld Bij de bekende ondersteuning, die het te- enwoordige kabinet, bij verschillende stemmin- en, van den voorzitter ondervond, schijnt die raag overbodig, en zijn antwoord gemakkelijk te ssendoch waarom dan niet weder als in 1866 e Kamer, al was het ook op bedekte wijze, p hare fouten aandachtig gemaakt? Waarom e Kamer niet weder (en een dergelijke ver- aning kan toch niet genoeg herhaald worden) p naleving der grondwet, en op omzichtige itoefening harer rechten gewezen? Waarom u geene enkele vermaning? Waarom nu zoo eteekenisvol gezegd, dat hij niet in eene be- ordeeling zal treden van de redenen, die den reurigen toestand hebben teweeggebracht, en 0 vraag niet zal behandelen, aan wie zij is te wijten? Niemand toch was er, die dit onder stelde. Wij vragen alleen. Dit slechts willen wij consta- teerendat de voorzitter der Kamer, wiens ge matigde politieke beginselen bekend zijn, nu op geheel anderen toon tot de Kamer spreekt dan voor weinige maandendat, terwijl hij toen de leden velerlei plichten voor oogen hield, hij nu verklaart dat de leden der nieuwe Kamer als zelfstandige mannen moeten raadplegen over hetgeen door hen behoort gedaan te worden om de samenwerking van de ministers des Konings en de Staten-Generaal, en de ge regelde werking onzer constitutioneele instel lingen te verzekeren. Wij zullen spoedig zien hoe de Kamer zich van dien plicht zal kwijten. B 1 iN iN E N L A. N D. LEIDEN, 29 Februari. Woensdag 26 Febr. jl. had alhier eene vergade ring plaats van hen die belangstellen in de oprich ting van eene //Harmonie," welkevei'gadering door een veertigtal personen werd bijgewoond. Door het bestuur werd verslag gedaan betreffende de redenen, die geleid hadden tot het intrekken van het adres aan den gemeenteraad. Met alge- meene stemmen werd besloten het eenmaal op gevatte voornemen niet te laten varen, terwijl het bestuur zich op verzoek bereid verklaarde verder voor het nemen der noodige maatregelen te blijven zorgen. Eenige voorstellen betreffende het verkrijgen der yoor de uitvoering van het plan vereischte gelden zullen op eene volgende vergadering worden besproken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 141 tot 172 volwassen personen en van 78 tot 98 kin deren. Men zal zich herinneren, dat in der tijd door den hoogen raad der Nederlanden vele bezwa ren zijn geopperd tegen het betrekken van het voor dat college gestichte gebouw op het Plein te 's-Gravenhage. Ten slotte werd dit ge bouw toch betrokken. Het schijnt dat zich thans gelijke moeilijkheden voordoen met de alge- meene rekenkamer. Men verzekert althans, dat het nog volstrekt niet zeker is of dit staats college wel het nieuwe gebouw zal betrekken, dat met aanzienlijke kosten in gereedheid is gebracht. Te Schiedam is in de vergadering van den gemeenteraad van gisteren door burgemeester en wethouders, in overleg met den inspecteur voor het middelbaar onderwijs in Zuid-Holland, ter benoeming tot directeur voor de hoogero burgerschool en burgeravondschool, tevens leer- aar in de wiskunde, natuurkunde en cosmo- graphie, aanbevolen de heer J. Steijnis Gz., thans onderwijzer in d6 wiskunde aldaar. Wij vernemen, schrijft de Haarl. Courant^ dat de studenten aan de hoogeschool te Gro ningen voornemens zijn, in het volgende jaar eene maskerade te houden, voorstellende den intocht van Sobieski, koning van Polen, bin nen Weenen, in 16S3. In de Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Leeuwarden is aan de burgerdag- en avondschool benoemd tot directeur (jaarwedde 400) en tevens als leeraar in de wis- en natuurkunde (jaarwedde fl'300) de heer F. H. Scheffelaar Klots, te Gouda. Z. M. heeft tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd den heer Mr. G. C. J. van Reenen. Z. M. heeft de benoeming van H. N. Osse, burgem. van Weerselo, en van Mr. J. Becke- ringh, van Loenen, burgem. van Westerbork, respectievelijk tot secr. dier gemeente bekrach tigd aan W. ten Bruggencate, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Ootmarsum. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 50°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 42°. Zaterdag 's nachts te 12 uren 40°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 38°, te 8 ureu 39°, 's na middags te 12 uren 56°, te 4 uren '53°. Yoor eenige dagen vermeldden wij den dood van den heer Mr. S. Keijzer, directeur van de Delftsche instelling van onderwijs voor taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indie. Zijne we tenschappelijke verdiensten maken het ons tot plicht enkele woorden aan zijn leven en wer ken te wijden. Reeds terwijl hij aan onze hoogeschool in de rechtsgeleerdheid studeerde, legde hij zich op de Oostersche taal- en geschiedkennis en vooral, in verband met zijne andere studiën, op de beoefe ning van het Mohammedaansche recht toe. Zoo werd hij dan ook eenige jaren na zijne promotie tot hoogleeraar in dit vak aan de Delftsche academie benoemd; deze betrekking vervulde hij, totdat de rijksinstelling te Leiden de Delftsche academie vervinghet was toen, dat hem het bestuur toevertrouwd werd van de Delftsche Indische school, waar hij zelfs, toen zijne gezond heid reeds veel te wenschen overliet, met onaf gebroken ijver zijne lessen voortzette. Alleen den laatsten tijd van zijn leven was het hem onmogelijk. In I860 werd hij tot lid benoemd van de commissie, belast met het ontwerp van een nieuw strafwetboek voor Nederl. Indië. Behalve eenige politieke geschriften zijn zijne voornaamste werken de volgende: //Handboek van het Mohammedaanseh recht," (vertaald uit het Arabisch); //Het Mohamme daanseh strafrecht," naar Arabische, Javaansche en Maleische bronnen//Précis de Jurisprudence Muselmane" van //Abou Schodja," (Arabisch en Fransch); //Kitab, Tochpab," Javaansch-Moham- medaansch Wetboek; //Publiek en administratief recht van den Islam," (verkorte vertaling van het Arabisch van Mawerdi). Yele bijdragen over

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1