N°. 2471. Zaterdag A0. 1 29 Februari. LEIDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidon, per 3 maandenf 3.00. Franco per posl3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN28 Februari. Na afloop der openings-zitting van de Staten - Generaal van eergisteren, werd onmiddellijk eene officieuze bijeenkomst gehouden door de leden van de Eerste Kamer, in hun eigen lokaal, die van twee tot vier uren geduurd heeft. Men schrijft uit Groningen dat de heer J. F. Zylker, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Appiugedam, ernstig onge steld is en in een hoogst bedenkelijken toestand verkeert. Men schrijft ons uit Noord wijk, dd. 2S FebruariTen voordeele van de algemeene ar men en het te dezer plaatse te stichten werk huis werd gisterenavond door cle leerlingen van het instituut van den heer Schreuder alhier, onder leiding van den verdienstelijken muziek directeur den heer Blume, een concert gegeven, dat de aanzienlijke som van f650 heeft opge bracht. De ouders der leerlingen hebben be langrijk hiertoe bijgedragen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zijne zitting van eergisteren met 19 tegen 11 stemmen verworpen het voorstel van de heeren Eijssell, Van der Burgh en De Pin to, strekkende om tot verbetering van de commu nicatie pogingen aan te wenden bij het hooger bestuur, opdat tot afbraak van de Gevangen poort worde besloten. Het Handelsblad vermeldt met eenige ze kerheid, dat men zich bezig houdt met het ont werpen van een nieuw plan voor het maken van eene haven te Scheveningen, en dat men daarmede reeds zoover gevorderd is, dat eerlang de aanvraag om concessie bij de hooge regeering kan worden te gemoet gezien. Door den gemeenteraad van Delft is eene som van ƒ5000 beschikbaar gesteld ten behoeve eener commissie, die zich zal bezig hou den om, bij gelegenheid van feesten, die in den zomer door de studenten zullen worden gevierd, van gemeentewege eenige volksvermakelijkheden enz. te organiseeren. Naar men verneemt, zal te Groningen in de maand Juni aanstaande vanwege de Gro- ningsche Maatschappij van Landbouw eene algemeene landbouwtentoonstelling gehouden worden. De ijzeren schoorsteen en de laatste mast van het op de Schelde gezonken Engelsche stoom schip //Sultane" zijn door de helmduikers gelicht, afgenomen en te Bath aangebracht. Deze men- schen gaan ijverig en onafgebroken voort met te trachten de lading van de //Sultane" boven te halen en te bergenhet gebeurt dat de dui ker soms ruim anderhalf uur lang in de diepte op p. m. 20 Ned. el vertoeft. Onderscheidene balen, pakken enz. enz., met verschillende voor werpen, zijn reeds omhoog gehaald en te Bath aangebracht, alwaar deze in ruime gebouwen worden gezuiverd, gewasschen enz. enz., al het welk eene groote bedrijvigheid in dat fort te weegbrengt en aan verscheidene handen werk verschaft. Door het wegruimen van den schoor steen eu den derden mast van de //Sultane" kunnen nu alle vaartuigen zonder gevaar de plaats passeeren, waar het wrak gezonken ligt. Bij kon. besluit van den 27sten dezer is tot commissaris des konings in de provincie Drenthe benoemd Mr. J. L. G. Gregory, advoc.-gen. bij den hoogen raad; tot adviseur voor de werk tuig- en scheikunde bij het departement van binnenlandscho zaken E. H. von Baumbauer, doctor in de wijsbegeerte te Haarlem. Z. M. heeft den heer S. Higginson erkend en toegelaten als consul der Vereen igde Staten van Amerika te Batavia. Bij kon. besluit van deu 26sten dezer is aan Mr. H. J. van Lennep, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaats- verv. in de arr.-recbtb. te Amsterdam. Z. M. heeft bewilliging verleend op het ont werp der akte van wijziging in de statuten der naamlooze vennootschap //Hollandsche IJzeren- Spoorweg-maatschappij", gevestigd te Amsterdam. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Donderdagj des namiddags te 5 uren TT', Wind: Z. W., des avonds te S uren TT0, te 10 uren 43°. Vrijdag 's nachts te 12 uren 43°, te 3 uren 43°, 's morgens te 5 uren 43c, te 8 uren 45°, 's na middags te 12 uren 52J, te 4 uren 50°. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Januari. De plaatselijke berichten maken melding van zware regens, bandjirs, dijkbreuken en over stroomingen, vernieling van huizen en wegen en het wegslaan van bruggen. De ingezetenen van Sainarang, dat wederom voor een groot ge deelte overstroomd werd, hebben in eene mee ting besloten, zich bij request tot de regeering te wenden met het verzoek, dat de noodige werken worden aangelegd, om in 't vervolg der gelijke rampen te voorkomen. De heeren O. van Rees en Kroesen, leden van den raad van Indic, zullen waarschijnlijk in Maart naar Nederland vertrekken; omtrent hunne opvolgers is bij den onzekereu politieken toestand in Nederland zelfs eene gissing te ge waagd. Bij de amphibieachtige positie, die den raad van Indië in het regeerings reglement is aangewezen, is het ook bijna onverschillig, wie in dien raad zitting neemt. Bij besluit van den gouverneur-generaal is een tarief vastgesteld, volgens hetwelk gedu rende het eerste kwartaal van 1868 zullen wor den geheven de inkomende rechten op wollen en katoenen goederen, vervaardigd bewesten de Kaap de Goede Hoop, bij invoer in Nederlandsch Indië. Dit besluit bevattende de bepaling dat het met 1 Januari 1868 in werking treedt, word eerst in de //Javasche Courant" van 7 Januari bekend gemaakt, en is eerst op den 4den Januari geteekend. De //Javabode" schrijft omtrent de uit besteding van de suiker onderneming AVono- pringo het volgende: //Reeds vroeger hebben wij bij herhaling gewezen op de vertraging in de bekendstelling van eenige essentieele voor waarden, waaronder tot de uitbesteding dier onderneming zou worden overgegaan. Gisteren namiddag nu werd in de Javasche Courant den volke kond gedaan, dat de uitbesteding, die heden moest plaats hebben, tot onder order is uitgesteld. Wij verbeelden ons reeds de van alle oorden van Java, met groote kosten, per stoomboot en reiswagen te Pekalongan samen gevloeide menigte van kapitalisten en industri- eelen, die hedenochtend, in plaats van met de voorwaarden der uitbesteding, met de mededee- ling werden verrast, dat zij weder onverrichter zake naar huis mochten keeren. Eene nieuwe aanmoediging zeker voor toekom stige uitbestedingen en een bedenkelijk waagstuk tegenover den tegenwoordigen inhebber! "Wellicht ligt het aan ons zwartgallig bewust zijn, dat dergelijke feiten slechts de toevallig geopenbaarde verschijnselen zijn eener ziekte, die het gansche regeeringslichaaam doortrokken heeft, indien wij daarna eene bijzondere waarde meenen te moeten hechten. Doch dan vragen wij, of het niet opmerkelijk is, dat met alle suikercontracten, die tot nu toe uitbesteed zijn, Tjomal en Bandjerdawa, Waroe, Kriang, en thans weder met Wonopringo, onregelmatig heden en tekortkomingen hebben plaats gehad, die het recht geven, uit hetgeen men ziet tot hetgeen men niet ziet te concludeeren, en waaruit ook voor de gouvernements-cultures in het al gemeen de meest ongunstige gevolgtrekkingen zijn af te leiden." Het gebeurde met zeker Engelsch schip geeft sommigen stof tot bezorgdheid. In de maand October jl. werd door de bemanning van een Engelsch schip te Batavia binnenge bracht het Engelsche brakschip //Maggie Leslie," met eene rijke lading thee, komende van China, met bestemming naar Londen. Dit schip was gestrand op een rif in Straat Gaspar, daarop door de bemanning verlaten, later weder vlot geraakt, en werd drijvend in zee gevonden. De resident van Batavia heeft het beheer over schip en lading opgedragen aan den controleur van de recherche, welke opdracht volgens inzien van den consul van Groot-Brittannië in strijd was met de overeenkomst, tusschen Nederland en zijn gouvernement aangegaan dd. 6 Maart 1856. De regeering, van deze zaak gesaisiseerd, besliste in de maand November, dat het schip en de lading aan den consul moesten worden overgegeven, die als een gevolg daarvan het beheer aanvaardde. De controleur van de recher che had intusschen een aanzienlijk gedeelte van de lading in openbare veiliüg tegen een spot prijs verkocht, en zulks niettegenstaande daar tegen door den Britschen consul was geprotes teerd. Het provenu van dien werd niet ver antwoord, doch de consul behield zich in het belang der eigenaren de actie tot schadevergoe ding voor, terwijl de controleur der recherche bij de overgave yan het schip en de re3teerende

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1