Wij verheugen ons, dat de heer Heemskerk erkent, dat eene nieuwe Kamer het regee- ringabeleid zal beoordeelen. Aan dat oordeel zal dua door haar het gewicht worden gehecht dat eene uitspraak in derde instantie verdient. Evenzeer zien wij met genoegen dat de re geering de overeenstemming der machten nood zakelijk acht voor de duurzaamheid en deugde lijkheid der grondwettige instellingen en erkent dat de liefde voor den vorst en de zorg voor hot volk bij regeering en vertegenwoordiging op den voorgrond moeten staan. Mocht dus blijken dat de overeenstemming niet bestond, dan zal èn uit gehechtheid voor de grondwet tige instellingen èn uit bezorgdheid voor het volk dit kabinet geen gehoor meer geven aan "de stem der eigenliefde. BUITEN L A N D. Fraiïkrijk. Plaatsruimte belette ons giste ren om het tweede belangrijke punt der dis- cussiën omtrent het amendement-De Janzé op te nemen. Het betreft het argument door den minister Rouher gebruikt tot bestrijding van het amendement. Deze zeide dat zelfs (en eene der gelijke verklaring schijnt ongeloofelijk) in En geland, het land der parlementaire vrijheid, de mededeeling van de verslagen der zittingen wel geschiedt, maar toch in strijd is met de wet en dus elk oogenblik kan verboden worden. De Engelsche schrijvers bevestigen dit: het is eene overtreding van de wet om verslag te geven van de zittingenmaar als zoovele bepalingen, die nog van oudsher in Engeland bestaan, dient de wet slechts om opzettelijke valsche opgaven te keer te gaan. Men moet hierbij echter in aan merking nemen dat oudtijds niemand bij de zittingen toegelaten werdin de 18de eeuw kregen langzamerhand ook niet-leden eerst hei melijk, later meer openlijk, doch steeds op ge vaar van op verlangen van een lid uit de vergade ring gezet te worden, tot de zittingen toegang. Eerst in 1845 werd de toelating van vreemden door het Huis der gemeenten als een geoorloofd feit erkendmaar nog steeds kan op verlangen van een lid ieder vreemde verwijderd worden. Wat het geven van verslagen betreft, dit is ook sinds de 18de eeuw vrijelijk toegelaten; maar waar ieder niet-lid uit de vergadering kan ver wijderd worden, is ook dit recht voor verbod vatbaar. Wel heeft men in vroeger tijd dik wijls over de wijze waarop dit gedaan werd, met reden geklaagd en is er dan ook menige klacht voor den rechter gebracht, maar in deze eeuw, bij de volledige vrijheid, die een ieder daarom trent had, zijn groote misbruiken niet voorge komen. En zoo blijkt, opdat wij weder tot Frankrijk terugkeerendat het geheele argu ment van den minister onjuist is: hij moet zelf erkennen dat in Engeland het feit sinds meer dan eene eeuw bestaat, dat iedereen verslagen van de debatten kan geven, terwijl de publici teit der zittingen, waarmede het geven van een compte-rendu in het nauwste verband staat, nooit is gesanctioneerd. Nu is dit in Frankrijk wel het geval: in art. 41 van de constitutie wordt bepaald, dat de zittingen van het wetge vend lichaam publiek zijn, en daar wordt het geven van een ander compte-rendu dan het officieele verboden. Welk argument men nu uit de vergelijking van deze twee gegevens kan putten om den toestand in Frankrijk te ver dedigen, is een van die probleina's, die alleen een minister van Napoleon III kan oplossen. Roumenie. De senaat heeft een votum van wantrouwen tegen het kabinet met eene meer derheid van drie steramen aangenomen. De //France'' meldt dat de Roumenische regeering den heer Contacuzene naar St.-Peters- burg zou hebben gezonden om Ruslands adhaesie te vragen tot het plan, om Roumenië volkomen onafhankelijk te verklaren. De proclamatie in dien zien zou den 14den Mei a. s. uitgevaar digd worden. Wij hopen, zegt de //France", dat die tijding blijken zal onjuist te zijn. Volgens brieven uit G-alatz duren, in weer wil der verklaringen van de Roumenische regee ring, de woelingen in Bulgarije, Servië en de Vorstendommen voort. 2500 geweren en 10 kis ten revolvers, met bestemming naar Bulgarije, zijn te Bucharest gearriveerd. Rome. De paus heeft volgens gewoonte de vasten-predikers ten gehoore ontvangen. Vóór dat hij hun zijn zegen schonk, heeft hij eene allocutie gehouden, waarin hij de hoop te ken nen gaf dat Rome, dat onlangs door de trouw der pauselijke onderdanen en soldaten, door de toewijding der Katholieke wereld, en vooral door Frankrijk gered is geworden, even als in vorige tijden een werktuig in de hand der Voor zienigheid moge zijn en niet meer moge worden bedreigd. De Fransche gezant heeft den paus een eigen- handigen brief van den keizer overgereikt, waarin dank wordt betuigd over de bevordering van den abt Bonaparte tot kardinaal. Het karneval is weinig geanimeerd. Tot nu toe is het daarbij geheel rustig gebleven. INGEZONDEN. Eergisteren gaf Sempre Crescendo op Zomer- zorg zijn 33ste invitatie-concert. De groote zaal was voor dit doel zoo goed mogelijk ingerigt en op smaakvolle wijze gedecoreerd. De autori teiten dezer gemeente en deputatiën uit ver schillende muzikale collegièn waren officieel tot de bijwoning uitgenoodigd, en met milde hand hadden het bestuur en de leden invitatiekaar ten aan de verdere gasten uitgereikt, die op hun beurt door een zeer trouwe opkomst toon den de hun bewezen beleefdheid op prijs te stellen; de zaal was eivol. Het concert werd geopend met de 4de symphonie van Mendel sohn, een der geliefkoosde werken van dien componist. Zij werd, evenals na de pause de ouvertures Berggeist" van Spohr en u Leo- nore" van Beethoven, onder de bezielende lei ding van onzen orchestdirecteur Wetrens en de ambitieuse medewerking van het orchest, uitmuntend uitgevoerd. Als solisten traden op de heeren Anton Rubinstein, Directeur van het Conservatoire te Petersburg, eu Johann Ilrimaly, solo-violist van het orchest van den heer Stumpff te Amsterdam. Bij de faam die den eersten vooruitging was het voor den laatsten niet bemoedigend om met zulk een kolos in het strijdperk te treden. Niettegenstaande dit wist hij zijn auditorium in hooge mate te boeijen, en bragt de buitengewoon mooije en patheti sche toon zijner viool daartoe niet weinig bij. Zijn spel kenmerkt zich door correctheid en zuiverheid; al de door hem voorgedragen com- positiën werden met veel gevoel en allerver- dienstelijkst uitgevoerd. En wat van Rubinstein te zeggen? Één woord kan het zamenvatten o n b e g r ij p e 1 ij k. Zijne techniek is tot eene hoogte geklommen waarvoor men duizelt. De kracht zijner fortis simo's, de weekheid en zachtheid zijner pianissi mo's, de wilde hart-stogt tegenover de roerendste innigheid, alles draagt den stempel van het genie. Wel pleit het voor de gunstige renommee van Sempre Crescendo dat zulk een eminent man, op uitnoodiging van het bestuur, zonder honorarium te verlangen, zijne talenten voor het gezelschap ten beste gaf. Commissarissen toonden van hunne zijde eveneens die eer op prijs te stellen, door hem na afloop van het voorlaatste nummer te verrassen met een prachtig cadeau, bestaande in een rijk bewerkten zilveren beker met toepasselijke inscriptie, en hem tevens het diploma van eerelid aan te bieden. Een dave rend applaus van het auditorium en fanfares van het orchest stemden in met dit welverdiende huldeblijk. Te meer doet ons dit genoegeu omdat die waardeering van groote talenten ook in het buitenland opgemerkt wordt, hetgeen uit de volgende aan de //Signale" ontleende regelen bevestigd wordt. Herr Friedrich Griitzmacher ist soeben von seiner Kunstreise aus Holland zurückgekehrt Er hat mit grösstem Erfolge im Haag, in Rot terdam, Amsterdam, Utrecht, Arnheim und Leyden gespielt. In letzerer Stadt trat er iu einem der grossen Universitatsconcerte auf. Naeli Beendiguug seines letzten (ebenfalls von stiir- mischstem Beifalle und oftmaligem Hervorrnlë begleiteten) Solovortrags wurde er von dem auf das Orchester getretenen Concertprasidenten zum //Ehrenmitgliede des academischen Musikvereins' ausgerufen, und das Diploma liierüber, unter dreimaligem Trompeten- und Paukenschalle, sowie unter erneutem Beifallsausbrucbe der gesammten Studentenschaft und des ganzen Or- chesters ihm überreicht." GEMENGDE BERICHTEN. Eergisterennacht te halftwaalf brak te Delft brand uit in de werkplaats van den smid Nieuw- stad, op den hoek van het Rietveld en de Oos terstraat. Ofschoon het gebouwtje is uitgebrand, was het vuur binnen een half uur gebluscht, zonder aan de belendende huizen schade te ver oorzaken. Het verbrande perceel was onbewoond en diende alleen als smidswiukel. De rijke zalmvangst duurt voort: vau den 17den tot den 22sten dezer werden eraan het Kralingsche Veer 394 zalmen verkocht voor f 1.15 en f 1.25 per halve Ned. pond. De berichten van Zwolle en uit Hasselt, in onderscheidene dagbladen opgenomen, betref fende den handel in paardevleesch, en niet zelden ook in droesig en anderszins ziek vleesclt van dien aard, zijn bij opzettelijk gedane na sporingen gebleken grootelijks onjuist en in allen gevalle zeer overdreven te zijn. Te Zwolle worden door slechts twee personen paarden ge slacht, maar niet geregeld en ook niet van be- teekenis. De een wordt gezegd, het vleesch enkel als hondenvoeder te verkoopen. Te Hasselt wordt door zeker persoon wel handel gedreven in oude paarden, maar ze worden door dien koopman in den regel verzonden naar Hoorn, alwaar bij uitnemendheid de paardenslachterij op groote schaal schijnt uitgeoefend te worden. Ingezouten paardevleesch wordt uit Hasselt niet verzonden, noch daar aangevoerd. Van tijd tot tijd zijn dooi den handelaar te Hasselt oude paarden verkocht aan den voornaamsten der beide paardenslachtera te Zwolle, en deze zal vermoedelijk ook die waar aan den man hebben gebracht; waar valt be zwaarlijk te zeggen. Omtrent toezicht op deze slachterij komt in de politie-reglementen van genoemde plaatsen niets voor. Uit Bakkeveen wordt geschrevenNaar 't schijnt, bestaat er in N.-Amerika een groot gebrek aan vrouwen onder de landverhuizers, althans zijn er in 't laatst van 't vorige jaar velen naar deze oorden van Friesland en nabu rige gewesten overgekomen, om hier en in de omstreken dezer plaats eene levensgezellin te zoeken en zich dan weder derwaarts te bege ven. Of men nu echter de trouwlustige meisjes niet weet te vinden, dan of de schoone sekse minder trouwlustig is dan men zich voorstelt, weet men niet, doch zeer waarschijnlijk zullen sommigen niet tot hun doel komen en weder vrouweloos naar Amerika moeten oversteken Gisterennamiddag, circa te 5 uren, is er gelijk wij reeds met een enkel woord gisterenavond mededeelden, brand uitgebroken in den wijnkel der van het Fransche Koffiehuis van den heer Den Toom te Rotterdam, waarin zich o. a. eene groote hoeveelheid cognac bevond. Daar onmid dellijk verscheidene brandspuiten op de plaats des onheils tegenwoordig waren, is de vlam be trekkelijk spoedig gebluscht geworden. De spuit van de //Ned. Maatschappij tot Algemeene dienst verrichting" heeft het eerst water gegeven. Men onderstelt dat de brand is ontstaan, doordien er eene gaspijp is gesprongen of doordien er een lek in een der gaspijpen was.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2