N°. 2470. Vrijdag A°. 1868.f. 28 Februari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden 3.00. Franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommers. 0.10. BINNEN I. A N D LEIDEN, 27 Februari Ons wordt lieden medegedeeld dat liet be richt van gisteren omtrent eene inspectie der Leidsehe Scherpschuttersvereeniging te 's-Hage onjuist is. \V"el zijn er pogingen van dieu aard aangewend, doch zij mochten niet gelukken. Alleen mag de Vereenigiug zich verheugen dat bet vooruitzicht bestaat, dat Z. K H. Prins Frederik binnen korten tijd het korps te Lei den zal komen inspecteeren. De Eerste Kamer is, naar men verneemt, daar voor het oogenblik geene werkzaamheden te verrichten waren, vooreerst uiteengegaan. Naar men verneemt, zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal reeds ingekomen de ontwerpen der begrootingswetten voor 1868. Men verzekert dat "in de ontwerpen, zooals zij oorspronkelijk waren voorgedragen, slechtseenige wijzigingen gebracht zijn, en dat voorts verwe zen wordt naar den toelichtenden staat, tot die ontwerpen behoorende en vroeger overgelegd. Naar wij vernemen, zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, behalve eenige vroeger reeds aanhangig geweest zijnde wets ontwerpen, ingekomen een wetsontwerp tot re geling van het hooger onderwijs en een wets ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden. De commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met het aanbieden aan den Koning van de lijst der candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegen woordige zitting, zal liedennamiddag te halfzes bij Z. M. worden toegelaten. Bij de verkiezing te Haarlem zijn uit gebracht 1676 stemmenbij de stemming op 22 Januari 11. waren er 1632, bij de herstem ming 1909 stemmen uitgebracht. De volstrekte meerderheid bedroeg 839: Van Nierop verkreeg 835 stemmen. Te Amsterdam is eene brochure ver schenen van Mr. M. J. Pijnappel, lid van de Tweede Kamer, over de bekende Kanaal-quaestie. Schr. betoogt dat de gestaakte onderneming moet opgevat worden door den staat, die de uitvoering van het werk in 1863 heeft gede creteerd, en zelf de eerste schuld heeft aan elke fout, die een vijfjarig tijdperk van proefneming heeft opgeleverd. In den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren de brief van de ministers van binnen- landsche zaken en van financiën omtrent de Kanaal-quaestie in behandeling gebracht. De voorzitter stelde namens het dagelijksch bestuur voor, daarop te antwoorden, dat de raad, per- sisteereude bij zijn besluit van 20 Dec. 1867, de uitvoering van het werk het meest verzekerd acht, indien het door den staat geschiedt, en alzoo niet kan toetreden tot de voorwaarde, welke genoemde heeren ministers voor de ste delijke bijdrage a 3 millioen gulden wenschen, maar bereid is op 1 Januari 1877 de drie mil- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. lioen aan den staat uit te keeren, als op 31 December 1S76, hetzij door het rijk, hetzij door anderen het werk voltooid opgeleverd en voor het verkeer geopend zou zijn. Over dit voor stel ontstond eeue breedvoerige discussie. Na de aanneming vau twee kleine wijzigingen in het voorstel werd liet met 22 tegeu 14 stemmen aangenomen. lu de gewone maandelijksche vergadering van de Utrechtse he Afdeeling der Vereeni- ging voor Fabriek- en Handwer-ksnljverheid," Maandag 1.1. gehouden, werd, nadat het wen- schelijke om, in 1869te Utrecht eene ten toonstelling van voorwerpen, tot den arbei denden stand betrekkelijk, te houden, was aan genomen, de zoogenaamde arbeiders-quaestie behandeld, waarover de discussion door Prof. O. van Bees werden ingeleid. In 't algemeen, zoo schrijft de Nieuwe Utrechtsche Courant, was ieder vau gevoelen, dat de loonen niet kunstmatig kunnen worden verhoogd, maar zich moeten regelen naar vraag en aanbod, dat is te zeggendat alleen óf door meerdere werkver schaffing, óf door mindering van het getal werk lieden het loon kan stijgen doch dat de arbei der zelf, door zuinigheid, matigheid en goed behartigen zijner zaken, het genot, 't welk hij van het verdiende geld heeft, kan verhoogen en dat hij, door meerdere kennis, meer zou kunnen verdienen Het is dus voor hem plicht matig, dat hij zijnen kinderen eene goede op voeding laat geven, hetwelk hem tegenwoordig gemakkelijk genoeg wordt gemaakt. Het denk beeld van het wegvallen van de tusschenhand tusschen den consument en den producent werd ook geopperd, even als dat van het werken op stuk in plaats van per uur of per dag. Dit laatste is, waar zulks mogelijk is, zeer aan te bevelen. In ons nommer van Maandag deelden wij een bericht mede uitNieuwediep, omtrent eene toespraak die de kommandant van //de Kortenaer" op Z. Ms. verjaardag zou gehou den hebben. Die rede komt in het Haagsche Dagblad van gisteren in haar geheel voor en blijkt onjuist te zijn weergegeven. De komman dant zeide o. a. het volgende //De politieke toestand van ons vaderland, in verband met die van andere gedeelten van Europa, wekte bezorgdheid op de vrede is ech ter Gode zij dank bewaard gebleven, de hou ding, door een gedeelte der zoogenaamde volks vertegenwoordiging jegens de regeering aange nomen, gaf Z. M. onzen geëerbiedigden Koning aanleiding om de Tweede Kamer der Staten-^ Generaal te ontbinden en door verkiezingen eene nieuwe Kamer te doen samenstellen. //Welke houding die Kamer zal aannemen, wij weten het niet; maar dit toch mogen wij van harte wenschen, dat persoonlijk- of par tijbelang mag wijken, en de algemeene belan gen van ons dierbaar vaderland eindelijk met kalmte mogen worden behartigd dit toch is de plicht eener volksvertegenwoordiging." i *n PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer. f 0.12® Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. De audiëntie van den minister vau binnen landsche zaken zal op Zaterdag 29 dezer niet plaats hebben. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer G. L Voerman, ontvanger der directe belastingen te Arnhem, laatstelijk provinciaal directeur der belastingen in Gelderland, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M heeft aan Jhr. Mr. W. J. Junius van Hemert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis vau arrest te Almelo, en voorts benoemd tot lid van dat college Jhr. Mr. R. Sandberg, offic. van just, bij de arr. rechtbank aldaar; be noemd tot lijninspecteur bij den rijkstelegraaf K Bloemendal, thans onderdir. lste kl. bij dien dienst; tot onderdir. lste kl bij den rijkstel. A. E. Ummels, thans teleg. 2de kl.tot adj.- connu. bij het depart, van binnenl. zaken C A. van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tul linghherbenoemd als burgemeester der gem Oirsbeek P. J. Hautvast; aan J. Vigelius, ka merdienaar van Z. K H. prins Frederik der Nederlanden, vergunning verleend tot bet aan nemen en dragen der gouden medaille, hem door H. M. de koningin van Zwedeu en Noor wegen geschonken. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 45°. Donderdag 's nachts te 12 uren 45°, te 3 uren 45°, 's morgens te 5 uren 45°, te 8 uren 47°, 's na middags te 12 uren 49°, te 4 uren 46°. De Arnhemsche Courant zegt van de Ope ningsrede het volgende: De rede, waarmede de minister van binnen- landsche zaken gisteren namens den koning de zitting der Staten-Generaal opende, geeft, ge lijk te verwachten was, volstrekt niet aan of het voornemen van de ministers is te blijven of heen te gaan Dat de heer Heemskerk spreekt alsof zij blijven zullen, ligt in den aard der zaak. Men mocht niet van hem verwachten, dat zijn welkomstgroet tevens een afscheidswoord zou zijn. De regeering verklaart echter ook niet dat zij in elk geval zal blijven en dat zij het nu nog eens met deze Kamer beproeven zalover het geheel is deze toespraak veel kalmer ge steld dan de bekende openingsrede van de vorige zitting. Dit is een goed teeken: de overmoed, die in die beruchte toespraak doorstraalde, heeft plaats gemaakt voor een bezadigder toon. Het intimideeren had ook geen te goede vruchten opgeleverd. Do ontbinding en hare aanleiding stipt de regeering slechts aan. Zij behooren tot het ver leden. Wij vernemen nog alleen dat de regee ring dien maatregel tot haar leedwezen en na rijp beraad heeft genomen. Maar die zaak is afgedaan; //Thans begroeten wij eene nieuwe Kamer, waarvan een vijftiental uit nieuwe le den bestaat."

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1