BÜ1TENLA N D. nieuw gelegenheid is, ooi als zouaaf in de Ker kelijke Staten dienst te nemen, zullen wij onze landgenooten daarvan verwittigen. De audiëntie van den minister voor de zaken van den Hervormden eeredienst enz., zal op a. s. Dinsdag, 25 Februari, niet plaats hebben. De minister van binnenlandscke zaken beeft dezer dagen bij circulaire aan de com missarissen des Konings in de verschillende pro vinciën het volgende te kennen gegeven betref fende de nieuwe regeling van de sterkte en indeeling der dienstdoende en rustende schut terijen //De thans vastgestelde nieuwe formatie der schutterskorpsen zal evenwel eerst bij de inlijving der lichting van het loopende jaar in 't leven kunnen treden, vermits do schutterijen eerst op de bij art. 23 der wet van 11 April 1827 (Staatsblad n°. 17) en art. 3 van Zr. Ms. besluit van 19 Sept. 11. (Staatsblad n°. 100) gevorderde sterkte te brengen zijn door de in dit jaar te doene lichting, die, volgens art. 23 van het koninklijk besluit van den 28sten Juni 1828 (Staatsblad n°. 1-2), in de maand Augustus wordt ingelijfd. Tot op dat tijdstip zullen der halve de schutterijen blijven zooals die thans zijn ingericht en samengesteld." Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van H. Zaalberg, burgemeester van Heemskerk, tot secretaris dier gemeente. Z. M. heeft aan de nagemelde gepensioneerde hoofd- en verdere officieren, bij gunstige uit zondering op het bepaalde bij koninklijk be sluit van den lsten Januari 1811, n°. 5, en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, een verhoogden rang verleend en wel: den rang van kolonel aan de gepensioneerde luitenant-kolo nels J. A. F. Geisweit van der Netten en II. N. C. baron van Tuyll van Serooskerkenden rang van luitenant-kolonel aan den gepensioneerden majoor J. D. Evers, en den rang van majoor aan den gepensioneerden kapitein F. Stolten- hof, benevens aan den gepensioneerden kapitein kwartiermeester F. van Thiel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 43°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 13°, te 10 uren 43°. Zater dag 's nachts te 12 uren 43°, te 3 uren 43°, 's morgens te 5 uren 43°, te 8 uren 43°, 's na middags te 12 uren 43°, te 4 uren 43°. Maakten wij eergisteren melding van twee per sonen, die acht maanden preventief waren in hechtenis geweest en te Amsterdam werden vrij gesproken, heden lezen wij het volgende in de Nieuwe Utrechtsche Courant: Eergisteren werd door het provinciaal ge rechtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van een kleinen diefstal, die echter, omdat deze des nachts en in eene bewoonde huizinge was gepleegd, crimineel was. Het hof sprak den eersten beschuldigde, wegens gebrek aan bewijs, vrij en veroordeelde den tweede tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf de minste straf die, zelfs met toepassing van art. 9 der wet van 29 Juni 1854, bij de bestaande qualificatie kon worden opgelegd. Deze lieden hadden bijna vier maanden pre ventief gevangen gezeten, voor een diefstal van een voorwerp ter waarde van niet veel meer dan ƒ1; de eerste is nu in vrijheid gesteld, maar is toch, zonder dat eenig feit tegen hem bewezen is kunnen worden, ongeveer vier maan den van zijne vrijheid beroofd geweest, en wordt nu niet eens voor dat gemis schadeloosgesteld. Wat den tweede betreft, van deze kan men misschien zeggen, dat die detentie bij het be palen der straf in aanmerking is genomen; maar men kan dat niet narekenen. Het zou ons veel billijker voorkomen, zoo de opgelegde straf zwaarder was, en zij van den aanvang der preventieve detentie gerekend werd te beginnen. Wij deelen dit geval mede, als een voorbeeld van toepassing der preventieve detentie, waar van de onbillijkheid ieder in het oog moet springenonze vurige wensch is, dat onze straf vordering eenmaal van dat verfoeilijk middel zal worden gezuiverd. Oostenrijk. Omtrent de viering van de zil veren bruiloft van koning George wordt nog het volgende gemeldIn den loop van den 17den en 18 dezer kwamen ongeveer 1200 Hanoveranen, zoo mannen als vrouwen, te Hietzing aan. Het geheele aantal bezoekers wordt op 2600 geschat- Met behulp van ongeveer 80 wagens werden zij naar Mariahilf, Hietzing, Penzing en Unter St.-Yeit overgebracht, waar van 's koningswege voor huisvesting gezorgd was. Het meerendeel dezer personen behoort tot de landbouwende klasse en slechts luttel is het aantal burgers uit de voormalige residentie Hanover. 70 dien den vroeger als officier in het Hanoversche le ger. De Hanoversche adel heeft bijna geen deel aan de demonstratie genomen. Allen dragen een wit geel rozet en zij brengen ontelbare geschen ken mede bestaande uit zilverwerk, ter waarde van ongeveer 100,000 thalers, borduurwerk en daaronder 1735 ruggekussens eene groote hoeveelheid eetwaren, voornamelijk wor sten, enz. Yolgens het //Neue Wiener Tagbl." zette de feestelijke stoet zich in den ochtend van den lSden te 10 uren in beweging; de koninklijke residentie genaderd zijnde, werden de zangerskorpsen binnengelaten, die aldaar eenige nationale Hanoversche liederen zongen. De Hanoveranen schaarden zich in dichte rijen voor het kasteel, in afwachting van den ex- koning, die weldra aan het open venster ver scheen, gekleed in uniform, terwijl de koningin, de kroonprins en de beide prinsessen naast den jubilaris stonden. De muziekkorpsen hieven daarop het Hanoversche volkslied aan, terwijl de menigte in luide //hoezees" uitbarstte. Een der aanwezigen riep daarop uit: //Hanovera nen! laten wij hier op deze feestelijke plaats de gelofte afleggen, dat wij de rechten van onzen vorst zullen handhaven //Die handha ven wij," luidde het antwoord van allen. Te midden van de //hoezees," en de feesttonen der muziek kwamen de vorstelijke personen naar beneden, doch zoodra zij zich daar vertoonden stormden de aanwezigen, als het ware, op hen los, en kusten hunne handen. Der koningin liepen tranen van aandoening over de wangen, doch zij weende niet alleen. Integendeelde juichkreten verstomden langzamerhand, en wel dra hoorde men niets anders dan snikken. Som mige bezoekers bogen hunne knieën en smeekten //Goede koning, edele koning, kom, o kom in uw ongelukkig landOok tot den kroonprins werd deze bede gericht. Door aandoeniug over weldigd, onttrok zich de koninklijke familie ten slotte aan de ovatiën van een deel van het Hanoversche volk. Men verzekert dat de ex-koning tot zijne gas ten gezegd zou hebben: Ik ben hier slechts gast, vermijdt alles wat tot onaangenaamheden aanleiding zou kunnen geven. Wat de door hem uitgebrachte toast betreft, daaromtrent verneemt men nog niets verder. In de zitting der delegatie uit den rijks raad heeft de heer Schindler den rijkskanselier geïnterpelleerd wegens het verstrekken door Oostenrijk van passen aan Hanoveranen en wegens de feesten door den ex-koning George in de laatste dagen aangelegd. De heer Yon Beust antwoordde onmiddellijk, om alle ongerustheid weg te nemen, dat ten einde het familiefeest niet te verstoren, zorg werd gedragen dat alles in een besloten kring plaats had. De heer Yon Beust wees er voorts op, dat de regeering er steeds op bedacht is om de goede verstandhou ding met Pruisen te handhaven, zelfs indien er teedere quaestiën aanhangig waren, en zij zou het allerminst dulden, dat de vrede ver stoord werd door zaken van ondergeschikten aard. Frankrijk. Twee Fransche bladen maken weder opmerkzaam op woelingen in Servië en Roumanié. De //Patrie" deelt onder reserve berichten mede uit Ibrahil, waarin gesproken wordt van het concentreeren van Russische troepen te Kou- gas, Roppeck en andere dorpen op de grenzen van Bessarabiè en Moldavië. Het blad voegt er bij, dat deze troepenbewegingen, waarvan men de oorzaak niet kent, het nadeel hebben, dat zij eene schijnbare bevestiging geven aan de beweringen der comités, die de Bulgaarsche bevolkingen opwinden met te verzekeren, dat in geval van een opstand, de Russische troe pen zullen te hulp komen. Het Russische gou vernement, zegt de //Patrie," zou eene daad van hooge wijsheid begaan met alles te vermijden, wat aan dergelijke leugens eenig krediet kan geven. De Moniteur du Soir" meldde voor eenige dagen, dat door de Fransche regeering verstan dige raadgevingen naar Bucharest en Belgrado waren gezonden, omtrent de daar heerschende agitatie; vervolgens deelt het mede wat de mi nister Bratiano, in de Roumaansche Kamer van vertegenwoordigers heeft gezegd. Hij verklaarde, zegt dat blad, dat lloumanië nimmer vergeten zou, dat Frankrijk het gemaakt had tot hetgeen het was, en heeft te gelijker tijd het voornemen van het gouvernement te kennen gegeven om eene oprechte en eerlijke staatkunde te volgeD en aan zijne internationale verplichtingen zoowel, als aan de voorschriften van het volkenrecht, getrouw te blijven. Dat programma, waarvan de strikte opvolging gebiedend noodig is, heeft de goedkeuring der kamer verworven. De mogend heden (vervolgt het Fransche regeeringsorgaan) hebben lloumanië met bewijzen van welwillend heid en belangstelling overladen, en men mag vertrouwen, dat dit rijk thans aan de verwach tingen, die men op zijne gematigdheid en wijs heid gebouwd heeft, zal beantwoorden. De wel daden, welke het zoo kwistig zijn toebedeeld, leggen het onmiskenbare verplichtingen op, en het Roumaansche ministerie zou onvergeeflijk handelen, indien het, na zijne stellige verkla ringen, handelingen of bedoelingen duldde, die met de veiligheid der naburige gewesten niet overeen te brengen zijn. Engeland. In het Lagerhuis heeft gisteren lord Stanley in antwoord op eene interpellatie des heeren Baring gezegd, dat het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen EngelaaJ en Mexico te wijten was aan het Mexicaansche gouvernement, dat weigerde te onderhandelen met de vertegenwoordigers dier gouvernementen, die keizer Maximiliaan hadden erkend, en wel onder voorgeven, dat de republiek nimmer had opgehouden te bestaan, en dat dergelijke on derhandelingen der republiek vijandig zouden zijn. Yóor eenige dagen is te Dublin door de jury uitspraak gedaan in het eerste drukpers geding, waartoe de regeering in Ierland door de jongste aanrandingen van haar gezag is ge drongen. De heer Sullivan, uitgever van het Weekly News", is door de gezworenen dj anderhalf uur beraadslagens schuldig verklaard aan het hem vanwege de kroon te laste gelegde misdrijf van landverraad en poging tot storing der openbare orde. Yooraf had de rechter of voorzitter der assisen de jury toegesproken. Hij zeide dat dit het eerste rechtsgeding van dien aard in Ierland sedert twintig jaren was dat de gezworenen de aangeklaagde dagblad artikelen in een ruimen, liberalen en edelinoe digen geest behoorden te beschouwen; dat de drukpersvrijheid eene onschatbare zegening voor een land was, maar dat juist de vrijheid, die de drukpers in Ierland genoot, het sterkste bewijs was tot wederlegging der klachten over verdrukking van het Iersche volk. Spanje. Sedert de optreding van den nieu-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2