FABRIEK VAN JALOUSIEN, Afbraak. de geheele voorstelliug heerschte de grootste opgewondenheid, die zich telkens lucht gaf zoo dikwijls op het tooneel iets gezegd werd, waar aan men politieke zinspelingen kon vastknoo- pen. Toen de journalist Rochefort in de zaal verscheen, werd hem eene ovatie gebracht. Toen in het stuk (men speelde liet tooneelspel Kean, van Dumas) de passage voorkwam, waarin sprake is van de loyale en van de omkoopbare pers, werd luidkeels geroepen: //Weg met CassagnacHoe wel die manifestaties den geheelen avond voort duurden, durfde de politie geen gebruik maken van haar gezag. Engeland. Omtrent de indiening der reform- bills voor Schotland en Ierland hebben wij gis teren eene onnauwkeurigheid bericht. De Iersche zal ingediend worden, maar de Sehotsche is reeds in behandeling gekomen. Volgens het ontwerp zal aan alle hoofden van huisgezinnen het stem recht worden toegekend, en het aantal parle mentsleden met 7 worden vermeerderd. De tweede lezing zal den 2den Maart plaats hebben. Ook de tweede lezing van het ontwerp tot schorsing van de //Habeas corpus-acte" in Ierland weder voor den tijd van éen jaar, heeft plaats gehad, onder protest van eenige leden. Graaf Bussell heeft eene brochure in het licht gegeven, waarin hij aandringt om Ierland recht te laten wedervaren. In de eerste plaats verlangt de schrijver, dat de quaestie betreffende bet grondbezit uit den weg zal worden geruimd door eene bill, krachtens welke een pachter, die geen huurcontract heeft, schadeloosstelling kan eischen voor de verbeteringen, die hij op bet door hem gehuurde heeft toegepast, ingeval hem eigendunkelijk de huur wordt opgezegd. Wat de kerkelijke quaestie betreft, deze wenscht ie schrijver op te lossen, door niet alleen de gevestigde kerk aldaar te subsidieeren, maar die kerken, en die tevens te ontheffen van alle ontrole vanwege den staat. Te Pembroke is de sergeant Keating we gens het openlijk verklaren, dat hij een Fenian >vas en dat hij zich niet door het Britsche gouver nement wilde laten regeeren, door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en brand merk. De //Globe" wederlegt het gerucht, dat le levering van drinkwater aan de troepen u Abessynie 2 sh. per gallou, dat is meer dan ien millioen pd. st. per maand, zou bedragen. Dfficieele opgaven, zegt het ministerieele blad, loen zien dat de distillatie op iets meer dan ?eu farthing per gallon komt te staan. Voorts ïeeft men verspreid, dat voor vrachtgelden 192,000 pd. st. per maand door het gouverne ment worden betaald, terwijl in waarheid nog jeene 70,000 worden besteed. IN GEZONDE N. Voor vele ingezetenen was het eene aange- ïame verrassing, liet scherpschutterscorps van beyden bij gelegenheid van den Verjaardag van S. M. den Koning op de parade in uniform ver- egenwoordigd te zien. Algemeen trok de aandacht de eenvoudige "aar m waarheid nette uniform en, met het >og althans op den korten tijd yan bestaan van lat corps, bleef niet onopgemerkt, hoe goed de instructie aan dat corps gegeven, vruchten droeg laar zelfs volgens het oordeel van deskundigen, de behandeling van hun wapen èn de be- 'oleu manoeuvres met een juistheid werden uitgevoerd, die lofwaardig was, en het bewijs everde van de bij dat corps bestaande ambitie a den wapenhandel. GEMENGDE BERICHTEN. Een paar jongens van 12 jaren hadden Zon- ■ag 11. de stoutheid op klaarlichten dag in een winkelhuis te 's-Hertogenbosch het raam open e schuiven, vervolgens uit de winkellade 5 rijksdaalders, eenige knoppers centen en eene portemonnaie met geld te ontvreemden en een en ander te begraven op den wal. De daders zijn gearresteerd en hebben hunne schuld erkend. Evenzoo is in hechtenis genomen en reeds tot bekentenis gebracht de persoon, die, in eene herberg vertoevende, misbruik had gemaakt van de dronkenschap van een anderen bezoeker en dezen eene som van ƒ125 had ontvreemd, op welks bezit de bestolene luid en herhaaldelijk had gepocht. In de provincie Friesland is in dezen winter ongeveer eene som van ƒ20,000 aan prijzen en premiën bij hardrijderijen op schaat sen besteed. IJit eene dezer dagen openbaar gemaakte opgaaf blijkt, dat in Engeland in het dienstjaar 1866/67 niet minder dan 136,978,045 postzegels van 1 penny zijn uitgegeven, bestemd voor verschil lende stukken (geene brieven), waarvan het port 1 penuy bedraagt. De Fransche keizer woonde Zaterdag 11. de voorstelling bij van het drama //le crime de Ta verne" in den schouwburg de l'Ambigu comique. Twee trappen voeren uit de keizerlijke loge naar den boulevard de een rechts, de andere links. Toen de voorstelling was afgeloopen, vertrok de kei zer langs laatstgenoemde trap, terwijl een groot gedeelte van zijn gevolg rechts afdaalde. //Ziet gij," zeide Z. M. lachende, //zoodra ik links wend, loop ik gevaar alleen te blijven In het departement der Seine in Frankrijk alleen zijn 537 niet-politieke bladen. Zij zijn verdeeld in de volgende rubriekenZedeleer en godsdienst 65; letterkunde 64; geneeskunde, chirurgie enz. 43; nijverheid, handel 59; modes 43; wetenschappen 41; recht 33; kunst 32; geïllustreerde bladen 27administratie 25 on derwijs en opvoeding 24; tooneel 15landbouw 18 financien 9 geschiedenis en aardrijkskunde 5; verschillende onderwerpen 29. GEMEENTERAAD. Vergadering van 20 Februari. Tegenwoordig de HH. Y. d. Brandeler, Stof fels, De Fremery, Hubrecht, Rutgers, Kneppel- hout, Scheltema, Du Bieu, Y. Heukelom, Y. Outeren, Y. "Wensen, Wttewaall, Harteyelt, Buijs, Van Kaathoven, Goudsmit. Wordt benoemd tot hulponderwijzeres 4* klasse aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs 2e klasse, Mej. P. J. Drinhuizen met 12 van de 16 stemmen; en tot 2«n hulponderwijzer 4e klasse aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden M. de Haas met 15 van de 16 stemmen. Goedge keurd wordt een suppletoire staat van begroo ting, zoo in ontvang als in uitgaaf, dienst 1867, ten bedrage van 2000, en een ander ten be drage van ƒ268.38. Aangenomen de voordracht tot tegemoetkoming van schutterplichtigen in de kosten hunner kleeding. Gunstig wordt beschikt op a. een adres van B. H. Yos, tot teruggave van drie maanden minerval, vóór den verschijn dag betaald ten behoeve van wijlen zijn klein zoon B. T. Yosb. op dat van C. P. de Brauw c. s., tot het wegnemen van eene rij boomen langs de huizen op de Yischmarkt; c. \an A. G. Ballego tot het wijzigen van de rooiing van den gevel en van het leggen van eene hard- steenen stoop voor het perceel wijk 7, n°. 6; d. van C. Kooremau en H. Hanselaar, tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond; e. van P. van Duren tot het leggen van eene brug over de singelsloot buiten de Hoogewoerdspoort. worden wijders goedgekeurd het plan en de voorwaardena: tot het vergrooten van een schoollokaal met aanbehoorende werken; b. tot het onderhouden van de werken langs de Haar lemmertrekvaartc. tot den verkoop yan boo men, hakhout, brandhout enz.; d. tot het ver huren van het Heeren-logement aan den Burg. Het verzoek van S. C. van Doesburgh tot gedeelte lijke teruggave van betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1867, voor den aanslag van wijlen zijne moeder, wordt ingewilligd. 0FFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 13den tot en met den 19den Februari 1868. Ke vallen: M. Yerlind, geb. Kortijn Z. A. Langezaal, geb. Yan Duyn, D. M. La- terveer, geb. Buitendijk, Z. F. M. Rietber gen, geb. Lamboo, Z. E. de Fey, geb. Yan Staay, D. J. van Erkel, geb. Zirkzee, Z. J. C. Holtz, geb. Kikkert, D. S. Kaapaan, geb. Schreuder, Z. J. M. yan der Klugt, geb. Catin, D. A. C. S. van der Mark, geb. Yan Leeuwen, Z. A. M. de Water, geb. Yan den Burg, Z. C. Booma, geb. Ligtvoet, D. S. S. Yermond, geb. Wetselaar, D. J. Segaar, geb. Yan der Laken, D. S. W. J. C. van der Weiden, geb. Sommeling, Z. J. C. Wallaart, geb. Yan Oijen, D. M. A. J. van Schaik, geb. Hordijk, D. A. M. van Oerle, geb. Ka neman, Z. J. Stouten, geb. Bouzet, D. Z. tweel. A. C. Leyh, geb. Boodenburg, D. Celui wel: J. G. van Dijk wedr. en J. N. Ilemerik jd. H. Korswagen jm. en M. Provoo jd. J. Yerhoog wedr. en L. D. Bulleman jd. T. J. de Yroede jm. en M. Martijn jd. Overleden: I. F. Tiemeijer 68 j. M. Gregoor, geb. Kranenburg 48 j. A. Crispijn 62 j. K. A. F. W. Sicherer Z. 20 j. I. Bink Z. 1 m. en 8 d. A. J. Yoermaus Z. 7 m. A. van der Linden Z. 3 m. M. de Jong, geb. Yan Noordwijk, 72 j. W. Rousel Z. 1 ra. en 12 d. C. J. Stafleu Z. 2 m. en 8 d. N v. d. Berg, geb. Hitenbosch, 70 j. F. Sanders D. 8 d. J. Lardé, wed. C. Lardé, 79 j. J. Schroder Yisser 28 j. H. Keereweer Z. 5 m. A. van der Maas D. 5 j. F. Cornielje Z. 1 j. H. Huikelman, geb. Bergstraaten, 65 j. D. van der Boon Z. 6 j. J. J. Fiouw Z. bijna 4 m. ADVERTENT1EN. Die iets te vorderen hebben van Mr. W. A. DöLLEMAN, worden verzocht daarvan vóór 1 Maart e. k. gespecificeerd en franco opgave te doen, onder adres van den Boekhandelaar J. J. YAN BBEDERODE te Haarlem. hoek van de Dulle Dakkersteeg, Oude Rijn, Ar°. 109. Per Nederl. el, vrij met ophangen, in kleur naar verkiezing, 2.75 en ƒ3, moderne Kappen en Loopers ƒ4. Belovende eene spoedige afle vering door een grooten voorraad. Yoor neten deugdzaam werk wordt ingestaan. UEd. Dw. Dienaar T. A. MUSS EBT, Letden, 10 February 1868. STOLLWERCk SC1IE IIOKSMiöMOi\S bekend als voortreffelijk middel tegen verkoud heid, hoest, enz. worden aanbevolen door de De pothouders: te JLeydeu bij F. IMJK, bij k. «weneu en bij li. c. imkks, Verkoophuis; te Alplicn bij de Apothekers Va- liosslml «1% LOO\ enJ. t. allaut; te fllazerstvoudc bij «I. (ïAAItHEtKlü^. Openbare verkooping te Voorschoten van eene aanzienlijke partij AF IK KAAK op Woensdag 26 Februari 1868 des voormiddags ten 10 uur, afkomstig van het Kerkgebouw der Hervormde Gemeente aldaar.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3