LESDSCH X°. 2464. Vrijdag A°. 1868.\> 21 Februari. if DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van '1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. BliXNENLAND. LEIDEN, 20 Februari. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie, voor weinige dagen in ons blad voorkomende, betreffende de nieuwe uitgave der volledige werken van Hendrik Conscience. Reeds was de eerste oplage van de eerste afle veringen uitverkocht; door eeno nieuwe oplage wordt echter een ieder wederom in de gelegen heid gesteld om voor een zeer geringen prijs eigenaar te worden van Consciences volledige werken. Doch niet alleen is het de geringe prijs, ook de mogelijkheid om zich nu alle werken van den Ylaamschen auteur aan te schaffen, mag als een groot voordeel van deze nieuwe editie aangemerkt wordenwie daar wel eens moeite voor gedaan heeft, zal er de moeilijkheid om niet te zeggen de onmogelijkheid van hebben ingezien. Consciences naam is te goed bekend dan dat wij hem bij het publiek een aanbevelingsbrief behoeven te geven. Hij is de dichter van het Vlaamsche landlevende liefelijke zijde er van schildert hij ons. Zijne pen kan ons niet het krachtige jongelingsleven teekenen, het woelige maatschappelijke leven weet hij ons niet aan schouwelijk maken, maar de liefde der maagd in al hare opofferende grootheid het lijden eener moeder, die haar kind moet zien wegkwijnen daarvoor weet hij onze geheele sympathie op te wekken. Men zou hem kunnen noemen den dichter van het voorjaar, met al zijne illusiën, en met al zijne weekheid; zoo behaaglijk rustig weet hij alles voor te stellen zoozeer van de werkelijkheid, dat wij somtijds zouden willen vragen: bestaat daarbuiten nog wat anders Niet den weelderigen overvloed van den rijken zomer, niet de manlijke rijpheid van den ern- stigen herfst maar den kinderlijken eenvoud van het bevallige voorjaar, dien weet hij ons te schetsen, daarin munt hij uit. Eenvoudig en gemakkelijk te bevatten zijn de eigenschap pen zijner werken, die ze voor volkslectuur geschikt maken. Bij de weinige lectuur, die wij van dien aard in onze taal hebben, durven wij Consciences werken met volle overtuiging als zoodanig aanprijzen. Het volk zal wel is waar niet wat men noemt praktischer door de le zing van deze boeken worden: zij spreken meer tot het hart, dan tot het verstandmaar loopt ook niet door het hart een weg naar het verstand De tiende tentoonstelling van hyacinten en verdere bloem- en bloembolgewassen van de ver- eeniging //Flora van Noordwijk", is gisteren geopend in het Hof van Holland te Noord- wijk-Binnen. Bij de te voren plaats gehad hebbende beoordeeling heeft de jury de navol gende prijzen toegekend, alsvoor 40 verschei denheden hyacinten in bloem (20 dubbele en 20 enkele), zilveren vergulden medaille en f 10 aan G. van den Berg, zilveren vergulden medaille aan AY. van der AYeyden, zilveren medaille aan Dr. J. Everwijnvoor 20 verscheidenheden en kele hyacinten in bloem, zilveren vergulden me daille aan G. van den Berg, zilveren medaille aan D. de Bruin, kleine zilveren medaille aan Dr. J. Everwijn, getuigschrift aan W. Hoog voor 12 verscheidenheden enkele hyacinten in bloem, zilveren medaille aan A. van Raai van Konijnenburg Sr., kleine zilveren medaille aan N. H. van der Boon, getuigschrift aan G. van den Berg; voor 6 verscheidenheden enkele hya cinten in bloem, kleine zilveren medaille aan M. van der Boon, getuigschrift aan D. de Bruin; voor 20 verscheidenheden dubbele hyacinten in bloem, zilveren vergulden medaille aan AY. Hoog, zilveren medaille aan G. van den Berg, kleine zilveren medaille aan Dr. J. Everwijn, getuig schrift aan AY. van der "Weyden; voor 12 ver scheidenheden dubbele hyacinten in bloem, zil veren medaille aan D. de Bruin, kleine zilveren medaille aan A. van Raai van Konijnenburg Sr., getuigschrift aan A. van Raai van Konijnen burg Jr.; voor 6 verscheidenheden dubbele hya cinten in bloem, kleine zilveren medaille aan N. H. vau der Boon, getuigschrift aan A. van Raai van Konijnenburg Jr.; voor 24 verscheiden heden enkele vroege tulpen in bloem, zilveren medaille aan AY. van der Weyden, kleine zilveren medaille aan Dr. J. Everwijn: voor 12 verschei denheden enkele vroege tulpen in bloem, kleine zilveren medaille aan D. de Bruin, getuigschrift aan Dr. J. Everwijn; voor 24 potten in 12 verscheidenheden dubbele vroege tulpen in bloem, zilveren vergulden medaille aan Dr. J. Everwijn voor 12 potten in minstens 6 verscheidenheden enkele trosnarcissen in bloem, zilveren medaille aan Dr. J. Everwijn, getuigschrift aan W. Hoog voor vlO potten in minstens 5 verscheidenheden dubbele narcissen in bloem, zilveren medaille aan Dr. J. Everwijnvoor 30 potten in minstens 15 verscheidenheden crocussen in bloem, zilveren medaille aan Dr. J. Everwijn, kleine zilveren medaille aan AV. Hoog; voor 12 potten ver schillende soorten clycamen in bloem, zilveren medaille aan Dr. J. Everwijn voor 24 verschei denheden hyacinten op glazen in bloem, zilve ren vergulden medaille aan M. Paardekooper; voor 12 verscheidenheden hyacinten op glazen in bloem, zilveren medaille en getuigschrift aan M. Paardekoopervoor 6 verscheidenheden hya cinten op glazen in bloem, kleine zilveren me daille aan M. van der Boon, getuigschrift aan H. C. Kinker; voor eene zoo uitgebreid moge- gelijke verzameling van in Nederland gekweekte bloeiende bloembolgewassen, bestaande hoogstens uit 3 potten van iedere 'soort, zilveren medaille aan Dr. J. Everwijnvoor de meest aange brachte groene planten tot opsiering, zilveren medaille aan C. Grullemanvoor de fraaiste bloemenmand, met bloeiende crocussen, getuig schrift aan mevrouw Hoog. Het koninklijk instituut van ingenieurs hield den llden dezer te 's-Gravenhage eene vergadering, welke door ruim 50 leden werd bijgewoond. Er was o. a. ingekomen eene zeer uitgebreide verzameling van boekwerken, brochuren, prospectussen enz. betreffende de laatste Parijsche wereldtentoonstelling; het lid de heer Staring was door de zorg van don heer De Reus, chef de service van de Ned. commissie te Parijs, in staat gesteld om deze verzameling aan de vereeniging aan te bieden. Gisteren deelden wij reeds mede, welke feestelijkheden ter eere van 's Konings verjaar dag in de residentie zouden plaats hebbenthaus vernemen wij nog dat de bewoners van het Evang. Luth. weeshuis door H. M. de Koningin op een feestmaaltijd zijn onthaald. H. M. be zocht zelf het gesticht en onderhield zich min zaam met velen der verpleegden. Z. M. de Koning, gehoord hebbende dat liet nieuw gebouwde weesbuis der Nederduitsche Herv. gemeente nog niet in het bezit was van eene brandspuit, heeft ter ge legenheid van HD. verjaardag aan dit gesticht eene brandspuit met toehehooren geschonken. De kiesvereenigingen //Burgertrouw" en //Met God voor Nederland en Oranje" teHaar- 1 e m hebben tot candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld den heer Dr. D. Koorders. Te Rotterdam hebben voor eenige dagen op de nieuwe Leuvebrug in tegenwoor digheid van Burg. en \Yeth. proefnemingen plaats gehad om de hechtheid van het werk te onderzoeken. De resultaten waren zeer vol doende. Te Amsterdam stonden gisteren en eer gisteren terecht twee personen, man en vrouw, uit Zaandam, beschuldigd van moedwillige brand stichting, waarbij gevaar van menschenleven te voorzien was. Uit het getuigenverhoor dat twee dagen duurde bleek dat drie der door de in structie aan het licht gebrachte aanwijzingen vervielen, zoodat dan ook het O. M. vrijspraak requireerde. De advocaat had hier natuurlijk niet veel meer te verdedigen, maar te recht wees hij er op dat het onverantwoordelijk was, om bij zoo geringe aanwijzing, deze menschen 8 maanden lang in hechtenis te laten. D e rechter-commissars te Haarlem had zoo langzaam geïnstrueerd, dat hij slechts eenmaal in de maand deze in structie had gehouden eene instructie die bleek geheel verkeerd te zijnMeer dan tijd wordt het, dat aan dergelijke gruwelijke onrecht vaardigheden een einde komt. Aan den gemeenteraad te Amsterdam is ingediend een breedvoerig rapport der com missie tot voorbereiding van stads publieke wer ken, omtrent het plan tot uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente. De commissie vangt aan met de verklaring, dat zij het plan met //liooge ingenomenheid" ontvangen en met //klim mende belangstelling" onderzocht heeft. In het algemeen meent ook zij, dat er behoefte aan uitbreiding bestaat. Twee feiten spreken daar voor, 1°. de voor een ieder zichtbare aanbouw van nieuwe woonhuizen in de buitenwijken en aan den rand der stad; 2°. de niet minder op vallende feitelijke vermeerdering der bevolking. In de laatste 15 jaren is de bevolking van Am sterdam met 32,604 zielen toegenomen, dat is gemiddeld 2173 zielen 'sjaars. Blijft diezelfde verhouding in de eerstvolgende jaren en er

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1