N°. 2463. Donderdag A0. 186. 20 Februari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75 iedere regel meer0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15, BINNENLAND. LEIDEN, 19 Februari. Heden werd alhier met klokkenspel en het t uitsteken der vlaggen, ook bij vele particulieren, 's konings 51ste verjaardag gevierd. Te halfeen bad eene parade plaats van de hier in gar nizoen liggende manschappen (huzaren, veld artillerie en infanterie), alsmede van de schut terij, het korps der Leidscbe Scherpschutters- vereeniging, en de leerlingen van de Kweekschool voor zeevaart. Ook te 's-Gravenkage wordt deze dag met luister gevierd: ten hove zou eene groote receptie plaats hebben, te 1 uur een dejeuner en een gala-diner van 70 couverts, waarop o. a. de ministers en de vertegenwoordigers van de buitenlandsche mogendheden genoodigd zijn. He denavond wordt het Lange "Voorhout prachtig geïllumineerd. Een gerucht zegt ons dat de opera //Don Pasquale" hier bij het publiek minder animo verwekt dan de Favorite. De opera //Don Pas quale" zoowel als //Le gamain de Paris" is zeer aan te bevelen en zal zeker bevallen. Zondag 11. den 16den dezer werd de heer A. G. van Hamel als predikant bij de Waalsche Hervormde gemeente te Leeuwarden beves tigd door Ds. F. C. van Goens, pred. alhier, die tot tekst had gekozen Luk. 22 vs. 32b. Des avonds hield de bevestigde zijne intreerede naar aanleiding van Hand. 3 vs. 6. Een talrijk en belangstellend gehoor woonde de beide plech tigheden bij. Men schrijft ons heden uit N o o r d w ij k Heden werd alhier door den heer "W". Hoog, als voorzitter der vereeniging //Flora van Noord- wijk", de 10de tentoonstelling van bloeiende bloem- en bloembolgewassen geopend. Zij wordt gehouden in eene zaal van bet logement //het Hof van Holland," die daartoe sierlijk en smaak vol is ingericht. Het geheel levert een verrassend en schoon gezicht. De keur van welriekende hyacinten met hare breede trossen, afgewisseld door sier lijke tulpen met bonte mengeling van kleuren en daarnevens groepen crocussen van de schoonste en fijnste soorten, dat alles geeft den binnen tredende eene verzameling bloemen te aanschou wen, zooals slechts zelden in dit jaargetijde ge vonden wordt. Van 20 tot 23 Februari is de tentoonstelling voor het publiek geopend. Het is te wenschen dat zij druk worde bezocht, opdat ook daardoor de inzenders en de commissie tot regeling worden beloond voor hunne moeite en zorgen. De kiesvereeniging //Eendragt" te Haar lem beeft den heer Mr. A. S. van Nierop candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen het arr. Amersfoort, ter standpl. Driebergen, J. H. Terwogt, caud.-not. te Utrecht; den kapit.-luit. ter zee J. L. Nierstrasz eervol ontheven van de betrekking van lid der commissie tot het eiamineeren der zee-officieren enz., en hem daarin vervangen door den luit. ter zee van de 1ste kl. J. H. P. E. Kniphorst; voorts aan den kapit.-luit. ter zee D. J. Brouwer verlof ver leend voor een jaar, ten einde zich te kunnen belasten met de reorganisatie en bet toezicht op de expertise der koopvaardijschepen; bevor derd tot kapit.-luit. ter zee den luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojentot luit. ter zee lste kl. den luit. ter zee 2de kl. G. Doorman; en tot luit. ter zee 2de kl. den adelborst lste kl. J. Jan8e. Z. M. heeft benoemd tot kapit. bij de schut terij alhier W. L. van Kaathoven, thans lste luitenant. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 4-4°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 36°. Woens dag 's nachts te 12 uren 36°, te 3 uren 34°, 's morgens te 5 uren 35°, te 8 uren 39°, 's namid dags te 12 uren 43°, te 4 uren 43°. Onder den titel van D e Vrouwen en het Roode Kru is" heeft Dr. L. H. Verwey, secre taris van het hoofdcotnité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zie ken en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, een boekje uitgegeven, waarin hij de Neder landsche vrouwen opwekt om ook van hare zijde krachtig bij te dragen tot verwezenlijking van het schoone plan, waaraan de vereeniging zich heeft gewijd. KOLONIËN. Uit Paramaribo wordt van 18 Januari bericht Alhier is eene vergadering gehouden van belang hebbenden in den kolonialen landbouw, ter be spreking van de bezwaren, welke den invoer van immigranten op groote schaal in den weg staan, en der middelen om daaraan een gewensch- ten keer te bezorgen. Na wisseling van denk beelden werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren C. R. Berner, Bouguenon en J. P. AV. van Eyck, ten einde een adres aan de Staten-Generaal en een aan de Koloniale Staten te ontwerpen, strekkende om de hooge regeering in het moederland dringend te ver zoeken, door hare tusschenkomst de onoverko melijke bezwaren, welke particulieren en maat schappijen ter bekoming van imigranten uit China belemmeren, uit den weg te ruimen. Voorts is in de zitting der koloniale staten bet navolgende voorstel ingediend: //De koloniale staten van Suriname, //Van meenig, dat voor het behoud dezer ko lonie, en met het oog op den wettelijken ter mijn, binnen welken het staatstoezicht over de geëmancipeerden een einde moet nemen, spoe dige aanvoer van een voldoend getal immigranten dringend noodzakelijk is; en overwegende dat de ondervinding geleerd heeft, dat zoodanige immigratie van particuliere onderneming zonder dadelijke inmenging van de regeering niet te verwachten is, //Besluiten //1°. ten spoedigste een adres in te dienen bij Z. M. den koning, met eerbiedig verzoek, dat door de hooge regeering de noodige stappen mogen worden gedaan, om met de haar ten dienste staande middelen de zaak der immigratie, de levensquaestie van Suriname, tot een goed einde te brengen; 2°. afschrift van dat adres toe te zenden aan den gouverneur der kolonie, met verzoek om daaraan bij de regeering in het moederland zijne ondersteuning te willen leenen." Dit voorstel werd eenparig aangenomen. Tot het ontwerpen van een daartoe strekkend adres is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Bosch Reitz, Arlaud en De Mes- quita. BUITENLAND. Belgie. Het //Journal de Bruxelles" van 12 dezer bespreekt de zaak van den beer Langrand- Dumonceau, die door een aandeelhouder der Banquo de Credit Foncier et Industriel voor de rechtbank van koophandel was gedagvaard om van zijne zijde een scheidsman aan te wijzen ten einde te onderzoeken of door geleden ver liezen het kapitaal der maatschappij dermate is verminderd, dat volgens de wet tot liquidatie zou moeten worden overgegaan. De rechtbank heeft zich onbevoegd verklaard en de zaak ver wezen naar de arbitrale rechtspraak, waaraan onmiddellijk door den heer Langrand-Dumon- ceau gevolg is gegeven. Ter terechtzitting is volgens genoemd blad gebleken, dat de eiscber zich zeer vergist had omtrent het geleden verlies, dat 3,808,299.11 fr. minder bedraagt dan door hem was opge geven. De verliezen der maatschappij zouden hoofd zakelijk veroorzaakt zijn door de daling der Italiaansche rente, welke in het vorig jaar wa ren aangekocht en gedeponeerd als waarborg kapitaal ter zake der overeenkomst met het Italiaansch ministerie omtrent de kerkelijke goederen aangegaan, welke overeenkomst ech ter op eene wijze volkomen het vereenigde Italië waardig niet werd nagekomen. Ten slotte wordt gemeld dat geene der ove rige instellingen van den heer Langrand-Dumon- ceau in het geleden verlies is betrokken. Oosteneijk. In de zitting der delegation van den rijksraad is het budget der keizerlijke kabinets-kanselarij onveranderd aangenomen. De begrooting van buitenlandsche zaken is mede na eenige onbeduidende weglatingen goedge keurd, gelijk ook een post voor geheime uitga ven ten bedrage van f 550,000. Het voorstel tot opheffing van verschillende kleine gezant- schap8posten is verworpen. De zitting van het Heerenhuis werd door de aartshertogen bijgewoond. De nieuwbenoemde president heeft het ministerie begroet, onder verzekering dat het Huis, evenals de meerder heid van de bevolking des rijks, de regeering

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1