SE1PRE CRËSCEHDQ. 33"° INVITATIE-CONCERT dier personen zijn, wordt eene vraag vangroot gewicht. Immers uit de aan het congres mede gedeelde bescheiden blijkt, dat genaturaliseerde burgers der Yereenigde Staten, in Groot-Brit- tannië vertoevende, zonder zich aan eenig mis drijf schuldig to maken, daar te lande gegrepen, voor den rechter gebracht, schuldigverklaard, gevonnist en als misdadigers gestraft geworden zijn, op grond, dat zij vanwege hunne geboorte onderdanen der Britsche kroon waren, dat deze onderdanigheid altijddurend was en niet anders dan door de bewilliging der kroon kon ophouden, en dat zij derhalve aan de Britsche wetten onderworpen waren en gestraft konden worden, niet enkel wegens misdaden, gepleegd binnen het gebied der Britsche kroon, maar ook wegens woorden, die zij gesproken, en we gens daden, die zij verricht hebben in de Yer eenigde Staten. Die personen vragen bescher ming van hun aangenomen vaderland, hetwelk hen burgers heeft gemaakt, en hun dezelfde rechten, in en buiten ons land, heeft verleend, als genoten worden door de Amerikaansche bur gers van geboorte. Het is plicht voor ons gou- vernement, het oor aan hunne aanzoeken te leenen en hen in hunne rechten te beschermen. //Drie vijfde deelen van onze tegenwoordige bevolking zijn landverhuizers of afstammelingen van landverhuizers. Indien al die inwoners nog onderdanen van den eenen of anderen Europee- schen staat zijn; indien zij jegens dezen de plichten van eenen onderdaan hebben te ver vullen, en alzoo weerhouden worden van te reizen, of gevaar loopen van buitenslands te worden gevangengezet, of, huns ondanks, te worden ingelijfd in een buitenlandsch leger, hetwelk wellicht moet dienen om hun eigen land te bestrijden, dan moet men zeggen, dat de Yereenigde Staten geen zelfstandig be staan hebben. Dan mag ons land eene talrijke bevolking, industrie, handel, letterkunde, weten schappon, uitvindingen, eene eigene munt, rijk dom en macht hebben, onafhankelijkheid heeft het niet. De offers, die het voor zijn volksbestaan gebracht heeft, zijn dan vruchteloos geweesten wanneer het meende op gelijken voet met andere □atiën te staan, heeft het zich met eenen ijdelen waan gevleid. Iedere Europeesche staat zal dan, indien zijn beweerd recht op onze genaturali seerde burgers erkend wordt, in elk deel der Unie zijne garnizoenen hebben. //Doch het zal, naar wij mogen hopen, geene vruchtelooze moeite zijn, indien wij thans trach ten te bewerken, dat deze groote vraag door de Europeesche gouvernementen opnieuw overwo gen worde, meer in het licht der rede, en min der in den geest eener wijsbegeerte, welke het leenrecht en de feudale instellingen tot richt snoer heeft. In die hoop wordt de bill door de commissie ingediend. Yerder voorziet zij in het geval, dat onze regeering vruchteloos alle mid delen zal hebben aangewend om andere gouver nementen te nopen tot het erkennen der vol kenrechtelijke beginselen, die wij aangaande het recht van genaturaliseerde burgers zoolang heb ben staande gehoudeD. Yoor dat geval bekleedt zij den president met dezelfde macht jegens onderdanen van andere gouvernementen binnen ons gebied, als door vreemde staten in hun ge- bied jegens Amerikaansche burgers wordt uit geoefend. In geval van botsing, represailles of oorlog, beeft elke staat, naar het volkenrecht, vrijheid om eenen buitenlander tegen diens wil in verzekerde bewaring te houden; daartoe zou ons gouvernement voor het bedoelde geval uit drukkelijke machtiging bij deze bill ontvangen." HANDEL Rotterdam, 17 Februari. Meekrap. Bij matige aanbiedingen waren de vraagprijzen meest geheel buiten verhouding tot do bestaande waarde; d6 handel bleef daardoor beperkt. Ylas. Bij tamelijken aanvoer werd alles tot vorige prijzen verkocht. Haver 10 ets. hooger. Overige artikelen als voren. GEMENGDE BERICHTEN. In den nacht van 12 op 13 dezer woedde te Eindhoven een hevige storm, waarbij het volgende plaats had Nabij de stad staan op den rechter-kanaal- oever zoogenaamde havenkom eenige pak huizen, welke dienen tot berging van brand stoffen, kalk, tabak, enz. Onder het midden dezer pakhuizen is in genoemden nacht de dijk doorgebroken en het kanaal tusschen Eindhoven en Helmond als 't ware ledig geloopen, waar door de scheepvaart voor eenigen tijd zal zijn gestremd. Daarbij zijn eenige tegen het buitentalud des kanaals staande boomen ontworteld, sommige in het midden doorgebroken. Een aldaar in de haven liggend turfschip is omgeslagen en de lading voor een groot ge deelte weggedreven; van de bemanning van het scbip is slechts éen gekwetst. Yoor zooverre tot nog toe bekend is, zijn er geene menschenlevens bij te betreuren. De schade veroorzaakt aan de stad en par ticulieren, is aanzienlijk, doch nog met geene zekerheid op te geven. De doorbraak heeft eene breedte van onge veer 4 Ned. ellen. Te Zoelmond brak Yrijdag-avond 11. om kwartier over achten in het achterhuis van den landbouwer G. Kuobbout een hevige brand uit, die, gevoed door eene massa hooi en stroo, zooda nig toenam, dat binnen weinige minuten het ge- heele gebouw in volle vlam stond en het ergste voor de belendende huizen deed vreezen. Weldra snelde van alle zijden krachtige hulp toe, en aan aller vereenigde pogingen mocht het gelukken, om tegen haifelf het vuur mees ter te worden en niet alleen bet woonhuis van Knobbenhout grootendeels te behouden, doch ook de op slechts 8 ellen van het brandende gebouw staande korenbergen en overdekte mest vaalt, benevens een aan de overzijde van den weg gelegen huis, met stroo gedekt eu hetwelk reeds op twee plaatsen brandde, voor de woede der vlammen te bewaren. Door de spoedige uitbreiding van den brand kon, er van de in het achterhuis aanwezige landbouwgereedschap pen niets gered worden, en vond bovendien eenig vee den dood in het vuur. Alleen het buis was, en wel zeer laag, tegen brandschade ver zekerd, zoodat de eigenaar aanzienlijke schade lijdt. Den 30sten en Sisten der vorige maand is te Sünnyög, in Hongarije, een zeldzaam na tuurverschijnsel waargenomen. Des avonds om streeks 7 uren vertoonden zich in eene zuid westelijke richting aan den gezichteinder twee meteoren, die gedurende eenige minuten flikker den, en vervolgens te zamen met groote snel heid eene noordwaartsche richting, onder een verschrikkelijk gekraak, verdwenen. In den daarop volgenden nacht viel er sneeuw ter hoogte van 5 duim, en toen de dorpsbewoners des morgens bun vee naar buiten dreven om bet te drenken, begonnen de koeien onder een he vig geloei de gevallen sneeuw te lekken. Dit wekte de verwondering, totdat een boer op de gedachte kwam om de sneeuw te proeven, en hieraan een sterk zoutachtigen smaak waarnam. In een der Antwerpsche bladen wordt melding gemaakt van een voor die stad ge heel nieuw schouwspel"de begrafenis met mi litaire honneurs van eene vrouw, namelijk van eene marketentster van een der regimenten van de bezetting. De lijkkist, met de uniform der overledene prijkende, werd door vier korporaals van het regiment, de slippen door vier zoete- laarsters gedragen. Eene dezer laatste hield aan bet graf eene toespraak, waarin zij hulde bracht aan de hoedanigheden, door welke de overledene zich als echtgenoot, moeder, vriendin en trouwe verzorgster van jeugdige recruten onderscheiden had. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 20 February 18G8, 's namid dags te twee uren Onderwerpen: 1°. Benoeming van eene hulp- onderwijzeres 4C klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2e klasse, voor meisjes. 2°. Benoeming van een 2en hulp- ouderwijzer 4e klasse aau de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden. 3°. Supple- toire staat van begrooting; zoo in ontvang als in uitgaaf, dienst 1867, ten bedrage van 2000. 4°. Idem ten bedrage van f268,38. 5°. Yoor- dragt tot tegemoetkoming van scbutterpligtigen in de kosten hunner kleeding. 6°. Adres van B. H. Yos, om teruggave van drie maanden minerval, vóór den verschijndag betaald ten behoeve van wijlen ziju kleinzoon B. T. Yos. 7°. Adres van C. P. de Brauw c. s., tot het wegnemen van eene rij boomen langs de bui zen op de Yischmarkt. 8°. Adres tot het leg gen van eene stoep voor het perceel op de Oude vest, wijk 6, n°. 560563. 9°. Adres van A. G. Ballego, tot het wijzigen van de rooijing van den gevel en van het leggen van eene hardsteenen stoep voor het perceel wijk 7, n°. 6. 10°. Adres van C. Kooremau en H. Hanse laar, tot het in eigendom bekomen van gemeen tegrond. 11°. Adres van P. van Duren, om ver gunning tot het leggen van eene brug over de siugelsloot buiten de Hoogewoerdspoort. 12°. Plan of voorwaarden a. tot het vergroo- ten van een schoollokaal met aanbehoorende werken; 6. omtrent het onderhouden van wer ken langs de Haarlemmertrekvaart; c. omtrent den verkoop van boomen, hakhout, brandhout en rommeling, cl. Omtrent het verhuren van het Ileeren-logement aan den Burg. 13°. Adres van S. C. van Doesburgh, om gedeeltelijke te ruggave van betaalde plaatselijke directe belas ting, dienst 1SG7, voor den aanslag van wijlen zijne moeder. ADVEKTEINTlEiY Mijnbeer en Mevrouw KRIEGER betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming die zij ontvingen bij het overlijden hunner waarde schoonzuster. Leiden, 18 Februarij 1868. Een Geneesheer ten platten lande verlangt tegen 1 Mei 1868 WI»H LICUIA H. G., zonder kinderen; de vrouw om te die nen als huismeidde man voor loopend werk, en tot oppassing van een paard. Alleen zij, die voldoende bewijzen van een goed zedelijk ge drag kunnen overleggen, informeren franco onder lett. A., bij den Boekbandelaar W. CAM- BIEll van NOOTEN te Alplien a/d Rijn. op Winsdag 3d Februari 18GS, op /.ohfic/oiu; met welwillende medewerking van den Heer tiiton Itaabiaasteiaa, Directeur van het conservatoire te Petersburg, en den Heer Jolian llsïmiilij. Solo-violist van het orchest van den Heer STUMPFF uit Amsterdam. Aanvang ten 8 ure. Do zaal zal eerst ten 7 ure geopend worden. Namens het Bestuur, J. H. VAN BEENEN, Comm.-Ster.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3