sluit van den 29sten Januari 1868, bepalende de plaatsing in bet Staatsblad van de tusscben Nederland en Pruisen op den 28sten November 1867 gesloten overeenkomst wegens de aanslui ting van den spoorweg van Yenlo naar Osna- briick. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. bij het 2de reg., tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. Gr. Vorst man, van het 1ste reg., gedetacheerd als adj. bij het koloniaal werfdepot. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem.: Westdongeradeel, J. Klaasesz Moergestel J. van de "Wouw; Jabeek, J. L. Meertens; Berkhout, P. Slagter ïz., secretaris dier gem.; Liempde, J. van de Sande, secretaris dier gem.; Midwoud, T. Groot Jz., secretaris dier gem.; en Roermond, L. P. H. Beerenbroek; bekrachtigd de benoe ming van H. Visscher, burgem. van Yledder, tot secretaris dier gem.; en aan A. J. Bauduin eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Nagasaki, en hem als zoodanig benoemd voor Hiogo en Osacca. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 jaren 40°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 32°. Dins dag 's nachts te 12 uren 31°, te 3 uren 31°, 's morgens te 5 uren 80°, te 8 uren 34°, 's namid dags te 12 uren 47°, te 4 uren 44°. De Provinciale Noord-Brabantsche en 's-Her- togenbossche Courant van heden geeft onder de ingezonden stukken een artikel, getiteld: //Een Candidaat van //de Tijd" (Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper) op dringende aanbeveling van dat Pseudo-Katholiek orgaan door de Roomsch- Katholieken in Haarlem gekozen, aan zijne eigene geschriften getoetst." Het artikel bevat niets dan losse stukken uit de geschriften van De Bosch Kemper, over de ultramontaansche partij, o. a.: //Wij zijn het eens met hen, die bewe ren? dat de zoogenaamde vrijheid van onder wijs, die de ultramontaansche factie begeert, tot niets leidt dan tot priester-dwingelandij wij voegen er bij, dat de staat niet mag opge ven zijne verplichting, om beschaafde, om zelf denkende burgers te vormen." //De regeermg is verplicht de Roomsch-Katho- lieke kerk te beschermenmaar die bescherming sluit geenszins in zich, dat de regeering zou moeten toelaten, dat het land met kloosters worde overdekt. Nederland, het land, dat voor de vrije ont kieming van de hervorming streed, mag nimmer in den paus het opperhoofd der algemeene chris telijke kerk erkennen." //In de tegenwoordige tijden ziet men in de meeste landen van Europa eene herleving der pauselijke hiëarchie; daarover het stilzwijgen te bewaren, in hoop, om daardoor godsdien stige twisten te voorkomen, duidt eene bekrom penheid van doorzicht aan, die de ondervinding van eiken dag komt logenstraffen. Daartegen op hare hoede te zijn, past aan elke regeering, die zich niet wil onderwerpen aan de aanma tigingen van eenig kerkgezag. De ultramon- tanen eischen zoo veel als ware rechtén der Roomsch-Katholieke kerk, dat aan den staat niets zoude overblijven, dan op de dieven te passen, en de schatkist te administreeren, en zelfs dit nog niet geheel, omdat de kerk, op grond dat aan haar toekomt de verbetering van zondaars, volgens de beginselen der ultramontanen, zeer consequent zoude kunnen vorderen de bevoegd heid van de inrichting der gevangenissen "te regelen, en van aan den staat voor te schrijven de ondersteuning, die de kerk voor //haren" bloei van den staat noodig heeft, daar de staat val- sche leerstellingen niet ondersteunen mag, zoo dat alle onderstand aan onroomschen dan ook onrecht wordt." Het stuk is onderteekend door een Katholiek, die, om het geliefkoosd beeld van //de Tijd" te gebruiken, geen knollen voor citroenen koopt noch verkoopt. In het Utrechtsch Dagblad komt de hoog leeraar Yreede op tegen de rangschikking der leden van de Kamer in partijen, van wie het vooraf zou worden gezegd of zij vóór of tegen de regeering zullen stemmen. Hij maakt in zijn artikel de ministerieele pers er op indachtig, dat de heftige ijver der woordvoerders van Willem I te Brussel, na de koninklijke bood schap van 11 December 1829, de gebeurtenissen van Augustus daaraanvolgende niet heeft ver hoed dat Karei X en Louis Philippe beiden door welmeenende maar kortzichtige en onbe raden kampvechters veeleer ten gronde gericht, dan verdedigd zijn; dat, naar de verklaring van lord Clarendon, bet misbruik van het recht van ontbinding der nauwelijks vergaderde en kort daarop weder naar huis gezonden parlementen, den Stuarts het verderf heeft berokkend. BUITENLAND. Engeland. Gelijk wij reeds meldden, heeft 11. Donderdag de heer Disraeli de werkzaamheid van het Huis der gemeenten begonnen met de indiening van eene wet over de gevolgen van omkooperijen bij parlements-verkiezingen. Hij heeft daarover eene rede gehouden van ongeveer een uur; doch op bijzonder succes kon hij niet roemen. Het beginsel van zijne wetsvoordracht was, dat voortaan niet meer het Huis zelf de geloofsbrieven zal onderzoeken van die leden, wier verkiezing aanleiding gegeven heeft tot klachten van omkooping, maar dat dit werk zal opgedragen worden aan eene bij zondere rechtbank van drie leden, waarvan ieder 2000 pd. st. bezoldiging zal hebben. Over de strafbepalingen, op kiezers-omkooping gesteld, is nog geene discussie geweestdit is een onder geschikt punt. Het ontwerp is tot de eerste lezing toegelaten, doch kans op aanneming be staat er niet. Talrijk waren de sprekers, die het oordeel over omkoopings-klackten bij verkiezin gen aan het Huis wilden gelaten zien. De heer Gladstone was minder heftig tegen de over dracht van dat oordeel aan een ander lichaam doch de particuliere rechtbank van drie leden droeg ook zijne goedkeuring niet weg. Overi gens raadde hij aan, het ontwerp in behandeling te nemen. De heer Bright was zeer tegen de voordracht en ook tegen het denkbeeld van Gladstone. Aanleiding tot de wets-voordracht was het feit, dat na iedere verkiezing de werk zaamheid van het Huis zeer opgehouden en be lemmerd werd door de quaestie over de eerlijk heid der verkiezingen. Daartegen was, volgens den heer Bright, ech ter slechts éen remedie, namelijk geheime stem ming en grooter districten. Hij wees aau hoe uit de grooto districten, bijv. Glasgow, Man chester, Birmingham, nooit klachten over om kooping vernomen werden. In dergelijke dis tricten was daaraan om hunne uitgestrektheid geen denken. En nu meende Bright, dat bij de maatregelen, die in dezen tijd genomen worden tot hervorming der parlementsverkiezingen, en nog genomen moeten worden tot verbetering van de indeeling der kiesdistricten, men zeker kau zijn van binnen vijf of zes jaren al de kleine districten opgeheven te zien. Laat ons dan, zeide hij, zoolang liever nog den last getroosten, dien wij zoolang gedragen hebben, liever dan nu door dezen buitengewonen maat regel onze eigene schande te bekennen. Ynjdag heeft de heer Forster den kanselier der schatkist inlichting gevraagd nopens zijne plannen omtrent de verbetering van het lager onderwijs in Engeland, doch hij ontving slechts een ontwijkend antwoord. De heer Disraeli vreesde, dat, wanneer de regeering nu ter loops over dit ontwerp haar gevoelen uitsprak, er misverstand mocht ontstaan, hetwelk later bij de indiening van een wetsontwerp schadelijk zon kunnen werken. Evenmin heeft Disraeli bepaald willen ant woorden op de vraag, of de Iersebe reformbil in deze zitting nog zal ingediend worden. Eene wet tot hervorming van sommige mid delbare scholen, voor het reces door het ïïuu der lords geamendeerd teruggezonden aan hel huis der gemeenten, is voor de tweede maal ge lezen. Nadat de meeste leden reeds de vergade ring verlaten hadden, heeft lord Mayo, de mi nister voor Iersche zaken, eene wet voorgesteld tot verlenging van de opheffing der //habes- corpus"-wet in Ierland met éen jaar. Na een- rede van den minister over den toestand vao de oproerigheden in Ierland en eenige replied daarop, betreflende de meerdere of mindere Fe- nians-gezindheid van het landvolk in het alge meeD, is de wet tot de eerste lezing toegelaten De tweede lezing zou gisteren plaats hebben. De habeas corpus-acte" zal na hare aanneming tot Maart 1869 verlengd zijn, of [zoo dan hel parlement niet vergaderd is, tot drie weken m de opening der in het voorjaar te beginnet zitting. Rome. De paus heeft, antwoordende op een? toespraak van den graaf Yon Arnim, als gevol machtigde van den Noord-Duitschen Bond, ge zegd, dat hij koning Wilhelm bedankte vooi diens woorden over de onafhankelijkheid van het pausdom en de bescherming zijner katho lieke onderdanen. Graaf Yon Arnim verzekerde, dat koning Wilhelm gaarne een bewijs wilde geveu van eene verzoenende gezindheid door een nuntius te Berlijn toe te laten. Graaf Creptowich, die zich thans te Rome bevindt, zou zijn aangewezen als toekomstig Russisch gezant, maar de paus heeft geëiseht, dat vooraf de vervolging tegen de RoomscheD zou ophouden en dat zonder eenige belemme ring een nuntius te Petersburg worde toegelaten Tubrije. Brieven uit Konstantinopel melden, dat men in Bulgarije eene zeer uitgebreide sa menzwering heeft ontdekt, waartegen het Turk- sche gouvernement krachtige maatregelen zal nemen. Intusschen weet men bij ondervinding, wat men mag verwachten, als men spreekt van krachtige maatregelen van de Porte. Niettegen staande toch dat zich op verschillende punten van Servië en Rouraenië krachtige benden heb ben gevormd, hebben de Turksche autoriteiten gedaan, als zagen zij dit niet. Men verzekerde daarenboven op den meest positieven toon, dat deze benden door de gouvernementen van Servic en Roumeniö gepatroniseerd werden. Deze be richten vonden echter tegenspraak in de Rou- menische kamer van volksvertegenwoordigers. De minister Bratiano verklaarde, dat geene en kele buitenlandsche bende door het gouverne ment in bescherming werd genomen. Bovendien verzekerde de minister, dat men zich ten opzichte der buitenlandsche politiek slechts liet leiden door de belangen en den voorspoed des rijks. De //Levant-Herald" bericht, dat de cholera zich weder in Perzië heeft vertoond, en wel in hevige mate in de provincie Mazanderan. Men zegt dat 12 Febr. het keizerlijk besluit is afgezonden, waarbij de grootvizier van Candia wordt teruggeroepen. De Egyptische prins Mustapha-fazyl is lid van de orde der vrijmet selaren geworden. Amertka. De commissie voor de buitenland sche aangelegenheden van het Huis van verte genwoordigers te Washington heeft-, gelijk be kend is, in die vergadering een ontwerp van wet tot bescherming van Amerikaansche burgers in vreemde landen ingediend. In de memorie tot toelichting dier voordracht wordt door de commissie onder anderen het volgende aange voerd //Sedert het jaar 1776 zijn 6,640,000 in woners van Europa naar ons land verhuisd; en die landverhuizers, welke Britsche onderdanen zijn geweest, worden met hunne afstammelingen door de wetgeving van Engeland nog steeds als Britsche onderdanen beschouwd. Wat de rechten

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2