m. 2462. Woensdag A". 186fC\ 19 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meerƒ0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 18 Februari. De avond van Maandag was voor de talrijke bezoekers der Volksvoorlezingen weder een avond van rein en edel genot. Behalve de gewone spreekbeurt tocb, die op welsprekende wijze door Prof. RauwenhofF werd vervuld, bracht de Leid- sche Koraalvereeniging//Oefening baart kunst", onder de verdienstelijke leiding van den heer De Jong een programma van zangstukken ten ge- hoore, dat door inhoud en voordracht uitmuntte en van begin tot einde door het talrijk publiek met ernstige aandacht in blijkbare ingenomen heid werd aangehoord. De heer Godefroy be geleidde enkele nummers van bet programma met de sóraphine, en voor ieder die het heerlijke spel van onzen verdienstelijken stadgenoot weet te waardeeren, zal het overbodig zijn hierbij te voegen, dat hij ook nu zijn roem weer meester lijk handhaafde. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze nog jeugdige vereeniging. 't Spreekt van zelf dat, wil zij het schoone doel dat zij zich voorstelt verbetering van het kerkgezang, meer en meer nabij komen, zij behoefte heeft aan den steun van allen die in de bereiking van dat doel be lang stellen. Dat er van de zoodanigen velen onder onze stadgenooten zijn, lijdt geen twijfel, en we gelooven dan ook zeker, dat wanneer de Koraal vereeniging te eeniger tijd een beroep op die belangstelling doet, het haar aan stoffelijke be wijzen er van niet zal ontbreken. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de hier achterstaande advertentie uit No ord- wijk. Het bestuur der Vereeniging //Flora van Noordwijk" deelt daarin mede dat op Donder dag a. s. en 3 volgende dagen aldaar eene bloe mententoonstelling gehouden zal worden. Het heeft Zijne Koninklijke Hoogheid den prins van Oranje behaagd, het Z. K. H. aangeboden Beschermheerschap van de Ver eeniging //Flora van Noordwijk" aan te nemen. Op Maandag 9 Maart aanst., des namid dags te 1 uur, zal in het Hotel de l'Europa te 's-Hage eene buitengewone algemeene verga dering worden gehouden der Maatschappij Berg- werkvereeniging voor Nederland. In die verga dering zullen de volgende onderwerpen ter tafel worden gebracht: 1°. Verslag der commissarissen van controle, met advies tot verleening van de charge; 2°. beraadslaging en beslissing over de ontbinding der maatschappij3°. bepaling van het aantal en benoeming der met de vereffening belaste personen. In geval tot de ontbinding der maatschappij niet mocht besloten worden, zal verder plaats hebben: 4°. Keuze van vijf leden van den raad van bestuur. In de Ned. Industrieel leest men het vol gende omtrent de aanbesteding, Donderdag jl. te 's-Hage gehouden, voor de pijlers der brug over het Hollandsch Diep //Onmiddellijk na den afloop werd reeds de opmerking gemaakt dat de heer N. van Haaren te Druten, die de minste som had ingeschreven voor het werk in massa, buiten rekening zou blijven; dat alzoo de laagste prijzen waren gevraagd door den heer F. van Wijlick té Kessel, wien de directie dan ook aan stonds het tweede perceel zou hebben willen gunnen, wanneer hij dit alleen had willen nemen in welk geval aan den heer G-oin van Parijs, de drie stoompijlers zouden worden opgedragen. Tot ons groot genoegen echter heeft de lieer Van Wij lick, die al meerdere groote werken voor de staatsspoorwegen aangenomen en uitgevoerd heeft, zijne inschrijving gehandhaafd en van geene splitsing willen hooren. Volgens sommigen zou den er sedert nieuwe combinatiën gevormd, al thans pogingen daartoe in het werk gesteld zijn". De vorige week is er in het Park te Amsterdam, onder de leiding van den heer Van Bree, een concert gegeven ten voordeele der Nederlandsche zouaven te Rome en tot sta ving van een fonds voor de terugkeerende in- valieden van dat korps. De zaal was stampvol; eenige zouaven woonden in uniform het con cert bij. De stoomboot //Batavier", gisterenmorgen van Londen gekomen, is op de Sckulpenplaat te B r i e 11 e aan den grond gevaren en met hoog water blijven zitten. Vrijdag jl. zijn er uit Tilburg drie ver zoekschriften ingediend, een aan den koning, een aan den minister van oorlog en een aan den minister van financiën, waarin verzocht wordt om voortaan de militaire lakens publiek" te doen aanbesteden. Voor die lakens worden nog altijd de kooge prijzen betaald, niettegenstaande de prijs der wol van 20 tot 50 pCt. gedaald is. De opbrengst der rijks-middelen in de maand Januari 1868 was f 4,301,241.69. zijnde /"649,764.56s minder dan in Januari 1867. Eindelijk is het verslag over de Gerechte lijke Statistiek voor 1865 verschenen. Er blijkt uit dat er eene vrij aanzienlijke vermindering van het getal strafzaken bij alle civiele rechtban ken, maar vooral bij de kantongerechten, in dat jaar heeft plaats gehad. Men schrijft uit Groningen, dd. 15. Nov., aan de Arnh. Courant//Bij de laatste ver kiezing voor een lid van de Tweede Kamer was hier wel eene zekere spanning, doch die sproot meer voort uit den algeraeenen toestand in ons land, dan wel uit vrees, dat de hier geijkte richting het onderspit zou delven. Er werd dan ook niet noemenswaard //gewerkt," door geen der partijen. Ditmaal schijnt het echter wat warmer te zullen toegaan. Hoe vreemd ook, nu het den eigen beminden stadgenoot geldt, schijnt de tegenpartij hem te willen werenzijne vrienden echter zullen hem wel eene roemrijke overwin ning bezorgen. lleeds spoedig heeft de kiesvereeniging //Neêrlands Heil" den heer Feith, gepensioneerd kolonel der genie, weer als candidaat gesteld. De combinatie van conservatieven, ultra-revolu tionairen en katholieken, zet alle zeilen bij om voor hem te werven. De candidaat zelf heeft in kalme bewoordingen zijne politieke geloofs belijdenis afgelegdvoor het cultuurstelsel, vóór de wet op 't onderwijs van 1857, maar (slag om den arm) niet tegen wijziging en verbete ring, enz. Op het punt van oorlog en vesting werken (dat doet hier nog al wat af) geene ver. klaring. Overigens heeft ieder die kalme over- tuigings-uiting goedgevonden. Maar 't is thans niet om een zelfstandig lid te doen, 't is de richting die moet worden aangewezen. Toen dus de heer Dullert de benoeming te Arnhem aan nam, toen de liberale Haarlemmermeerders Geert- sema hadden laten vallen, voor de vraagteeken- politiek, toen was de keuze van Geertsema hier zoo goed als verzekerd. De drie liberale kiesver- eenigingen, de //Burger-Yereeniging," //Gronin gen" en //Eendragt maakt Magt" hebben hem dan ook met eenparige stemmen als candidaat geproclameerd. Op de talrijke vergadering van //Eendragt maakt Magt," gisterenavond ge houden, werden warme woorden gesproken. Al gemeen namen de leden zich voor, op te wekken tot eene getrouwe opkomst. Doch daar vertoonen zich wolken, éene don kere wolk althans. Het wegens parlementaire bescheidenheid zoo bekende es-raadslid van Haarlem, Jonkheer Mozes Salvador, zal hier Maandag eene politieke redevoering houden. Zoover men weet, komt de consequente April- bewegings-vijand Koorders niet mede. Ook weet men niet, of de jonker eene meeting wenscht te houden en tegengesproken wil worden. Dat hij van Haarlem moet komen om de candida- tuur van Geertsema te verzwakken, daaraan twijfelt niemand. En zoo hij alleen eene redevoering houdt, zij hij parlementair. Zoo hij echter aanvalt en discussie wil, dan kan hij gerust zijn, dat men hier ook wel spre ken kan, en dat men hier in 't hooge noorden ook wel weet waar 't ministerie van buiten- landsche zaken is, en wat het archief beteekent. 't Is te hopen, dat de liberale Groningers thans eens goed wakker zullen zijn en niet steunen op de overtuiging van een goeden afloop. De koning wil weten, hoe de kiezers denken; men is zedelijk verplicht aan dien wensch van Z. M. gehoor te geven." De audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag den 20sten, en die van den minister van marine, op Vrijdag den 21sten dezer, niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van ko loniën zijn H. J. Hardeman, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Roermond, Dr. C. de Gavere, leeraar aan de landhuishoudkundige school te Groningen, en K. L. van Schouwen burg, leeraar aan de gemeente- hoogere burger school te Zaandam, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indié, om te worden geplaatst bij het gymnasium Wil lem III te Batavia, de eerstgenoemde als leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de tweede als leeraar in de scheikunde en natuur lijke historie, en de laatstgenoemde als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde. Het Staatsblad N°. 17 bevat een kon. be-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1