Februarij. Men vraagt sche suiker (aren-suiker?) gedroppeld, totdat alles er gelijkelijk mede bedekt was. Dit gedaan zijnde, werd een echt guldenstuk in den vorm gebracht, en de stukken hout zoo sterk moge lijk gedrukt. De vorm was nu gereed. Het echte galdenstuk werd er uitgenomen, de houten- vormen zorgvuldig op elkander gepast en nu in eene opzettelijk daartoe gemaakte opening 33ii eene der zijden een smeltsel van zoogenaamd Berlijnsch zilver (verkregen van theelepeltjes, uit metaal vervaardigd) gegoten en, nadat het bekoeld was, dat uit den vorm genomen. Bij bezichtiging van de aldus nagemaakte geldstuk keu blijkt het, dat zoowel het borstbeeld des konings als het wapen en het randschrift zeer goed zijn uitgevallen, en daardoor lichtelijk iemand kan bedrogen worden. De kleur is dof wit, bijkans als die van guldens die lang in omloop zijn geweest. De rand is scherp en goed afgerond; de woorden; God zij met ous! ont breken echter geheel. De klank der nagemaakte stukken is dof. Bij avond zouden die stukken door velen, die geen argwaan koesterden, als echte guldens aangenomen worden, bijaldien zij niet op eenig hard voorwerp nedervielen, maar van hand tot hand werden overgegeven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen. Benoemd: Tot adv. en proc. bij den raad van just, te Samarang Mr. J. W. de Feijfer; tot contr. der ink. en uitg. rechten te Padang de comm.-contr. der ink. en uitg. rechten te Soerabaya D. J. Soeterik; tot onderpakhuism. bij de aden. van 's lands eerste alg. pakh. te Batavia de tweede comm. bij het dep. van binn. best. J. H. Ploem; tot derden comm. ter alg. secret, de geëmpl. op dat bureau J. L. Spengler en K. K. H. Jacques. Ontslagenop verz., eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-griff. bij den landr. te Pa- makassan ET. W. Z. Sikmaneervol, de gewez. klerk op het res.-kant. te Pekalongan G. Thom son; uit 's lands dienst, de gewez. postcomm. te Bandjermasin W. H. A. Harbrinkbij den res.-raad te Djokdjokarta, op verz., eerv., als lid G. F. Enger, en als plaatsverv. lid S. Be rends, onder dan kb. voor de door hen als zoo danig bewezen diensten. B U I I' E N L A N D. Oostenrijk. De minister Yon Beust verklaarde in de Cisleithaansche delegatie, dat op't oogen- blik de kans voor oorlog grooter was dan in 1866. Hierover maken sommige dagbladen zich ongerust: zij wijzen op de spanning die in 1866 tusschen Oostenrijk en Pruisen bestond omtrent de Sleeswijk-Holsteinsche quaestie, en vragen welke quaestie is dan nu aanhangig Men tooet echter niet vergeten, zegt de K 1 n. Z e i t., dat de Oostenrijksche minister deze verklaring deed bij de verdediging van het budget van oorlog, en dat hij vroeger veel vredelievender beschouwingen had. Dat Oostenrijk een oorlog moet vermijden wordt algemeen erkend en de oommissie van de Cisleithaansche delegatie heeft dan ook besloten in haar rapport over het bud get van buitenlandsche zaken deze woorden op te nemenOostenrijk heeft om zich te bevesti gen en te herstellen den vrede noodig. Het zoogenaamde Roode Boek" van Oostenrijk aan de afgevaardigden medegedeeld, trekt zeer de aandacht. Dat Pruisen in April van het vorige jaar aan Oostenrijk een voorstel deed om een alliantie met Rusland en Pruisen te sluiten, wordt er in bevestigd. De Oostenrijksche regee- nng weigerde eehter zich hierbij te voegen. Do minister Yon Beust wees op de gevaren die een dergelijk bondgenootschap zouden doen ont staan, op de agitatie die dit in Frankrijk zou teweegbrengen, en zag buitendien geenszins welke voordeelen Oostenrijk uit een derge- hjke alliantie zou verkrijgen. De goede verstandhouding tustchen Oosten rijk en Pruisen laat echter in den laatsten tijd niets te wenschen over: en het schijnt ook vooral de Oostenrijksche invloed geweest te zijn die Frankrijk heeft doen besluiten om het ver drag met Mecklenburg op te geven, waardoor Pruisen dit land voor zijn Zollverein heeft gewonnen deze geheel belangelooze daad van Oostenrijk is dan ook over de Pruisische re- geeriug zeer op prijs gesteld. De Oostenrijksche rijksraad is 11. Maandag geopend. De heer Kaisersfeld, die tot president der tweede kamer is gekozen, heeft bij de aan vaarding zijner waardigheid eene rede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de benoeming van een parlementair ministerie een waarborg voor het constitutioneele stelsel is, want de vertegenwoordiging ziet hare denkbeelden onder steund door het uitvoerend gezag. Ook de prins Auersperg, de president van het Cisleithaansche ministerie, deed een beroep op de kamer om het constitutioneele stelsel te bevestigen. De keizer zoekt zich te Pesth op alle mo gelijke wijzen populair te makenzoo heeft hij zich op 9 Hongaarsche dagbladen geabonneerd. De keizerin heeft een allerminzaamst schrijven van de keizerin van Frankrijk ontvangen, waarbij zij verzoekt de meter van de toekomstige spruit te mogen zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Voor eenige dagen had onder Elshout, ge meente Nieuw-Lekkerland, een treffend ongeluk plaats. Een oppassend werkman, met name \V. v. V., had het ongeluk om onder een wagen met hout te geraken, waarbij het wiel hem over het lichaam ging, ten gevolge waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. Hij laat eene weduwe met kinderen na. In de vorige week verscheen te Baak een vreemd koopman, die voorgaf runderen te willen koopen, en zijnen intrek nam in een der loge menten. Hij kocht dan ook werkelijk in den loop van den dag ruim 50 stuks vee, voor bui tengewoon hooge prijzen, o. a. op een stal voor meer dan /'1200. De vreugde daarover was on der de boeren zoo groot, dat men den koopman op sigaren en wijn, en verder op alles wat hij begeerde, onthaalde, terwijl er den volgenden dag een rijtuig voor hem gereed stond, om klin kende munt te halen. De vreemdeling was toen evenwel reeds met de noorderzon verhuisd, zon der den waard te betalen, In de omstreken van Charleroi hebben onlangs ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een duizendtal werklieden, zonder middelen van verdiensten, van Montigny-sur-Sambre afkom stig, begingen allerlei ongeregeldheden. De troe pen waren weldra op de been en joegen hen uit elkaar. Een twaalftal personen werden gear resteerd. HANDEL {Samenstelling en taxatie der circa 129600 balen Java-koffie, in veiling te Amsterdam den 19den Februari 1868 Taxatie. 26991 b. Preanger geel tot bleek 38 a 55 ets. 16010 Tjilatjap39 44 4265 Demeraryaard43 46 19219 n Blank tot bleek blank. 38 45 21492 Bleek tot bleek grauw en groenachtig .36 37% 14340 u Malang36% 38% 8750 n Eos groenachtig 33% 36% 827 Spekaard groenachtig 36% 37 1716 Grauw .36 n 6713 ii Ordinair en triage 8 36 u OFF IC I EEL E BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 6den tot en met den 12den Februari 1868. Bevallen: M. Kramer, geb. Renó, Z. G. Boom, geb. Beltman, Z. C. van der Blom, geb. Lasschuyt, D. C. M. Staffeleu, geb. Meijer, D. P. G. Fasseur, geb. Koevoet, Z. J. Kramer, geb. Yerhoogt, Z. B. A. Dirkse, geb. Yan Ehijn, D. D.G. deBruyn, geb. Le Eoux, D. B. Sanders, geb. Prins, D. J. E. van Toorn, geb. Bronsgeest, D. S. Spek, geb. De Koning, D. A. G. van Dijk, geb. Knaapen, D G. J. Dee, geb. Oltz, D. J. M. Yrijmoeth, geb. Bronsgeest, Z. J. C. van Hest, geb. Yan Wijk, Z. P. van Eygen, geb. Hartevelt, Z. P. van der Mark, geb. De Kidder, Z. M. E. Krulder, geb. Keiveilo, D A. M. de Moulin, geb. Ti- berghien, Z. C. M. van Bemmelen, geb. Ilep- penstreit, D. B. J. van den Brom, geb. Yan Beek, D. E. C. M. van der Waals, geb. Has- selbach, Z. M. C. van Gessel, geb. Piket, Z A. van der Hart, geb. Bisot, Z. E. Sierat, geb. Yan der Zeeuw, Z. ^cliuwd P. van den Broek jm. en J. M. van der Linden jd. L. N. Cattiu wedr. en W. D. van der Klugt jd. J. Ligtvoet wedr. en S. Dokker jd. W. van Wouw jm. en J. C. Berg jd. D. Anakker wedr. en H. M. Ooppij jd. N. G. de Kuyter jm. en E. M. Kettenes jd. Overleden: I. Florijn Z. 6 m. F. W. Klaverwijden Z. 5 ui. P. van Eygen D. 2j. en 2 m. P. Sierot, geb. Yan der Weyden, 42 j. M. E. Meijer, wed. II. Kikman 70 j. C. de Kat, wed. M. E. Wijtenburg, 82 j. M. de Zwart, wed. S. Schregel, 74 j. I. van der Meer Z. 3 m. P. van der Yelden 52 j. C. Carton, geb. Beun, 55 j. I. Derogee Z. bijna 7 ra. H. C. Knippenberg, geb. De Mare, 57 j. H. W. A. Moote Z. 1 j. en 5 ra. M. Bink D. 9 ra. A. de Winter 27 j. J. Schenkels 33 j. E. Bekooy D. 9 ra. 1. P. M. Landesbergen 19 j. M. A. Nij- kamp D. 9 m. J. Boekhoud 32 j. en 9 ra. ADVEKTENTIEN. Een sergeant-raajoor, P. G., wiens diensttijd in April a. s. expireert, bekend met het Itali- aansch boekhouden, niet onbedreven in de wis- en stoomwerktuigkunde en eene zeer fatsoenlijke opvoeding genoten hebbende, wensehte tegen Mei in eene burgerbetrekking geplaatst te zijn. Zij die genegen zijn den aspirant te employeeren worden verzocht met opgave van het salaris, franco zich te adresseeren aan den Boekhande laar C. KOOYKER, Nieuwen Riju, onder Motto J. K. "T'-.ïgaefc» Wordt len spoedigste gevraagd in een MANUFACTUURWINKEL een HNAPPI! LOOPJONGEN. Te bevragen bij de boekhandelaars SCHREU - DER en YAN BAAK, Botermarkt alhier. De ondergeteekende vraagt tegen priino Mei eene IROIiWKUJKU OIKXSTfltOOH, van de P. Godsdienst, die volkomen bekend moet zijn met de bereiding van boter en ko ulijnen kaas, om als zoodanig onder toezigt eene bouwerij van 10 koeijen waar te nemen en verder huiswerk te verrigten. Uitsluitend de zoodanigen, welke van goede getuigschriften zijn voorzien, kunnen zich iu persoon aanmelden bij J. A. CHARBON Jr. liustkoff, te Sassenheim. eenige exemplaren van IIOHIIOFF, OOIC- OFX1SOFK der Ncdcrlaiidsclic Taal. Prijsopgaven gelieve men te zenden aan den Uitgever A. W. SIJTHOFF, alhier.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3