De dienstdoende schutterij in de na te mel den gemeenten wordt geheel of gedeeltelijk voor den dienst der vesting-artillerie bestemd, als: van de dienstdoende schutterij te 's-Gravenbage twee kompagnieën, elke ter sterkte van pl. m. 110 man, met inbegrip van het kader. Bij elk der beide bataljons wordt eeno dezer artillerie-kom- pagnieën in administratie gesteld van de dienst doende schutterij te Dordrecht eene kompagnie, ter sterkte van pl. m. 110 man, met inbegrip van het kader; de dienstdoende schutterijen te Gorkum, Hellevoetsluis, Brielle, Woerden en Schoonhoven, ieder in haar geheel. De staf van elk bataljon rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland en het kader van iedere kompagnie zal zijn samengesteld als volgt //Staf van het bataljon," een majoor-komman- dant, een 1ste luitenant-adjudant, een lste luite nant-kwartiermeester, een officier van gezond heid der 2de klasse, een adjudant-onderofficier en een korporaal tamboer. //Kader van iedere kompagnie," een kapitein, een lste luitenant, twee 2de luitenants, een sergeant-majoor, zes sergeanten, een fourrier, acht korporaals en twee tamboers. Bij dit besluit is gevoegd een staat, aandui dende de sterkte, samenstelling en indeelingte Leiden zou zijn 1 bataljon van 6 kompagniën. De heeren Dr. J. W. A. Jonckbloet, lid van de Tweede Kamer, te 's-Hage, en Dr. N. Beets, predikant te Utrecht, zullen bij de vie ring van den gedenkdag aan de overwinning bij Heiligerlee als feestredenaars optreden. Men verneemt dat de heer Mr. J. W. Gel ken, in het hoofdkiesdistrict Zwolle tot lid der Tweede Kamer gekozen, thans verklaard heeft het lidmaatschap aan te nemen. Door den gemeenteraad van D elft is gis teren benoemd tot prorector aan het gymnasium de heer J. G. van Eijken, conrector te Maas tricht, en zulks met het lot tegen den heer A. H. G. P. van der Es, conrector te Gro ningen. De N. R. Courant vestigt de aandacht op het volgende: Morgen, Donderdag, avond zal op een concert van //Eruditio Musica" te Rotterdam de beroemde pianist en componist Rubinstein zich doen hooren. Naast den beroemden virtu oos treedt als zangeres op inej. Henriette Garthe, eerste zangeres van het hoftheater te Hanover. Wanneer men bij een en ander de instrumen- taalwerken voegt, zoo besluit de Nieuwe Rott. Courant haar bericht, dan belooft deze soiree eene der schitterendste van het seizoen te zullen zijn. Door W. R. Hauö, te Kampen, wordt sedert eenigen tijd een blad uitgegeven, getiteld de //Nieuwe Kamper Courant." Het verschijnt eiken Zaterdag-avond, doch heeft aangekondigd, dat het met 1 April tweemaal 's weeks in 't licht zal worden gegeven. De redactie heeft in het eerste nummer eene verklaring afgelegd, onder anderen inhoudende, dat zij hare taak hoopt te vervullen in waarheidlievenden zin, onbevooroordeeld, onafhankelijk, vrij van allen partij- of oppositiegeest en zonder door een programma gebonden te zijn. Gedurende de jongste algemeene verkiezingen heeft zij de anti liberale candidaturen voor het hoofdkiesdistrict Zwolle voorgestaan. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 13den Februari niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken overwegende dat ten gevolge van het niet-aan- nemen van het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal door Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper in het hoofdkiesdistrict Haarlem, eene nieuwe stemming in dat district moet plaats hebben heeft bij beschikking van 11 Februari bepaald1°. dat de verkiezing in dat hoofdkies district zal geschieden op Dinsdag den 25sten Februari aanstaande; 2°. dat, zoo herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag den lOden Maart daaraanvolgende. Z. M. heeft benoemd tot hoofdopz. bij de landsgebouwen te VGravenhage den civiel-ing. J. Singel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 4-2°, Wind: N. W., des avonds te S uren 41°, te 10 uren 41°. Woensdag 's nachts te 12 uren 40°, te 3 uren 39°, 's morgens te 5 uren 39°, te 8 uren 39°, 's namid dags te 12 uren 45°, te 4 uren 42°. BU I T ENL A N D. Uit Algerië wordt gemeld dat de nood aldaar nog steeds toeneemt. Niemand kent de juiste waarheid, zegt de berichtgever; wel worden de lijsten der aan cholera overledenen bekend ge maakt, omdat men daarvoor niet verantwoor- lijk is; maar de lijst van hen die van honger omkwamen, wordt niet gepubliceerd. Daarom trent worden evenwel vreeselijke bijzonderheden verhaald. De beraadslagingen over de drukperswet in het Fransche wetgevend lichaam worden voortgezetde amendementen der liberale leden worden afgestemd en zoo zal het ontwerp eerst daags wet worden. Een oppositieblad betoogt dat tegen enkele voordeelen der wet zulke groote nadeelen overstaan, dat de tijden voor de dagbladen eerder slechter dan beter zullen worden. Omtrent de in Straatsburg uit Zwitserland ingevoerde Hanoveranen komen dagelijks berich ten, telkens van verschillenden aard. Den eenen dag zou de Pruisische regeering er zich mede be moeid hebben en aan het Fransche gouverne ment opheldering hebben gevraagd over zijne voornemens, den volgenden dag wordt dit be richt eenparig tegengesproken. Den eenen dag zullen zij als een afzonderlijk korps in het Fransche leger ingedeeld worden, een anderen dag zulleu zij in het vreemden-legioen in Algerië worden opgenomen, voor eenige dagen zouden zij gedwongen worden om Frankrijk te verlaten en nn luiden de laatste berichten dat de man schappen in de vroegere provincie Champagne onder verschillende korpsen zullen verspreid worden, en de bevelhebbers hun intrek in Bour- ges zullen nemen. Niet alleen zijn het echter d ez e Hanoveranen die zooveel stof tot schrijven gevenin het al gemeen zijn zij allen zeer in besprek. Er zijn Hanoveranen die naar Weenen willen reizen, om daar de zilveren bruiloft van hun vroegeren soeverein te vieren: een feest.trein was georga niseerd; van Brunswijk naar Weenen zou men voor veel verminderde prijzen" heen en terug reizen. De minister in Brunswijk heeft hierin echter bezwaar gezien, en verboden dat zulk een trein zou loopen. Er zijn anderen, die, naar men verhaalt, zich laten aanwerven voor een welfenlegioen, dat hier in Holland wordt georganiseerdmaar te Zwolle aangekomen wor den zij, naar men zegt, aangezocht om hier dienst te nemen in het Nederlandsch Indische leger. En ten slotte zou, zoo vermeldt een Duitsch blad, te Berlijn een vreeselijk gevecht tusschen Ha- noversche soldaten en Pruisische officieren plaats gevonden hebbende officier had een soldaat zijne Langensalza orde afgenomen en voor de voeten geworpen met de woorden: //Denkt gij nog bij uwen blinden koning te zijn." Daarop volgde een strijdde soldaat werd door zijne landgenooten, de officier door de zijnen gehol pen; het bloed stroomde aan beide zijden; en ten slotte bedekten behalve de gewonden 7 officieren en 32 soldaten het slachtveld. Het bleek later slechts een canard te zijn. Welke de waarde is van een bericht omtrent gewapende benden, die zich in Rumenië ophou den, is nog niet zeker. Sommige bladen bewe ren dat zich aldaar Russische agenten ophou den en dat de wapening een inval in Bulgarije beoogt; andere echter spreken zoowel het eene als het andere tegen. Dergelijke geruchten zijn ook zeker in tegen spraak met de vredelievende betuigingen van de Russische regeering, waarover in de laatste dagen allo bladen zich zoo verheugen. Nieuws is heden schaarschhet bepaalt zich tot de aanneming van het budget van ma rine iu de Italiaansche kamer; de benoeming van een nieuwen minister van financiën in Spanje die wel de intrekking van de wet omtrent de bank zal ten gevolge hebben; en het vonnii van de rechtbank van koophandel te Brussel, waarbij aan den heer Langrand Dumonceau wordt gelast een scheidsman te benoemen om met den scheidsman van den eischer over de ont binding van de Banque de crédit foncier et industriel te beslissen. Het volgende bericht wordt uit de Haan Landeszeitung door een onzer bladen overge nomen De onderwijzer Küster te Lohe ging in den nacht van 29 op 30 Januari onder regen en sneeuwbuien, terwijl de wind heftig was op gestoken, vaii Nienburg naar Lohe. Te Lemke gekomen zag hij den weg van dit dorp naar Lohe over eene lengte van 10 minuten sterk verlicht. Die weg is met kleine esscheboomen bezet, welke eerst slechts aan de eene zijde, 50 schreden verder aan beide zijden zijn geplant, en deze alle 3 a 5 takken hebben. Elke tak droeg aan het uiteinde eene kleine blauwe vlam van 1 duim grootte. De heer Küster beproefde enkele van die lichten uit te blusschen, wat hem echter niet gelukte. De weg werd hierdoor zoo sterk verlicht, dat men evenals bij helderen maneschijn op grooten afstand voor zich kon zien. Gedurende dit natuurverschijnsel was de lucht aan den horizon sterk verlicht. De grond in de nabijheid van den weg bestaat uit moe rassige weilanden, waarop zich vele dwaallichten vertoonen. De industrieelen te Marienburg zijn bezig met het op touw zetten van een petitionnement aan de Pruisische regeering, om opheffing te verzoeken van de nadeelen die de industrie ondervindt door de wijze waarop de arbeid der ge vangeneu is geregeld. Overal in Pruisen worden de gevangenen, tegen een loon van 2 tot srg. per dag, ter beschikking der fabrikanten gesteld, waardoor deze in staat worden gesteld hunne goederen tegen een zoo lagen prijs af te leveren, dat elke concurrentie tegen hen onmo gelijk is. Men beschouwt dit als eene niet ge noegzaam gemotiveerde ondersteuning van staats wege aan de fabrikanten, ten nadeele der gewone arbeiders. Men verlangt dus dat de regeering wel zal voortgaan met de beschikbaarstelling der gevangenen, maar dat deze tegen geen lager loon zullen werken, dan hetgeen aan iederen arbeider gegeven wordt ter plaatse waar dat werk wordt verricht; voorts dat van xütloon door het gouvernement een gedeelte zal worden ingehouden, als betaling voor kost eniqwoi^ng in de gevangenis en dat alsdan het restant worde gedeponeerd, om aan den gevangene bij zijn ontslag te worden uitbetaald. Onderscheidene vereenigingen hebben zich bereid verklaard om tot dit petitionnement mede te werken. Amerika. De senaat heeft het ontwerp goed gekeurd, hetwelk reeds door het congres was aangenomen, tot den verkoop van onbruikbaar geworden gepantserde schepen, waarvan de Unie slechts 19 monitors zal behouden. De democratische conventie in Connecticut heeft een besluit genomen tot goedkeuring der handelingen van Johnson en tot afkeuring van die van het congres. Te Chicago heeft een zware brand gewoed, waarvan de schade op 3 millioen dollars begroot wordt. Uit Vera-Cruz is van 22 Jan. bericht ontvangen, dat in Sonora een opstand tegen Juarez is uitgebroken.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2