voegen hier alleen uog bij, dat de brochure bij Martin us Nijboft' verschenen is en den schijn draagt van uit het Fransch vertaald te zijn. Gaarne vestigen wij de aandacht op een ge dicht getiteld //Voor de Weduwen en Weezen te Katwijk aan Zee", door J. K. de Regt, a 25 ceuts verkrijgbaar. Al moge bet bier en daar niet aan alle eischen der kunst voldoen, toch is er wat oorspronkelijks in, dat, vooral wanneer men de slotverzen niet mederekent, het boven vele andere gelegenheidsgedichten van dien aard verheft. Dat het vele koopers moge vin den is zoowel om den dichter als om het doel waar voor het uitgegeven is, onze hartelijke wensch. B U 1 1' E i\ L A N D. Pruisen. De kroonprinses is gisterenmorgen bevallen van een zoon. Terwijl graaf Von Bismarck naar zijn land goed is gereisd, leveren alle dagbladen beschou wingen over zijn plotseling vertrek. Sommige geven als eenige reden hiervoor op zijn gezond heidstoestand en zijn verlangen om bij de aan staande opening van den Noord-Duitschen Rijks dag geheel in staat te zijn de zittingen bij te wonen, andere daarentegen wijzen op een om keer in zijne politiek: aansluiting bij de natio- naal-liberalen en verwijdering van graaf Von Eulenburg. Engeland. Er zijn hier uitvoerige tijdingen uit Abyssinië ontvangen, loopende tot IS Ja nuari. Volgens den correspondent van de //Times" is de gezondheidstoestand van de troe pen te Ansley-baai en te Seuafe over het alge meen goed, maar had men hetnoodig geoordeeld, een afzonderlijk kamp op te richten voor een zeker aantal koelies, die uit Calcutta waren aangekomen in een schip, aan boord waarvan eene kwaadaardige koorts was uitgebroken. Zeven enveertig van die lieden waren daaraan onder weg overleden. De sterfte onder de lastdieren duurde voort. De berichten uit het binnenland bleven zeer verward, zoodat het moeilijk uit te maken was, of koning Theodorus op zijnen tocht naar Magdala al dan niet ernstigen tegen stand van sommige hoofden zou ontmoeten. Gisteren is zekere kapitein Mackay, een zeer bekend Fenian, in eene herberg te Cork, waar hij zich met nog drie andere Fenians be vond, door de politie in hechtenis genomen, Mackay verzette zich woedend tegen zijne aan vallers en heeft een van hen door een pistool schot in het been gewond. Na bekomen verster king gelukte het der politie, Mackay en twee zijner metgezellen meester te wordende vierde wist te ontkomen. Bij het overbrengen der ge arresteerden naar de gevangenis verzamelde zich eene talrijke volksmenigte, welke de gevangenen scheen te willen bevrijden. De politie heeft zich genoodzaakt gezien, eene charge met de bajonet uit te voeren, waarbij een persoon gewond werd. Te Birmingham heeft de heer Bright twee redevoeringen gehouden, die beide de aandacht van het publiek bezighouden. In de eene be handelde hij de lersche quaestie: de oplossing hiervan verwachtte hij niet van het tegenwoor dige ministerie, dat niet krachtig genoeg zou te werk gaan. De gevestigde kerk met hare voordeelen moest afgeschaft worden het grond bezit moest veranderd worden. Er was vooral een middel dat hem voorkwam hieromtrent een gewenscht resultaat te zullen verschaffenom namelijk geheime stemming in te voeren. Be stond deze* eenmaal, was daardoor het belang van de landheeren om zijne pachters geheel in zijne macht te hebben, opgehouden, dan zouden zij er geen bezwaar in zien om de pachtiug voor langeren tijd te sluiten. En dit alleen, erkennen allen, kan eene gewenschte verbetering in Ier lands toestand brengen. De tweede redevoering behandelde de nood zakelijkheid, om algemeen onderwijs te doen geven. Hij wees op Amerika en Pruiseu; hij haalde een gezegde van Cobden aan, die de Pruisen de Yankees van Europa noemt, en hij verwachtte dat de Pruisen eenmaal de machtigste natie zouden worden, want zij zorgden dat elk burger grondig schoolonderwijs ontving: in de toekomst toch zou de kracht der bevolking alleen afhankelijk zijn vau de intellectueele ontwikke ling der burgers. Spanje. Gelijk wij reeds meldden, is de com missie belast met het onderzoek omtrent het voorstel der bank om voor 80 millioen realen, schuldbrieven te koopen, voor de voordracht gestemd. In het ministerie is dit echter niet het geval, en men zegt zelfs dat de minister van financiën de eenige is bij wien het voorstel ondersteuning vindt. Dit nu geeft aanleiding tot eene ministerieele crisis. Verder spreekt men daar steeds van Carlis- tische bewegingen. Te Madrid zijn verscheidene personen, bekend als verknocht aan den erfge naam van wijlen don Carlos, terwijl zij onderling raadpleegden, door de politie overrompeld en in hechtenis genomen. Er waren daar ter stede geruchten in omloop, volgens welke in Catalonië eene Carlistische samenzwering broeide, en er werd gezegd, dat de pretendent zich met eene aan Engeland ontleende constitutie bij de natie zou aanmelden. De Parijsche //Union" meldt dat hare bijzon dere berichten uit Spanje die geruchten in allen deele bevestigen, en zij voorspelt de onderneming reeds alle mogelijke succes. Don Carlos VII, zegt zij, wil aan Spauje zijn ouilen luister terug geven en hij kan op eenige beroemde generaals en celebriteiten uit alle klassen der maatschappij rekenen. Hierna zegt het blad, dat don Carlos vertrouwen stelt in zijn goed recht en in de Spaansche natie (welke hem intusschen tot dus verre aan zijn lot heeft overgelaten), en geeft verder te kennen dat het oogenblik ook daarom gunstig is voor eene restauratie, omdat het mi nisterie Narvaez in zijn bestuur de denkbeelden der Carlistische partij telkens tot de zijDe heeft gemaakt, als het eene goede daad voor het land heeft willen uitvoeren. Griekenland. Het pas opgetreden ministerie heeft de kamer ontbonden; de verkiezingen zul len den 3den Maart plaats hebben, en den 5den Maart zal de nieuwe kamer reeds bijeenkomen. Een onzer bladen merkt hierbij op, van hoe groot beleid het nieuwe ministerie door deze spoedige bijeenroeping blijk geeft. Zoo de zaken in Griekenland toch haren gewonen gang gaan, zon bij eene latere bijeenroeping der kamer het ministerie zeker reeds afgetreden zijn voordat de vertegenwoordiging bijeenkwam. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Mijnheer de Redacteur, Gij maant mij aan tot de vervulling eener belofte die ik ter kwader ure aflegdeen nu ben ik in de positie, aan curatoren in faillissemen ten welbekend, van een debiteur die wel zou willen betalen, zoo hij slechts van zijne debi teuren geld ontving. Gij kent de uitvluchten, de verontschuldigingen, Ge betuigingen van be reidwilligheid die inzoo'D geval gebruikelijk zijn, en verwacht die dus ook van mij. Ik moet, vol gens mijn gegeven woord, u op de hoogte hou den van wat er in Amsterdam gedaan en gezegd wordt met betrekking zoo tot algemeene, als wel tot uitsluitend Amsterdamsche belangen. AchM. de Redacteur, de debiteur, die mij in staat zou stellen u te voldoen, die mij kapitaal moest fourneeren, om daarmee te woekeren, mijn debiteur blijft in gebreke! Er wordt hier niets gedaan, dat uwe lezers zou kunnen inte resseeren, er wordt bier niets gezegd, dat hun niet reeds bekend is. Wat moet nu een /'special correspondent" doen, die het nog niet ver ge bracht heeft //dans Tart de la blague" die heer lijke kunst der Fransche feuilletonisten Stel u dus tevreden met het weinige dat ik u heden geef, en wil op betere tijden wachteu, om algeheele voldoening te ontvangen. Die hoop op betere tijden, ze moet in de harten van ons Amsterdammers al zeer vast <re- worteld zijn, indien ze nu nog tiert, ua zoovele jaren van talmen, van onzekerheid, van slape righeid. Gij weet echter ook, dat er bij ons ge noeg krachten voorhanden zijn, om tot ijverig handelen over te gaan. De aaneensluiting dier krachten heeft dan ook reeds gunstige resultaten opgeleverd. De belangstelling in de behandeling der publieke zaak neemt oumiskenbaar toe. Dn is mijDS inziens het voorname nut geweest van het ontstaan der kiezersvereeniging Burgerplicht Zij vormt het middelpunt waaruit grootere po litieke levendigheid naar alle kanten uitstraalt, zelfs bij hen, die de beginselen der Yereeniging allerminst deelen. In zooverre kan men zeggen dat Amsterdam een weinig meer besef begint te krijgen van zijn vermogen om iuvloed uitte oefenen. Maar die vooruitgang is tot nu toe niet groot, en ge zoudt verbaasd staau als ge de onverschilligheid, de lauwheid, en de onbe kendheid met openbare aangelegenheden kendet, die zelfs in de zoogenaamde hoogste kringen nog heërscht. Vreemd is ook bij de laatste verkiezin gen de keuze der zoogenaamde conservatieve afgevaardigden geweest. Zoudt gij, of zou iemand in staat zijn het beginsel dat bij die keuze voorgezeten heeft aan te wijzen Was het behoud of wijziging der schoolwet Hoe komt dan Van Reenen op ééne liju te staan met Ro- chussen en Insinger (Pijnappel behoudt daar omtrent uog een geheimzinnig stilzwijgen)? Was het reactie op koloniaal gebied? Wie zou Van Reenen en Pijnappel over ééne kam scheren met Rochussen en Insinger. Behoud van het ministerie, vau dit ministerie, zal toch niemand als leidend beginsel beschouwd hebben? Helaas ja! M. de Redacteur, ik geloof dat het met onze praktijk der constitutioneele in stellingen zoover gekomen is, dat vele gemoe delijke en verstandige mannen het behoud zells van dit ministerie als een beginsel hebben kun nen beschouwen, 't Is waar, zoo hebbeu zij ge redeneerd, dit kabinet is zonder voldoenden grond opgetreden, het heeft zich in de Mijer- quaestie leelijk de vingers gebrand, het heeft drie ministers van koloniën versleten, het heeft zich niet dan ten koste van twee kamer-ontbindin gen kunnen staande houden, alles toegege ven, maar wij moeten geregeerd worden, er moet stabiliteit komen in het bestuur, de aan vulling en verbetering der wetgeving mag niet langer uitgesteld worden, en daarom, kiezen wij mannen, die het ministerie niet omverwerpen. Ziedaar wat ik weet, dat sommigen en wat ik veronderstel, dat zeer velen gedacht hebben. Eu al is er een groote fout in het syllogisme, al is het ongerijmd stabiliteit te verwachten van een ministerie dat drie verschillende koloniale politieken gehad heeft, eu op voortvarendheid te hopen bij de gewoonte om de zittingen der Kamers alle vijftien maanden voor een week of acht op te doen houden, al is dit een utopie, is het wonder, dat er zoo geredeneerd wordt? 't Is nu juist twee jaren geleden, dat het ministerie Thorbecke uiteenspatte, en «at is er sedert dien tijd op 't gebied van wetgeving geschied Het droevigste is nog, dat de uitslag der verkiezingen geen hoop geeft op eene betere toekomst. Of zou die hoop moeten dagen uit den schoot van 't ministerie zelf? Zou het waar zijn, wat meu hier wel hoort vertellen, dat Vau Zuylen en Schiminelpenninck, zwichtende voor de nederlaag die hun de verkiezingen voorbereiden, eindelijk een lang verzuimden plicht zullen vervullen, door hunne portefeuilles op de groene stoelen te deponeeren waar zij ze onbeheerd gevouden hebbeu Zou het waar zijn, dat Heemskerk alsdan belast zou worden met de vorming van een nieuw ministerie, dat

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2