de heffing voor de landrente naar mate van de meerdere of mindere vruchtbaarheid van de natte rijstvelden 1/2, 2/5 of 1/3 en van de hooge 2/5, 1/3 of 1/4 van het gewas, dus van de opbrengst van den grond, eene grondbelasting onder een anderen naam. De regeering erkent echter zelve in genoemd verslag dat er geen last bestaat zich daaraan te houden. De opbrengst dezer belasting op den inland- scben landbouw, is voor het loopende jaar ge raamd op ƒ12,418,528. Deze som betalen de indolente luije inlanders van hun grond, die in Nederland opbrengt, met opcenten, 10,030.057. De schrijver zegt verder op dezelfde bladzijde dat men in één woord kan aannemen dat van het volk slechts op zijn hoogst een vijfde van hun producerend vermo gen wordt vereischt. De schrijver is dus hier van oordeel en dit straalt ook op andere plaatsen van zijne bespiegelingen door, dat de inlander geene andere belasting dan de land rente betaalt, doch ook hierin loopt hij de plank geheel mis. De inlanders betalen nog aan,den staat hetgeen volgt. 1°. De belasting op het bedrijf, die opgebracht wordt door alle inlandsche ingezetenen van Java, geene landbouwers of ambtenaren zijndezij be draagt voor Javanen 1 tot 5 'sjaars, voor Chinezen en anderen met inlanders gelijkgesteld ƒ1 tot 20 'sjaars. Van de belasting zijn vrij, die geen hoofd zijn van het huis, dat zij bewo nen, die te armoedig zijn om ƒ1 'sjaars te be talen, gebrekkigen en die 60 jaren oud zijn. Staatsblad N°. 99 van 1857. Het Bijblad op het Staatsblad, bevat blz. 869 de lijst der verschil lende bedrijven, handwerken en neringen val lende in de belasting op het bedrijf. Zij is waar dig ingezien te worden, om te kennen wat de luije Javanen al zoo wat doen.' Het bedrag der bedrijfsbelasting is voor 1868 geraamd op 140,520. 2°. De belasting op het bezit van rijtuigen. Inlanders en daarmede gelijkgestelden betalen voor elk rijtuig dat zij houden 'sjaars voor R ij t u i g e n met twee wielen andere indien zij met eenig openbaar gezag be kleed zijnƒ18.75 37.50 anders37.50 75. Het bedrag van deze belasting kan niet op gegeven worden daar het op de begrooting ver mengd is met dat op de paarden, dat de Euro peanen betalen. Omtrent deze belasting is ons eene bijzon derheid medegedeeld, die de schrijver zal kun nen bevestigen. Sedert eenige jaren namelijk heeft zich te Batavia eene geheel inlandsche industrie geves tigd, daarin bestaande, dat op vele plaatsen inlanders stationeren met kleine tweewielige rijtuigen op veêren, bespannen met een paard, die, behalve den koetsier, 3 personen kunnen bevatten en dienst doen als vigilanten en om nibussen en zelfs reizigers vervoeren tot Buiten zorg. Zulk karretje kost ƒ100.en daarvan be taalt de inlander 'sjaars 37.50! Dat is een echt vaderlijk bestuur, dat zoo iets gedoogt. 3°. Consumtierecht op tabak: op de Java tabak wordt bij eersten uitvoer over zee van een der gewesten op Java en Madura naar een ander op dezelfde eilanden eene belasting gehe ven van 20.per 1000 Amst. voor 1868 ge raamd op ƒ113.827. De belasting drukt èn den in- landschen planter èn den inlandschen gebruiker. 4°. Inkomende rechten. Er was een tijd dat de inlanders gekleed gin gen in eigen gesponnen, geweeven en gebatikte katoenen. Het stelsel van protectie, dat deNe- derlandsche industrie op den been moest hou- l) Dit zal wel moeten beteekenenwat het produceert. Produceerend vermogen toch is kapitaal en '/s daarvan jaar lijks te geven zal de schryver zelf wel wat kras vinden. den, heeft dat veranderd. Zij gebruiken thans bijna uitsluitend Europesche lijnwaden, die onder den naam van Maddapollams, Calicots, Shir ting Drills, Chitzen, Prints, geverfd katoen even als katoenen garens in groote massa's wor den ingevoerd en waarvan de waarde, volgens het verslag der kamer van koophandel en nijver heid te Batavia over 1865 (bl. 65) bijna opweegt tegen die van alle andere invoer-artikelen te zamen. Door het tarief met de staten van invoer te vergelijken zoude men kunnen nagaan welke aanzienlijke som aan rechten de inlanders voor hunne kleeding alleen aan Nederland betalen. Ons bestek gedoogt niet die becijfering te doen. Het gouvernement heeft twee aanzienlijke monopoliëndat van het verkoopen van opium of amfioen en van zout. De opbrengst van het eerste monopolie is voor 1868 geraamd op9,287,520 de uitgaven volgens afd. VII van hoofdstuk I opƒ618,750 van hoofdstuk II837,000 1,455,750. blijft over7,831,770. Het verkoop van zout wrordt gesteld te zul len opbrengen6,518,423. de uitgaven afd. V op2,379,879. blijft over4,138,544. Inlanders en Chinezen hun aandeel is niet afzonderlijk te bepalen brengen dus door die beide monopoliën aan de schatkist op ongeveer 12 millioenen. De Europeanen vinden meer dan voldoende zout in dat geen wat in de dubbele bekuiping om den aangevoerden boter zit. Er zijn nog enkele kleine belastingen die den inlanders zijn opgelegd, doch wij gaan ze met stilzwijgen voorbij. De opgenoemde zijn vol doende om des kolonels verzekering in het water te doen vallen. Volgens hetgeen met cursieve letters bl. 43 gedrukt staat wil de schrijver van den Indiër niet meer belasting heffen dan van den Euro peaan. Doch weet hij wel wat deze laatste betaalt? Stellig niet. Hij sla daarom slechts een vluch- tigen blik in de begrootingen en hij zal den inlander absolutie van vele millioenen guldens geven ons bestek gedoogt niet dit door cijfers aan te toonen. Het is ook van algemeene be kendheid dat de Europeaan in verhouding tot den inlander bijna niets betaalt. Wordt vervolgd.) VERBETERING: In het eerste gedeelte, dat wij gisteren mededeelden zijn in de aant. op bl. 25 der brochure de volgende drukfouten ingeslopen: 2de kolom reg. 6 v. o. staat: 3 Sept. 1865;" moet zijn: //3 Sept. 1864;" 3de kolom reg. 4 v. b. staat: //welke over de dessas verdeeld worden;" moet zijn: //welke in de des- sas verricht worden." HANDEL. Door de Ned. Handel-Maatschappij is be paald dat de eerstvolgende koffieveiling zal plaats hebben te Amsterdam op 19 Februari 1868 en bestaan uit ongeveer: 72,000 b. Java liggende te Amsterdam. 22,300 Rotterdam. 12,600 Middelburg 7,900 Dordrecht. 14,800 Schiedam. Te zamen 129,600 balen koffie. GEMENGDE BERICHTEN. In de laatste dagen heeft het stormachtige weder in Engeland veel schade veroorzaakt. Te Volgens de laatste bekend gemaakte otficieele opgave waren er in Java en Madura ruim 13 millioenen inlanders en ruim 150,000 Chinezen. Londen lagen geheele steenhoopen op de straat, ten gevolge van het omvallen van schoorstee- nen. In de parken zijn een aantal boomen ont worteld of de kruinen er afgeslagen. Een aantal personen zijn dan ook gewond, ten gevolge van allerlei ongelukken, die bij het noodweder plaats hadden. Enkelen zijn door de nederval- lende steenen, ramen en vensters gedood. Onder scheidene gebouwen zijn zoodanig beschadigd, dat zij tot reparatie gedeeltelijk moeten worden afgebroken. Ook uit Liverpool, Huddersfield, Hull, Scarborough en andere plaatsen komen uitvoerige berichten van denzelfden aard In eenige graafschappen hebben bij dit alles over stroomingen plaats gehad, waarbij bruggen weggeslagen, aanplantingen vernield en andere verwoestingen aangericht zijn. Ook is een spoor trein in het water geslagen, waarbij vele perso nen ernstige verwondingen bekwamen. Het spreekt van zelf, dat bij deze rampeu de tij dingen van de kust niet minder ongunstig zijn. ADVERTENTIEN. Er wordt gevraagd met 1 Mei e. k. eene KEUKENMEID, goed kunnende koken en verder het huiswerk verrichtenalsmede in hetzelfde gezin, eene TWEEDE MEID, goed kunnende strij ken en met de wasch omgaan. Zij die in aan merking wensclien te komen vervoegen zich bij den Boekhandelaar C. KOOYKER, Nieuwe Rijn. Een BOVENWONING te huur met vrije opgang midden in de stad, fatsoenlijke buurt, met drie Kamers en Keuken voorzien van regen en putwaterspomp en verder alle vereischte ge makken huurprijs 80 'sjaars. Te bevragen met franco brieven Lett. E. E. bij M. J. WITMANS, Leesinrigting, Gerecht. Leiden. Uitgave van G. H. YAN DER SCHUYT, te 's Hertogenbosch. Bibliotheek van moderne theologie, verzameld door J. H. Maronier. Bij inteekening a 15 cents per 24 blz. Do Redactie stelt zich voor, o. a. de be9tc stukken op te nemen uit Th. Keiro, Geschichte Jesu von Nazara. Evangelie-Spiegel, onder redactie van J. H. Maronier. Per jaargang van 24 vellen 2.50. Met dezen nieuwen jaargang zal de Evangelie-Spiegel eenige wijziging ondergaan. De Redactie wenscht namelijk hoe langs zoo meer de overtuiging ingang te doen vinden, dat de Christenen niet moeten twisten over hun geloof, maar de hooge verplichting die dat geloof bun oplegt, beter leereu kennen. Daartoe behoort de kritiek, die tot nog toe schier alleen is toegepast op de oirkonden van het oudste Christen dom, ook te worden toegepast op onze tegenwoordige maat schappij, om hoe langer zoo meer tot eene beautwoording te komen van de vraag: hoe moet eene christelijke maat schappij worden ingericht? Tot bereiking van dat doel zullen voortaan ook bijdragen worden geleverd waarin de vraagstukken van den dag uit een christelijk oogpunt worden beschouwd, cu zal bierbij mede gebruik gemaakt worden van wat in den vreemde voortreffelijks wordt geleverd. Yan beide bovenstaande tijdschriften zijn, voor de inteekenaars, de vroegere deelen verkrijgbaar a ƒ2.per deel. J. II. Maronier, Uitgebreide handleiding Handleiding en Verkorte handleiding bij het godsdienst-onderwijs. Eerste Afdeeling. Geschie denis van den godsdienst. Tweede Afdeeling. De christelijke godsdienst. Yan de Handleiding en Verkorte handleiding is op franco aanvraag, franco een present-exem plaar verkrijgbaar. Kenan en Gulzot. Hunne jongste werken beoordeeld door Réville en Scherer. 0.75. Het positivisme en de godsdienst0.60. P. Janet, Spinoza en het spinozisme. 0.50. H. Lang, De handelingen der apostelen.0.80

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3