N°. 2451. Donderdag A0. \$$0\ 6 Februari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-G regels 0.75iedere regel meerƒ0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 5 Februari. Door den gemeenteraad van 's-Graveu- I ha ge is gisteren tot geneesheer-directeur van I het burgerlijk gasthuis, ter vervanging van den I voormaligen directeur, professor Chanfleury van IJsselstein, benoemd de heer Dr. G. P. van Tienhoven, te Tiel, met 21 van de 32 uitge brachte stemmen. Do overige 11 verkreeg de I heer Dr. Gr. T. A. Wolterbeek Muller aldaar. Men leest in het Utrechtsch Provinciaal I eu Stedelijk Dagblad: //Naar men verneemt, gaan te Utrecht lijsten rond, om te teekenen op een request aan den koning, om Z. M. te bewegen de Tweede Kamer, I die pas gevormd is, opnieuw te ontbinden. Met zekerheid bericht men ons, dat niet alleen hier, oiaar ook in andere plaatsen, als te Amsterdam enz., zulke even onbegrijpelijke als afkeurens waardige adressen ter teekening in omloop zijn." Wij bepalen ons voorloopig tot de mededee- I ling van dit ongeloofelijke bericht. Met leedwezen vernemen wij, dat de com missaris des konings in de provincie Drenthe, de beer Van Ascb van Wijck, die, zooals men weet, reeds geruimen tijd in lijdenden toestand verkeerde, aan de gevolgen zijner kwaal te Asse n bezweken is. Op 1°. Januari jl. bedroeg de bevolking I Yan de koloniën der Maatschappij van Welda- I digheid, Frederiksoord, Wilbelmina'soord en Willemsoord 2050 zielen, verdeeld in 322 huis gezinnen en naar hunne godsdienstige gezind heid in 1522 Ned. Hervormden, 502 Roomsch- Katholieken en 26 Israëlieten. De geestelijke belangen worden behartigd door 2 predikanten, 2 pastoors en 1 Israëlitiscben leeraar. Het on- I derwijs wordt gegeven in 4 scholen, waarvan 3 van rijkswege, terwijl van dat gedeelte der koloniën, hetwelk onder Friesland ressorteert, de kinderen in gemeentescholen van Westel- r lingwerf onderwezen worden. Eene teekenschool, onder de leiding van den opzichter der gebou- B wen, stelt de jongelingen gedurende de winter maanden in de gelegenheid zich in het hand en bouwkundig teekenen -te oefenen, en in 5 naaischolen ontvangen de aankomende meisjes onderricht in de noodzakelijkste vrouwelijke handwerken. Uitslag der herstemming in het kiesdistrict Breda. Uitgebracht 2832 stemmen, van on waarde 52. Gekozen de heer Mr. P. J. J. Hol- lingerus Pypers met 1446 stemmen. De heer Borret had 1334 stemmen. Z. M. beeft benoemd tot subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Leiden Mr. J. van Heukelom, adv. aldaar; tot kantonr. te Tholen Mr. J. H. L. van Buren, thans kantonr. te Sluistot burg. der gem. Cothen en Langbroek A. M. C. van Bommel; tot not. binnen het arr. Appin- gedam, ter standpl. Leens, Mr. H. A. Spandaw, cand.-not., thans subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Winschoten, uit welke betrekking hem tevens eervol ontslag i9 verleendtot proc.-gen. bij het prov.-ger. in Gelderland, tevens tijdelijk belast met de functién van directeur van politie in dat gewest, Mr. H. A. ridder van Rappard, thans officier van justitie bij de arrondissements recht bank te Zutfentot officier van justitie bij de arroud.-rechtb. te Zutfen Mr. S. M. S. de Ra- nitz, thans subst.-off. vau just, bij die rechtb.; tot subst.-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Zutfen Mr. JE. baron Mackay, thans subst.-griff. bij de arr. rechtb te Arnhem; tot off. vau just, bij de arr.-rechtb. te Almelo Jhr. Mr. B. Sand- berg, thans subst.-offic. van just, bij gemelde rechtb.; tot subst.-offic. van just, bij de arr.- rechtb. te Almelo Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge, thans subst,rgriff. bij de arr.-rechtb. te Middel burg; tot subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Arnhem, Jhr. Mr. O. Q. van Swinderen, adv. te Groningen; tot subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Middelburg Mr. E. Z. L. van der Kemp, thans griff. bij het kant. te Woubrugge; tot subst.-griiï. bij de arr.-rechtb. te Winschoten Mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, adv. te Zwolle; tot griff. bij het kant. te Woubrugge Mr. E. Frieswijk, thans griff. bij het kantong. te Cortgene; tot kantonr. te Ootmarsum Mr. J. M. Boessing Udink, wonende te Denekamp; tot ontv. der dir. bel. en accijnzen te Appeltern c. a. (Gelderland) Jhr. A. L. van Spengler, thans ontvanger der zelfde middelen te Hen gelo voorts zijn de ontvangkantoren voor de dir. bel. en accijnzen te Hengelo en te Vorden vereenigd tot een kantoor (hoofdplaats Hengelo) en is benoemd tot ontv. der dir. bel. en accijn zen te Hengelo c. a. Jhr. T. E. van Nispen, thans ontv. der zelfde middelen te V7orden. Z. M. beeft aan J. C. Fischer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als not. te Ede, en be noemd tot not. binnen het arr. Arnhem, ter standpl. Ede, W. F. J. Fischer, candid.-not. aldaar; voorts is aan A. C. van Steenbergen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Sliedrecht. Z. M. heeft pensioen verleend aan H. W. Besters, gewezen hoofd-onderw. te Bokhoven, a ƒ254aan Bein Kuiken, zich noemende en schrijvende Bein Gaukes Küiken, gew. hoofd.- onderw. te Nes op Ameland, a ƒ318; voorts herbenoemd tot burgem. der gem. Doorn en Maarn, H. J. van Bennekom, secr. dier gom. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 42°, Wind:N. W., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 41°. Woens dag 's nachts te 12 uren 41°, te 3 uren 40°, 's mor gens te 5 uren 40°, te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 47°te 4 uren 44°. KOLONIËN. BATAVIA, 28 December. Wij ontleenen aan de ontvangen berichten het volgende; De havenwerken te Samarang bevinden zich precies in denzelfden toestand, waarin zij verleden jaar om dezen tijd waren. De met kracht ingevallen wetsmousson vult de Javaansche dagbladen weder met de gewono berichten omtrent bandjirs, doorbraken, over stroomingen, brugvernielingen, en vooral ook met de ongevallen der reede te Samarang. De slag op slag van daar uitgaande telegrammen over omgeslagen laadprauwen, die alle //total losses" vertegenwoordigen, hebben dan ook de assuradeurs alhier doen besluiten, de premie van 3 pCt. met 2% pCt. te vermeerderen voor alle goederen, bestemd om te Samarang te worden gelost of geladen. De Samarangsche handel, die jaar in jaar uit een buitengewoon recht betaald heeft tot verbetering der communicatie met de reede, zal dus nu nog eens het genoegen heb ben, eene dubbele assurantie-premio to betalen, omdat de vroegere gelden zijn aangewend tot volmaking der communicatiein Neder land. Er zijn hier geruchten in omloop, dat de regeering eene bij besluit vastgestelde suiker regeling zoude hebben ontvangen, waarbij aan de contractanten verlenging der contracten met 20 jaren en gouvernements-interventie tot ver schaffing van arbeiders zoude worden toegekend, tegen de verplichting om jaarlijks het H aan de regeering te leveren van het gemiddeld pro duct, behaald in de laatste 7 jaren, het beste en het slechtste oogstjaar niet medegerekend. Meu deelt ons mede, schrijft bet N. Bat. Hand., dat in de residentie Japara de plantloo- nen van die fabrieken, die tot de nieuwe rege ling zijn toegetreden, nog niet zijn uitbetaald of althans eenige dagen geleden nog niet waren uitbetaald, hoewel ze aan het gouvernement door de contractanten reeds ultimo December 1866 werden afgedragen. Het medegedeelde is bijna ongeloofelijkbet moet zulks bovenal zijn in het oog van den inlander. Al kent deze den inhoud der proclamatie ook niet, waarin de rechten der bevolking merkwaardig op den voor grond werden gesteld, hij kan toch niet aanne men, dat het gouvernement hier de schuldige is. En daarom komt alles neer op het hoofd der contractanten, die reeds zooveel hebben te verantwoorden De begrootingspost voor onvoorziene uit gaven, art. 721, onder-afd, 112, afd. X, pensi oenen en andere uitgaven van algemeenen aard, die reeds vroeger van ƒ125,000 op ƒ275,000 werd gebracht, is thans, onder nadere bekrach tiging door de wet, opnieuw verhoogd en tot ƒ382,000 of ongeveêr driemaal het oorspronke lijke cijfer opgevoerd. Door de gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen. Benoemd: Tot resident der Wester-afdeeling van Borneo, de assistent-resident van Sintang C. Kater; tot lid in den raad van justitie te Soerabaya de aud-wil. bij den krijgsraad te velde de Z. en O. afd. van Borneo, Mr. W. A. Engelbrecht; tot griff. bij den raad van just, te Amboina de ambt. tijd. ter bescb. van den res^ van Bezoekie Mr. A. Stibbe Ezn.; tot resid. van Krawang de assistent-resident van Djokdjo- karta J. D. Mispelblom Beijer; tot not. te Bodj

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1