Mr. E. ran Lier, J. J. Lob, L. Borstel te Rot terdam, en Ph. L. Prins te Arnhem. Men bericht ons uit Gorkum, dat op 30 Jan. eene commissie van het hoofdbestuur der //ïïollandsche Maatschappij van Landbouw" die stad bezocht heeft, ten einde geschikte lo kalen en pleinen op te nemen voor de in Sep tember dezes jaars door die maatschappij daar te houden algemeene vergadering en tentoon stelling van landbouw-voortbrengselen, paarden, vee en werktuigen. Yan alle zijden wordt veel medewerking voor dat landbouwfeest verwacht, en het laat zich aanzien, dat de Nederlandsche landbouw, onder medewerking dier maatschappij, te Gorkum luisterhjk zal worden vertegenwoor digd, vooral dat de landbouwers en veehouders in die vruchtbare streken het hunne daartoe zullen bijdragen door ruime inzending. Het pro gramma voor die tentoonstelling hopen wij la ter mede te deelen. Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij het verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der akte houdende wijziging van art. 16 der statuten van de naamlooze vennootschap//de Amsterdamsche kanaal-maatschappij", gevestigd te Amsterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 45rt, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 45°. Zater dag 's nacht9 te 12 uren 45°, te 3 uren 45°,'s mor gens te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 47°. De Arnhemsche Courant van heden wijdt een vierde artikel aan den uitslag der verkiezingen. Ook zij toont aan, dat eene homogeene meer derheid in de Kamer, en daardoor een stabiele regeering, niet anders verkregen kan worden, dan wanneer de liberale partij bij de herstem mingen den triomf behaalt. De ondervinding heeft het geleerd, zegt zij, dat de niet-liberale regeeringen haar bestaan alleen konden rekken, door meer of min in het liberalisme te dilet- tanteeren en dat onze waarlijk stabiele gouverne menten de liberale gouvernementen geweest zijn. Na eenige berekeningen gegeven te hebben om trent de kansen der liberalen en berekend te hebben dat in het gunstigste geval, wanneer alles medeliep, men de Kamer met een tien- of twaalftal liberalen zou kunnen vermeerderd zien, gaat zij aldus voort. //Onze berekening is, gelooven wij, zoo een voudig dat zij, ook zonder verder betoog, in het oog springt. Maar door hare eenvoudigheid zelve moet zij ook onze tegenstanders in het oog sprin gen en deze al hunne krachten doen inspannen om dit plan te verijdelen. De liberale kiezers zullen dit wel in de gedachten mogen houden. Geene moedeloosheid en onverschilligheid, of de tegenpartij triomfeert over ons. Geen kiezer die uit kan gaan mag nu van de stembus wegblij ven; van de laatste krachtige inspanning kan het gansche succes van dezen electoralen veld tocht afhangen." BUITENLAND. Belgie. In de kamer van vertegenwoordigers heeft bij de algemeene beraadslagingen over de legerwet de minister van oorlog, de luitenant- generaal Benard, vooral doen uitkomen, dat de voorgestelde organisatie geen te zwaren last aan België oplegde, en aangetoond, dat, terwijl het Belgisch contingent een man van de 415 inwo ners vroeg, Oostenrijk daarentegen éen van de 381, Frankrijk éen van de 375, Denemarken éen van de 350, Beieren en Pruisen éen van de 320, Nederland éen van de 317, Italië éen van de 212, Zweden éen van de 202 ingezete nen eischten. Ook uit het geldelijk oogpunt was het voordeel aan de zijde van België, daar het voor zijne Yenlediging niet meer dan 36,842,000 franken vorderdeterwijl het oor logsbudget van Beieren 40,144,000 franken bedroeg, en in Nederland het leger 30 mill, en het zeewezen 32 millioen kostte. In Bel gië werd alzoo, naar 's ministers berekening, slechts 7.46 franken per hoofd, in Beieren daar entegen 8.46 franken per hoofd en in Neder land 17.17 franken per hoofd voor de landsver dediging opgebracht. Door den Nederlandschen consul te Brus sel is eene tentoonstelling van schilderijen ge organiseerd, ten voordeele van de Nederland sche Maatschappij van Weldadigheid. Men vindt er o. a. stukken van Israëls, A. Tadema en Boelofs. Oosteneijk. In de vergadering der Ilongaar- sche gedelegeerden heeft de heer Ghijczkij het gemeenschappelijk ministerie geïnterpelleerd en opheldering gevraagd, waarom het zich in strijd met de wet het rijks-ministerie noemde; waarom daarin de beide deelen des lands niet gelijke lijk vertegenwoordigd zijnwaarom daarin de minister van oorlog is opgenomen in strijd met de aangenomen wet. De heer Kerkenpoly heeft het ministerie evenzeer geïnterpelleerd overliet aannemen van den naam van rijks-ministerie, en in quaestie gesteld of met zulk een ministerie de Hongaarsche delegatie wel in parlementaire onderhandeling kan treden. Daar de president de indiening van het budget tegen heden aan de orde gesteld had, verklaarde de heer Ghijczkij, dat zijne medeleden niet aan de be raadslaging over het budget deel konden nemen, zoolang de interpellatiën onbeantwoord waren. Het gemeenschappelijk ministerie vermeende ech ter zich te moeten beraden alvorens een ant woord op de interpellatie te geven. Fbankrijk. De //Patrie" zegt dat men, op grond van brieven uit Civitta-Vecchia, een tweede gedeelte der troepen van het espeditie korps in Frankrijk kan terugverwachten. Er zou op het pauselijk grondgebied slechts eene enkele divisie, onder bevel van Dumont, achter blijven. De terugkeerende manschappen zullen onder kommando van Failly naar Frankrijk worden overgebracht. In het wetgevend lichaam heeft de heer Thiers betoogd, dat de vrijheid der drukpers de meest onmisbare der vrijheden is; dat zij gelijk staat met de vrijheid van denken, die het onver vreemdbaar recht van iederen mensch is, en dat de drukpers voor de gedachte een machtig en geducht werktuig is, zoodat het noodig is zich hare zaak aan te trekken en hare positie te regelen De heer Pinard zeide dat de drukpers eene langzamerhand gevestigde macht was. Zij behoort tot de zeden des volks en moet ook in de wet worden opgenomen. Zij is bij afwisseling goed en slecht. Hare tegenwoordige strekking is ge weld. Er moet dus gezorgd worden voor eene verdediging van het ministerie. Daarna wees de spreker aan, dat het karakter der wet in beginsel liberaal is, ondanks de bepalingen op het stellen van borgtocht en op het zegelrecht. De wet is humaan in hare strafbepalingen, maar strekt tot bespoediging der procedures. Zij is eene verwezenlijking der beloften van 19 Januari 1867. Die beloften zijn door de conservatieven niet gevraagd geworden en evenwel hadden de voor standers der geavanceerde richting er op gehoopt. Het waren beloften die strekten om de natuur lijke beweging tot vooruitgang te doen gepaard gaan met de instinctmatige zucht naar behoud. Met de constitutie van 1852 is die wet dus eene macht, die leiden moet tot vrijheid. Beeds maakten wij met een enkel woord melding van de nederlaag, door het Fran- sche gouvernement geleden bij de stemming over de interpellatie van de heer Languinais. Slechts met 103 tegen 100 stemmen is men daarop overgegaan tot de orde van den dag. De quaestie was, in hoeverre het gouvernement gerechtigd was een deel van het kerkhof van Montmartre te onteigenen, om er een straat doorheen te maken. Het rechtspunt werd vooral toegelicht door Lanquinaia die op het decreet van Prairial an XII wees, waarbij kerkhoven voor dit doel niet mochten onteigend worden. Vooral echter kwamen hier ter sprake de plannen van de regeering om alle kerkhoven van Parijs op een punt te concentreeren, en getrouw aan haar systeem een cimetière unique aan te leggen. Het was dit plan dat Jules Simon in zijne rede aantasttehij wees op de moreele zijde van dit plan, op den grooten afstand waarop dit kerkhof van Parijs zou komen, op de on mogelijkheid om eene gepaste plechtigheid in acht te nemen, wanneer dagelijks zoovele begra fenissen op eene zoover gelegene plaats zouden moeten plaats vinden. Hij wees er op en zeker de eigenaardigheid van het Franschevolk moet hier in aanmerking genomen wordenner gens wellicht is de culte voor de dooden zoo groot als bij dat lichtzinnige Parijsche volk hij wees er op hoe op de twee groote dagen, le jour de la Toussaint, en le jour des morts waarop niet minder dan 800,000 menschen de graven hunner afgestorvenen gaan bezoeken, het nieuwe plan van de regeering onoverkome lijke hinderpalen zou zijn voor den godsdienstigen wensch en de Parijsche bevolking. Het zijn waarschijnlijk zulke overwegingen die den uitslag der stemming hebben teweeg gebracht. De keizer moge de vrijheid van spre ken en van schrijven aan banden kunnen leggen, waar hij de godsdienstige overtuigingen van zijn volk kwetst, daar kan hij evenmin als een ander vorst zijne maatregelen doorvoeren Engeland. Jongstleden Maandag hebben de Fenians een aanval ondernomen op den wacht toren, om daarna het fort Duncannon te be machtigen. Maandag-ochtend liep te Waterford het gerucht, dat een kanon, dat op genoemd fort was geplaatst om de haven te bestrijken, door de Fenians vernageld was, ten einde zon der tegenstand het fort te kunnen binnendrin gen. Deze geruchten baarden groote ongerust heid en de autoriteit, die een aanval vreesde, voorzag eiken soldaat van een geladen revolver, boven en behalve het geweer. De telegraafdra den waren door de Fenians afgesneden. Des avonds bleek, dat de vrees niet ijdel was; eeD groot aantal rukten ongeveer te tien uren op den toren aan en openden weldra een geregeld vuur. Zij hielden stand totdat de militaire macht, die het fort Duncannon had verlaten, hen op onge veer 70 ellen afstand was genaderd. Op den eisch van den officier, dat zij zich zouden overgeven, hoorde men//Houdt je goed staande, mannen Daarop gaven de Fenians de volle laag, die onmiddellijk door de soldaten werd beantwoord, waarop eerstgenoemden dadelijk te midden van het kreupelhout verdwenen. Slechts éen soldaat werd bij deze schermutseling licht gewond, ter wijl de Penians de dooden of gewonden met zich hebben medegevoerd. Er werden geene arre- statiën gedaan. Woensdag-ochtend werd een Fenian te Wool wich gearresteerd. De man, die gezegd wordt te behooren tot het Amerikaansche leger, stelde pogingen in het werk, om een sergeant der artillerie om te koopen. De sergeant nam den schijn aan als ware hij te bewegen; hij hield den Fenian dan ook zoo lang bezig, totdat de gelegenheid zich aanbood om hem aan de poli tie over te leveren. Intusschen bleek later, dat de gevangenneming geene groote beteekenis had, want de rechter stelde den Fenian in vrijheid, op grond dat hij onder den invloed was van sterken drank, toen hij den sergeant trachtte te bewegen, in strijd met zijn plicht te han delen. Binnen eenige dagen zal te Londen ver schijnen eene overzetting in de Engelsche taal van Max Havelaar, of de koffijveilingen van de Nederlandsche Handel-Maatschappij." D* vertaling is van de hand van baron Nahuys. Italië. In den nacht van 28 op 29 Januari is te Napels tegenover de poort Cast^Up

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2