N°. 2448. Maandag A0. 1868 8 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels0.75; iedere regel meer0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 1 Februari. De Staats-Courant van 20 Januari jl. geeft een overzicht van de opbrengst der gewone rijks middelen over 1867. De uitkomst is wederom zeer bevredigend, daar het bedrag ruim 3 mil lioen hooger is dan de raming. In tweeërlei opzicht is dit overzicht merk waardig in de eerste plaats, wat betreft de middelen, waardoor die gunstige uitkomst verkregen is. Denken wij ons anderhalf jaar terug: het te genwoordige ministerie trad op; met sombere kleuren werd de toestand van onze geldmidde len geschilderdde uitgaven vermeerderden, de inkomsten bleven beneden de raming, en zouden nog meer verminderen; de maatregelen door den vorigen minister van financiën genomen hadden daartoe het hunne bijgebracht en met name de ver hooging van de belasting op het gedistilleerdde ondervinding toch leerde, zeide de heer Schim- melpenninck, dat verhooging van dezen ac cijns de vermeerdering van het gebruik stuitte. De verhooging zou in plaats van meer geld in de schatkist te werpen, nadeelig werken. En wat blijkt nu Dat die belasting in 1867 wederom meer opbracht, bijna 1 millioen meer dan in 1866; terwijl zij dat jaar reeds 3 mil lioen hooger was, dun in het vorige jaar. Ver gelijkt men de opbrengst van 1867, toen de accijns per vat ƒ50 was, met die van 1865, toen zij 35 bedroeg, dan blijkt het dat de consumtie eerder toe dan afgenomen is. In de tweede plaats is opmerkelijk het eind cijfer der gewone middelen over 1867. Dat cijfer bedraagt meer dan 71% millioen; oegt men hierbij anderhalf millioen voor de andere verschillende ontvangsten, dan verkrijgen wij een cijfer van 73 millioen. Jaren lang heeft men beweerd dat wij zonder batig slot niet konden bestaanmen heeft er zelfs een minister van financiën een verwijt van gemaakt, dat hij het durfde wagen om aan de mogelijkheid te denken, dat onze gewone uit gaven ooit onafhankelijk gemaakt konden wor den van de koloniale baten in de zitting van 10 November 1863 noemde de heer J. K. van Goltstein dit denkbeeld dat de minister Betz in de Kamer had ontwikkeld//een van de onge lukkigste denkbeelden die ooit bij de regeering hebben kunnen opkomen"en nu zien wij hoe nabij het oogenblik is dat onze gewone uitga ven, die ongeveer 73 millioen bedragen, zonder hulp uit de Oost worden goedgemaakt. Nog is het niet volkomenvan de 73 millioen moeten nog aan de gemeenten voor de 4/5 der perso- neele belasting ongeveer 4% millioen uitgekeerd wordenmaar de tijd nadertdit jaar brachten de middelen ruim 3, in 1866 ruim 4 millioen meer op dan het vorige jaar. Dit zijn de vruchten van de maatregelen van dien minister, over wiens beleid door den tegen- woordigen minister van financiën zulk een ongun stig oordeel is geveld. En wat deed de man, die, met die maatregelen niet tevreden, bij zijn optre den den toestand allertreurigst noemde? In weinige woorden kan dit gezegd wordenhij keurde goed dat de uitgaven aanmerkelijk vermeerderd werden en hij deed niets om die uitgaven door vermeerderde inkomsten goed te maken. "Wanneer dan ook deze minister van financiën eenmaal zijn porte feuille aan een ander zal moeten afstaan, en zijn opvolger een niet minder verschoonend oordeel over zijn voorganger velt, als de tegenwoor dige ministers plegen te doen, wat zal dan wel diens oordeel zijn? BINNENLAND. LEIDEN, 1 Februari. In eene op Donderdag jl. gehouden zitting van de arrondissements-rechtbank alhier had de installatie plaats van den tot griffier bij die rechtbank benoemden heer Mr. H. P. van Kaathoven, tot dusverre substituut-griffier; welke zitting door heeren burgemeester en wet houders, leden der balie en een aantal belang stellenden werd bijgewoond. Bij deze gelegen heid bracht de voorzitter, de heer Mr. J. van Outeren, eene welsprekende hulde aan de na gedachtenis van wijlen den heer Mr. J. F. C. Moltzer, die gedurende 46 jaren aan de rechtbank was verbonden geweest. Na eene korte schets van diens leven te hebben gegeven, sprak hij uitvoerig over zijne kunde als rechts geleerde, en de vele voortreffelijke eigenschappen, die hem kenmerkten. Vervolgens richtte de voor zitter het woord tot den nieuw benoemden grif fier, om hem als zoodanig welkom te heeten. Voor eenige dagen hebben wij vermeld, dat men bij de viering van het derde eeuw feest der overwinning bij Hciligerlee van plan was om aldaar een nationaal aandenken op te richten. lieden ontvangen wij het bericht dat zich ook hier ter stede eene commissie gevormd heeft om gelden daartoe bijeen te zamelen. De commissie bestaat uit de HH. Prof. Van Bo- neval Faure, Prof. Fruin, Dr. Leemans, Prof. De Vries en Prof. De Wall. Eerstdaags zullen inteekenlijsten worden opengesteld. Wij durven deze zaak met vertrouwen aan de deelneming onzer stadgenooten aanbevelen. Het geldt de herinnering aan de eerste over winning, die door de Nederlanders, onder be leid van Willem I en onder aanvoering van een zijner broeders, op de Spanjaarden is be vochten. Het geldt tevens de nagedachtenis van den eersten in de lange rij der Nassauers, die voor de Nederlandsche vrijheid gestorven zijn. Weldra breekt het derde eeuwfeest dier heuglijke gebeurtenis aan, waarmee de tach- tigjarige strijd voor Neerlands onafhankelijkheid begonnen is. Hoe zou het gepaster kunnen ge vierd worden dan door het oprichten van een gedenkteeken zooals de commissie zich voorstelt W ij hopen dat niet slechts inwoners van de pro vincie, waarin het slagveld gelegen is, maar Ne derlanders uit alle provinciën het hunne zullen bijdragen om een plan, dat zoo echt nationaal is, op waardige wijze te verwezenlijken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 206 tot 241 vol wassen personen en van 121 tot 147 kinderen. Te Voorschoten is gisteren aanbesteed het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe kerk voor de Hervormde gemeente aldaar. De hoogste inschrijver was P. W. Schrauwen te Schiedam voor 34,374, de minste J. P. Riet bergen te Leiden voor ƒ26,847. Over 8 dagen heeft de gunning plaats. In een daartoe door het rijk afgehuurd lokaal te Amsterdam worden sinds eenige dagen rijks-telegraphisten onderwezen in het bedienen van den telegraaf-toestel van professor Hughes, uit Amerika. Dit stelsel bestaat daarin, dat het telegram direct in drukletters wordt overgebracht; de strook, waarop het telegram staat, wordt op een papier geplakt en aan den geadresseerde gezonden. Professor Hughes zelf geeft den telegrapbisten les in de behandeling van dezen toestel, door hem uitgevonden. De re geering heeft van dien heer het recht gekocht, om zijn toestel te gebruiken, en zal het spoedig hier te lande invoeren. Behalve het voordeel, dat het telegram direct in drukletters wordt overgebracht, waardoor het maken van fouten bij het opnemen en overschrijven wordt voor komen, heeft deze uitvinding nog het voordeel, dat men daardoor tweemaal meer berichten in denzelfden tijd kan overbrengen dan met de tegenwoordig in gebruik zijude toestellen. Aan genaam is het te zien, dat de heer Wenckebach, ingenieur van den rijks-telegraaf, aan wien men reeds zooveel verschuldigd is op het vak van telegraphie, de regeering heeft weten over te halen, om het stelsel van den heer Hughes hier te lande toe te passen. In den gemeenteraad van Amsterdam heeft de voorzitter medegedeeld, dat de heeren Dr. Kühne, van Berlijn, Dr. Herz, van Greifs- wald, Dr. Israels en Swartwout hunne benoe mingen tot hoogleeraren en lectoren in de ge neeskundige faculteit bij het Athenaeum aldaar hebben aangenomen. Dezer dagen heeft zich te Amsterdam geconstitueerd een comité (//comité régional") voor Nederland van het Algemeen Israëlitisch ver bond (//Alliance Israëlite universelle"), waarvan het centraal comité te Parijs is gevestigd. Het verbond stelt zich ten doel overal de emancipatie en zedelijken vooruitgang en ontwikkeling der Israëlieten te bevorderen en hen die om hun geloof als Jood lijden of vervolgd worden, te steunen en te helpen. In bijna alle landen van de beschaafde wereld hebben zich leden aan dit verbond aangesloten. Zij bedragen circa 7000; in Nederland hebben zich reeds afdeelingen ge vormd te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Arnhem, Amersfoort enz.; het getal leden der Nederlandsche afdeeling bedraagt te zamen ruim tweehonderd. Het Nederlandsch comité bestaat uit de heeren Mr. S. E. Nijkerk, voorzitter; Mr. A. W. Jacobson te 's-Hage, onder-voorzitter Mr. J. L. de Leao Laguna, algem. secretaris M. Elzbasher, algem. penningmeester; P, J. Riesz,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1