- N°. 2445. U*gfr= Donderdag A0. 186OVi* 30 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. -£ PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer/"0.12® Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 39 Januari. In de Haarlemsche Courant van 29 Januari geeft de heer Groen van Prinsterer aan zijne anti-revolutionaire vrienden in het kiesdistrict Haarlem den raad om bij de herstemming van 4 Februari hunne stemmen uit te brengen niet op den heer Geertsema, maar op den heer De Bosch Kemper zijn meest verklaarden tegen stander ook in de onderwijs-quaestie. Uit chris telijke vergevensgezindheid misschien Neen, maar uit welbegrepen eigenbelang. De heer De Bosch Kemper is reeds te Hoorn gekozen; de heer Geertsema nog nergens; de laatste zou zich de keus laten welgevallen, de eerste zal moeten bedanken. Dan krijgt men eene vrije stemming, en een kansje voor den anti-revolutionairen candidaat. //Het is nu niet te doen (schrijft de heer Groen) om den heer De Bosch Kemper in de Kamer te brengen, maar om door eene vrije stemming tot de mogelijkheid te geraken eener voor de christelijke volksbelangen minder vijan dige candidatuur." Vleiend voor den heer De Bosch Kemper! Zijn candidatuur is vijandig voor de christelijke volksbelangen. Hij zal geko zen worden door lieden die aldus over hem denken, ten einde te geraken tot de mogelijkheid om de partij der ware vrienden van de ware chris telijke volksbelangen in de Kamer te versterken Het staat echter aan hem dien toeleg te verij delen of te doen gelukken. Hij heeft slechts den heer Geertsema, met wien hij zeker in meer opzichten overeenkomt dan hij van hem verschilt, bij de herstemming //onder de gege ven omstandigheden" aan te bevelendan is de mogelijkheid waarop de heer Groen speculeert, onmogelijk gemaakt. Zoo hij daarentegen zwijgt en den heer Groen laat begaan, werkt hij de sloopers der openbare school moedwillig in de hand. Wij zullen zien. BINNENLAND. LEIDEN, 29 Januari. Z. M. heeft de statuten van de //Yereeniging tot instandhouding der algemeene Christelijke bewaarschool" te Brummen goedgekeurd en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. Z. M. heeft de statuten van de vereeniging //Volksheil" te Borculo goedgekeurd, en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 15 April aanstaande en volgende dagen. Het Staatsblad N°. 10 bevat het konink lijk besluit van den 17den Januari 1868, hou dende nadere aanvulling van art. 91 van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1863 (Staats blad N°. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoorwegdiensten. Bij de Fransche ambassade alhier is tot raad van legatie aangesteld de ridder Moyard, tot dusverre raad van legatie te Münchem, In de kiesvereeniging //Arnhem" to Arn hem is door den voorzitter Mr. P. C. baron Nahuys, op eene vraag door een der aanwezigen, geantwoord, dat hij meende stellig te mogen ver zekeren dat de heer Dullert, indien hij te Arn hem gekozen werd, voor dat district zou zitting nemen. Voor de herstemmingen diezullen'plaats heb ben ter benoeming van 12 leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in 9 hoofdkiesdistricten, moeten de stembiljetten worden ingeleverd op Dinsdag 4 Februari aanstaande van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren. De opening der biljet ten echter heeft plaats: Woensdag 5 Februari in de hoofdkiesdistrictenAmsterdam en Breda Donderdag 6 Februari in de hoofdkiesdistricten Almelo, Arnhem, Delft, Haarlem, Leiden en Roermond; Vrijdag 7 Februari in het hoofdkies district Alkmaar. Uit Amsterdam wordt gemeld dat er bij de stemming op Woensdag jl. een briefje meer in de stembus gevonden is dan er kiezers zijn opgekomen. Aangezien nu juist het aantal stemmen op Thorbecko en op Heemskerk uit gebracht 1 verschilt, en Thorbecke door die eene stem in herstemming komt met Van Bosse, vreest men dat die herstemming zal moeten nietig verklaard worden. Van het leger hier te lande zijn weder een aantal onderofficieren, korporaals en solda ten bij dat in Oost-Indië overgeplaatst. In de tweed3 helft der volgende maand zullen eenige detachementen suppletie-troepen van het kolonaal werfdepot te Harderwijk naar Java vertrekken. Zondag jl. gaven de cadetten der konink lijke militaire academie in de zaal van //het Hof van Holland" te Breda een concert ten voor- deele van de armen, waarvan de uitvoering met daverende toejuichingen werd begroet. De op komst van een uitgelezen publiek was zoo tal rijk, dat de opbrengst ruim f 400 bedroeg. In de week van 1925 Januari 1868 hebben zich geene gevallen van veetyphus in het rijk voorgedaan. Dezer dagen werd door ons en ver scheidene andere dagbladen medegedeeld, dat op den straatweg van Zutfen naar Apeldoorn een man, als vrouw verkleed, getracht zou heb ben plaats in de postkar te nemen, doch door den pistiljon, die de vermomming ontdekte, zou zijn teruggestooten, nadat reeds de bagage van den vreemden reiziger, zijnde een zwaar kistje, waarin later bleek dat pistolen geborgen waren, in de postkar was geplaatst. Ten ge volge van een stipt onderzoek deswege ingesteld vermeldt de Amsterd. Courant tbans met de meeste zekerheid, dat het verhaal geheel uit de lucht gegrepen is geweest. Zoodra de bron, waaruit de fabel voortsproot, voldoende bekend zal zijn geworden, komt zij hierop nader terug. Zondag werd te Oir schot een gruwe lijke moord ontdekt, gepleegd op eene in zwan- geren toestand verkeerende vrouw, welke reeds eenige dagen was vermist. Haar lichaam was deels verminkt, haar hoofd geheel verbrijzeld, en zoo werd zij uit een sloot opgehaald. De justitie uit Eindhoven ging nog denzelfden dag ter plaatse van het onheil en liet zekeren A. S., welke langen tijd in ongeoorloofden om gang met die vrouw had geleefd en reeds door de marechaussee was aangehouden, overbrengen naar het huis van arrest te Eindhoven. Z. M. heeft benoemd tot leden der commissie van administratie over de gevangenissen te Gronin gen Mr. J. F. Abresch, raadsheer in het prov. gerechtshof van Groningen, en Mr. B. Borhout Mees, procureur aldaar. Z. M. heeft voor den tijd vau 5 jaren bij het wa pen der inf. \an het leger in Oost-Indiè gedeta cheerd den 2den luit. T. G. Koppen, van het 3de reg. inf. Z. M. heeft P. J. Wetzelaar ontslagen als lsten luit.-adj. bij het artillerie-vrij korps te Helder. Z. M. heeft eerv. outsl. den heer N. Kantelaar als ontv. der dir. bel. en ace. te Delfsen (Overijsel), en den heer A. A. van Schoorteer als surnumerair der posterijen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 40°, WindZ. W~,, des avonds te 8 uren 41°, te 10 uren 43°. Woeasdag 's nachts te 12 uren 42°, te 3 uren 40" 's mor gens te 5 uren 38°, N. W., te 8 uren 38°,'s namid dags te 12 uren 41°, te 4 uren 40°. KOLONIËN. In het Bataviaasch Handelsblad leest men Vier heeren in de residentie Solo hebben zich eenigen tijd geleden vereenigd, om op het land van den heer Gustav Winter eene boring naar petroleum te doende grooto boor wordt onder leiding van den heer K., vroeger mijn-ingenieur in Pruisen, gemaakt en zal binnen kort gereed zijn. Reeds in 1865 had de heer d. V. eene aanvrage aan het gouvernement gedaan om con cessie tot opsporing en exploitatie van aardolie- bronnen in Oost-Java en Madura. Het is niet bekend, of eene beslissing daaromtrent is ont vangen, en of hij nu nog van plan is hierop terug te komen. Eerst in 1867 zijn bepalingen omtrent ontginningen van aardoliebronnen in het Staatsblad opgenomen. Het vervoer met den Nederlandsch-Indi- schen spoorweg, gedurende de maand October, heeft opgebracht /"2763.39s. De berichten, die de Javasche Courant geeft van eene expeditie en terugtocht van Jang Pertoewan moeda van Assahan, verschil len eenigszins met de particuliere berichten, over Singapore ontvangen. Volgens dezen was hij tot het straften zijner oproerige onderdanen, die hei a maar niet als hun vorst willen erken nen, met eene macht van 500 man opgetrokken en te Ajer Kiangie eerst van alle zijden inge sloten; daarop echter versterking ontvangende, had hij eene offensieve houding aangenomen, den vijand uiteengedreven, 31 koeboes verwoest, 6 kampongs en veel padie verbrand en was toen weder naar Tanjong Balei afgezakt, waar hij nu

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1