BINNENLAND. BUITENLAND. toen het, onder cle werking der thans nog be staande wet, een effectief had van 639.000 man (het normaal cijfer is 620.000 man, waarvan in vredestijd gewoonlijk 220.000 man tot de re- serre behobren), wel is waar 229.000 man in Italië had, maar daarvan slechts over 107.000 man bij Solferino kon beschikkendaar de overigen verspreid waren in vestingen en elders. De rapporteur had ook reeds vroeger als zijne overtuiging te kennen gegeven, dat de keizer na Solferino halt had gehouden, omdat hij anders 100.000 man, die hij niet had, naar den Rijn had moeten zenden, want Duitschland begon zich toen te roeren. De rapporteur ver gat evenwel te zeggen, dat 100.000 man te weinig of te veel zouden zijn geweest: te wei nig als Duitschland wegens Venetië, deel aan den oorlog zou hebben genomen; te veel als het lijdelijk toeschouwer zou gebleven zijn. Thiers heeft zich echter de moeite gegeven om de schrikbeelden, door de cijfers van Rouher in het leven geroepen, tot hunne ware verhou ding terug te brengen. Als Rusland, vroeg hij, in oorlogstijd over 1.440.000 man kou beschik ken, waar bleven dan gedurende den oorlog in de Krim zijne soldaten? want toen had het slechts 300.000 man onder de wapens. Pruisen, met zijne krijgsmacht van 1.300.000 soldaten, had in 1866 in Bohemen, waar de strijd beslis send was, nog geen 380,000 man, en Italië had bij Custozza nog geen 150.000 man op het slagveld. Aan de fantasmagorie van des minis ters cijfers viel dus niet te gelooven. Men moet, zeide hij verder, Frankrijk geen schrik aanjagen men moet het integendeel geruststellen door de waarheid te verkondigen. Thiers meende dat eene kleine uitbreiding van de staande armee, door verlenging van den diensttijd van het actieve leger, aan de oogenblikkelijke behoeften ruimschoots zou voldoen. Wanneer nu een staatsman aldus spreekt, die niet tot de apos telen des vredes behoort en in Duitschlands eenheid een gevaar ziet voor Frankrijk, dan krijgt zijne bestrijding der wet een dubbel ge wicht. Wij meenen hiermede genoeg gezegd te heb ben. Wij herhalen dat de regeering, naar ons gevoelen, met deze wet geen andere dan oor logzuchtige oogmerken kan hebben. Doch het is er verre af dat wij pessimisten willen zijn. Ook de Napoleontische regeering kan tegen den bepaalden wil der natie geen oorlog voeren, al ware het alleen omdat tot den oorlog geld noodig is en de vertegenwoordiging de koorden der beurs in handen heeft. In de vredelie vende stemming der Fransche natie, vooral bij deze wet gebleken, stellen wij nu vertrouwen. LEIDEN25 Januari. Woensdag a. s., des namiddags te twee uren, zal de heer Mr. H. P. van Kaathoven in eene zitting der rechtbank alhier als griffier bij dat college worden geïnstalleerd. G-edurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 223 tot 252 vol wassen personen en van 127 tot 156 kinderen. Uitslag van de verkiezingen voor leden der Staten-Generaal in de volgende districten: Middelburg. Geldige stemmen 1972. Geko zen de HH. Mr. G. A. Fokker met 1111 en Mr. D. van Eek met 1138 stemmen. De heer Van der ïïeim had 823 en de heer De Jonge 797 stemmen. Roermond. Uitgebracht 1660 stemmen. Vol strekte meerderheid S26. Gekozen de heer Mr. J. H. L. Haffmans met 833 stemmen. Herstem ming tusschen do HH. Cornells met 792 en Ar- noldts met 677. De heer De Lom de Berg had 626 stemmen. D okk u m. Uitgebracht 1761 geldige stemmen. Gekozen de HH. Jhr. Mr. S. W. II. A. van Beyma thoe Kingma met 1057 en Mr. Ph. van Blom met 1039 stemmenbeiden lecjpn der ont bonden Kamer. Verder werden uitgebracht op de HH. du Tour van Bellinchave 689, Van Heem stra 519 en Lycklama 113 stemmen. Deventer. Getal kiezers 3903. Geldige stem men 1812. Volstrekte meerderheid 922. Gekozen de HH. Mr. Van Delden met 1131 en Mr. G. Dumbar met 1055 stemmen. Beiden leden der ontbonden Kamer. Winschoten. De Staats-Courant zegt no pens dit district: Is verkozen de heer Dr. W. J. A. Jonckbloet met 317 van de 156 uitge brachte geldige stemmen. Alkmaar. Volstrekte meerderheid 1033. Ge kozen Mr. J. L. de Bruyn Kops met 1060 stemmen. Herstemming tusschen de HH. Jhr. Mr. C. van Foreest met 99S en Mr. W. van der Kaay met 991. De heer Mr. E. II. 's Jacob had 930 en de heer Mr. N. Olivier 101. De uitslag der verkiezingen in alle kiesdis tricten is nu bekend. Van de leden dor vorige Kamer zijn er 10 uitgevallen n.l. de HH. Stieltjes, Van Limburg Brouwer, Van Rappard, Mensonides, Heems kerk Bz., Bichon van IJsselmonde, Beens, Van den Heuvel, De Lom de Berg, en 's Jacob, terwijl 5 leden zich niet herkiesbaar hadden gesteld, n.l. de HH. Keuchenius, Hoekwater, De Raadt, Wintgens en Luyben. Er zijn 10 nieuwe leden gekozen, en wel de HH. Gefken, KaliT, Lenting, De Bosch Kern- per, Blussé, Van Bosse, Borret, Smitz, Van der Does de Willebois en de Bruyn Kops. In 9 kiesdistricten moet worden herstemd voor 12 plaatsen, n.l. te Almelo, te Arnhem (voor twee), te Haarlem (voor twee), te Amsterdam, te Lei den, te Delft (voor twee), te Breda, te Roer mond en te Alkmaar. Van de leden, die voor het budget van bui- tenlandsche zaken gestemd hebben, zijn 25 her kozen. Van hen, die tegen gestemd hebben, 2S, terwijl het eenige lid, dat bij de stemming af wezig was, niet herkozen is. Van de 10 nieuwe leden behooren er 4, de HH. Lenting, Blussé, Van Bosse, tot de op positie: 4, de HH. Gefken, Kalff, Borret en Van der Does de Willebois, tot de ministe- rieele partij. Van den heer Mr. P. J. Smitz is nog te weinig bekend, om hem eene plaats on der de partijen aan te wijzen, terwijl Mr. J. do Bosch Kemper evenmin tot de ministerieele als tot de liberale partij behoort. De herstemming in Amsterdam heeft tusschen 2 liberalen plaats. De 11 andere herstemmingen zijn: voor 7 plaatsen van ministerieelen voor 4 van libe ralen. De verhouding is dus voor 't oogenblik geens zins gunstig voor het ministerie. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 29 Januari, des voormiddags te elf uren. Door de Gedeputeerde Staten vau Gel derland is benoemd tot provinciaal archivaris dier provincie, de heer G. W. Beger, Ama nuensis van het Historisch Genootschap te Utrecht. Gedurende de maand December 11. was het aantal reizigers langs den Hollandschen IJzeren- Spoorweg (lijn Amsterdam—Rotterdam—Hel der) 111,719. Het vervoer van reizigers heeft opgebracht 101,630.82. Opbrengst van goede ren ƒ28,097.595. Totaal ƒ129,728.456. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,713,074. Op brengst van reizigers en goederen 1,765,163.SS5. De hoogo raad, burgerlijke kamer, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van A. Breugem, eischer, tegen den staat der Nederlan den, gedaagde. Genoemde A. Breugem was in December van 't vorige jaar, toen hij vier run deren binnen de gemeente Naaldwijk vervoerde, door de politie aangehouden en door dejustitie vervolgd, omdat hij had overtreden het kon. be sluit, voortgevloeid uit de wet van 17 October 1865, houdende maatregelen tot wering van den veetyphus. Voor de rechtbank te's-Gravenhage gedagvaard, werd hij van do aan hem ten laste gelegde overtreding vrijgesproken. Van zijne koei en, die in beslag waren genomen, sprak dat vonnis evenwel nietde teruggave, noch de ver nietiging in 't algemeen belang werd daarbij bevolen. De beklaagde en vrijgesprokene kon niet in hooger beroep komen en hem bleef niets anders over dan, na bekomen verlof om gratis te proce- deeren, den staat te insinueeren, om binnen eenige dagen de in beslag genomen koeien aan hem, eigenaar, terug te geven. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, werd de staat gedagvaard. Er volgde een proces en naar den gewonen loop van procedures werd die zaak voor den hoogen raad behandeld. De eischer vroeg nu óf zijn beesten in natura terug óf schadever goeding. De staat daarentegen wilde alleen de som geven, die de verkoop der koeien heeft opge bracht; en dit dan nog op voorwaarde dat de eischer voor den hoogen raad bewijze, dat hij daarop recht heeft. Gisteren nu werd door de uitspraak van den hoogen raad de conclusie van den procureur- generaal Van Maanen bevestigd, strekkende, dat de hooge raad den staat zal veroordeelen, om aan den eischer te betalen het bedrag van den verkoopprijs van de in beslag genomen koeien, bedragende 225.50, met de rente en compensatie der kosten. Z. M. heeft ben. tot plaatsv. kantonr. te Oss, Dr. A van der Steen, burg. dier gem., cn J. J. C. de Knokke van der Meulen, not. aid.tot comm. van pol. te Amsterdam J. C. Steenbergen, gepens. maj. van het Oost.-Indisch leger. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 28°, des avonds te 8 uren 28°, te 10 uren 2S°. Wind: Z. W. Zater dag's nachts te 12 uren 28°, te 3 uren 30°,'s mor gens te 5 uren 30°, te 8 uren 32°, 's namiddags te 12 uren 36°, te 4 uren 36°. Engeland. Den 21sten dozer is G. F. Train, de correspondent van een Amerikaansch blad, di e don I7den bij zijne aankomst te Queenstown als verdacht van Fenianisme gearresteerd was, weder losgelaten. Zijne aanhouding was eene onvergeeflijke fout. Bewijzen van schuld waren bijna niet voorhanden, 't Eenige wat gebleken was, is dat hij in zijne politieke redevoeringen in Amerika zijne sympathie voor de oproerige Ieren niet verborgen had. Nu moet men hem losla ten; doch de gevolgen van de aanhouding zul len van de zijde der Amerikaansche regeering nog volgen. Train had reeds terstond geprotes teerd op grond van zijn Amerikaansch burger recht. Kort na zijne aanhouding vroeg hij ver lof, om per telegraaf-kabel daarvan bericht te geven aan een vriend in Amerika. En toen dat verlof gegeven was, bleek die vriend te wezen niemand anders dan president Johnson. Aan den Amerikaanschen gezant Adams, te Londen, beeft Train ook terstond bericht gezonden. Daarenboven heeft hij te New-York een groot blad tot zijne beschikking; en hij dreigt daar mede. Men weet hoe kitteloorig de Amerikanen vooral in den laatsten tijd zijn op het eerbie digen van 't burgerrecht der Amerikanen, vooral door Engeland, 't welk nog altijd met de Yer- eenigde Staten de A1 a b a m a-quaestie uitstaande

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2