De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 33", WindN. O. des avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 32°. Vrij dag's nachts te 12 uren 31°, te 3 uren 30°,'s mor gens te 5 uren 28°, te 8 uren 25°, 's namiddags te 12 uren 32JI Z. O., te 4 uren 28°. BU1TE N L A N D. Pruisen. Het schijnt dat het er in de oostelijke provinciën nog allertreurigst uit ziet. Voortdurend zijn de Oust-Pruisische bladen vol met treurmaren omtrent de ellende, die daar heerscht. Onder die bladen staat bovenaan de Ko ningsberger //Volkszeitung,,' die in de geteisterde streken correspondenten heeft, welke in hunne brieven den heerschenden honger en de gewel- dige typhus-epidemie met scherpe kleuren af schilderen. Tegenover de verklaring der regeering in het Huis der afgevaardigden, dat de ambte naren in Oost-Pruisen hun plicht gedaan had den, stelt ook dat blad het reeds medegedeeld bericht, dat de opper-regeerings-president in Oost-Pruisen van graaf Zu Eulenburg uit Ber lijn een ambtsschrijven ontvangen heeft, waarin zeer scherpe afkeuring vervat is over 't gedrag der Oost-Pruisische ambtenaren. De //Kreuzzei- tung" grijpt terstond die gelegenheid aan, om dit bericht van de //Volkszeitung" voor een lo gen te verklaren en daaraan de opmerking toe te voegenZoo kan men uit dit eene feit zien hoeveel vertrouwen die op de plaats zelve, gelijk 't heet, gemaakte correspondentiën dier partijbladen verdienen." 't Is voor de noodlij denden zeer jammer, dat hunne zaak langzamer hand overgaat in de vraag of de regeerings- ambtenaren hun plicht gedaan hebben of niet. Want op die wijze wordt langzamerhand de eer der regeering er mede gemoeid, om de zwaarte van den nood zooveel mogelijk te ignoreeren. 't Verleenen van hulp wordt geheel aan de pri vate milddadigheid overgelaten. In Parijs is on der de Duitschers in twee dagen tijds eene som van 10,000 franken bijeengebracht. Ondertus schen is deze ongelukkige zaak zoo zeer een op positie-artikel geworden, dat ter zake van op merkingen haar betreffende reeds nommers van de Koningsberger //Neue Zeitung" en de //Barnier Zeitung" zijn geconfisceerd. Frankrijk. Het groote politieke onderwerp van den dag, dat in alle landen besproken wordt, zijn de kansen van oorlog of vrede. Doch de eenige maatstaf voor die berekeningen is voorloopig de nieuwe wet op de legerorganisatie in Frankrijk. Dat men echter daarmede niet tot een zeker resultaat kan komen, blijkt ge noegzaam hieruit, dat de Russische //Börsenzei tuug" er b. v. uit afleidt, dat keizer Napoleon binnen een paar maanden een zeer hoogen toon zal aanslaan, terwijl aan de leden van den Fran- schen senaat een stuk is rondgedeeld, dat op helderingen omtrent die wet bevat, en waarin gezegd wordt, dat bet ontwerp ingediend is, uiet met het oog op een dreigenden oorlog, zelfs niet met het oog op een bepaalde toekomst, maar eenvoudig omdat de oorlogen van de Krim en van Italië het onvoldoende der vroegere organisatie hebben aangetoond. Zou de vermel ding dier beide oorlogen ook moeten beteeke- nenonvoldoende voor een nieuwen oorlog met Italië of met Rusland Hoe het zij, men is tegenwoordig in de periode der geruststellende geruchten, die echter, zooals men weet, zeer spoedig door onrustbarende geruchten kunnen vervangen worden. De regeering heeft naar de behoefte der omstandigheden die twee soorten ter harer beschikking. Men zegt dat de eerste soort nu zeer noodig is, aangezien eene leeniug van 400 millioen zal gesloten worden. Uit Berlijn wordt bericht, dat de nieuwe Fransche circulaire betreffende het conferentie plan, wier bestaan indertijd door verschillende dagbladen tegengesproken is, wel degelijk is verzonden. Zij draagt de dagteekening van 24 December. In deze circulaire doet de regeering uitkomen, dat vele mogendheden het voorstel des keizers hebben aangenomen en geeft verder te kennen, dat zij de nog bestaande moeilijk heden tot verwezenlijking van het plan uit den weg zal trachten te ruimen. Frankrijk erkent voorts de juistheid der aanmerking van eenige mogendheden, dat het raadzaam is daarmede te wachten totdat de onderhandelingen tusschen de pauselijke regeering en Italië tot eene goede uitkomst zullen hebben geleid, en het zal dus later op deze aangelegenheid terugkomen. Hier uit blijkt dus, dat er inderdaad onderhandelin gen tusschen Rome en Florence op til waren doch wie zal daarvan iets goeds verwachten De Fransche regeering heeft dan ook wijselijk de weder-opvatting van haar plan afhankelijk gesteld van eene voorwaarde en van een tijd, die haar in de gelegenheid stellen definitief het voorstel in de portefeuille te laten. Italië. In het Huis der afgevaardigden wor den de discussièn over het budget en de finan- tieele aangelegenheden voortgezet. Gisteren wa ren reeds drie hoofdstukken van het budget aangenomen, terwijl ook eenige vroeger aange houden artikelen zijn goedgekeurd. De heer Villa heeft aangekondigd, dat hij eene inter pellatie wenscht te houden betreffende de be noeming van den heer Gualterie tot minister van het huis des konings, die heden als zoodanig zijne functiën zou aanvaarden. Amerika. Het schijnt toch dat het gouver nement der A7ereenigde Staten, of liever nog de natie zich niet meer vreemd wil houden aan het lot der Fenians in Engeland. Berichten uit New-York van den llden dezer vermelden toch, dat het Huis der vertegenwoordigers een besluit heeft genomen, waarbij de president John son verzocht wordt bij koningin Victoria tus schen beide te komen ten gunste der Feniansche gevangenen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 24 Jan. 1868 zijn ver oordeeld F. de M. te Utrecht, wegens verzuim van zich aan te geven voor de nationale militie, veroord. tot eene gelab. van 1 of subsid. gev. an ld. G. v. "W. te Leiden, wegens mis handeling, veroord. tot eene gev. van 2 d. ACADEMIE. Leiden, 24 Jan. Bevorderd tot doctoren in de verloskunde de heeren B. J. J. Lübbers, ined. et chur. Dr., geb. te Kampen, en P. J. W Bynen, med. Dr., geb. te "Waalre, met stellingen HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Door de heropening der scheepvaart aanmerkelijk beter gestemd. Deze week werden af gedaan circa 1500 balen Java-koffie per Vriend schap en Sidney Eggersordinaire qualiteit re delijk van smaak tot 37 ets. Goed smakende is momentelijk moeilijk per ceel tot 38 ets. te vinden. Suiker. Ruwe. In onveranderde kalme stem ming. GeraffineerdMet weinig omgang. Thee. Met meerdere vraag, vooral voor goede en ordinaire Java-soorten. De omgang is deze week vrij belangrijk geweest. Rijst. Vast; de handel bepaalde zich geheel voor behoeften. Specerijen. Verlaten. Men noteert thans Noot N°. 1 90 ets. Foelie D 116 ets. Nagelen 28 a 29 ets. Kaneel N°. 3 160 a 165 ets. met weinig voorraad. Vruchten. Zonder handel. MeekrapTot betere prijzen met levendigen handel. Indigo. Vast, doch bij kleinen voorraad wei nig handel. l'otassehen. Onveranderd. Katoen. Verkeerde deze week in eene guns tige stemming; met eenige afdoeningen voor on middellijke behoefte: Wol. Geene afdoeningen te vermelden. Tin. Van Banka-tin zijn 200 blokken leve ring aanst. veiling tot 53 gedaan. Huiden. Afgedaan: bij inschrijving: 265 beschadigde O.-I per Herald of the Morning 304 337 369 160 en 1768 O.-I. per Bremen. Pet rolcuniIn onveranderde stemming. Men noteert type blank op ƒ20en prima blank f21. Granen. Met tamelijk goeden handel; over het algemeen vast gestemd. Tarwe, Rogge en Gerst bedong betere prijzen. Meel. 1ste qual. 24%, ƒ2494; 2de qual. [10%, [223de qual. f 16, 17%. Keizers- meel [20, [30. Oliën. Raapolie cont. ƒ3814, per Mei [30, [30H, per Sept. Dec. ƒ4014. Lijnolie cont. ƒ38%, per Maart, Mei ƒ3814, 39. OFFICIEELE BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gelet op art. 26 der wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Na tionale Militie Staatsblad n°. 72); Doen te weten dat het register van inschrijving en de alpha- betische naamlijst der in 1867 voor de Natio nale Militie ingeschrevenen, van den 23sten tot den 31sten dezer maand, ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebragt aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. Leyden, 21 Januarij 1868. GEMENGDE BERICHTEN. Te Rouaan is dezer dagen eene bijna hon derdjarige vrouw overleden, die Charlotte Corday ontmoet had, terwijl deze, op hare bekende reis van Caen naar Parijs, in eene herberg te Lisieui om nachtverblijf kwam vragen. De oude vrouw haalde die herinnering gaarne op, en wist het voorkomen en de kleeding van Charlotte nog tot in de geringste bijzonderheden te beschrijven. Men herinnert zich, dat in het begin van het vorige jaar door eene der Parijsclie civile rechtbanken het olographisch testament nietig is verklaard, waarbij de hertog De Grammont- Caderousse zijnen lijfarts Déclat tot zijnen uni- verseelen erfgenaam benoemd had, en dat, ten gevolge dier uitspraak, de aanzienlijke nalaten schap van den hertog in het bezit zijner na tuurlijke erfgenamen is gekomen, vertegenwoor digd, in de vrouwelijke lijn, door mevr. Paulze dTvoy, en in de mannelijke, door de markiezen De Croix en De Pracontal. Terwijl de recht bank den uitersten wil van den hertog nietig verklaarde, erkende zij tevens, dit den heer Déclat zekere schadeloosstelling toekwam, waar- an zij het bedrag aan het goedvinden der erf genamen overliet. Nadat de geneesheer tot hiertoe vruchteloos naar de uitwerking dezer aanbeveling uitgezien had, is door hem dezer dagen een eisch ingesteld tot het erlangen van de genoemde erfgenamen eener som van 285,000 franken namelijk 85,000 franken als restitutie van aan den hertog voorgeschoten gelden enz., en 200,000 franken als schadevergoeding wegens het nietig- verklaren van het testament.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3