officieels berichten. advektentien. te stemmen in eene vermindering der kosten van het telegraphisch verkeer. Het is niet onmogelijk, dat de goede ver standhouding, die tegenwoordig tusschen Prui sen en Frankrijk heerscht eenige nadeelige ge volgen hebbe voor Italië. Men zegt ten minste, dat die beide mogendheden ho6 langer zoo meer tegen de unificatie van Italië gestemd geraken. Zoo moet de koning van Pruiseu aan eene de putatie uit Culm hebben geantwoord, dat vol gens zijne overtuiging het noodzakelijk was, een waarborg te geven voor het wereldlijk ge zag van den paus, en dat hij evenals andere mogendheden stappen in dien zin had gedaan. De koning moet daarbij gevoegd hebben, dat de geographische toestand van Pruisen niet toe liet, andere dan raoreele middelen tot het be reiken van dat doel aan te wenden. Het Italiaansche blad //La Riforma" drukt in een artikel getiteld //AH'Erte!" d. i. //opge past!" zijne beduchtheid uit voor pogingen van sommige mogendheden om de eenheid van Italië te verstoren, bij gelegenheid dat de Oostersche quaestie tot uitbarsting zou komen. Van som mige zijden wordt echter gezegd, dat die be duchtheid alleen haar grond vindt in berichten uit Parijs naar Berlijn gezonden en dat die be richten alleen ten doel hebben ora in Italië argwaan jegens Pruisen op te wekken. Dezer dagen was er sprake dat Italië het nieuwe Mexicaansche gouvernement zou hebben erkend. De //Correspondance Italienne" weer spreekt dit in zooverre, dat deze erkenning niet zou hebben plaats gehad krachtens een konink lijk decreet. Terecht wijst de Indépendance er evenwel op, dat het Italiaansche blad ontken ning zoekt door woordenspel, aangezien het een feit is, dat Italië in Mexico een consulaat heeft gevestigd, 't geen erkenning van het gouverne ment in zich opsluit. Eergisterenavond is in eene vergadering der leden van de rechterzijde, waarbij Mena- brea en de ministers van binnenlandsche zaken, financiën en marine tegenwoordig waren, be sloten om de discussiën betreffende het budget zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben om zoo het kan ook de ontwerpen betredende de reorganisatie der financiën en der binnenland sche politiek te behandelen. Rusland. Nu zal Rusland dan ook werkelijk in oorlog komen en al de geruchten, die in den laatsten tijd dienaangaande in den loop waren schijnen dan toch eenigen grond te heb ben gehad. Maar niet in het Westen, neen in het verre Oosten is de vijand der monarchie om Czar te zoeken. China zou n. 1. toebereid selen makeD om Rusland den oorlog aan te doen. Amerika. Het congres der Unie heeft met 123 tegen 45 stemmen een besluit geoomen, waarbij verklaard wordt, dat geen burgerlijke regeering in de Zuidelijke Staten geldig zal ge rekend worden en waarbij de bij de reconstructie- acte bepaalde bevoegdheid tot het benoemen en afzetten van ambtenaren in de Zuidelijke Staten aan Johnson afgenomen en op Grant wordt overgedragen. GEMENGDE BERICHTEN. Ten gevolge van het dezer dagen tegen de markiezin de Maubreuil-d'Orvault gevoerde rechtsgeding, is men te weten gekomen, dat een aangenomen kind dier markiezin (een onechte zoon eener overleden vriendin) zijne oplei ding op het collegie van St.-Barbara te Pa rijs ontving. De directeur dezer inrichting heeft daarop gemeend, dat de eer der school de verwijdering van dat kind eischte. De kweeke- lingen zijn echter van eene andere meening geweest, en hebben den 15den dezer een protest in de dagbladen geplaatst tegen //de behandeling, door het bestuur een ongelukkig kind aangedaan, wien men zijne geboorte niet kan ten laste leggen." De directie heeft daarop tot het wegzenden der geheele, uit ongeveer 250 leerlingen bestaande zoogenaamde //école préparatoire" besloten, onder tekennengeving, dat zij onverwijld die school reorganiseeren, maar daarin geene andere leer lingen opnemen zou, dan die, welke oprecht berouw over hunnen gedanen stap betoonden. Volgens de //Gazette des Tribunaux," heeft de SOjarige markies de Maubreuil-d'Orvault eenen eisch tot uietig-verklaring van zijn huwelijk met mevrouw Labruyère (Catherine Schumacher) in gesteld, zich grondende op de onbevoegdheid van den ambtenaar van den burgerlijken stand, die het huwelijk gesloten heeft. De markies is namelijk in een dorp van het groothertogdom Luxemburg gehuwd, waar noch hij, noch zijne echtgenoot woonde of domicilie bezat. In de kolenmijn Neu Iserlohn, waarover de Duitsche bladen uitvoerige berichten bevatten, heeft een vreeselijke ramp plaats gehad. Sinds menschengeheugenis, zegt een van de berichtgevers, heeft er in de Duitsche mijnen geen ongeluk plaats gehad van zulk een om vang als in deze mijn, tusschen Dortmund en Bochum gelegen. Des morgens te 5 uren was een ploeg van 100 man in de mijn afgedaald en wachtte het tweede honderdtal om eveneens van den door stoomwerktuigen in beweging ge- brachten toestel gebruik te maken, toen zich plotseling een zware slag deed hooren. Men begreep terstond welke ramp had plaats gehad en dank zij de uitnemende inrichting tot luchtzuivering, kon men bijna onmiddellijk in de schacht afdalen. Maar daar vertoonde zich een vreeselijk schouw spel. In éen der gangen vond men 52 menschen, die juist het werk zouden aanvangen, allen een plotselingen dood gestorven, wier gelaat, zooals een ooggetuige zegt, nog de uitdrukking droeg der gewaarwording die hen vervulde vóór dat de dood hen trof. In andere deelen der mijn werden nog meer dooden gevonden, in het geheel 87, terwijl 21 zwaar of minder zwaar gekwetsten te voorschijn werden gehaald. Yan deze zijn er reeds verschei dene bezweken. Onder de geredden iseenjong- mensch die door een wonder gespaard is geble ven, maar de schrik heeft hem zoodanig aange grepen, dat hij nu nog in een soort van ver standsverbijstering verkeert en voortdurend met de armen naar boven schijnt te willen klimmen om zich uit het denkbeeldig gevaar te redden onder de dooden is een knaap, die voor de eerste maal in de mijn was afgedaaldeen zieke jonge ling, wiens ouders hem nog trachtten te buis te houden. Het aantal weduwen en weezen is ontzag lijk en nog altijd worden er arbeiders vermist. Voegt men hierbij, dat reeds ten vorigen jare de cholera vele mannen, vaders van gezinnen, te Langendreer, waar velen der mijnarbeiders wonen, heeft weggerukt, dan kan men begrijpen hoe groot in dezen duren tijd de nood daar wezen moet, en hoe dringend bijstand wordt vereischt. Burgerlijke stand van Leiden, van den 16den tot en met den 22sten Januari 1868. Bevallen P. Somerwil, geb. Van Kan, D. J. Kloots, geb. Yan Waalwijk, Z.E. van der B'lj, geb. Kasteele, Z. S. Zirkzee, geb. Laman, D. N. Beurze, geb. Yan der Yeer, Z. C. J. Dirksen, geb. De Ridder, D. M. C. van Beek, geb. Yermunicht, Z. M. Pardon, geb. Reitsma, D. P. van Royen, geb. Yan der Keur, Z. R. Bannet, geb. Barnsteyn, Z. J. Yelthuyzen, geb. Spek, D. P. Molenaar, geb. Sieval, D. M. C. Pelt, geb Pina, D. J. C. Meijer, geb. Kerpel, D. T. Terdu, geb. Yan Wijk, D. J. C. van Poelgeest, geb. Yan Rijn, D. C. T. van Beek, geb. Leuering, Z S. M. de Jaeger, geb. Monnee, Z. S. C. J. Segaar, geb. Menzel, Z. C. Straatsma, geb. Segaar, Z H. M. Kret, geb. Termeer, D. C. C. Weil, geb. Zirkzee, D. W. C. Steenhauer, geb. Stokhuyzen, Z. J. H. de Does, geb Timmermans, D. M. Smittenaar, geb. Onderwater, D. C. W. Schlagwein, geb. Choii- four, D. Gehuwd: F. W. Krebs jm. en J. M. van Sta- den jd. S. H. Yreezen wedr. en M. E. Damraul- ler wed. F. A. Kleene jm. en D. C. Taverne jd. J. J. Gubbi jm. en M. C. Kicheler jd. Overleden: I. E. Romijn, wed. E. J. Homan, 68 j. M. S. Reuter 32 j. I. Kruyt D. 5 d. L. Hoefnagel Z. 1 j. en 3 m. J. de Yrind Z. 2 m. C. Lindeman, geb. Dolkemade, 31 j. G. van Ewijk, geb. La Bree, 67 j. I. Arbouw, wed. A. Toorens, 90 j. G. I. van Zeben 26 j. B. T. Yos Z. 13 j. R. Bink, geb. Yan Polaanen, 26 j. J. F. van Brederode 61 j. C. van Helden, geb. Schrijver, 54 j. S. VerwerD. 22 j. G. Duck W. 69 j. A. Bernart W. 85 j. G. Hoefnagel, geb. Zwart, 73 j. M. Smit 88 j. I. Schols Z. 3 in. I. Stouten 56 j. N. J. Koet Z. 2 in. W. C. Cornelisse Z. 1 j. en 10 in. P. Laterveer Z. 14 j. W. Andree, geb. Y. d. Kwartel, 42 j. A. M. M. van Wijngaarden D 1 j. en 5 m. A. Schouten Z. 3 m. M. A. Sirre, geb De Haas, 27 j. «ROXDBELllTINti. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge- meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 7den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1868, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen Wijders worden den ingezetenen op nieuw herinnerd de bepalingen der Wet van den 24sten April 1845 Staatsblad N°. 14), om van alle stichtingen, vernieuwingen, aan- of bijbouwin gen, in de termen der wet vallende, aan de Zetters der Gcnieeote, waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen binnen zes maan den na de ingebruikstelling der perceelen, of nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken; van alle voornoemde gebou wen, met betrekking tot welke binnen gemel- den termijn geene aangifte gedaan is, zal de aanspraak op vrijdom vervallen. Leyden, 15 Januarij 1868. Bij de DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Leiden wordt met 1° April e. k. de betrekking van ORGANIST vacant. Wie daarvoor in aan merking wenscht te komen, gelieve zich schrif telijk aan te melden bij den ondergeteekende, Secretaris van den Kerkeraad. Mr. S. YISSERING. De Zaandammer Haarolie en Haarwater zijn en blijven, niettegenstaande alle concur rentie, als de beste middelen ter bevordering van den groei en het behoud van het ItooTd- haar algemeen bekend. In en buiten ons Yaderland, ouder alle stan den, heeft genoemde Olie en Water eene ze kere beroemdheid gekregen, daar nog nooit door eenig ander middel zulke gunstige resultaten zijn verkregen. Door verscheidene HH. Doctoren zijn zij dan ook als de beste middelen aanbevolen en erkend Op franco aanvrage en toezending van eenige uitgevallen en afgeknipte haren kan men nadere inlichtingen verkrijgen. Het Fleschje Olie of Water a 75 ets. te be komen bij den Fabrikant Am. DORPEMA, te Zaandam, Oostzijde.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3