dd. 21 Jan.: Heden ia de buitengewone rivier- correspondentie der 1ste en 2de inspectie van den waterstaat opgeheven. De ijsdam, die zich boven Zalt-Bommel gezet had, is eergisteren gelukkig in beweging geko men en hedennacht doorgedreven hoewel zich hier en daar nog dnjfijs vertoont, is de vrees voor eene verstopping geweken. De stoomboo- ten van hier op Botterdam en Arnhem hebben reeds hare diensten hervat, zoo ook de spoor- booten tusschen Botterdam en Moerdijk. Ook zijn de werkzaamheden aan den spoorweg her vat voor zooveel de stand van het water dit toelaatdoch dit laatste met veel minder ge lukkig gevolg, dewijl reeds hedenmorgen een persoon, die aan het spoor buiten de St.-Jans- poort werkzaam was, van een goederenwagen is gevalleu, met het ongelukkig gevolg dat hij zijn been heeft gebroken. Het stoomschip //Sijria", medebrengende be richten uit Batavia, dd. 15 December, is den lSden dezer uit Alexandrië naar Marseille ver trokken, alwaar het den 24sten dezer wordt verwacht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 36°, des avonds te 8 uren 36°, te 10 uren 36°. Donderdag 's nachts te 12 uren 35°, te 3 uren 35°,'s morgens te 5 uren 34°, Wind: N. O., te 8 uren 34°,'s namiddags te 12 uren 34°, te 4 uren 33°. KUNST. In de vorige week is te Parijs de gunstig bekende schilderijen-verzameling van Khalil-bey verkucht geworden. Voor de voornaamste stukkeu is betaaldDelacroix, de moord van den bisschop van Luik, 46,000 franken; id., Tasso in het krankziunigenverblijf, 16,500 franken id., de Drenkplaats, 15,000 frankenIngres, eene Turksche badplaats, 20,000 franken; Wou werman, de Eendenjacht, 20,000 franken; Van der Werff', de Liefdesverklaring, 20,000 frankenMeissonier, de Guitarspeler, 16,000 frankenvoorts een Teniers voor 15,300 franken een klein portret van Gerard Dou voor 11,250 franken enz. Verscheidene stukken van den onlangs overleden Eranschen schilder Th. Bousseau hebben mede aanzienlijke prijzen ge golden; zijne Kastanjelaan o. a. 27.100 franken. De schilderij van Van der Werif (voor rekening van den markies Van Hertford aangekocht) had op de verkoopmg-Pommersfelden 9100 franken opgebracht. Voor een standbeeld van Clesinger, Helena voorstellende, zijn 17,000 franken betaald geworden. De geheele galerij heeft 642,000 fran ken opgebracht. BUITENLAND. Pruisen. De Prov. Corr. meldt, dat de mi nister van binnenlandsche zaken, na afloop der discussion over het budget, een aantal voorname mannen zal bijeenroepen, tot beraadslaging omtrent de eenheid van bestuur over de oude en de nieuwe provinciën des lands. Oostenrijk. Uit WeeneD schrijft men het volgende: Zaterdag werd het stoffelijk overschot van keizer Maximiliaan aangebracht. De geheele stad was als 't ware in rouw gehuld. Eene dichte menschenmassa verdrong zich bij het spoorweg station, lang voordat de trein, die het lijk zou overbrengen, van Triëst zou aankomeD, en de menigte werd later zoo groot, dat de hulp van eene sterke afdeeling cavalerie en politie noodig was, om zooveel baan te maken, dat de stoet passeeren kon. In het station waren de personen bijeengekomen, die uitgenoodigd waren om het lijk in ontvangst te nemen. Zoodra de trein aankwam, kregen de troepen bevel om het ge weer te presenteerende met floers overdekte trommels werden geroerd, en de klokken be gonnen te luiden. De lijkbaar werd door twaalf gedecoreerde matrozen uit den wagen getild, die expres voor dit doel was vervaardigd. Toen de lijkbaar op het perron van het station was neergezet, had de inzegening plaats, waarna dezelfde matrozen haar naar de keizerlijke lijk koets droegen, een open, rijk verguld en met rood fluweel gedecoreerd rijtuig, waarmede het lijk naar de keizerlijke kapel werd overgebracht. Dinsdag-namiddag te 3 uren is onder het luiden van alle klokken der stad het lijk in de gewelven der Kapucijner-kerk bijgezet. Langs de straten, waar de stoet passeerde, was het gedrang zoo groot, dat op sommige plaatsen de drie rijen militairen onvoldoende waren om het volk terug te houden. In de kerk wachtten de keizer, de keizerlijke familie en de hooge staatsbeambten het lijk af. Alle Eu- ropeesche vorstenhoven hadden zich laten verte genwoordigen. In de kerk, die geheel met zwart behangen en bevloerd was en waar alle zit- en bidstoelen met zwart overtrokken waren, werd de lijkkist nedergezet en de lijkdienst en wijding gehouden. De officiant en andere geestelijken gingen daarna vooraan naar de gewelven, ge volgd door de kist, die door de Kapucijners en eenige adelborsten der marine gedragen werd; daarop volgden de keizer, de andere broeders van den overledene, de minister van het huis des keizers, de vice-admiraal TegetthofF, en twee der dienstdoende kamerheeren. In het gewelf werd de kist nogmaals gewijd, en na het houden der gebeden werd door den minister van het huis des keizers het lijk plechtig aan de zorg der Ka pucijners overgedragen en hun een der sleutels overhandigd, terwijl de andere in de schatkamer zal bewaard worden. De deelneming onder het volk was ook heden zeer groot. De AVeener nieuwsbladen van den 19den bevatten een bericht, dat, met het oog op de hangende concordaats-quaestie, zeer belangrijk is. In den ministerraad zou n. 1. een besluit genomen zijn, ten gevolge waarvan voortaan het werven voor het pauselijk leger in het ge bied der keizerlijke staten verboden zal zijn. Beeds zouden aan de gewestelijke besturen zeer bepaalde instruction ten dien opzichte uitge vaardigd zijn. Frankrijk. Er loopen geruchten van onlus ten, die te Bordeaux zouden uitgebarsten zijn ter zake van de duurte der levensmiddelen. Men beweert zelfs, dat de troepen, welke geroepen waren om de orde te herstellen, gebruik zouden gemaakt hebben van hunne vuurwapenen. Keurt de Fransche regeering de plannen en begeerten van Italië soms niet goed, even- mm schijnt zij te kunnen instemmen met som mige maatregelen van den pauselijken Stoel. Zoo moet zij zeer ontstemd wezen over de in aanbouw zijnde versterkings-werken van Borae en de reorganisatie van het pauselijke leger, dat volgens de officieuse v Patrie" geen ander doel zou hebben, dan dat de paus niet dan in de uiterste gevallen zich tot Frankrijk om hulp zou wenschen te wenden, terwijl het kabinet der Tuileriën liever zag dat de paus onvoorwaarde lijk het profectoraat van Frankrijk zou aanne men en een zoodanig verbond van alliantie zou aangaan. Men beweert thans, dat een hoogge plaatst ambtenaar dezer dagen naar Bome is vertrokken om zeer gewichtige instructiën aan baron De Sartiges over te brengen, die ten doel zouden hebben om bij de pauselijke regeering ten krachtigste aan te dringen op de invoering in den Bomeinschen staat der zoo dikwijls be sproken hervormingen, opdat de keizer der Franschen zijne interventie, waardoor hij de conservatieve partij genoegdoening heeft geschon ken, tegenover de liberale partij zou kunnen rechtvaardigen. Engeland. Tot niet geringe verwondering van het Londensch publiek heeft zich bij het politiehof van Westminster onverwacht de quaestie voorgedaan, of de beroemde Westmin ster abdij al dan niet tot de koninklijke ge bouwen behoort. Tot nog toe had men niet gedacht dat dit aan twijfel onderhevig kon zijn. Dezer dagen nu waren eenige werklieden aldaar bezig met eene reparatiede inspecteur over het gebouw maakte daarop eene aanmerking en kreeg ten antwoord, dat hij daarmede niets te maken had, omdat de koninklijke gebouwen niet binnen den kring zijner bemoeiingen lagen. De inspecteur deelde dit aan de bouwdirectie mede, die bij nadere overweging tot het besluit kwam, dat de inspecteur zijn recht moest doen gelden, op grond dat de abdij in eigendom behoorde aan het kapittel. De deken van het kapittel droeg de zaak op aan een rechtsge leerde, die beweerde, dat het wel degelijk eeu koninklijk gebouw moest zijn, niet alleen omdat het een onderdeel van eeD der koninklijke pa leizen is, maar ook omdat het door de koningin zelve indertijd als zoodanig was aangemerkt in hare verordening betreffende de plechtigheid harer kroning. Bovendien waren daartoe be wijzen voorhanden uit den tijd van koning Eduard. Hiertegen werd van de andere zijde aangevoerd, dat het gebouw door koningin Eli sabeth feitelijk van de koninklijke goederen vervreemd was en dat hare opvolgers zich het recht van bezit daarover slechts hadden toege- eigend, zonder dat iemand daartegen had willen opkomen. Hierbij kwam nog, dat er sedert dien tijd altoos aan de abdij gelden waren betaald voor de vergunning om aldaar de lijken van vorstelijke personen te begraven, hetwelk de koninklijke familie toch niet zou doen wanneer die grond haar eigendom was. Doch hiertegen over stond, dat zeer vele bijeenkomsten en andere zaken er niet mogen plaats hebben zon der voorafgaande permissie der kroon, welke speciale vergunniug berust op erkende rechten, die met het overige niets te maken hebben en die aan de koningin niet kunnen ontnomen worden. Het politiehof heeft verklaard, dat de wederzijdsehe argumenten te belangrijk, docli tevens te moeilijk waren om daarop eene be slissing te nemen Dientengevolge is de be handeling der zaak verdaagd. Aan de //Pall Mall Gazette" worden uit Koomaylie, dd. 24 December, eenige bijzonder heden medegedeeld aangaande de toebereidse len voor den veldtocht in Abyssinië. Die brief eindigt als volgt: //Gij begrijpt dat wij ons me nigmaal verdiepen aangaande den waarschijnlijken duur dezer expeditie. Yan eene zaak kan meo tamelijk zeker zijn. Indien de gevangenen in de maand Mei niet vrij zijn, dan zullen wij het volgende jaar om dezen tijd nog iu Abyssinië zijn." Op een conservatief banket, te Bristol gegeven, heeft de minister van oorlog, lord Pakington, gezegd, dat de middelen der verde- diging van het land, met inachtneming van de mogelijke bezuinigingen, gelijken tred moeten houden met die der overige mogendheden. Italië. Behalve de maatregel, waarvan in ons overzicht van gisteren sprake was, heeft de minister van financiën nog een ontwerp aange kondigd tot vereenvoudiging van de administratie der provinciale en gemeentelijke diensten. Hierbij zal de thesaurie aan de bank worden opgedra gen, terwijl ook zal worden voorgesteld om de perceptie der directe rijksbelastingen op te dra gen aan de gemeenten. De minister heeft ver klaard dat de staat nog beschiktbaar heeft eeu bedrag van 1 milliard en 200 millioeD, voort spruitende uit de kerkelijke goederen, en dat gedurende het loopende dienstjaar in de behoef ten van den openbaren dienst kan worden voorzien, zonder dat er tot buitengewone middelen toevlucht behoeft genomen te worden. Vier bureaux der kamer hebben het voor stel van den heer Oliva verworpen om eene enquête in te stellen, betreffende den veldslag bij Custozza. De overige bureaux hebben zich nog niet verklaard. Bij den senaat zijn de ontwerpen ingediend, die door de kamer van afgevaardigden waren aangenomen. De regeering heeft verklaard toe

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2