N°. 2435. Zaterdag '^y!< Ao. \m,n 18 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels0.75; iedere regel meerƒ0.125 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. DE VERKIEZINGEN. I. De vier te Leiden gevestigde kiesvereeuigin- gen hebben nu hare candidaten voor de aan staande verkiezing voorgedragen. De anti-revolutionnaire vereeniging //Neder land en Oranje" de heeren Groen van Prinsterer en Van Wassenaer Catwyck. De conservatieve vereeniging //Vaderland en Oranje" de heeren Van Wassenaer Catwyck en Taets van Amerongen. De twee liberale vereenigingen //Het Alge- Imeen Belang" en //Grondwet en Koning" heb ben eenstemmig voorgesteld de heeren Mr. J. L. De Bruyn Kops en Jhr. Mr. H. van Alphen. IDe kiezers zullen nu bij de stembus hebben te beslissen aan wie van deze heeren zij hun vertrouwen willen geven. Wij vervallen eenen plicht wanneer wij de kiezers omtrent de te doene keuze trachten voor te lichten. Ter eere van de kiesvereeniging //Nederland en Oranje" moet gezegd worden, dat zij conse quent in hare voordracht is. De hoofdquaestie, de eenige politieke quaestie is sedert lang voor de anti-revolutionnaire partij die van de verandering onzer wetgeving op het lager on derwijs. Alle andere vraagstukken, van hoe groot belang ook voor het vaderland, zijn voor deze partij van geenerlei beteekenis. Het is dus vol komen consequent, dat deze partij tot haren vertegenwoordiger kiest den heer Groen van Prinsterer, die steeds verklaard heeft, dat hij alle andere quaesticn tegenover deze gering acht, en nu heeft te kennen gegeven, dat hij den strijd weder zal opvatten met het doel om niet alleen de schoolwet van 1857, maar de grondwet zelve te doen veranderen. Minder duidelijk en openhartig is de houding van //Vaderland en Oranje". Evenals de con servatieven doorgaans doen, zoo worden ook hier beginselen over boord geworpen. De heer Van Wassenaer Catwyck is een geestverwant van den heer Groende heer Taets van Ame rongen niet. De eerste zal onder de bestrijders der schoolwet optreden de heer Taets van Ame rongen heeft zich herhaaldelijkindien wij ons niet bedriegen, als een voorstander dier wet doen kennen. Wie dus voor deze beide heeren te gelijk stemt, breekt met zijn éene stem af wat hij met de andere meent op te bouwen. Het eenige wat deze inconsequentie der con servatieve kiesvereeniging verklaren kan is, dat het tegenwoordig ministerie zelf even inconse quent is. Het staat evenals het] beeld van Ja nus met twee aangezichten voor ons. Naast de heeren Heemskerk en Wintgens, verklaarde voor standers der tegenwoordige schoolwet, //op welke zij geen smet geworpen willen hebben", zitten in dat ministerie de heeren Van Zuylen en Van Lijnden, die, vroeger althans, deze schoolwet met alle kracht hebben bestreden. Dit heeft zeker dit voordeel, dat het ministerie zich onder beide partijen te gelijk vrienden kan verwerven. Is er bij iemand vrees, dat het onze openbare school zal afbreken, het zal wijzen op de heeren Heemskerk en Wintgens; heeft een ander hoop, dat het de schoolwet en de grondwet zal willen veranderen, het kan aan die hoop voedsel ge ven, door de heeren Van Zuylen en Van Lijn den voorop te stellen. En zoo kan het tot zijne leus kiezen de regels uit de bekende fabel: //Je suis oiseau, voyez mes ailes! //Je suis souris, vivent les rats Het beest, dat in de fabel die woorden spreekt, is een vleermuis. Nu vragen wij, of de kiezer, die nog aan oprechtheid van beginselen hecht, met de conservatieven kan medegaan, die zulk eene vleermuispolitiek ïuct de hunne maken De beide liberale kiesvereenigingen hebben, gelijk wij zeiden, eenstemmig hare keuze bepaald op de heeren Mr. J. L. De Bruyn Kops en Jh. Mr. H. van Alphen. Wat zij met deze voor dracht bedoelen is duidelijk. Bovendien heeft do kiesvereeniging //Grondwet en Koning" de beginselen, waarvan zij uitgaat, beknopt en duidelijk aan het oordeel der kiezers onder worpen. De liberale kiesvereenigingen willen noch een moedwillig afbreken, noch een heimelijk onder mijnen van de openbare scholen van lager en middelbaar onderwijs, wier deugdelijkheid voor de verstandelijke ontwikkeling onzer kinderen nu reeds zulke rijpe vruchten heeft opgeleverd. Zij willen goed en goedkoop onderwijs voor alle klassen der burgerij. Maar daarbij beschouwen zij de quaestie van het onderwijs niet als de eenige quaestie, waarbij het vaderland belang heeft. Zij weten dat er in de Staten-Generaal nog andere grooto vraagstukken behandeld zullen worden, waarvan do welvaart der burgerij, ja het bestaan des lands zelf zal afhangen. Daarom hebben zij besloten, de aandacht der kiezers te vestigen op mannen van erkende kunde, van helder oordeel, niet verblind door partijzucht, maar getrouw aan hunne beginselen. De heer DE BRUYN KOPS heeft sedert jaren door zijne talrijke geschriften, vooral door zijn uitstekend tijdschrift de Economist, ge toond, dat hij volkomen op de hoogte is van de groote economische vraagstukken, en inzon derheid van die welke onze financiën betref fen. Bij den bedenkelijken staat, waarin de financiën thans gebracht zijn, is het wel noodig, dat de vertegenwoordiging uit helderziende en kundige mannen worde samengesteld, zooals de heer Kops er een is. De heer TAN ALPHEN was vroeger hoofd ambtenaar bij het ministerie van koloniën. Daarna is hij naar Java gegaan en heeft daar de Indi sche maatschappij in den grond leeren kennen. Zijne geschriften over de Indische quaestiën heb ben zeer grooten weerklank gevonden, zoowel om de ongemeene kennis, die hij daarin aan den dag legt, als om de bezadigdheid waarmede hij, vrij van elke overdrijving, bedachtzame hervor ming aanbeveelt. Iedereen zal erkennen, dat ook zulke mannen thans in onze Tweede Kamer vol strekt noodig zijn. Daarom kunnen wij niet dringend genoeg alle kiezers in het hoofdkiesdistrict Leiden, die niet door eenzijdige partijzucht gedreven wor den, maar alleen vragen: wat eischt van ons het belang van het vaderland? aan bevelen, hunne stemmen uit te brengen op Mr. J. L. DE BRUYN KOl'S ea Jlir. Mr. II. VAX ALPIIUX. Gisteren resumeerden wij de belangrijke bro chure van den heer Jonckbloet. Men vergunne onsheden daaruit een opmerkelijke noot over te nemen, die het volgende overzicht bevat van de beginselen van het ministerie: Beginselen omtrent het koloniale vraagstuk Het geheele kabinet is liberaal voor de eerste Kamerontbinding, sedert eerst conservatief, einde lijk ultra-conservatief. Thans voegt het zich toe den lieer "Wintgens, die stellig tot de ultra-conservatieven behoort maar ook den heer Luyben, van wien de erva ring getuigt, dat hij eene geheel tegenoverge stelde ziens wijs is toegedaan. Omtrent de onderwijsquaestie Nevens den heer Heemskerk, door onzen ge zant te Parijs onlangs nog //een schoolwetman bij uitnemendheid" genoemd, zit de verklaarde vijand der schoolwet, de graaf Yan Zuylen. Thans vult men het kabinet aan met den heer Wintgens, die steeds op dit terrein den graaf Van Zuylen en zijne geestverwanten sterk bestreden heeft; maar ook met den anti revolutionairen baron Yan Lijnden van San- denburg. Op judicieel gebied: Het geheele kabinet verklaarde, bij monde van den minister van justitie Borret, de uit voering van de wet op de rechterlijke organi satie met kracht en spoed te zullen tot stand brengen; nog in de sluitingsrede van 27 Decem ber jl. wordt aan de, oppositie verweten, dat te hebben vertraagden den 2den Januari draagt men tot minister van justitie voor den heer Wintgens, den meest feilen tegen stander dier organisatie. Op finantieel gebied: Nevens den minister van financiën is thans als minister van justitie opgetreden de man, die den 21sten November 11. het finantieel be-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1