N°. 2433. Donderdag A°. 186 16 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. BINNENLAND. LEIDEN, 15 Januari. Wij moeten eene kleine rectificatie aanbrengen in onze opgave van de candidateu, door de ver- schillende alhier gevestigde kiesvereenigingen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aanbevolen. l De kiesvereeniging Nederland en Oranje" heeft I nl. niet baron Taets van Amerongen, maar den heer Mr. Q-. Groen van Prinsterer met den heer baron Yan Wassenaer Catwyck tot candidaten gesteld. Bij besluit van Z. E. den minister van juititie dd. 10 Januari 1868 is op 1 April a. s. tot directeur van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Groningen benoemd den J heer H. Hamer adjunct-kommandant in het mi litaire detentiehuis alhier. Z. M. heeft gisteren de nieuw benoemde ministers, Mr. C. T. baron van Lijnden van Sandenburg, voor het departement voor de zaken van den Hervormden eeredienst enz., en Mr. A. F. X. Luyben, voor het departement van denR. K. eeredienst, ten gehoore ontvangen. Zij hebben in handen des konings den gevorderden ambtseed afgelegd. Heden hebben zij de werkzaamheden in hunne nieuwe betrekkingen aanvaard. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik worden eerstdaags van Luxemburg te 's - H a g e terugverwacht. Aanstaanden Maandag, den 20sten dezer, tal het letterkundig genootschap //Oefening kweekt kennis" te 's - H a g e eene vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer Dr. A. Pierson. Uit 's-ïïage schrijft men onder dagteeke- ning van 10 dezer aan de Middelb. Courant, //dat in een den vojigen dag gehouden minis terraad besloten is, van het plan om de leden van het ministerie candidaat te stellen af te zien, voornamelijk op grond der bedenkingen, die de heeren Luyben en Wintgens moeten gemaakt hebbenhet waren de heeren Schim- melpenninck en Yan Zuylen, die het meest dre ven tot die candidaturenmaar de heer Heems kerk was er slechts schoorvoetend toe overge gaan, en bij nadere overweging werd het nu beter geoordeeld, bij het oude systeem te blij ven en geen lidmaatschap te aanvaarden. De heer Yan Lijnden van Sandenburg, die zich reeds te Arnhem candidaat had laten stellen, zal nu bedanken." De kiesvereeniging //Nederland" te V H a g e heeft gisterenavond met bijna algemeene stem men tot candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gekozen Jhr. Mr. F. L. W. de Koek, minister van staat, oud-directeur van het kabinet des konings, en Jhr. Mr. H. C. van der Wijck, oud-raad van Ned.-Indië. De conservatieve kiesvereeniging //Yaderland en Koning" te 's-ïïage heeft tot candidaten gesteld de heeren Jhr. C. A. van Sypesteyn en Jhr. F. de Casembroot. Te Gouda zijn door de kiesvereeniging //de Grondwet" met eenparige stemmen tot candi daten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. geproclameerd de HH. Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot en Mr. P. P. van Bosse. De vrijzinnige kiesvereeniging Arnhem" te Arnhem heeft met bijna eenparige stemmen (er waren ruim 100 kiezers tegenwoordig) tot candidaten gekozen de heeren Mr. L. A. J. W. baron Sloet van den Beele en Mr. H. W. Dul- lert. De kiesvereeniging Koning, Bijbel en Ya- derland" te Smi 1de heeft tot candidaten ge steld de heeren Mr. G. Groen van Prinsterer en D. Th. Notten. De kiesvereeniging //Burgerplicht" te Hoorn heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer ge kozen de heeren Mensonides en Mr. A. S. van Nierop. De kiesvereeniging //de Grondwet" te On- derdendam, behoorende tot het kiesdistrict Appingedam, beeft tot candidaten geproclameerd de heeren R. "Westerhof en J. F. Zijlker. De kiesvereeniging //Zuidhorn" heeft tot can didaat gekozen den heer G. Reinders. Door de kiesvereenigingen //Zeeland" en //Ne derland en Oranje" te Middelburg werden aanbevolen de heeren Jhr. Mr. H. J. van der Heim, lid van gedeputeerde staten, te 's-Hage, en Jhr. J. L. de Jonge, lid der provinciale staten en wethouder te Zierikzee. De kiesvereeniging Burgertrouw" te Haar lem heeft tot candidaten gesteld de heeren G. L. J. van der Hucht en Jbr. Mr. J. de Bosch Kemper; de kiesvereeniging //Eendracht" de heeren J. H. Geertsema Cz. en Mr. A. S. van Nierop. Door de kiesvereeniging Burgerplicht" te Doetinchem (hoofdkiesdistrict Zutfen) zijn tot candidaten gesteld de heeren Mr. Jb. Dam en Mr. L. F. Lenting. Te Hoorn zijn door de conservatieven tot candidaten gekozen de heeren Mr. W. van Golt- stein en Prof. De Bosch Kemper. De audiëntie van den minister van marine zal op Yrijdag 17 dezer, en die van den minis ter van oorlog op Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat tot opleiding voor telegraphist bij den dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen worden toe gelaten, om te Amsterdam onderricht te ont vangen. Yoor de verdere voorwaarden zie men de Staats-Courant van 14 dezer. Tevens brengt de minister van binnenlandsche zaken ter kennis van de belanghebbenden, dat bij den rijkstele graaf, na vergelijkend onderzoek, omstreeks twaalf klerken zullen worden in dienst gesteld. Hunne bezoldiging beloopt minstens 300 gl. en kan tot 800 gulden klimmen. Yoor de ver dere voorwaarden als boven. Naar men verneemt, heeft keizer Napoleon den bekenden schrijver P. J. Andriessen, te Amsterdam, de gouden medaille voor ver diensten, begeleid door een hoogst vereerend schrijven, doen overhandigen. Naar men verneemt, heeft de commissaris PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.11' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. des konings in O v er ij sel, graaf Yan Bylandt, zijn ontslag uit die betrekking genomen. Men verhaalt dat de reden daarvan is eene aan schrijving, dezer dagen door de regeering tot alle commissarissen des konings gericht, betref fende de verkiezingen. Men schrijft uit Deventer: Door HH. curatoren van het Athenaem ill. alhier zijn, ter vervulling van 't hoogleeraarsambt in de Ned. taal en geschiedenis, opengevallen door 't ontslag, verleend aan Dr. Yan Yloten, aan den gemeenteraad voorgedragen de HH. J. Jongeneel, pred. te Hurwenen, on Dr. A. G. Kok. rector aan 't Gymn. te Doesburg. Naar men verneemt, is door de heeren Leemans, ingenieur van den waterstaat, Nier- strasz, kapitein der genie, belast met den aanleg van staatsspoorwegen, en Mr. Mulder, lid der gedeputeerde staten van Noord-Brabant, con cessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Yught naar Tilburg, uitgaande van het stationsgebouw te Yught. Ook te Oldenzaal is eene afdeeling van het Anti-Dagbladzegel-Yerbond" opgericht; het bestuur daarvan bestaat uit de heeren C. L. Weitzel, president, en J. H. Teutelink, secre taris. Z. M. heeft eerv. ontsl. D. J. Glimmerveen en H. C. van Dooren, als landm. 1ste kl. bij het kad., en ben. tot landm. 1ste kl. E. A. Marto en A. Soutendijk, thans 2de kl.; benoemd tot griffier bij het kantong. te Helmond A. G. L. A. Henkel- man, cand.-not. en beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtb. te Vliertogenboscktot grift, bij het kantong. te Tliolen Jhr. Mr. Schuurbcque Boeije, adv. te 's-Gravenhageevenzoo tot grifï. bij het kantong. te Oudenbosch Mr. A. Hoeth, advoc. en cand.-not. te Groningen; tot grift', bij het kantong. te Woerden Mr. T. G. A. Slingeland, adv. te Lei den tot proc. bij liet prov. gerechtsh. en de arr.- rechtb. tc Groningen Mr. Th. Haakma Tresling, adv. aldaartot grift', der arr.-rechtb. te Leiden Mr. P. van Kaathoven; tot not. te Berchem, II. A. H. Bijvoet, cand.-not. aldaar. De Thermometer van Fahrenheit teckeude alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 42°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 43°.Woens dag 's nachts te 12 uren 44°, te 3 uren 44°, 's morgens te 5 uren 45°, te 8 uren 43°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 42°. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. De Arnh. Courant neemt heden een artikel over, door Prof. Tellegen - over het rapport aan den koning" in de Groninger Courant ge plaatst, een artikel, waarvan de Groningsche correspondent der Arnh. Courant met recht betreurt, dat de Oprechte Haarlemmer, die met alles wat de heeren Yreede en De Bosch Kemper zeggen, aanstonds voor den dag komt, ja die zelfs met veel ophef de bekeerings-geschiedenia

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1