discuasien der volksvertegenwoordiging deel te nemen, 't Is waar voor België geldt die excep tie niet, en toch heeft men daar het Engelsche voorbeeld opgevolgd. Maar zal het dan gezegd zijn, dat wij, die de goede voorbeelden van België in den regel verwaarloozen, door het nood lot gedwongen worden de dwalingen, waarin men daar te lande vervallen is, ook tot de onze te maken "Wij koesteren betere verwachtiugen van de kiezers dan die ministers, die, de candidatuur aanvaardende, het vaste vertrouwen uitdrukken, dat zij de natie bereid zullen vinden tot elke dwaasheid, welke om hunnentwil van haar ge vergd mocht worden. BINNENLAND. LEIDEN10 Januari. Naar men met zekerheid verneemt zal de tegenwoordige directeur van het kabinet des konings, de minister van staat, Jhr. Mr. E. L. W. de Koek, dezer dagen deze betrekking ne- derleggen en wordt als zijn opvolger genoemd de heer Mr. E. A. Berckmans de Weert, tot dus verre secretaris bij dat kabinet. Woensdag-avond trad te Arnhem de heer Dr. J. J. Kerbert, een der heeren welke met het houden der gratis-volksvoorlezingen in het gebouw van het natuurkundig genootschap //tot Nut en Vergenoegen" zijn belast, voor het eerst op en opende het aantal lessen, dat hij voor zijn deel geven zal, met eene bij uit nemendheid duidelijke en sierlijke uiteenzetting van de samenstelling van het menschelijk lichaam en van de bestemming zijner deelen. De vrije voordracht, die met onverdeelde aandacht werd aangehoord, was, behalve door een keurig be werkt kunstcadaver, toegelicht door een groot aantal fraaie, opzettelijk vervaardigde groote afbeeldingen, een compleet menschelijk geraamte, eenige onderdeelen daarvan om de beweging der gewrichten, de samenstelling van den schedel enz. aan te toonen. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch: Zoodra was alhier de benoeming van Mr. Luy- ben tot minister van Boomsch-Catholieken eere- dienst niet bekend, of zijn opvolger als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd reeds genoemd. De heer Mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, president der arrondissements-recht- bank alhier, is de candidaat, die als uit éen mond als volksvertegenwoordiger wordt aange wezen. 's Mans algemeene bekendheid maakt elke aanbeveling overbodig en de keuze niet twijfel achtig. Daar is dan ook werkelijk Mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois en met hem de heer Van Zinnicq Bergmann kandidaat gesteld. Verder heeft de kiesvereeniging //Burger plicht" te Amsterdam tot kandidaten voor de Tweede Kamer gekozen de heeren G-odefroi, Thorbecke, Heemskerk Bz., Van Bosse, Van Beenen en Stieltjes, de twee eerstgenoemden met nagenoeg eenparige stemmen. In het ge heel werden 109 stemmen uitgebracht. Uit Delft schrijft men, dat aldaar bij vele kiezers in aaanmerking zullen komen de heeren C. E. van Berckel en Mr. J. L. de Bruyn Kops. Door de anti-revolutionairen zijn in dat district kandidaat gesteld de heeren Groen van Prinsterer en Esser. Te Nieuwediep worden ter vervanging van de heeren Eoreest en 's Jacob, aanbevolen de heeren Olivier en Van der Kaay. Maandag-avond heeft de hoogl. Harting, van Utrecht, in de groote sociëteits-zaal te E n- schede, de tweede wetenschappelijke lezing in dezen winter gehouden. Hij had tot onderwerp gekozen de wevers en spinners onder de dieren, en stelde op aanschouwelijke wijze de overeen komst voor tu8schen het weven van calicot door onze fabriekarbeiders, en het weven van nesten door de vogels. Ten einde het spinnen der die ren aanschouwelijk te maken, vertoonde de spre ker eene uit //papier-maché" vervaardigde aan merkelijk vergroote zijderups, die, tot verduide lijking van de spin organen en hare werking, geanatomiseerd werd. Hij gaf ten slotte, zoowel door teekening en platen als door eene zeer be vattelijke voordracht, verklaring van het spinnen van verscheidene andere insecten en weekdieren. De Groninger Courant meldt, dat in bet boofdkiesdistrict Dokkum rechtzinnige predikanten zich sinds eenigen tijd bezig hou den met de voorbereidende werkzaamheden voor de verkiezingen en reeds de Nieuwjaarsmorgen- preek daaraan hebben dienstbaar gemaakt. Te Breda heeft 11. Zondag een 13jarig meisje, Maria Josina de Maillie, een knaap van ongeveer 14 jaren, die op het ijs spelende, in een windgat geraakt was, Yan een on ver mij de- lijden dood gered. Zij passeerde toevallig dien weg en begaf zich op het ijs, zoodra zij de ongelukkige positie van den knaap bespeurde. Terwijl zij hem toeriep goeden moed te houden en nogmaals zijne krachten in te spannen, reikte zij hem hare handjes toe en trok zij hem met onbegrijpelijke krachtsinspanning uit het water. De Staats-Courant bevat de volgende ri- vierberichten Keulen, 9 Januari. Nog eenig sneeuwijs. "Waterstand 4 voet 11 duim; gewassen 1% duim. Nijmegen, 8 Januari. Thermometerstand te 8 uren 27° F. Het drijfijs is steeds verminderd en bedekt een derde der rivierbreedte. De over vaart is zeer gemakkelijk en geschiedt met losse vaartuigen. Gorcum, 8 Januari. Open water. 9 Januari. De rivier over drievierde der breedte met jong drijfijs. Deeneplaat, 7 Januari. Weinig drijfijs. Dordrecht, 8 Januari. Aan enkele punten wordt het ijs te voet overgegaan. Arnhem, 8 Januari. Eenig klein drijfijs. Wijk-bij-Duurstede, 8 Januari. Een weinig drijfijs. Waterstand 4.74 el -f- AP. of 4.09 el onder noodpeil; gewassen 0.11. Vreeswijk, 8 Januari. Het ijs vast; steeds met een open vak van de Groote Sluis tot het Klaphek. Overtocht met zeilpont en roeiboo- ten. Waterstand 3.25 el -f- AP. of 3.27 el onder noodpeilgewassen 0.04 el. Botterdam, 8 Januari. Voor de stad blank water. Maastricht, 9 Januari. Vijf van de negen bogen der Maasbrug door het ijs dicht. Blaauwe Sluis, 7 Januari. Het ijs vast met eenige open vakken. IJsdikte 0.14 el. Crevecoeur, 7 Januari. Boven het Hedelsche veer het ijs vast; benedenwaarts tot Neder- hemert open water. Overtocht in het veer met pont en roeibooten. Westervoort, 8 Januari. Weinig drijfijs. De overtocht heeft plaats met pont en schuit. Deventer, 8 Januari. Het ijs vast. Overtocht met pont en aak door eene sleuf. De IJsel is 0.06 el gewassen en teekent 4.61 el -f- AP. of 3.59 el onder noodpeil. Katerveer, 8 Januari. Het ijs vast. Waterstand 1.66 el H- AP. of 3.30 el onder noodpeil; ge wassen 0.03 el. Kampen, 8 Januari. Het ijs vast. Water stand gelijk gisteren 0.23 el -1- AP. of 2.33 el onder noodpeil. Z. M. heeft J. J. de Raadt, eerv. ontsl. als not. te Yordeu, en ben. tot not. aid. Mr. J. II. de Raadt, adv. en cand.-not., alsmede G. H. Broekman, eerv. ontsl. als not. te Vianen, en ben. tot not. aid. W. G. C. 11. Broekman, eand.-not. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te B uren 25°, des avonds te 8 uren 26°, te 10 uren 28*, Wind: Z. O, Vrijdag 's nachts te 12 uren 28°, te 3 uren 29°, 's morgens te 6 uren 29°, te 8 uren 29°, 's namid dags te 12 uren 32°, te 4 uren 30°, O. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. Men leest in het //Volksblad", een orgaan, dat wel niet door de ministerieelen als radicaal" zal worden gewraakt De koning en de verkiezingen." Het is een geheel onjuiste en inconstitutionneele voor stelling, alsof men een bewijs van liefde tot den koning zou geven door ministerieele leden voor de Tweede Kamer te kiezen. //Aan de woorden van den koning in zijnen kabinetsbrief mag geen andere beteekenis gege ven worden, dan dat de koning in de ongemo tiveerde verwerping der begrooting van buiten- landsche zaken geen genoegzamen grond heeft gevonden, om aan het bestaande ministerie zijn vertrouwen te onttrekken. //De ontbinding van de Kamer is eene re- geeringsdaad, die geheel komt ter verantwoor ding der ministers. //Zeker is die ontbinding niet geschied zonder persoonlijk goedvinden des koningsmaar de koning staat daarbij op een geheel ander standpunt dan de ministers. De ministers mogen wenschen, dat tot leden gekozen worden mannen die hun regeeringsbe- leid steunen. De koning, op zijn verheven standpunt bo ven de partijen geplaatst, kan geen anderen wensch hebben, dan dat eene volksvertegenwoor diging tot stand kome, met welke een oprecht gemeen overleg, in de vormen door de grond wet voorgeschreven, mogelijk is." Men leest in //de Gelderlander, Nieuwe Nijmeegsche Courant," een ijverig katholiek blad, het volgende omtrent de onderhandelin gen, die het ministerie met de katholieke partij over twee portefeuilles heeft gevoerd: //Zijn onze informatiën juist, en wij hebben reden ze daarvoor te houden, dan is aan jhr. Yan Nispen van Sevenaer, rechter te Arnhem, het ministerie van justitie met aandrang aange boden, doch verkoos men door hem gestelde kardinale punten van overeenkomst niet in te willigen. //Hij wilde iets waartoe het eindelijk toch komen moet: de verandering der wet op het onderwijs en vrijdom van militaire dienstplich tigheid voor de theologanten der verschillende belijdenissen. //Toen men het hieromtrent niet eens kon worden, en men hem dan toch het ministerie van katholieke eeredienst wenschte te zien be- kleeden, stemde hij hierin toe, maar onder be ding, dat buiten hem nog een katholiek in het ministerie treden zou. En op dezen eisch spron gen de onderhandelingen af. //Indien de heer Yan Nispen onder deze omstandigheden de portefeuille van eeredienst had aangenomen, dan zou hij den schijn niet hebben ontgaan van hooggaand verlangen naar eene plaats aan de groene tafel. En hadden allen, zoo als hij, dezelve geweigerd, dan waren door een der andere ministeriën de billijke aan spraken der katholieken bevredigd, hun recht matige invloed gewaarborgd geworden. Thans spelen de katholieken met hun ministerie van eeredienst eene niets beteekenende figurantenrol zij zijn gew eerd." BUITENLAND. Oostenrijk. Het Oostenrijksche blad //di Presse" doet met welgevallen uitkomen, dat de Oostenrijksche regeering op den besten voet staat met de kabinetten van Florence en van Parijs, hetgeen genoemd blad bovenal uit de Nieuwjaarswenschen tracht te bewijzen, welke

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2