WERKHUIS. TE HUUR vaardiging dier wet, en later van jaar tot jaar nog een honderdtal. Broeder Philippe stelt bij gevolg voor om oDder de door de wet vrijge stelden op te nemen de in functie zijnde on derwijzers en hunne adjuncten, hetzij leeken, hetzij congreganisten, aau het hoofd staande eener school van minstens 40 leerlingen. Over de tentoonstelling is het laatste woord gesproken. De heer Le Play heeft aan den keizer de balans dier tentoonstelling ter hand gesteld, waaruit blijkt, dat de onderne ming in ronde cijfers twee millioen heeft ge wonnen. Genoemde heer is daarop tot senator benoemd. Omtrent de bekroningen op de tentoonstel ling van landbouw werd gisteren per telegraaf uit Parijs gemeld, dat door den heer Linden van Brussel de hoogste prijs is verkregen in de afdeeling landbouw, terwijl de heer Yan Mackers de madaille verkreeg in de afdeeling: proefnemingen met reddingtoestellen en plezier vaartuigen. De heer Ronnberg, die de Belgische laudbouw-tentoonstelling beeft georganiseerd, is benoemd tot officier van het legioen van eer. De heer Maris, lid van de jury, is benoemd tot lid van het legioen. Bij de verkiezingen in het dep. der Somme is de heer Estournel, onafhankelijk candidaat, verkozen met 13,005 stemmen. Te Tours is be uoeind de heer Houssard, onafhankelijk candi daat, met 10,879 stemmen, tegen 7627 op den heer Gouiu. GEMENGDE BERICHTEN. Een Pensylvaniër, die den zonderlingen doop naam //Geen" (Kein) ontvangen had, kwam in Duitschland en werd op eene reis gevraagd hoe hij heette: //Geen Obèrtown!" antwoordde hij. //Nu, hoe dan?" vroeg de ambtenaar. //Geen Obertownwas het antwoord ten tweeden male. //Mijnheer!" riep de ambtenaar hem toornig toe: //hier vraagt men naar geen zotheden, gij zijt hier in het koninkrijk Hanover, ik heet ook geen Obertown, maar ik moet uw naam weten!" //Gij heet ook Geen Obertown, ah! hebt gij ook bloedverwanten in Amerika!" "Mijnheer! wat geef ik om uw bloedverwanten en geheel Amerika ik wil weten hoe ge heet! //Geen Obertown zooals ik zeide!" //Agentenriep de ambtenaar in hevigén toorn //neemt dien man in bewaring! deze lieden, Mijnbeer! zullen u bij een massa menschen in dat groote huis daar ginds plakken, die altemaal geen Obertown heeten, houd die voor den gek!" De reiziger werd iu verzekerde bewaring ge bracht; eerst des anderen daags, toen men zijii pas inzag, werd het misverstand duidelijk. Yan alle kanten rijzen uitvinders van nieuw e moordwerktuigen op: ziedaar weder den jongen heer Noël, over wiens hoofd nog geen twintig lenten zijn heen gegaan. Dat vroegrijpe mensch heeft een draagbaar kanon uitgevonden, waar mede 12 schoten in de minuut kunnen worden gedaan. Generaal Leboeuf, president der com missie van inspectie over Erankrijks vuurwape nen, zegt in zijn rapport aan den keizer, dat het niet minder wonderen zal verrichten dan het Chassepot-geweer, en de keizer heeft den mechanicus op de Tuilerieën ontboden en met zijne uitvinding gelukgewenscht, die de deur der fortuin voor hem opent en zijn hoofd met lauweren kroont. In een der laatste nommers van het Land bouwblad Belgisch Limburg komt een opstel voor van den heer Magniet, postmeester te Maeseyck, over het gebruik van te branden aan den hoef bij het beslaan der paarden." Hierin wordt onder anderen gezegd Het branden bij het leggen van het ijzer wordt gedaan, volgens het zeggen der smeden, om den voet goed met het ijzer te doen passen, en ik zeg dat zij het doen om zich het werk gemakkelijk to maken, en alzoo don voet naar het ijzer te dwingen, en niet, volgens hun plicht, het ijzer naar den voet. Ik sta toe, dat men met een ijzer, dat eventjes warm is, den voet teekene, om te weten waar men weg moet snij den en dan de geraakte plaatsen er dadelijk afneme, maar niets meer. Het beslaan der paarden is van zulk groot belang, dat men er niet genoeg acht op geven kan. Sedert lange jaren heb ik mijne paarden zonder branden laten beslaan, en van dien tijd af heb ik geen de minste hoefgebreken in mijn stallen gehad Branden aan voeten is nog slechter dan paarden zonder ijzers te gebruiken. Het vuur verjaagt den oorsprong des levens uit den hoef; het maakt hem broos en veroor zaakt allerlei hoefgebreken. Op een kasteel digt bij het bosch yan St.-Germain woont een heel rijk heer, die slechts eenmaal per jaar het kasteel verlaat om 8 a 10 dagen te Parijs door te brengen en aldaar zijn intrek te nemen in zijn hotel in den Eaubourg Saint-IIonoré. Hij komt gewoonlijk tegen Nieuw jaar en koopt dan de curieuste stukken speel goed, die óp straat uitgestald worden. Dit heeft hij nu al 40 jaar volgehouden en in zijn kasteel viudt men dan ook behoorlijk geclassihceerd en genummerd meer dan 10,000 stuks speelgoed van allerlei aard, dat eene verzameling vormt, zeker uniek in Europa. Een tzeldzaam proces is thans, volgens het Dagblad van Posen, te St.-Petersburg aanhangig. Een vijftigtal postbeambten zijn voor den rechter gedaagd als beschuldigd eene maatschappij te heb ben georganiseerd om de waarden uit de brieven te stelen. Die maatschappij dagteekent al van 1862. Hare deelhebbers werkten met de grootste behendigheid^ onder de oogen van het gouver nement. Geen industrieele vennootschap kan beter werken. In de reglementen is zelfs bepaald hoe de buit moet verdeeld worden, yoorts zijn er dividenden en premiën enz. Alles werd met de grootste getrouwheid uitgevoerd. OFFICIEELS BERICHTEN. kend wijk YIII n°. 554; en q. Abraham Jo hannes Kooreman, timmerman, in zijn pak huis in de Baatstraat, wijk Y n°. 393rood Gelet op art. 224 der Algemeene Policiever- ordening, vastgesteld 24 October des vorigen jaars Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incommodo," door Burgemeester en "Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 13den Januarij aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 7 Januarij 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, gezien art. 3 van het konink lijk besluit van den lsten December 1865 (Staats blad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januarij 1868 zal worden opgemaakt eene lijst van ben, die in de gemeente een tak van nijverheid uit oefenen, waarvan de voortbrengselen met //cer tificaten van Nederlandschen oorsprong of be werking" tegen een lager recht in Nederlaudsch Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mits dien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, in de maand Januarij 1868 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. Leyden, 21 December 1867. ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER es "WETHOUDERS van LEYDEN, gezien de navolgende adressen om vergunning tot het houden en mesten van een of meer varkens, als vana. Machiel Galjaard, warmoezier, op de plaats achter zijne woning in de Janvossensteeg, geteekend wijk YI n°. 669; b. Johannes Jacobus Gij- zeny, achter zijne woning in de Klarensteeg, wijk YI n°. 1012c. Willem van Heusden, huisverwer, achter zijne woning aan de Uiter stegracht, geteekeud wijk YII n°. 30Sd. Pe trus Lambertus van der Kaai, kuiper, op de plaats achter zijne wouing aan de Gedempte Yoldersgracht, wijk YI n°. 731; e. Paulus Schild, werkman, achter zijne woning aan de Middelstegracht, geteekend wijk YII n°. 552 f. Leendert Starrenburo, in zijn pakhuis in de Mirakelsteeg, wijk YI n°. 1108 a en b-, g. Cornelis Yerhorst, melkverkooper, in een behoorlijk ingerigt hok achter zijne woning aan de Langegracht, geteekend wijk Y n°. 898h. Paulus Mulder, in eene poort op de Mid delstegracht, wijk YII n°. 521; i. Jacobus Jasperse, smid, op het erf achter zijne woning in de Looijerstraat, geteekend wijk YIII n°. 300; k. Johannes Devilee, fabriekwerker, achter zijn huis aan de Middelstegracht, wijk YII nc. 598Johannes Adrianus Lodewijk Maas, smid, achter zijne woning aan de Uiter stegracht, geteekend wijk YII n°. 454; m. Cor nelis Gerardus Klamer, kleederbloekor, op het bleekveld achter zijne woning onder Stads- vrijdom, wijk IX n°. 29; n. Willem Bergers, kleederbleeker, op het bleekveld achter zijn huis onder Stads-vrijdom, geteekend wijk IX n°. 21; o. MATTnus Mattaar, zeemtouwer, op het erf achter zijne woning aan het Waardkerk- pleiu, wijk VIII n°. 759; p. Cornelis dreef, in een behoorlijk ingerigt hok op de plaats achter zijne woning op de Oranjegracht, getee- Bestuurderen van het Werkhuis berichten onder dankbetuiging, dat ontvangen is bij den Heer STOFFELS van N. N. een Bankbillet a f 25. Bestuurderen voornoemd, B. F. KRANTZ, Yoorzitter. STOFFELS, Secretaris. Leiden, 7 Januari 1868. In de magazijnen van M. L. HERMANS C°. te 's Gravenhage is steeds voorhanden een groote voorraad K&IJTUIGEIV, zoowel nieuwe als gebruikte, voor welke laatste even als voor de nieuwe, wordt gegarandeerd. KINKHOEST. Deze verschrikkelijke hoest, alsmede alle an dere hoesten, welke zulke vreeselijke gevolgen na zich kunnen slepen, moet in korten tijd vol komen ophouden, zonder gebruik van inwendige medicijnenhet middel daarvoor is op franco aanvraag en onder toezending van een post wissel a f 1.50 te verkrijgen met gebruiksaan wijzing, en wordt door het geheele Rijk toege zonden. Brieven franco, aan de Boekhandelaars F. H. BRINKMAN COMP., Singel, bij het Koningsplein, n°. 478, te Amsterdam. het Buitenverblijf ELSBROEK, gelegen aan den straatweg, nabij Hillegom en het station Yeenenburg. Nadere inlichtingen op franco aan vragen te bekomen bij A. BIEMONT, Tim merman, te Hillegom.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3