MOEDERESZOOH. VERLIEFD OP MEVROUW. JAVA CHIWA JAPAN. Men verlangt ten spoedigste een OPPASSEN. Garenmarkt Wijk II IN°. 202, SCHOUWBURG TE LEIDEN. MESSAGER1ES IMPERIALES. OVKItL/UVDMAIL boek geworden en zijne vertalingen van som mige gedichten van Schiller, Uhland en Biirger staan als proeven van echt dichterlijke opvat ting en van zuiver Engelschen versbouw hoog aangeschreven. Doch liever willen wij enkele zinsneden me- dedeelen uit een artikel, dat door een sympathieke pen ter nagedachtenis van Watermeijer in //the Cape Argus" geschreven en, met een rouwrand omgeven, in dat blad geplaatst is. //De man, dien wij misschien het minst van allen in de kolonie konden missen", zoo leest men daar, //is ons in den bloei van zijn mannelijken leeftijd en in den vollen wasdom zijner geestvermogens ontnomen. //Watermeijer was een der weinige mannen in de kolonie, die elementen van wezenlijke groot heid bezat. //Er waren er, die met hem gelijkstonden in scherpzinnigheid, misschien ook in geleerdheid, maar weinigen bezaten te gelijk met buitengewone geestvermogens, die nooit ophielden zich te ont wikkelen, zulk een karakteradel en zulk een rijke natuur, die maakten dat in zijne eenvoudigste woorden iets ongemeens lag. //Goedhartig en gevoelig als een kind, was hij toch krachtig, onversaagd en mannelijk. Nooit was een rechter bij het uitspreken van een vonnis er meer op uit, al de eischen der ge schonden wet te voldoenen toch wenschte nooit iemand vuriger dan hij de verbetering van den gevangene, of gevoelde meer deernis I met zijn toestand. //Boezemde zijn rechtspraak steeds vertrouwen en eerbied in, het kwam doordien hij al de eigenschappen, die in een rechter vereischt worden, op een zeer gelukkige wijze vereenigde. Hij had het recht boven alles lief en zijn stre ven, om het ten uitvoer te zien leggen, was door niets te weerhouden. Daarbij bezat hij het noodige talent om al de knoopen van een proces te ontwarren en de noodige kennis ora zijn oor deel door de erkende rechtsbeginselen te laten leiden. Watermeijer maakte zich bij zijn rechtspraak schuldig noch aan letterdienst, noch aan min achting van de grenzen, door de wijsheid der eeuwen getrokken. Hij wist, dat iedere wetsbe paling haar raison d'etre had, ook al was die voor het oogenblik niet duidelijk, en hij gevoelde, dat men door sterk af te wijkeu van gevestigde gebruiken, een zaak slechts ingewikkeld maakte en een geval schiep, dat later een lastig antece dent kon worden. //Als lid van het parlement sprak hij slechts zelden, maar niemand werd met meer gespan nen aandacht aangehoord, of oefende een groo teren persoonlijken invloed uit in de wetgevende vergadering. //Begaafd met een zeldzame mate van mensch- lievendheid, achtte hij geene moeite te groot, als hij kans zag waarlijk hulp te bieden aan ben die het behoefden. //Maar alleen zij, die het voorrecht hadden in Watertneijer's vriendschap te deelen, en hem in zijn privaatleven te kennen, konden de kracht en den rijkdom van zijn karakter en de schoone eigenschappen vau zijn gemoed naar waarde schatten. //Zijne gesprekken waren altijd hoogst be langrijk. Er was eene natuurlijke gevoeligheid, een geniale humor en een diep godsdienstige ernst iu alles wat hij zeide, hetgeen vooral sterk uitkwam bij het bespreken van die onderwer pen, waarop hij gaarne telkens terugkwam. //Het was een zijner meest geliefkoosde denk beelden, dat de menschen met meer nauwkeu righeid gevoelen dan denken, en dikwijls prees hij een boek om den rijken ader van gevoel die gr in vloeide, ook al moest hij de logica van den schrijver uiterst gebrekkig vinden. '/Iu de laatste maanden zijns levens droeg Watermeijer geheel de sporen van de vreese- hjke verliezen, die hem hadden getroffen. Nooit 13 hij die slagen te boven gekomen en hij kon het ook niet. Zijn natuur was daarvoor te sym pathiek, de snaar van zijn gevoelsleven daarvoor te hoog gespannen. En toch was er niets zieke lijks in zijne droefheid. Niemand gevoelde ster ker dan hij, dat er plichten voor hem bestonden en dat bij zich tot zijn taak moest blijven aan gorden. Hij was dan ook steeds bereid tot wer ken en dienen, ofschoon de teederheid, die in al zijn doen en spreken zichtbaar was, genoeg zaam aantoonde, dat hij steeds luisterde naar de oude bekende stemmen, die zich in de stilte van zijn leven deden hooren. //De laatste oogenblikken uit het leven van zulk een man, wat zijn ze in vergelijking van zijn gansche levenDat leven, dat nu in zijn uiterlijken vorm voor ons onzichtbaar is gewor den, zal in het land zijner geboorte in herin nering blijven en aldaar een levensmacht worden voor vele geslachten/' BUITEN L A N D. Engeland. Men gelooft, dat de Fenian hoofdman Deasy, die in September te Man chester met geweld uit de banden der politie is ontvoerd, gisteren bij de Londonbridge aan boord van een schip uit Palermo gearres teerd is. Rome. Aan de geestelijken van Rome zijn dezer dagen twee herderlijke brieven toegezon den. In den eersten wordt door den paus be volen, om voortaan de lange soutane, in plaats van den korten rok, te dragen, volgens het gebruik, dat door de meeste geestelijken aan genomen is. De tweede betreft de godslasteraars, het waarnemen der feestdagen en de dames-toi letten. Vooral wordt den eigenaars van winkels en werkplaatsen tot plicht gesteld, hen die zich aan godslastering schuldig maken, onmiddellijk weg te zenden, terwijl de openbare macht bevel heel't ontvangen, hen die zij op heeterdaad be trapt, in hechtenis te nemen Voor de feest dagen treedt de oude wet van 30 Juni 1847 weder in kracht. De tegenwoordige dames-toi letten worden niet meer geschikt geacht voor het bezoeken der kerken, en bijzonder wordt het den dames streng verboden, chignons te dragen Naast de chignons worden de zooge naamde Chineesche costumes op den pauselijken index geplaatst. Turkije. Brieven uit Candia melden, dat de Turksche admiraal eene Russische korvet heeft verrast, terwijl zij te Arnina, met schending der blokkade, provisiën ontscheepte. De kommandant der korvet heeft voorgesteld de ontscheping te staken totdat de beslissing van den Russischen consul zou zijn ingeroepen. De admiraal heeft daarin toegestemd. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 9 Januarij 1868, 's namiddags ten een uur. Onderwerpen1°. Benoeming van een leeraar voor de cijferkunst en natuurkunde aan de open- bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs j le klasse, voor meisjes. 2°. Benoeming van eene hulponderwijzeres le klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2c klasse, voor meisjes. 3°. Plaatselijke directe belasting. 4°. Adres van Gebr. den Houter, tot het in gebruik bekomen van 30 vierk. ellen water in den Singel nabij den molen de Stier, bij de voormalige Heerenpoort. 5°. Adressen van on derscheidene velleblooters, tot het in gebruik bekomen van leuningen der bij die adressen genoemde bruggen, om daarop vachten te droo- gen. 6°. Concept verordening, houdende aanwij zing der plaatsen, dagen en uren voor de ver schillende markten binnen deze gemeente. 7°. Concept-instructie voor den ijker van het boter- vaatwerk. 8°. Concept-raadsbesluit regelende de heffing van een ijkloon op liet ijken der bo tervaten. 9°. Concept-verordening regelende de invordering van een ijkloon op het ijken der botervaten. 10°. Concept-verordening tot wijziging der verordening van 2 Julij 1866, op de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs le klasse, voor jongens. 11°. Plans en voorwaarden van verhuring: 1°. van het land in den Boschhuizer polder onder Zoe- terwoude2°. van het land in den Marendijk- schen polder onder Oegstgeest. 12°. Adres van J. "W. van Harteveld, erfgenaam van wijlen J. Remmers, om afschrijving van plaatselijke di recte belasting, 1867. ADVERTENTIES. Tegen 1 Mei wordt te Legden op eene der beste standen mid den in de stad te huur gevraagd een HUIS met 3 of 4 beneden- en 4 bovenka mers en voorzien van alle gemakken. Opgave van prijs en belasting met franco brieven onder Letter ia. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. Koninklijke Hollandsche Tooneelisten, onder Directie van J. C. VALOIS, op IVoensdag 8 January 1868: Tooneelspel in 5 bedrijven, door Charlotte Birch Pfeiffer, met vrije gebruik making van den Roman //de Buren, van Frederika Bremer". daarna Vaudeville in één bedrijf, naar het Fransch door Rosier Faassen. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ1.60. Baignoires f 1.20. Parterre 1.00 Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te hespreken op Dingsdag 7 Ja nuarij, en op den speeldag,van 101 uur. naar Vertrekt van Marseille den 19den van elke maand Transport van Passagiers, Goederen en Spclie. Vaste Doorvrachten en Directe Counossemen- ten van Rotterdam tot Singapore, Batavia, Hongkong, Shangai en Yokohama. Geregelde aansluiting te Singapore voor Ba tavia. Aan Gouvernements-Ambtenaren wordt eene belangrijke reductie toegestaan. Kleine Colis Monsters etc., die uiterlijk den lOden van elke maand te Rotterdam moeten geleverd worden, kunnen op zeer billijke voor waarden worden verzonden. Tot inschrijving van Passagiers etc. en het verkrijgen van alle inlichtingen, adres bij SMITH C0., te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3