N°. 2426. Woensdag 8 Januari. leidsch PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.10. a». ms. dagblad: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer0.12* Geboorte-, Huwelijks- en doodberichten van '1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 6 Januari. Onze stadgenoot de heer Mr. L. W. C. Keuchenius heeft aan de redactie der N. Rott. Courant medegedeeld, dat hij het volgend schrij ven heeft gericht aan de kiezers in het hoofd kiesdistrict Arnhem: //De ontbinding der Tweede Kamer van de Staten-Generaal heeft aan het mij door u op gedragen mandaat van volksvertegenwoordiger een einde gemaakt. Dankbaar voor het vertrou wen, hetwelk gij in mij gesteld hebt, maar te gelijk verschooning vragende voor de gebrekkige wijze, waarop daaraan is beantwoord, voel ik mij in de tegenwoordige omstandigheden ge drongen u te verzoeken, dat mandaat niet te willen hernieuwen en bij de op handen zijnde verkiezingen mij alzoo buiten aanmerking te laten. Met achting heb ik de eer te zijn, Uw. d. dr., L. W. C. Keuchenius." Leiden, 6 Januari 1868. De avond van Maandag was voor de com missie der Volksvoorlezingen, en de talrijke be zoekers er van, een ware feestavond. De Stads-gehoorzaal toch, door den gemeenteraad voor die bijeenkomsten goedgunstig afgestaan, zou daarvoor dien avond voor het eerst worden gebruikt. De groote belangstelling van het ste delijk bestuur bleek ondubbelzinnig, niet alleen uit de zoo zeer gewaardeerde tegenwoordigheid van den burgemeester, maar ook uit die van a 1 de wethouders terwijl comraiasiën uit het be stuur van het Nut en der daaraan verbonden zangscholen en mannenkoren, mede door hunne tegenwoordigheid deze bijeenkomst opluisterden. Reeds vroeg waren de ouders der leerlingen van de volkszangachool, die met gezang het nieuwe lokaal zouden inwijden, aan het lokaal tegenwoordig, en namen, blijkbaar door die onderscheiding gestreeld, de voor hen gereser veerde zitplaatsen in. Eene talrijke schare bezette de overige zitplaatsen, zoodat vele later komenden zich met eene staanplaats moesten vergenoegen, en de gehoorzaal, even na acht uren, eivol was. Een welgekozen programma werd onder luide toejuichingen der aanwezigen, onder de verdienstelijke leiding van de onder wijzers De Jong en Van der Blom, door de lieve kleinen uitgevoerd. Tusschen het eerste en tweede gedeelte er van, nam de voorzitter der commissie het woord, om, na den gebruikelijken Nieuwjaarswensch, in warme taal de bezoekers der volksvoorlezingen een hartelijk welkom in het nieuwe lokaal toe te roepen. In het bij zonder richtte hij het woord tot H.H. Burge meester en Wethouders, het bestuur van het Nut en tot commissarissen der volkszangschool, toonde daarbij het belang aan dat alle ingeze tenen van Leiden, van wat rang of stand ook, bij volksontwikkeling en volksbeschaving heb ben, en eindigde met de betuiging dat, wanneer hem de vraag werd gedaan, welke spreuk het best in de banier der volksvoorlezingen zou voegen, hij er op zou schrijven: Volksontwikkeling en daaronder eerbied voor de overheid; orde, eensgezindheid, werkzaamheid! Een luid herhaald: bravo! uit den mond des volks was het bewijs dat het met deze woorden hartelijk instemde en de juiste snaar getroffen was. Vervolgens trad als spreker op de heer J. A. van Dijk, die, in eene populaire maar welspre kende improvisatie, eene voordracht hield over Vader Cats, afgewisseld door eenige proeven uit 's mans talrijke dichterlijke nalatenschap, waarvan, om het volk een denkbeeld van de uitgebreidheid te geven, eene compleete uitgave was tentoongesteld. De milddadigheid van een geacht stadgenoot stelde inmiddels de commissie in staat, om in een aangrenzend lokaal de kleine nachtegalen van eenige smakelijke ver- verschingen te voorzien, die hun door eenige dames, die zich daartoe welwillend hadden aan geboden, werden rondgediend en gretig in maag en zak der jeugdige zangers verhuisden. De tevredenheid van H.H. Burgemeester en Wethouders en der verschillende genoodigden, mogen voor commissarissen der volksvoorlezin gen eene aanmoediging zijn om op den ingesla gen weg voort te gaan, en, zij die weg niet altijd met rozen gesierd, het bewustzijn, dat zij met het belang des volks, tevens dat der gansche maatschappij bevorderen, grooter belooning we zen, den hen in de uitbundigste toejuiching hunner stadgenooten ooit ten deel kan vallen. Z. K. H. prins Frederik heeft aan de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee eene gift gezonden. Op Donderdag, 9 en Vrijdag 10 dezer, zullen de gewone audientiën van de ministers van financiën en van marine niet plaats hebben. De heeren Mrs. A. M. van Stipriaan Luïscius, A. A. de Piuto, B. L. Rasch en M. S. Pols, uitmakende de commissie van onder zoek in het geschil tusschen de heeren Sijthoff en Lion, hebben aan die beide heeren kennis gegeven, dat zij tot. vijfde lid hebben benoemd den heer Mr. C. A. van der Kemp, die zich deze keus heeft laten welgevallen. Door de heeren J. P. Dudok van Heel c. s. te Amsterdam en te 's-Hage is dezer dagen bij den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indié concessie aangevraagd voor het maken van een spoorweg tusschen Batavia en Buitenzorg. Deze concessie zou in de plaats ko men van die, welke vroeger verleend werd, maar tot dusverre onuitgevoerd is gebleven. Het schijnt dat de heer C. Hoekwater, tot dusverre lid der Kamer voor het kiesdistrict Delft, niet meer in aanmerking wenscht te komen voor die betrekking. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht" te Arnhem heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gekozen de heeren Mr. G. Groen van Prinsterer en Mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg (die, in weerwil zijner benoeming tot minister, het lidmaatschap der Kamer schijnt te willen aanvaarden). In eene Zaterdag gehouden vergadering der commissie voor de oprichting te Rotterdam van het standbeeld voor Gijsbert Karei graaf van Hogendorp is door de sub-commissie reke ning en verantwoording gedaan van de ontvang sten en uitgaven. Daaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bestaan uit: Bijdragen te Rotterdam, met inbegrip van ƒ231.51, ontvangen van bestuurders vaD het in 1865 aldaar gehouden taalkundig congresf 8,640.285 Bijdragen van Z. M. den koning, verdere leden van het koninklijke buis en van onderscheidene andere gemeenten in het vaderland 6,143.22 Bijdragen uit de Oost-Indische bezittingen2,049.29 Rentenu 1,495.46 f 18,328.20* En de uitgaven uit: Kosten van het metalen beeld met het hardsteenen voet stuk f 16,715.10 Transport- en reis kosten, drukloonen porto's etc. 1,005.01 yj h Latende een batig saldo van f 608.09* hetwelk, volgens een besluit der vergadering, aan de gemeente Rotterdam zal worden aange boden, als eene tegemoetkoming in de kosten van het feest der onthulling op 26 October 11. Zooals men weet, zal in de maanden Juli, Augustus en September te Arnhem eene ten toonstelling van nijverheid en kunst, vanwege het departement der maatschappij van Nijverheid, gehouden worden. Hieromtrent leest men in de Arnh. Courant: De medewerking, die de com missie van vele zijden ondervindt, is een waar borg voor het welslagen dezer onderneming, die voor onze gemeente ontegenzeglijk van groot belang is; terwijl de 3 gouden en 20 zilveren medailles, die nu reeds vanwege het hoofdbe stuur beschikbaar zijn gesteld, bevorderlijk zul len zijn om de industrieelen tot deelneming aan te sporen. Inzonderheid echter zal daartoe medewerken de wijze waarop de jury's zullen worden benoemd, namelijk door de inzenders zeiven. Maar al te dikwijls toch wordt er geklaagd over de onjuist heid der uitspraken van de commissie van be oordeeling; op deze wijze zal de reden van dit verwijt zoo niet geheel, dan toch grootendeels zijn weggenomen, nu men zelf de beoordeelaars kiezen kan. De abonnementsprijs van ƒ4 voor den toe gang gedurende den geheelen tijd dat de ten toonstelling geopend zal wezen, mag een druk dagelijksch bezoek doen verwachten. Naar men verneemt, zal op Zaterdag den 25sten Januari aanstaande het //Anti-dagblad-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1