FEESTVIERING HOU rVERKOOPING Tc Huur gevraagd Theatre Lyrique gedebuteerd heeft en daar groo- ten bijval heeft verwerven. Engeland. Volgens een brief in de //Times" is koning Theodorus van Abyssinië, na de ver branding van Debra Tabor, om geene andere reden naar Magdala opgerukt, dan om ook die plaats in brand te steken en zoo meer plaatsen aan de vlammen prijs te geven, ten einde den Engelschen te beletten ergens met voldoende zekerheid vasten voet te verkrijgen. Kolonel Merewetber heeft dit dan ook begrepen en is met zijne troepen in alle haast opgerukt, om de verwoesting van Magdala te verhinderen. De schrijver van dien brief geeft het gevoelen te kennen, dat geld het beste en nagenoeg eenige middel is, om de expeditie in dat land te doen slagen. De bevolking is gesteld op goud zóo zelfs, dat het soms alle perken te buiten gaat. Vandaar dat eene overeenkomst, gegrond op eene geregelde betaling, er ook wordt nage komen. De berichtgever voegt er bij, dat hij een der Abyssinische opperhoofden kent, die een afstand van 400 mijlen heeft doorgereisd, alleen om zich te dekken tegen een verlies van 2 p. st. Zekere Quamina was hem dit geld schuldig en daar deze door het opperhoofd Ooso was gedood, begreep de schuldeiscber dat Coso nu ook maar de schulden van zijn slacht offer moest betalen, daar hij toch de man was, die den schuldenaar, door hem van het leven te berooven, buiten staat had gesteld om aan zijne geldelijke verplichtingen te voldoen. Om Coso daartoe te dwingen, ging het bedoelde opperhoofd die lange voetreis maken. De schrij ver haalt dit aan als een voorbeeld van hetgeen men bij de bevolking gedaan zou kunnen krij gen, wanneer de Engelschen eenvoudig overal waar zij moeten doortrekken, met haar een contract sloten, inhoudende de bepaling dat zij wekelijks of maandelijks een zeker bedrag aan de bevolking zullen uitbetalen, mits deze zich onthoude van al wat aan de expeditie hinderlijk kan zijn. Zulk een contract, zegt de schrijver, zou niet verbroken worden. Italië. De Italiaansche kamers zijn tot den llden dezer verdaagd wegens de stemming in de communicatie tusschen Opper-Italië en Flo rence ten gevolge van de gevallen sneeuw. De koning heeft op Nieuwjaarsdag een hoogstvriendelijk telegram aan keizer Napoleon gezonden. Rümenie. De Fransche Moniteur meldt uit Bucharest, dat het ministerie over het geheel bij de verkiezingen eene groote meerderheid heeft behaald. 82 nieuwe afgevaardigden zijn voor en 57 tegen het kabinet. Pobtugal. Er schijnt eene epidemie te heer- schen, die ministerieele crisissen veroorzaakt. Ook in Portugal heeft het kabinet zijn ontslag ingediend ten gevolge der manifestaties, welke de nieuwe belasting-maatregelen hadden uitge lokt. Nadat de heer Loulé had geweigerd een ka binet samen te stelleD, is de heer D'Avila hier mede belast. Aïierika. Volgens berichten uit New-York van 5 December 1.1. was de katoenoogst van de Mississippi verre beneden de verwachting gebleven die men daaromtrent had gekoesterd. De planters konden niet betalen en er dreigden geweldige twisten te ontstaan tusschen de negers en de blanken. 0FF1C1EFLE BERICHTEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 5den Januari 1868: J- Wesselink Wedr. 42 j. en M. Dam jd. d8 j. E. van Gendt jm. 25 en J. E. la Riviere jd. 24 j. J. J. Gubbi jm. 26 j. en M. C. Richeler jd. 26 j. Gedurende het jaar 1867 zijn binnen deze gemeente geboren760 zoons en 732 dochters, te zamen 1492 kinderen. Overleden van het mannelijk geslacht 494, van het vrouwelijk ge slacht 469, te zamen 963; waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 334, van het vrou welijk geslacht 292, gehuwde mannen 109, ge huwde vrouwen 94, weduwnaars 51, weduwen 83. Nog zijn alhier ingeschreven 26 personen van het mannelijk geslacht, en 15 van het vrouwe lijk geslacht, elders overleden, doch alhier ge woond hebbende, en 64 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 413 kinderen bene den het jaar, 75 van 1 tot 10 jaar, 27 personen van 10 tot 20 jaar, 63 van 20 tot 30 jaar, 48 van 30 tot 40 jaar, 36 van 40 tot 50 jaar, 46 van 50 tot 60 en 255 van 60 tot 70 jaar en daarboven. Gehuwd 399 paren. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Ley den, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad nJ. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1868 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 18-19, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1868. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag den 14 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 4 en 5, op Woensdag den 15 Januarij voor de bewo ners van wijk 6," op Donderdag den 16 Januarij, voor de be woners van wijk 7, op Vrijdag den 17 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk dat de geboorte-acten, die ieder be langhebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn ge boren, aanvrage ter verkrijging dier aeten kan worden gedaan. GEMENGDE BERICHTEN. Dit Rijsoord, gemeente Ridderkerk, wordt gemeld, dat aldaar Woensdag 11. twee broeders, die zich op de Waal met schaatsenrijden ver maakten, in een wak zijn gereden. Niettegen staande alle krachtsinspanning mocht het aan de menschlievende pogingen van Hendrik van der Vorm Kzn. te Rijsoord, slechts gelukken den oudsten der jongelieden te redden de jong ste, oud 14 jaren, is jammerlijk verdronken. Zijn lijk werd daarna met veel moeite uit het water gehaald. Een timmerman, aan de stoomspinnerij en weverij te Hilversum werkzaam, begaf zich op Nieuwjaarsdag op schaatsen op eene der plassen, onder de gemeente Nederhorstenbergdoor zich te ver op het broze ijs te wagen, zakte hij er door en werd levenloos opgehaald. Te Dalfsen is een boerendochter door het ijs gezakt en verdronken. Te Zwolle had men op Nieuwjaarsdag de ge legenheid, om eene buitengewone tegenwoordig heid van geest in een 15- a 16jarigen knaap op te merken. Deze vermaakte zich met andere knapen op het ijs en had het ongeluk er door te vallen. Toen zijne makkers dat zagen, ijlden ze tot hem, ter zijner redding, dat hen wellicht allen het leven had kunnen kosten, zoo hij niet geroepen had //blijf daar, blijf daar, ik zal er zelf wel zien uit te komenen werkelijk, dat gelukte hem, ofschoon het broze ijs verschil lende malen afbrak. Intusschen had men plan ken en touwen bij elkander gehaald, met be hulp waarvan men den knaap op het droge bracht. De examen-woede in China is weer uit gebroken. Meer dan twintig personen van de 10,000 studenten, die te Hipek geëxamineerd werden, zijn ten gevolge van vermoeienis ge storven. Het getal candidaten, dat slaagde, be droeg 64. Negen verkregen //den halved graad." In het barre Rusland is een nieuwe sekte opgetreden, aan wier hoofd eene vrouw van mid delbare jaren staat, die zich zelve den naam van de Maagd Maria heeft gegeven. Deze sekte heet de //Christelijke anti belasting-betalers." De stichteres dier nieuwe gezindte is naar den Kaukasus gezonden, haar kapel gesloten en haar volgelingen worden met den knoet tot het orthodoxe Russische geloof van betalen terug gebracht. ADVERTENT1EN. Heden 4 Januarij overleed ons jongste kind CATHARINA. Dr. H. B. P. KORTMANN. J. C. KORTMANN, Speet. Eenige algemeene kennisgeving. bij gelegenheid van licC vijftienjarig bestaan van het Hiii(lergenoolsclia|i voor de Zending op Donderdag 9 Januari 1868 des avonds ten 6 ure. ZAAL NOORDEINDE. Toegangkaarten a 25 ets zijn verkrijgbaar .bij den Heer A. A. RENSINK, Boekhandelaar Breedestraat. op de Buitenplaats Rhijnhof, onder Oegstgeest nabij het Haagsche Schouw, op Donderdag den 16den Januarij 1868, des voormiddags ten 10 ure, van eene groote partij verschillende soorten van zwaar HAKHOUT, eenige EIKEN, IJPEN, POPELEN STAMMEN, alsmede TAKKEN en SPANEN. Betaalbaar 1 Augustus 1868 tegen voldoende borgstelling. OPENBARE AANBESTEDING. De Burgemeester en Wethouders der gemeente AALSMEER zullen op Vrijdag den 17den Ja nuarij 1868, des middags 12 ure, ten huize van P. Kapteijnin het openbaar aanbesteden11ËT BOUWEN VAN EK\ UOUP§TOKE\. De voorwaarden dezer aanbesteding zullen met het plan van af den 3den Januarij e. k. ter inzage liggen en eerstgemelde tevens, tegen be taling van fl, verkrijgbaar zijn op de Secretarie der gemeente; terwijl nadere inlichting en aan wijzing op de plaats zelve zullen gegeven worden op Dingsdag den 14den Januarij e. k., van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure. Aalsmeerden 28sten December 1867. De Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. TAK. De Wethouder 1. S., L. J. RINKEL. eene BOERDERIJ, gelegen in Noord-of Zuid- Holland met minstens 25 of 30 bunders land. De hierop reflecteerenden vervoegen zich, met franco brieven, onder letter O., bij den Boek handelaar I. de HAAN te Krommenie.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3