Te Harlingen is het nieuwjaarwenschen verboden, doch de gegoede burgers brengen den eersten dag van het jaar geld bijeen, 't welk gebruikt wordt tot het uitdeelen van spek, boo- nen, erwten enz., aan behoeftigen. Dit jaar is de opbrengst bijzonder groot geweest, zoodat de Nieuwjaarsdag voor vele arme ingezetenen bij zonder gelukkig is geweest. De opening van den spoorweg Me pp el Heereveen wordt tegen 1 Februari a. s. te gemoet gezien; want dan moet de telegraaf langs bedoelde lijn gereed zijn. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen van December 1867, bedraagt het ge tal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 26, dito voor gewoon en meer uitgebreid 4 en voor meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 2; gesubsidieerde voor gewoon onderwijs 1, en dito voor gewoon en meer uitgebreid 2; het aantal vacante hulponderwijzersbetrekkingen 38, en dat van hulponderwijzeressen 3. Sedert eenige dagen is een aanvang ge maakt met het afbreken der vestingwerken te Maastricht. Men is begonnen met de wer ken aan de Tongerscbe-poort. Het garnizoen heeft een begin gemaakt met het nivelleeren der terreinen bij het fort Willem, welke ingericht zullen worden voor een exercitie-plein en voor schietbanen. De kamer van koophandel te Breda heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden, waarin aangedrongen wordt op het oprichten van een algemeene markt. Bij kon. besl. \an 14 Dec. jl. is de raad van legatie Mr. B. O. T. H. Westenberg, als zaakgel. ad interim bij de hoven van Baden en Beieren, eerv. teruggeroepen en tijdelijk buiten werkel. dienst gesteld. Z. M. heeft eerv. ontsl. den ritm. J. H. Koos- male Nepveu van het 3de reg. huzaren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 2S°, WindrZ. O., des avonds te 8 uren 28°, te 10 uren 28°. Zondag 's nachts te 12 uren 28°, te 3 uren 28°, 's mor gens te 5 uren 29°, O., te 8 uren 29°, 's namiddags te 12 uren 30°, te 4 uren 31°, 's namiddags te 5 uren 31°, 's avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 32°. Maandag 's nachts te 12 uren 31°, te 3 uren 31°, Z. O., 's morgens te 5 uren 32°, te 8 uren 32°, 's namid dags te 12 uren 35°, te 4 uren 33°. TUINBOUW. Reeds meermalen hebben wij melding gemaakt van de Nederlandsche Tuinbouw-Maatschappij Linnaeus" en van het nieuwe leven, dat in den tuinbouw gebracht is door de voordrachten van den heer J. I. de Beucker uit België, vooral over het snoeien der ooftboomen. Yan die Maatschappij //Linnaeus" is dezer dagen een prijslijst verschenen, waaraan behalve eenige opmerkingen omtrent het doel, dat de Maatschappij zich voorstelt, en eenige aan kondigingen ook een brief van den heer J. I. de Beucker aan de Nederlanders is toe gevoegd. Volgens die opmerkingen bestaat het doel der Maatschappij in aanmoediging, ontwikkeling en verbetering van den Neder- landschen tuinbouw in zijn geheelen omvang", en tracht zij dit te bereiken door het vormen van kundige boomkweekers, bloemisten enz., door het houden van openbare cursussen, door het verspreiden van de beste nieuwe stelsels van vermenigvuldiging, kweeking en behandeling der verschillende gewassen. Hiertoe moet eene school dienen, welke te Watergraafsmeer, nabij Amsterdam, voor interne en externe leerlingen is ingericht en waaraan eene boomkweekerij en eene bloemisterij zijn verbonden. Uit de aankondigingen blijkt, dat met Haart a. s. een driejarige cursus aan die school zal worden geopend en dat sinds 2 December 1.1. iederen Maandag-avond te 7 uren in een der zalen van de Maatschappij openbare voordrach ten over de wintersnoeiing der ooftboomen door den heer De Beucker worden gehouden, waartoe de toegang kosteloos bij H.H. directeuren te verkrijgen is. Den brief van den heer De Beucker is het misschien niet ongepast in zijn geheel mede te deelen. Hij is van den volgende inhoud: //Hooggeachte Nederlanders! Door dezen kooui ik een aangenamen plicht vervullen, met U kenbaar te maken dat ik mij in Uw geëerd land gevestigd heb en dit wel door mij aan de Nederlandsche Tuinbouw-Maat schappij //Linnaeus" als leeraar te verbinden. Van 15 November j.l. ben ik in de tuinen dezer Maatschappij werkzaamverscheidene mijner te Antwerpen gevormde modelboomen zijn daar reeds geplant en thans zullen wij in deze tuinen voortgaan, met jaarlijks volgens de nieuwe stel sels, en onder de oogen der leerlingen en toe schouwers, eene partij jonge ooftboomen op te kweeken. //Thans ook zal ik in de gelegenheid gesteld worden, om de vruchten van navorsching en ondervinding, op het gebied van den tuinbouw in het algemeen en van den ooftbouw in het bijzonder, aan het Nederlandsche volk mede te deelen. //Maandag 2 December is de openbare leer gang, over de kweeking, behandeling en snoeiing der ooftgewassen reeds begonnen. Deze leergang over de wintersnoeiing zal 10 voordrachten be vatten en alle Maandagen des avonds te 7 uren worden voortgezet. //Welhaast zullen wij ook de voordrachten over ooftbouw, voor eenige jaren door de zorgzame bestiering der Hollandsche, Geldersche en an dere Landbouw-, Pomologische en Wetenschap pelijke Maatschappijen ingericht, en met zoo veel bijval en deelneming bekroond, te Amsterdam, Roosendaal, Breda, Haarlem, Boskoop, 's-Gra- venhage, Arnhem, Zutfen, Rotterdam en andere plaatsen begonnen, aldaar en elders kunnen voortzetten. //Deze voordrachten hebben dan ook in Ne derland eene onbewimpelde en openbare bijtre ding verworvennergens, ik houd er aan dit te verklaren, zelfs in de Pomologische Yereeni- ging" te Boskoop, al willen sommigen het te gendeel beweren, heb ik noch vijanden, noch tegensprekers mijner voordrachten, maar wel het tegendeel gevonden. Overal en zelfs boven mijne verwachting, vond het stelsel van snoeiing en behandeling der ooftgewassen eenen algemeenen bijval, doch ik had ougelijk van mindere bijtreding van de Nederlanders te verwachten, dit beken ik vol gaarne en openhartig. Ik moest hebben geweten dat in Nederland een beschaafd en welverlicht volk woont en dat verlichte raenschen in staat zijn de verbeteringen, die in een vak voorko men, onmiddellijk te bevatten. Verlichte men- schen heeft men altijd geheel, nooit half. Indien men hen van eene verbetering kan overtuigen dan maken zij onmiddellijk hun medegevoel voor de zaak kenbaar; heeft het tegendeel plaats, wil men verlichte menschen eene zoogezegde nieuwigheid doen aannemen, die geene verbete ring bevat, dan ook blijven zij en wel ten rechte aan de zaak geheel onverschillig. Maar het mocht mij gelukken mijne geliefde noorder-taalgenooten iets aan te leeren, daarvoor blijf ik hen steeds mijnen hartelijken en toege negen dank verschuldigd, en om dit te bewijzen zal ik overal, zooveel mijn zwak vermogen het toelaat, en waar ook de gelegenheid zich mag voordoen, de tuin- en landbouwkunst in Neder land met zijne geleerde en kundige mannen helpen ondersteunen en verspreidon, terwijl ik gaarne bereid blijf belanghebbenden over het behandelen en planten der vruchtboomen of over andere vraagpunten, den tuin-of landbouw betreflende, in te lichten. //Aanvaard Hooggeachte Nederlanders, min. naars van tuin- en landbouw, de verzekerin; mijner volkomene kunst- en taaibroederlijk» achting." Naar aanleiding van dit belangrijk schrijven (waaraan wij niets hebben toe te voegen, daar het genoeg voor zich zelf spreekt) en van het geen ons betreffende de voordrachten van den heer De Beucker ter oore is gekomen, zoudea wij dien heer in bedenking geven, nu hij ziek in Noord-Nederland heeft gevestigd en daar vooreerst een vasten werkkring heeft gekregen, zooveel mogelijk te trachten, zich van de eigen aardigheden der Zuid-Nederlandsche taal te ont doen. Dit kan niet anders dan aangenaam zijn aan zijne belangstellende hoorders en lezers. BÜ1TE N L A N D. Belgie. Gelijk niet alle ministerieele crisis sen op dezelfde manier eindigen, zoo maakt ook niet de oplossing van alle denzelfden indruk op het publiek. Te Brussel b. v. heerscht groote I tevredenheid over den afloop van het geschil, 1 dat, tusschen een paar leden van het kabinet ontstaan, zulk eene crisis heeft veroorzaakt Alleen betreurt men het, dat de heer Rogier, die sinds het jaar 1830 aan het land zijne dien sten gewijd heeft, heeft moeten aftreden. De //Moniteur" deelde gisteren een koninklijk besluit mede, volgens hetwelk de heeren Rogier en Yandenpeereboom benoemd zijn tot minis ters van staat, en de baron Goethals tot officier der Leopolds-orde. Yolgeus een particulier telegram, uit Brus sel ontvangen, zou de koning morgen naar Weenen gaan, om de begrafenis van het lijk van keizer Maximiliaan van Mexico bij te wo nen. Frankrijk. De debatten over de wet op de legerorganisatie zijn in het wetgevend lichaam nog in vollen gang. Donderdag heeft de meer derheid, na eene langdurige discussie, een amendement van den heer Javal op de leger organisatie, strekkende om de plaatsvervanging bij de mobiele nationale garde af te schaffen, met 144 steramen tegen 105 in overweging genomen. Daarna is art. 7 goedgekeurd en ook de overige artikelen, nadat op art. 8 een amendement was aangenomen, waarmede de regeering zich had vereenigd, volgens 't welk de wet geene belemme ring zou brengen in de vrijheid der burgers om te reizen. Heden is het supplementoir rapport ingediend der commissie, die het wetsontwerp op de leger organisatie heeft onderzocht. De heer Lanjuinaia mag eene interpellatie houden over de maatre gelen van den prefect der Siene, die o. a. eeu straat heeft geprojecteerd, welke over het kerk hof Montmartre zal heenloopen, waar men nog dagelijks begraaft. De interpellatie van den heer Pelletan over de indeeling der kiesdistricten is evenwel door acht bureaux op de negen afge wezen. Gisteren heeft op het paleis der Tuilerieen de uitre king plaats gehad van de bekroningen, aan de tentoonstelling van landbouw-producten toegekend. De minister Forcade la Roquette heeft rapport uitgebrachtde keizer heeft daarop het woord genomen, en de lieer Rouher heeft ten slotte medegedeeld, dat de drie groote prij zen toegekend waren aan de keizers van Rus land en Oostenrijk voor de pogingen tot ver betering van het paardenras, en aan den keizer van Frankrijk voor de invoering van verbete ringen op laudbouwgebied. Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar dezer dagen met goed gevolg eene nieuwe opera- comique is opgevoerd, getiteld: //La Jolie Fille de Perth." De rol van //Catherine," de heldin van 't stuk, is toevertrouwd aan mejufvrouw De Vries, eene dochter van de Nederlandsche zangeres mevrouw De Vries van Os, die zooals men weet reeds langen tijd geleden in het

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2