a°. N°. 2425. Dinsdau 7 .januari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nominers0.10. BINNENLAND. LEIDEN 6 Januari. In een bericht op den onislag van de thans verschenen 6de afl. van het Woordenboek der Nederl. Taal wordt door de heeren De Vries en Te Winkel bevestigd, dat Dr. Eelco Verwijs als derde redacteur zal optreden. Volgens die officieele aankondiging blijkt het plan te zijn, dat de heeren Te Winkel en Verwijs samen een nieuwe reeks van afleveringen zullen aanvangen, te beginnen met de letter O, terwijl de heeren De Vries en Te Winkel den arbeid, waaraan zij tot hiertoe samen gewerkt hebben, geregeld zullen voortzetten Deze schikking zal tevens Prof. De Vries in staat stellen het Middelnederlandsoh Woor denboek te hervatten, dat een geruimen tijd op den achtergrond heeft moeten staan. Men schrijft ods uit Katwijk a/d. Rijn} dd. 5 Jan.: Gisteren eischte het ijs in onze gemeente een offer. Twee jongelieden, wonende tusschen Katwijk en Noordwijk, wilden per schaatsen van hier gaan doch geraakten aan den hoek van het kanaal, alwaar de Rijn, het additioneele kanaal en het Kanaal van Warmond ineenvloeien, door het ijs. Een van hen werd spoedig gered, doch de ander is jammerlijk verdronken. Met veel moeite en niet dan nadat men daar een boot had aangebracht, heeft men het lijk van den on gelukkige gevonden. Vrijdag-avond stroomde het water nog op die plaats en alleen door de stilte die toen gevolgd is, is hij toegevroren. Het ware te wenschen dat niemand zich vooralsnog op het ijs waagde zoolang de sluizen alhier da gelijks geopend worden. Zoover mij ter oore is gekomen, is de geheele Rijn voor schaatsenrijders niet te vertrouwen door de vele wakken en windgaten, die nu meestal slecht te onderscheiden zijn door de gevallen sneeuw. Moge het treurige voorval van gisteren anderen tot waarschu wing strekken. Men meldt ons als eene bijzonderheid uit Koudekerk, dat in de gemeente Hazerswoude de geboorteregisters met 1 Jan. 1868 geopend zijn door drie jongens, van welke eene vrouw, die van elders gekomen was om den Nieuw jaarsdag bij hare bloedverwanten door te bren gen, dien dag aldaar moeder werd. De minister van financiën verwittigt belanghebbenden, dat de brieven, gedrukte stuk ken en monsters van koopwaren, van Nederland naar Weenen of Hamburg en vice versa te ver zenden, aan hetzelfde port en aan dezelfde voor waarden zijn onderworpen als volgens de be palingen van het kon. besl. van 20 December 1863 (Staatsblad N°. 140) van toepassing zijn te maken op de correspondentie, die door tus- schenkomst der Pruisische post-administratie tusschen Nederland en andere Duitsche staten wordt uitgewisseld. De minister van justitie heeft bekend ge maakt, dat door hem eiken Woensdag, te be ginnen met den Ssten Januari, des namiddags te éen uur, aan het lokaal van het departement Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. van justitie in de Lange Pooten te 's-Hage zul len worden ontvangen diegenen, welke hem voor zaken, gezegd departement betreffende, wenschen te spreken. De openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van be stuur, zal plaats hebben op Woensdag 8 dezer, des voormiddags te elf uren. Naar men verneemt, is dezer dagen door de heeren Swaan en Van Heyningen, concessio narissen voor den spoorweg Scheveningen naar Almelo, bij de hooge regeering aanvraag gedaan tot het terugbekomen vau het door hen gestorte waarborg kapitaal. Hieruit schijnt te blijken, dat van deze spoorwegverbinding thans in het geheel niets zal komen. Naar men verneemt, is voor de bij beslnit van heeren gedeputeerde staten der provincie Zuid-Holland, van den lOden December 1867, N°. 28, uitgeschreven geldleening van f 300,000 ad 5 pCt., ten laste der provincie, tot bestrij ding der kosten van droogmaking der plassen beoosten de gemeente Rotterdam, ingeschreven voor 642 aandeelen van f 1000, waarvan 217 aandeelen boven pari, zoodat die geldleening volkomen is geslaagd. Vrijdag-avond heeft te Rotterdam de aangekondigde buitengewone vergadering plaats gehad van het Rotterdamsche departement der //Nederlandsche maatschappij tot bevordering der Nijverheid," tot het bijwonen waarvan on derscheidene industrieelen waren uitgenoodigd. Deze vergadering was uitsluitend belegd tot het kenbaar maken en bespreken van grieven tegen de accijnswetten, voor zooverre die voor sommige takken van industrie drukkend en be lemmerend zijn. Blijkens de nadere toelichting door den heer J. P. A. Eram^ois, president der afdeeling, had het hoofdbestuur der maatschappij wei reeds sedert jaren klachten vernomen over de accijnswetten en hare toepassing, maar zon der dat die klachten genoegzaam bepaaldelijk geformuleerd waren. Naar aanleiding daarvan was dan ook reeds vroeger eene prijsvraag uit geschreven, die voornamelijk tot strekking had om de middelen te doen kennen, waardoor zoo veel mogelijk de belangen der schatkist met de vrijheid der industrie te vereenigen zouden zijn. Die prijsvraag onbeantwoord gebleven zijnde, heeft het hoofdbestuur de departementen uit genoodigd, die klachten en zooveel mogelijk de middelen ter verbetering mede te deelen, ten einde uit die verzameling van rapporten de noo- dige gegevens tot een gecombineerd verslag te verkrijgen en zich op grond daarvan, zoo noodig, tot de regeering te wenden. Naar aanleiding daarvan heeft het departement te Rotterdam eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. J. Ilavelaar Pz. (als lid van het bestuur), Mr. D. v. Weel en Mr. C. Mirandolle. Deze commissie verklaarde toen, dat zij tot de baar opgedragen taak natuurlijk geene theore tische beschouwingen ter zijde wilde stellen, maar dat het evenmin in hare bedoeling kon liggen zich enkel daartoe te bepalen, daar zij alsdan slechts een zeer onvolkomen werk zou PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. leveren. De bezwaren tegen de accijnswetten waren toch meer van practischen aard, en om zich nu in dat opzicht genoegzaam licht te ver schaffen, wenschte zij eenige industrieelen, die meer van nabij door eigen ervaring met de be doelde bezwaren bekend moeten zijn, aan zich te assimileeren. Nadat zij hiertoe de gewenschte toezegging had ontvangen, werd mededeeling gedaan van eenige stukken, die bereids door belanghebbenden ter bevordering der zaak waren ingezonden, waarna vervolgens eene uitvoerige gedachten wisseling plaats had over verschillende bezwaren, die aangegeven werden ten opzichte van branderijen, zeepziederijen, zoutfabrieken, bierbrouwerijen, azijnmakenjen, enz., zoowel als ten aanzien der formaliteiten bij den fiscus en de ongelijke toepassing der wet op verschillende plaatsen. Onder dat alles waren zeer belangrijke bijzonderheden, maar uit den aard der zaak kon deze verscheidenheid van opgaven en opmerkin gen voor 't oogenblik slechts gelden als do ver zameling der noodige goede bouwstoffen, welke alsnu door de commissie in een behoorlijk ver band tot een voldoend geheel zullen worden samengevoegd, waarna zij het resultaat harer werkzaamheden in eene tweede bijeenkomst zal mededeelen. Men bericht uit het kiesdistrict Gouda dat men daar algemeen ontevreden is over de handelingen van den heer De Brauw. Vrijdag 11. overleed te Ar n h em, na lang durige ziekte, in den ouderdom van omstreeks 58 jaren, Mr. J. E. Pringle, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en procureur- generaal bij het provinciaal gerechtshof van Gel derland, een man van groote rechtskennis en praktische bekwaamheid. Het schijnt dat men in het winterseizoen te N ij m e g e n een zeer hoog veergeld laat be talen voor het overzetten der rivier. Een per soon aan wien te Arnhem, toen hij den Rijn passeerde, voor heen en terug slechts zes cen ten werden gevraagd, moest te Nijmegen f 1.20 betalen. Ter zitting der arrondissements-rechtbank te Amersfoort van Donderdag 11. heeft een persoon, die als getuige in eene strafzaak was gedagvaard, geweigerd den eed als zoodanig af te leggen, voorgevende dat do bijbel zegt//gij zult niet zweren." Dientengevolge is hij onmid dellijk naar het huis van arrest overgebracht, ten einde Zaterdag bij hernieuwde behandeling der zaak, den eed als getuige te doen. De aanstaande verkiezingen voor de nu ontbonden Tweede Kamer der Staten-Generaal geven in de gemeente Smi 1de al eenige opge wektheid algemeen gelooft men, dat het libe ralisme er sterker dan vroeger zal ingebracht worden, en de ministers met de ontbinding het beoogde doel niet zullen bereiken. In de week van 2228 December 1867 hebben zich geene gevallen van cholera in het rijk voorgedaan. In 1867 zijn uit de verschillende havens der provincie Groningen 64 nieuwgebouwde zeeschepen vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1