LEIDSCH DAGBLAD. Per Telegraaf. N°. 2422. Vrijdag A°. 1868. 3 Januari. LEIDSCH is i^3 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. 'S-GRAVENHAGE2 Januari M. de koning heeft de beide departemen- voor Eeredienst hersteld en voorts benoemd: minister van justitie den heer Wintgens, tot minister van katholieke eeredienst den heer Luyben, van hervormde eeredienst den heer Van Lyndon, alle thans leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ten tot Leiden Boekdrukkerij ran A. W. SIJTHOFP. treffende de werking der comptabiliteitswet. Ofschoon die werking slechts eenige maanden voortduurt, en daarvan dus nog maar weinig ondervinding kan verkregen zijn, heeft de mi nister uit de berichten, waarop het voorloopig verslag doelt, aanleiding genomen, om den gou verneur-generaal van Nederlandsch Indië me- dedeeling te verzoeken van hetgeen hem reeds nopens die werking is gebleken. Nader gaf hij den landvoogd in overweging, de algemeeue rekenkamer en de hoofden der departementen van algemeen bestuur, aan te schrijven om ge stadig aanteekening te houden van gebreken, welke zich in de wet mochten doen gevoelen, en die aanteekeningen, vergezeld van voorstellen tot voorziening, steeds ter kennis te brengen van de Indische regeering. Deze zal dan, wan neer de wet eenigen tijd heeft gewerkt, zoo noodig voorstellen tot wijziging aan het opper bestuur kunnen onderwerpen. In afwachting van de gevraagde officieele berichten, kan de minister zich omtrent de gegrondheid der be wuste klachten niet ^el uitlaten, noch ook met ;heid verklaren, of de oorzaak dier de wet dan wel in hare^uitvoering er zou zeer ongaarne toestemmen, sgenheden, waarvan de nieuwsbladen ;en tijd gewaagden, aan gebrek aan zelfs aan geheime tegenwerking van autoriteiten zijn te wijten. Hem or, dat daaraan wel allerlaatst mag icht, waar het de invoering geldt nieuwe orde van zaken, die immer ardige moeilijkheden medebrengt, i hierbij niet uit het oog, dat reeds stelling der Indische begrooting bij personeel in Indië niet in evenre- .d met den grooten omvang der in het algemeen, en dat dus elke verandering of vermeerdering van .en en controle groote ongelegenheid eg brengen." ichrijft uit 's-Hage aan de Arnh. r de ministers het plan tot ontbin- eede Kamer vooreerst nog niet ten n brengen. Een der groote redenen t kabinet nog gecompleteerd moest dat de onderhandelingen met Jhr. i tot Sevenaer over de portefeuille log niet tot een einde waren gebracht, 'roegen de ultramontanen als groote de belofte van eene wijziging der lager onderwijs in hun geest. Zelfs volgens de Arnh. Courant., dat de an den heer Heemskerk was aange- t- in het ontbindingsrapport meer i te geven, wat er te dien opzichte )u, mits de heer Van Nispen maar fit kreeg. Eene tweede voorwaarde r V. Nispen zou deze geweest zijn, dat 3wet werd opgenomen de vrijstelling litairen dienst voor jongelieden, die inariën hunne opleiding ontvangen, iten, die wij uit 's-Hage ontvin- i eenigzins anders. Volgens deze zouden invloedrijke hoofden der protestant- sche partij den heer Schimmelpenninck hebben gewaarschuwd voor de hooge eisehen door den heer Van Nispen gesteld. Dientengevolge zou er kans bestaan, dat aan een ander de por tefeuille van justitie zou toevertrouwd wor den, terwijl volgens sommigen het departement voor catholieke eeredienst hersteld en de heer Van Nispen aan het hoofd daarvan geplaatst zou worden. Nu is aan alle gissingen een einde gemaakt (zie ons telegram), en aan concessiën als die, welke Jhr. Van Nispen verlangde, kan gelukkig niet meer gedacht worden. Nog eene mededeeling van den Haagschen correspondent der Arnh. Courant behoeven wij evenwel onze lezers niet te onthouden. De mededeeling betreft de homogeniteit van het kabinet, in de sluitingsrede, heilzaam en naar den geest der grondwet onmisbaar genoemd, en luidt aldusMen zegt dat de heer Trakanen een adres aan zijne voormalige collega's in den ministerraad heeft gericht om zich te beklagen over de niet-toepassing van het nu zoo geroemde grondwettige beginsel van homogeniteit ten opzichte van de koloniale kwestie bij zijn aftreden." Hit Brussel wordt aan de Midd. Courant geschreven, dat het kabinet te 's-Hage, dadelijk nadat de koning geweigerd heeft het verzoek om ontslag aan te nemen, een dépêche aan de Nederl. gezant te Parijs heeft gericht, om hem te melden, dat Nederland zonder voorbehoud tot de conferentie toetreedt. Voor de betrekking van directeur der gas fabriek te Schiedam hebben zich, zegt men, 170 sollicitanten aangemeld, waaronder 17 di recteurs van gasfabrieken. De sedert 90 jaren bestaande //Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van nij verheid" mag met recht beschouwd worden als een krachtig middel, om de welvaart van ons land te vermeerderen. Zij bepaalt haren werk kring niet alleen tot het verspreiden van ken nis onder hare leden, maar tracht ook nuttig te zijn in het algemeen belang, door bevorder lijk te zijn aan het wegnemen van bezwaren en belemmeringen, die de nijverheid in den weg staan, om daardoor eene goedkoopere productie mogelijk te maken. Door vereende krachten heeft zij reeds meermalen nuttige zaken tot stand gebracht en tracht zij nog voortdurend nieuwe middelen te vinden, om haar in alle opzichten praktisch doel te bereiken. Naar aanleiding daar van heeft het hoofdbestuur zich nu gewend tot de onderscheidene departementen, met verzoek om ieder in zijn kring op te sporen de grieven, die bestaan tegen de accijns wetten, voor zoover ze drukken op sommige takken van nijverheid, ten einde die bezwaren te verzamelen en zoo noodig zich tot de hooge regeering te wenden met verzoek die weg te nemen. Het departe ment te Rotterdam heeft gemeend, dat de meest praktische weg in deze zou zijn: het openstellen eener gelegenheid voor ieder indus- striëel, om zijne meeningen ten dien aanzien te uiten, en heeft op morgenavond eene vergade ring belegd, waarin de bedoelde bezwaren kunnen worden verzameld en in een algemeen rapport bijeengevoegd. Het departement doet dit in het vertrouwen, dat de industriëelen, het nuttige en noodzakelijke daarvan erkennende, bereid zullen zijn om er toe mede te werken, dat het hoofdbestuur der maatschappij in staat worde gesteld tot eene - volledige beoordeeling van het onderwerp en van de vraagwelke stappen daaromtrent al dan niet behooren gedaan te worden. N. R. C. Gisteren is de Nieuwe Utrechtsche Cou rant", in een ander formaat verschenen en zal voortaan met compresse letter gedrukt, op een ander uur, en wel des middags, worden uitge geven. Zaturdag-'s avonds zal bovendien eene Zondags-editie verschijnen, zoodat 's weeks 7 nummers zullen worden uitgegeven. De commissaris des konings in de pro vincie Utrecht, heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van vleesch van koeien aan de kalver- ziekte lijdende, welk yleesch zeer schadelijk voor

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1